61 members have voted

1. 1. The winner is......

• Andy Schleck
      11
    • Frank Schleck
      14
    • Denis Menchov
      6
    • Vincenzo Nibali
      15
    • Roman Kreuziger
      1
    • Igor Anton
      7
    • Luis Leon Sanchez
      0
    • Carlos Sastre
      3
    • Ezequiel Mosquera
      1
    • Joaquim Rodriguez
      0
    • Tom Danielson
      0
    • Marzio Bruseghin
      0
    • Christian Vande Velde
      2
    • Nicolas Roche
      0
    • Thomas Lofvkist
      0
    • Jose Angel Gomez Marchante
      0
    • Ruben Plaza Molina
      1

Recommended Posts

Eu zic ca va fi o Vuelta foarte disputata.Ma astept ca oameni gen Schleck,Nibali sau Menchov sa se bata pt victorie dar nu le va fi deloc usor.Eu unul sincer as vrea sa castige Frank daca poate.Cursa va incepe sambata la Sevilla intr-un TTT de 16,5 km.

daca imi permiti o corectare ... etapa de la Sevilla este Team Time Trial :P

Gata am adaugat ,,T-ul ''.Oricum daca o sa fim la fel de putini ca in ultimele zile mai bine nici nu faceam thread.

pariez pe Menchov

in Giro ai zis ca va castiga Basso acum zici ca va castiga Menchov.In Giro nu prea credeam ca va castiga Basso dar acum am incredere mare in Menchov dar parca as vrea sa castige Frank si el un mare tur.

eu zic un spaniol, poate Anton - sau macar un top 3.

2009 Valverde,2008 Contador...nu crezi ca ar fi randul sa nu mai castige spaniolii.In plus spaniolii de la echipe gen Euskaltel sau Xacobeo vor fi dezavantajati de TTT-ul de la Sevilla unde cred ca SaxoBank(The Schleck's)vor lua un avans fata destul de mare fata de Anton sau Mosquera.Nici pe Menchov,Sastre,Roche,Nibali,Kreuziger si J.Rodriguez nu-i vad bine la TTT in fata fratilor care au 2 din cei mai buni 3 contratimpisti din lume(Cancellara si Gustav Larsson).O alta super-echipa de TTT este Garmin.Millar,Zabriskie,Danielson si Vande Velde sunt super oameni de TT.Asta cred ca va fi si lupta pt prima pozitie intre Saxo si Garmin.

Se stie cumva daca Andy va trage pentru Frank sau vrea sa castige primul lui mare tur ?

Va trage ptr. Frank,a si spus-o.Si nu cred ca Andy e intr-o forma prea buna,el a avut varful de forma in Le tour.Dar cine stie...daca cartile vor fi in favoare lui....Dupa mine principalii favoriti sunt cei care nu au participat in Turul Frantei,ii vad pe Nibali si Frank Schleck cu sanse mari de victorie.Sa speram la un tur cat mai spectaculos si probabil asa se va intampla incepand cu contratimpul nocturn pe echipe de sambata unde Saxo Bank cu Gustav Larsson si Cancellara in echipa au sanse mari sa-l castige.

Sa speram la un tur cat mai spectaculos

amin.

in contratimpul pe echipe nu vor fi diferente mari,toate echipele vor sosi in 40-50 secunde(asta in caz ca nu se intampla cazaturi sau altele).deci nu,nu e decisiv absolut deloc.eu mizez pe liquigas,au aratat si in TTTu din giro de ce sunt in stare.

cat despre clasamentul general,asa mi l-as dori la final:

1.Andrey Kashechkin(forma destul de ok aratata in turul portugaliei,in rest...subiectivitate)

2.Igor Anton

3.Ezequiel Mosquera

4.Vincenzo Nibali

5.Denis Menchov

realist vorbind probabil va fi o lupta plictisitoare la bonusuri de secunda intre nibali,frank schleck si menchov.sa speram ca nu o sa se intample.

