61 members have voted

1. 1. The winner is......

• Andy Schleck
      11
    • Frank Schleck
      14
    • Denis Menchov
      6
    • Vincenzo Nibali
      15
    • Roman Kreuziger
      1
    • Igor Anton
      7
    • Luis Leon Sanchez
      0
    • Carlos Sastre
      3
    • Ezequiel Mosquera
      1
    • Joaquim Rodriguez
      0
    • Tom Danielson
      0
    • Marzio Bruseghin
      0
    • Christian Vande Velde
      2
    • Nicolas Roche
      0
    • Thomas Lofvkist
      0
    • Jose Angel Gomez Marchante
      0
    • Ruben Plaza Molina
      1

Recommended Posts

echipa Astanei pentru Vuelta:

31 RENEV Sergey KAZ

32 BAZAYEV Assan KAZ

33 DAVIS Allan AUS

34 DYACHENKO Alexsandr KAZ

35 FOFONOV Dmitriy KAZ

36 GASPAROTTO Enrico ITA

37 IGLINSKIY Valentin KAZ

38 JUFRE POU Josep ESP

39 ZEITS Andrey KAZ

organizatorii Vuelta sunt cei mai idioti oameni din lume ... inviti Astana care vine cu echipa a3a si nu inviti Radioshack care ar fi venit cu 4 oameni de clasament general ... incredibil :|

31 RENEV Sergey KAZ

32 BAZAYEV Assan KAZ

33 DAVIS Allan AUS

35 FOFONOV Dmitriy KAZ

36 GASPAROTTO Enrico ITA

38 JUFRE POU Josep ESP

39 ZEITS Andrey KAZ

organizatorii Vuelta sunt cei mai idioti oameni din lume ... inviti Astana care vine cu echipa a3a si nu inviti Radioshack care ar fi venit cu 4 oameni de clasament general ... incredibil :|

Sunt canditati seriosi la ultimul loc in clasamentul pe echipe.Cu echipa asta nu cred ca vor avea in primii 50 pe nimeni.Singurul lucru bun pt ei este ca vor conta la sprint prin Allan Davis.

Results Stage 1:

1 HTC-Columbia 0:14:06

2 Liquigas-Doimo 0:00:10

3 Saxo Bank 0:00:12

4 Cervelo TestTeam 0:00:13

5 Lampre 0:00:14

6 Garmin-Transitions 0:00:17

7 Omega Pharma-Lotto

8 Team Milram 0:00:18

9 Team Katusha 0:00:20

10 QuickStep 0:00:23

11 Caisse d'Epargne 0:00:25

12 Xacobeo-Galicia 0:00:26

13 Euskaltel-Euskadi 0:00:27

14 Team Sky 0:00:28

15 Cofidis

16 FdJ 0:00:33

17 AG2R-La Mondiale

18 Rabobank 0:00:36

19 Bbox Bouygues Telecom 0:00:39

20 Astana 0:00:41

21 Andalucia-Cajasur 0:00:49

22 Footon-Servetto 0:00:57

31 RENEV Sergey KAZ

32 BAZAYEV Assan KAZ

33 DAVIS Allan AUS

35 FOFONOV Dmitriy KAZ

36 GASPAROTTO Enrico ITA

38 JUFRE POU Josep ESP

39 ZEITS Andrey KAZ

Astana nu au fost alesi, erau printre cele 16 echipe care s-au calificat automat.

Pentru ca nici una din cele 16 nu s-a retras, organizatorii au dispus doar de 6 locuri: Xacobeo-Galicia, Andalucia-CajaSur, Katusha, Team Sky, Cervélo, Garmin-Transitions.

Singurul perdant al zilei a fost Menchov care a pierdut fata de Nibali si Kreuziger 26 de sec,fata de Schlecki a pierdut 24 si fata de Sastre 23.Eu ma intreb ce au avut cei de la Garmin de au mers atat de prost.

Un alt perdant al zilei a fost Lofvkist care a venit la 1:15.

Singurul perdant al zilei a fost Menchov care a pierdut fata de Nibali si Kreuziger 26 de sec,fata de Schlecki a pierdut 24 si fata de Sastre 23.Eu ma intreb ce au avut cei de la Garmin de au mers atat de prost.

era prea intuneric, iar lentilele TRANSITION nu au facut fata la bezna , incat au bajbait spre linia de sosire.

era prea intuneric, iar lentilele TRANSITION nu au facut fata la bezna , incat au bajbait spre linia de sosire.

