61 members have voted

1. 1. The winner is......

• Andy Schleck
      11
    • Frank Schleck
      14
    • Denis Menchov
      6
    • Vincenzo Nibali
      15
    • Roman Kreuziger
      1
    • Igor Anton
      7
    • Luis Leon Sanchez
      0
    • Carlos Sastre
      3
    • Ezequiel Mosquera
      1
    • Joaquim Rodriguez
      0
    • Tom Danielson
      0
    • Marzio Bruseghin
      0
    • Christian Vande Velde
      2
    • Nicolas Roche
      0
    • Thomas Lofvkist
      0
    • Jose Angel Gomez Marchante
      0
    • Ruben Plaza Molina
      1

Recommended Posts

Care iti pui banii la bataie intr`un pariu cu mine? E deja turu lu Nibali aproape de 100% parerea mea. Daca nu se accidenteaza la cum s`a mers pana acum nu are nimeni nicio sansa. El a fost prima mea optiune(In afara de Andy care ar fi putut sa castige Vuelta dak s`ar fi inclus`o in planul lui din acest an)

Si mai fac un pariu cu voi pentru la anu. Contador castiga si Giro si Le tour daca nu se intampla nimic neplacut in pregatirea lui sau nu se dezvolta Andy mai mult decat ar fi prevazut.

Si in legatura cu dopaju. Nu ai cum sa fi cel mai bun ciclist in le tour si sa mergi asa prost nici 2 luni mai tarziu. Asta nu mai tine de conditia fizica ci de medicamentatie si alte chestii de genu.

o vuelta interesanta, mult mai interesanta ca tdf. nibali are sanse mare sa castige. AC va face la anu tdf si vuelta. andy si ogrady au fost dati afara k sau dus in bar la o bauta. halal comportament din partea lui andty.

vedem de maine incolo daca e turul lui nibali sau nu.pana acum asa pare.dar o coalizare in munti a mancatorilor de paella impotriva lui s-ar putea sa-l incurce.si nibali poate crapa la deal,a mai avut antecedente.

maine e o catarare numai buna pe gustul lui mosquera.va ataca mai mult ca sigur.nu-l vor urma mai mult de 3 oameni.lui bruseghin trebuie sa-i dea cel putin un minut cataratorii puri etapa asta.

cristake,vis a vis de dopaj,avem si topicul cu pricina.nu stiu ce surpriza vezi tu cu andy schleck,se stie de multisor.el atinge varful de forma de doua ori pe an,o data prin aprilie in ardeni si o data in iulie in le tour.asta nu are neaparat de a face cu dopajul.

Care iti pui banii la bataie intr`un pariu cu mine? E deja turu lu Nibali aproape de 100% parerea mea. Daca nu se accidenteaza la cum s`a mers pana acum nu are nimeni nicio sansa. El a fost prima mea optiune(In afara de Andy care ar fi putut sa castige Vuelta dak s`ar fi inclus`o in planul lui din acest an)

Si mai fac un pariu cu voi pentru la anu. Contador castiga si Giro si Le tour daca nu se intampla nimic neplacut in pregatirea lui sau nu se dezvolta Andy mai mult decat ar fi prevazut.

Si in legatura cu dopaju. Nu ai cum sa fi cel mai bun ciclist in le tour si sa mergi asa prost nici 2 luni mai tarziu. Asta nu mai tine de conditia fizica ci de medicamentatie si alte chestii de genu.

Vrei sa zici ca nu are bani de doping in restul anului :blink: ? E doar lipsa de interes.Probabil tineretea e de vina si in plus cred ca aici e si amprenta lui Riis.Cate echipe ai vazut in Le Tour care isi tin doar un om langa lideru echipei la final ca sa ii odhineasca pe ceilalti?

Nu e vorba ca nu are bani, e vorba ca nu poti sa iti fortezi organismul prea mult peste cat poate el (sa zicem 2 luni). Nu ma refeream neaparat la Andy si la SaxoBank, in general dar el e acum subiectu.