amin.

in contratimpul pe echipe nu vor fi diferente mari,toate echipele vor sosi in 40-50 secunde(asta in caz ca nu se intampla cazaturi sau altele).deci nu,nu e decisiv absolut deloc.eu mizez pe liquigas,au aratat si in TTTu din giro de ce sunt in stare.

cat despre clasamentul general,asa mi l-as dori la final:

1.Andrey Kashechkin(forma destul de ok aratata in turul portugaliei,in rest...subiectivitate)

2.Igor Anton

3.Ezequiel Mosquera

4.Vincenzo Nibali

5.Denis Menchov

realist vorbind probabil va fi o lupta plictisitoare la bonusuri de secunda intre nibali,frank schleck si menchov.sa speram ca nu o sa se intample.

Kashechkin pe 1 in Vuelta?Ok Ok subiectivitate da nici chiar asa.Macar de-l puneai pe 5.Eu cred ca va fi cva de genu:

1.F.Schleck

2.Menchov-pana intr-un minut

3.Nibali-la fel ca Menchov

4.Anton-undeva inspre 1 minut jumate-doua

5.Kreuziger-la fel ca Anton

6.Mosquera-2 minute jumate-trei

7.Andy-la fel ca Mosquera.

8.Sastre-nu cred ca poate mai mult dupa ce a facut Giro si TdF chiar daca el zice ca se simte in forma.

9.J.Rodriguez

10.Vande Velde sau L.L.Sanchez.

Asta cred ca ar fi ca nume top 10 ideal in aceasta Vuelta.

Nu cred ca va fi o lupta plictisitoare dupa bonficatii deoarece nu este Valverde,iar toti ceilalti sunt slabi la sprint asa ca eu unul cred ca vor incerca sa se atace intre ei dinainte.Singurul care cred ca doar va raspunde dintre cei 3(Frank,Nibali si Menchov) e rusul care asa a si castigat Giro 2009 neatacand deloc.Deabia astept sa inceapa Vuelta deoarece cred ca va fi mai spectaculos decat TdF si de ce nu apropiat ca Giro desi e foarte greu.

2009 Valverde,2008 Contador...nu crezi ca ar fi randul sa nu mai castige spaniolii.In plus spaniolii de la echipe gen Euskaltel sau Xacobeo vor fi dezavantajati de TTT-ul de la Sevilla unde cred ca SaxoBank(The Schleck's)vor lua un avans fata destul de mare fata de Anton sau Mosquera.Nici pe Menchov,Sastre,Roche,Nibali,Kreuziger si J.Rodriguez nu-i vad bine la TTT in fata fratilor care au 2 din cei mai buni 3 contratimpisti din lume(Cancellara si Gustav Larsson).O alta super-echipa de TTT este Garmin.Millar,Zabriskie,Danielson si Vande Velde sunt super oameni de TT.Asta cred ca va fi si lupta pt prima pozitie intre Saxo si Garmin.

eu stiu ca fratii Shleck nu mai sunt la SaxoBank, asa ca nu mai pot beneficia de ajutorul lui Cancellara si Larsson, poate doar Contador daca ar participa la Vuelta, Contador fiind in contract cu Saxo Bank-Sun Guard(ceva de genul, se numeste noua echipa) pentru urmatorii 2 ani, asa ca .......

merg pe picioarele lui Sastre, poate apuca podiumul.

Dupa Giro si TdF poti tu sa ai cea mai buna conditie fizica din tot plutonul ca tot nu vei fi maxim in Vuelta.

Dupa Giro si TdF poti tu sa ai cea mai buna conditie fizica din tot plutonul ca tot nu vei fi maxim in Vuelta.

ai dreptate, insa podiumul are trei trepte, poate apuca una dintre trepte...personal merg pe mana out-sider-ilor de fiecare data.