Aha.Astazi avem etapa pt Cavendish.

Garmin a mers prost fiindca au mers practic in 8 , julian dean cazand cu 1 ora inainte de contratimp a facut fata doar 1 km dupa care a ramas in urma,el fiind un ciclist important in acest gen de curse.

Garmin a mers prost fiindca au mers practic in 8 , julian dean cazand cu 1 ora inainte de contratimp a facut fata doar 1 km dupa care a ramas in urma,el fiind un ciclist important in acest gen de curse.

imi aminteste de fotbalistii care-si rup picioarele la antrenamente.

sunt dejamagit de lista numelor de la unele echipe, dar sunt convins ca este imposibil sa ne plictsim mai tare ca in tdf: nu stiu de altii, dar eu unul am savurat etapa nocturna.

nimeni nu a pomenit de infrangerea lui Cavendish? Totusi se pare ca avem un nou transfer,la anul Cavendish va fi lansatorul lui Hutarovich

Imagine postată

nimeni nu a pomenit de infrangerea lui Cavendish? Totusi se pare ca avem un nou transfer,la anul Cavendish va fi lansatorul lui Hutarovich

Imagine postată

De ce i-au dat lui Cav un tricou verde cu sigla de la FDJ?!

Astazi avem prima catarare de categoria 1.

Daca nu reuseste evadarea, il vad mare favorit pe Hushovd.

Astazi intr-adevar vom trece peste Puerto del Leon si nu stiu daca Mark va face fata.Probabil vom avea un sprint in care sa nu fie implicati toti adevaratii sprinteri.

Ultimii 1700 metri au panta medie de 6% + cele 2 catarari de cat. 2 si 1,o etapa dificila.Personal il vad pe Gilbert favorit.

Ultimii 1700 metri au panta medie de 6% + cele 2 catarari de cat. 2 si 1,o etapa dificila.Personal il vad pe Gilbert favorit.

Si eu tot la Gilbert ma gandeam dar surpriza ar putea veni de la Pozzato si Gasparotto.

Hushovd eu zic ca nu prea are sanse.Gilbert e marele favorit dar eu zic ca unul din italieni(Pozzato sau Gasparotto)au o sansa imensa la podium azi.

Edit:Cotele de la pariuri pt etapa de azi:

1.Gilbert 5.00

2.J.Rodriguez 6.00

3.Pozzato 13.00

4.Grega Bole 16.00

5.Uran 23.00

6.L.L.Sanchez 26.00

7.Goss 26.00

8.Nibali 29.00

9.Gasparotto 29.00

10.F.Schleck 29.00

Rodriguez al doilea favorit?Cam mare cota pe Gasparotto.Eu zic ca e mai favorit azi decat Bole de ex. cum si Pozzato eu zic ca e mai favorit decat Purito Rodriguez.

Eu cred ca cei de la BET365 se gandesc ca lui Pozzato ii va fi greu dupa cele 2 catarari de cat.1 si a 2-a.

Sunt curios daca Cavendish va ramane in pluton dupa prima catarare.

Sunt canditati seriosi la ultimul loc in clasamentul pe echipe.Cu echipa asta nu cred ca vor avea in primii 50 pe nimeni.Singurul lucru bun pt ei este ca vor conta la sprint prin Allan Davis.

Si poate si un Enrico Gasparotto se va bate la un sprint sau va fi mai activ intr'o evadare.

Eu zic ca Vande Velde

(daca castiga ma apuc de pariuri :))

ai scapat de-o grija :) :

102.VANDEVELDE, Christian GRM + 14' 10''

103.SCHLECK, Andy SAX + 14' 10''

la fel si cele 8 persoane care au votat cu andy schleck,se stie,el atinge varful de forma o data pe an,maxim de doua ori si gata,restul e prapad.nu ma asteptam la altceva din partea lui.

gillbert a fost mult prea puternic azi,se cam anunta cel mai mare favorit la mondiale,greu sa-l faca cineva,doar daca ataca vreun cancellara cu mult inainte de final(gen vino in LBL).

joaquin rodriguez poate sa-si ia revansa maine,e un final cu pante chiar mai mari decat astazi plus ca e posibil sa-l scuture pe gillbert pe catararea de categoria a 2-a.eu totusi merg pe anton,asta daca nu cumva vicleanul mosquera pregateste ceva pe ultima catarare.va fi inca o etapa buna buna.