Var`miu face haltere la nivel judetean-national nu e nici pe aproape la un nivel international si ia pastile cu "vitamina C"(cu tot felu de chestii sa nu iasa la control) si se simte imediat diferenta si toti din jurul lui practica asa ceva si o duc bine mersi(nu ia de capul lui, antrenoru le face "alimentatia" ce si cat sa ia), cum am mai zis asta e doar la nivel mic, imaginati`va la un nivel mai mare.

Iar ca fapt divers daca crezi ca Armstrong e curat si Landis vorbeste aiurea ca nu are ce face imi pare rau sa iti zic dar esti total naiv si nu halesti decat ce vezi pe la tv fara sa iti pui mintea la contributie, toti contracandidatii lui au fost pana la urma prinsi numa el nu si culmea ca ii batea pe toti.Cei de acum 10-20 ani erau toti niste dopati si acum cand premiile si banii care se baga sunt infinit mai multi ca in trecut acu baietii sunt corecti si puri, niste virgini ai ciclismului.(Toti au probleme la stomac inainte de o competitie cum la fotbal cum un jucator se transfera la alta echipa sau cand e in mare forma imediat se accidenteaza sau echipe ale caror jucatori cad ca spitele la antrenamente) Mourinho are vreo 10 accidentati(aproape toti fundasi) si are 1 meci oficial jucat

Scuze ca sunt offtopic dar am vrut doar atat sa zic (si nu mai pomenesc de asa ceva) ca orice sportiv de mare performanta e imposibil sa mearga pe apa plata si sa ii bata pe aialalti dopati.

(Ganditiva ca la cati bani se baga in sportu respectiv, oricat ati vrea voi sa credeti ca e pura placere de a practica acel sport e total eronat, chiar dak cineva nu vrea sa ia e obligat daca vrea sa ajunga la nivelul respectiv)

andy si ogrady au fost dati afara k sau dus in bar la o bauta. halal comportament din partea lui andy.

a dreacu comportament. hai, calugarii de noi, sa-i dam cateva sfaturi referitor la bunele maniere in vuelta. ca sa merite o bere trebuie in primul rand sa castige 2 tururi si 4 clasice, abia apoi se pune problema de o dezlegare de la episcop. ce dracu: in bar se intra doar cu bilet de voie si doar in "caslegi". ca altfel esti dat afara din manastire.

cristake ai grija cu limba "romania" ca e ciufuta rau. una-doua iti joaca feste: nu-ti poti forta organismul peste ce poate el. e chestie de logica.

a dreacu comportament. hai, calugarii de noi, sa-i dam cateva sfaturi referitor la bunele maniere in vuelta. ca sa merite o bere trebuie in primul rand sa castige 2 tururi si 4 clasice, abia apoi se pune problema de o dezlegare de la episcop. ce dracu: in bar se intra doar cu bilet de voie si doar in "caslegi". ca altfel esti dat afara din manastire.

cristake ai grija cu limba "romania" ca e ciufuta rau. una-doua iti joaca feste: nu-ti poti forta organismul peste ce poate el. e chestie de logica.

Vai smechere tu dai lectii? a dreacu mai esti la limba romana. Daca greseala mea e ce ai evidentiat tu inseamna ca tre sa iti explic ca la prosti. Nu iti poti forta organismul mult timp peste ce poate el in mod normal (dupa ce iti dai overclock la procesor iti merge mai bine dar daca il lasi asa la un moment dat se buleste) poate asa intelegi si tu prostovane ca vad ca esti a dreacu de destept.

Daca esti prost te rog frumos sa nu iesi in fata, te vedem de la o posta.

senzationala etapa,anton a revenit incredibil,si frank s-a tinut bine,ei par favoriti la castigarea turului.rodriguez e slab,nu-l vad bine daca o tine tot asa si pe bola del mondo sau cotobello

daca nu te superi,putin realism iti cer si eu...nu exista niciun om in ultimii doi ani care a facut un le tour bun dupa ce a fost in giro(nu cred ca trebuie sa exemplific).