Va trage ptr. Frank,a si spus-o.Si nu cred ca Andy e intr-o forma prea buna,el a avut varful de forma in Le tour.Dar cine stie...daca cartile vor fi in favoare lui....Dupa mine principalii favoriti sunt cei care nu au participat in Turul Frantei,ii vad pe Nibali si Frank Schleck cu sanse mari de victorie.Sa speram la un tur cat mai spectaculos si probabil asa se va intampla incepand cu contratimpul nocturn pe echipe de sambata unde Saxo Bank cu              Gustav Larsson si Cancellara in echipa au sanse mari sa-l castige.

Sunt incepator in ale ciclismului dar mizez pe Andy(poate sa ii bata pe toti si daca nu e in varf de forma cu conditia sa nu traga pentru frasu si sa se joace prima sapt care e mai puternic). De cand ma uit la ciclism am ghicit mereu castigatoru inainte de inceperea competitiei, poate ar trebui sa pun la pariuri :) (2009 le tour Contador, vuelta Valverde, 2010 giro Basso, le tour Contador.)

Iar daca va trage pentru Frank pariez pe hmm Nibali la mare batalie cu Menchov

eu stiu ca fratii Shleck nu mai sunt la SaxoBank, asa ca nu mai pot beneficia de ajutorul lui Cancellara si Larsson, poate doar Contador daca ar participa la Vuelta, Contador fiind in contract cu Saxo Bank-Sun Guard(ceva de genul, se numeste noua echipa) pentru urmatorii 2 ani, asa ca .......

Poi pana la finalul anului fratii Schleck vor rula incontinueare pe Saxo.Deabia de la anul va expira intelegerea.Deci in aceasta Vuelta fratii vor beneficia de ajutorul lui Fabian si Larsson.

Cristake,Andy si anu trecut a fost in Vuelta si nu a facut absolut nimic.O sa ziceti ca se pregatea de mondiale dar si asa nu a facut nimic.El are varful de forma in TdF dupaia nemaifiind la acelasi nivel.

22:04 Footon-Servetto-Fuji

22:08 AG2R

22:12 Team Milram

22:16 Team Katusha

22:20 BBOX Bouygues Telecom

22:24 Team HTC-Columbia

22:28 Quick Step

22:32 Omega Pharma-Lotto

22:36 FDJ

22:40 Euskaltel-Euskadi

22:44 Lampre-Farnese Vini

22:48 Team Sky

22:52 Cofidis

22:56 Liquigas-Doimo

23:00 Xacobeo Galicia

23:04 Garmin-Transitions

23:08 Astana

23:12 Caisse d'Epargne

23:16 Saxo Bank

23:20 Rabobank

23:24 Cervélo

23:28 Andalucía-CajaSur

Asa vor pleca echipele in aceasta seara.Prima este Footon care va pleca la 22:04 ora Spaniei.

Eurosport va incepe transmisia de la 22:30 ora Romaniei.

daca prima echipa pleaca la 22.04 ora Spaniei, Eurosport nu are cum sa inceapa transmisia LIVE la 22:30 ora Romaniei! este o chestiune de logica :P intre Romania si Spania este 1 ora diferenta (parca vara este de 2 ore). cel mai probabil la 22.30 incepe o inregistrare cu prezentarea echipelor sau ceva de genul si la 23.30 abia incepe transmisia LIVE

daca prima echipa pleaca la 22.04 ora Spaniei, Eurosport nu are cum sa inceapa transmisia LIVE la 22:30 ora Romaniei! este o chestiune de logica :P intre Romania si Spania este 1 ora diferenta (parca vara este de 2 ore). cel mai probabil la 22.30 incepe o inregistrare cu prezentarea echipelor sau ceva de genul si la 23.30 abia incepe transmisia LIVE

Exact.Vom avea inregistrari cu tot felul de chestii timp de vreo juma de ora si dupa vom avea etapa integrala.

mii de scuze ca intreb, dar nu am mai gasit topicul dedicat: pe ce site pot vedea etapa de deseara pe net? in engleza sau romana, preferabil.