Doamne ce etapa am putut rata.Numai din rezultate imi dau seama ca a fost spectacol dar deh daca am avut treaba asta e.

Am vazut si eu acum ultimii 5 km.Doamne cu ce lejeritate a castigat Gilbert.Nu ma asteptam ca in 650 de m sa castige 15 secunde fata de oameni gen Nibali.Si eu zic ca e favorit la Mondiale.

Maine poate incearca ceva si Frank sau Menchov mai ales rusul care e destul de inapoiat la general.

Joaquim Rodriguez insa cred ca e favorit si e foarte posibil sa mai castige cateva secunde in favoare sa.

Superba etapa de azi.Pacat de Frank si Menchov care au pierdut timp.De Sastre numai zic nimic.E prea mult 3 tururi in acelasi an.Anton a fost fenomenal,la fel Nibali si Peter Velits.Tejay a fost si el bun.Rodriguez ma asteptam sa castige sau daca nu sa castige macar sa-l bata pe Nibali.Oricum a fost o etapa plina zic eu.

Chiar ca sunt de laudat performantele lui ANTON si PETER VELITS

a mai trecut o zi in vuelta si cativa pretendenti la victorie(cel putin teoretic) au iesit din cursa:

25.Carlos Sastre (Spa) Cervélo Test Team 0:01:34

33.Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre-Farnese Vini 0:01:45

42.Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo 0:02:48

am avut dreptate,a fost o etapa delicioasa:mai intai karpets a distrus plutonul pe catararea de cat. a 2-a,caisse d'epargne a aplicat o tactica extrem de ofensiva si a reusit sa aduca in clasamentul general 5 oameni in primii 17(!!!),sprintul fabulos a lui anton pe asemenea pante,cireasa de pe tort.

dracul de teejay van garderen s-a tinut iar foarte bine,sa vedem daca o sa faca fata si pe xoret del cati.

a mai trecut o zi in vuelta si cativa pretendenti la victorie(cel putin teoretic) au iesit din cursa:

am avut dreptate,a fost o etapa delicioasa:mai intai karpets a distrus plutonul pe catararea de cat. a 2-a,caisse d'epargne a aplicat o tactica extrem de ofensiva si a reusit sa aduca in clasamentul general 5 oameni in primii 17(!!!),sprintul fabulos a lui anton pe asemenea pante,cireasa de pe tort.

dracul de teejay van garderen s-a tinut iar foarte bine,sa vedem daca o sa faca fata si pe xoret del cati.

Van Garderen e super bun.In 2-3 ani se va bate de la egal la egal cu Andy Schleck si Alberto Contador.Eu zic ca are sanse sa ajunga la fel de mare ca Lance pt americani mai ales ca are doar 22 de ani si cand zic asta nu ma refer neaparat la cele 7 TdF ale texanului.

Kreuziger nu era niciodata in lupta pt Vuelta deoarece el a venit aici ca sa fie locotentul lui Nibali care pare in forma maxima.Sastre dupa Giro si TdF era clar ca n-avea ce cauta aici,iar Kasheckhin oricum nu avea nicio sansa nici macar la top 10 zic eu.Poate de la anul.

La 2 min si 15 cat are acum Sastre tu zici ca e deja iesit? Dupa cum a mers in Turul Italiei cand era mort si invia la fiecare etape, parca nu l-as scoate de tot din schema...

Poate face Nibali vreo surpriza frumoasa anul acesta...

La 2 min si 15 cat are acum Sastre tu zici ca e deja iesit? Dupa cum a mers in Turul Italiei cand era mort si invia la fiecare etape, parca nu l-as scoate de tot din schema...

Poate face Nibali vreo surpriza frumoasa anul acesta...

Poi in Giro a reinviat findca a fost in evadarea aia de 12 minute de la Aquila.

Farrar castiga etapa de azi pe doi a venit Koldo Fernardez si pe 3 Mark Cavendish.