Daca greseala mea e ce ai evidentiat tu inseamna ca tre sa iti explic ca la prosti.

Unu la mana: organismul nu e procesor sa-i faci tu overclocking cand vrei. doi la mana: organismul este cel care baga forta in picioare sa zicem de valoare maxim 10. tu nu-ti poti forta organismul sa bage 11 daca maximul lui e 10. logic sau nu? de aia se numesc limite si de aia neo din matrix a ramas film. in cel mai bun caz poti merge normal si sa fortezi (ceea ce probabil te chinuiai tu sa zici).

ti-am explicat folosind "unu si doi la mana" fiindca dupa limbajul folosit de tine imi dau seama ca le ai cu mainile, nu cu picioarele. ce usor iti "fortezi organismul peste limite si dincolo de ele" in fata tasturii...

senzationala etapa,anton a revenit incredibil,si frank s-a tinut bine,ei par favoriti la castigarea turului.

daca anton o tine tot asa, unde recupereaza frank?

daca nu te superi,putin realism iti cer si eu...nu exista niciun om in ultimii doi ani care a facut un le tour bun dupa ce a fost in giro(nu cred ca trebuie sa exemplific).

la ce mutari se fac in echipe, l-as crede pe contador in stare sa castige 2 tururi stand in trena, dar nu cred ca ar reusi. andy s-ar pastra pentru franta, iar contador isi va da inima ca in italia are cine sa-i tina piept. daca puscasul merge in giro si frank nu-si rupe gatul ca in fiecare an, andy ar avea sanse mai mari in franta decat anul asta.

daca anton o tine tot asa, unde recupereaza frank?

frank e mult mai bun la contratimp,plus ca mai sunt etape de munte,pe bola del mundo se pot face distante de 2 minute si chiar mai mult avand in vedere lungimea catararii.si cum spuneam,avand in vedere lungimea contratimpului,nu stiu ce sanse are anton sa limiteze pierderile la mai putin de 2 minute fata de frank si vreo 3-4 fata de nibali.cel mai bun exemplu care arata cat de bun e anton la TT,in vuelta a castill y leon,unde pe un contratimp de 15 km a pierdut 54 de secunde fata de contador...nu suna tocmai incurajator

pai vorbim pe fapte daca Riis il aduce pe Contador la forma din 2009 vrei sa imi zici ca nu poate sa castige ambele tururi? In afara de Andy si poate nibali la anu nu stiu cine ii  poate face fata iar in giro nu e nimeni pe acolo, Menchov o s`o ia pe coaja daca participa iar Basso e cam batranel si nu cred ca va rupe gura targului.(nici sa nu te obosesti sa zici de Scarponi, garzzeli & co)

Sa fim seriosi anu asta au fost Contador si Andy si restu mamai in comparatie cu ei 2...degeaba sunt 20 ciclisti buni daca niciunu nu poate sa ajunga la nivelul lor.

pai vorbim pe fapte daca Riis il aduce pe Contador la forma din 2009 vrei sa imi zici ca nu poate sa castige ambele tururi? In afara de Andy si poate nibali la anu nu stiu cine ii poate face fata iar in giro nu e nimeni pe acolo, Menchov o s`o ia pe coaja daca participa iar Basso e cam batranel si nu cred ca va rupe gura targului.(nici sa nu te obosesti sa zici de Scarponi, garzzeli & co)

Sa fim seriosi anu asta au fost Contador si Andy si restu mamai in comparatie cu ei 2...degeaba sunt 20 ciclisti buni daca niciunu nu poate sa ajunga la nivelul lor.

totusi o sa ma obosesc sa-ti zic de scarponi,e favoritul meu pentru giro de anul viitor.in 2009,contador,desi avea acea forma de care zici tu,n-a vrut sa castige dauphine,pentru a nu veni obosit in tdf,deci nu cred ca va veni in giro sa castige(giro are totusi 3 saptamani).iar acea forma din 2009 are anumite semne de intrebare,vezi articolul din 23 iulie 2009 al unui oarecare Greg LeMond din ziarul Le Monde.Sper sa nu-l ''aduca riis'' la forma aia,pentru ca o sa am anumite intrebari in privinta a ceea ce a ''inghitit'' andy schleck in ultimii ani...

Unu la mana: organismul nu e procesor sa-i faci tu overclocking cand vrei. doi la mana: organismul este cel care baga forta in picioare sa zicem de valoare maxim 10. tu nu-ti poti forta organismul sa bage 11 daca maximul lui e 10. logic sau nu? de aia se numesc limite si de aia neo din matrix a ramas film. in cel mai bun caz poti merge normal si sa fortezi (ceea ce probabil te chinuiai tu sa zici).

ti-am explicat folosind "unu si doi la mana" fiindca dupa limbajul folosit de tine imi dau seama ca le ai cu mainile, nu cu picioarele. ce usor iti "fortezi organismul peste limite si dincolo de ele" in fata tasturii...

1. Tocmai de aceea nu toti castiga le tour si ii vezi ca se chinuie pe munte sau au tururi mizerabile, nu ca nu se dopeaza ci pur si simplu organismul nu raspunde cum vor ei si echipa tehnica. Si ii auzi la sfarsitul competitiei ca si`au gresit pregatirea

2.incep cu un offff, ii poti mari valoarea( halterofilul ridica cu 10-30 kg  mai mult dupa ce ia chestii,  ala se transforma cumva in neo sau pur si simplu isi amplifica forta in brate??) insa ptr ciclisti e mai importanta rezistenta decat forta(cand am zis ca iti fortezi organismu peste limitele normale nu ma refeream la forta ci per total)

Vad ca esti gen mircea badea(mistocar) dar s`ar putea sa nu ai ce iti trebuie, esti din constanta ? ca faceam o proba nu de ciclism ca recunosc ca nu practic dar niste alergari prin nisip alergari normale orice exercitiu cardio vrei tu sa vedem care dintre noi are conditie fizica mai buna si care sta in fata tastaturii

Tu ai folosit unu si doi la mana ca esti obisnuit sa te joci cu ele.

totusi o sa ma obosesc sa-ti zic de scarponi,e favoritul meu pentru giro de anul viitor.in 2009,contador,desi avea acea forma de care zici tu,n-a vrut sa castige dauphine,pentru a nu veni obosit in tdf,deci nu cred ca va veni in giro sa castige(giro are totusi 3 saptamani).iar acea forma din 2009 are anumite semne de intrebare,vezi articolul din 23 iulie 2009 al unui oarecare Greg LeMond din ziarul Le Monde.Sper sa nu-l ''aduca riis'' la forma aia,pentru ca o sa am anumite intrebari in privinta a ceea ce a ''inghitit'' andy schleck in ultimii ani...

Ma bucur ca tu raspunzi civilizat si nu esti si tu un mircescu(am observat ca multi fani ai ciclismului sunt ca personaju mentionat mai devreme) asta e parerea mea despre Contador pot sa ma insel insa am dreptu la parere:

1. Un argument ar fi ca a castigat toate marile tururi la care a participat ceea ce nu e putin lucru

2. Faptu ca Riis a facut din Cancellara si Andy niste ciclisti incredibili si e atat de sigur pe el incat a zis ca poate castiga toate cele 3 tururi intr`o buna zi ma face sa cred ca Riis are un suc mai special pentru ciclistii lui.(andy mi se pare ca a progresat cam mult incat anu asta era sa il bata pe Contador care nici el nu e vrun sfant. Fata lui Contador de pe munte din 2009 nu stiu daca o s`o mai vedem prea curand poate tot la el In viitoru apropiat:D)

daca dupa ce am vazut in ultimii doi ani cu menchov,sastre,evans,wiggins,basso,cunego(acestia au participat macar si in tdf),si arroyo sau nibali care nici macar nu au mai fost in tdf,stiind ca se duc degeaba,daca AC va castiga ambele tururi,banuielile mele ca e dopat se vor risipi...

daca dupa ce am vazut in ultimii doi ani cu menchov,sastre,evans,wiggins,basso,cunego(acestia au participat macar si in tdf),si arroyo sau nibali care nici macar nu au mai fost in tdf,stiind ca se duc degeaba,daca AC va castiga ambele tururi,banuielile mele ca e dopat se vor risipi...

ar fi chiar extraordinar daca toate posturile despre dopaj ar merge in acel topic dedicat.personal,recunosc ma deranjeaza.adica tocmai am avut o etapa in vuelta absolut dementiala,cu foarte multe schimbari de situatie,atacuri si tot despre contador vorbim?daca ia sau nu?e foarte trist frate...

o zi fericita pentru mine vazandu-mi oamenii favoriti:mosquera,anton si kash mergand excelent.mosquera acelasi atac absolut sinucigas,a fost minunat sa-i vad pe toti implodand in roata lui.despre igor anton am avut impresia ca e in dificultate la inceputul catararii si cand colo ce?a zbughit-o pe langa toti in stilul lui pantani.fenomenal catarator.am zis sa nu ne grabim vis-a-vis de nibali si am avut dreptate,a crapat acum o sa crape si pe cotobello.numai ca acolo o sa piarda mult mai mult.pentru joaquin rodriguez e prea mult,a dat cam tot in le tour,el de aceea tot isi dorea sa poarte tricoul rosu,stia ca nu-l poate duce pana la capat.frank schleck n-are dupa mine si nici n-a avut vreodata vreo sansa la victorie.o sa manance bataie de la spanioli in etapele viitoare la greu.

caisse d'epargne a mai ramas cu 3,3 da grei:

6 Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d’Epargne 0:01:57

7 Ruben Plaza (Spa) Caisse d’Epargne 0:02:07

8 Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 0:02:13

AC e cu cateva nivele peste evans wiggins cunego arroyo, menchov si basso sunt cam expirati, iar nibali a vrut probabil vuelta stiind ca nu are sanse in franta. Parerea mea e ca Riis il va aduce pe Contador la acelasi nivel la care era cu bruyneel(ce diferenta intre 2009 si 2010 am vazut o poza de la sf TT unde Contador era terminat iar in 2009 ii luase 30 secunde lu cancellara la primu cronometru:D)

EDIT: Coppi pot sa vad si eu etapa sau un rezumat mai amplu fara sa dw etapa? exista vrun site gen arhiva?

ar fi chiar extraordinar daca toate posturile despre dopaj ar merge in acel topic dedicat.personal,recunosc ma deranjeaza.adica tocmai am avut o etapa in vuelta absolut dementiala,cu foarte multe schimbari de situatie,atacuri si tot despre contador vorbim?daca ia sau nu?e foarte trist frate...

o zi fericita pentru mine vazandu-mi oamenii favoriti:mosquera,anton si kash mergand excelent.mosquera acelasi atac absolut sinucigas,a fost minunat sa-i vad pe toti implodand in roata lui.despre igor anton am avut impresia ca e in dificultate la inceputul catararii si cand colo ce?a zbughit-o pe langa toti in stilul lui pantani.fenomenal catarator.am zis sa nu ne grabim vis-a-vis de nibali si am avut dreptate,a crapat acum o sa crape si pe cotobello.numai ca acolo o sa piarda mult mai mult.pentru joaquin rodriguez e prea mult,a dat cam tot in le tour,el de aceea tot isi dorea sa poarte tricoul rosu,stia ca nu-l poate duce pana la capat.frank schleck n-are dupa mine si nici n-a avut vreodata vreo sansa la victorie.o sa manance bataie de la spanioli in etapele viitoare la greu.

caisse d'epargne a mai ramas cu 3,3 da grei:

6 Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d’Epargne 0:01:57

7 Ruben Plaza (Spa) Caisse d’Epargne 0:02:07

8 Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 0:02:13

ai dreptate,scz,intr-adevar,anton a fost incredibil,insa sa fim seriosi,nici n-a avut adversari incredibili.mosquera a facut o mare greseala pe care a regretat-o,ca i-a atacat devreme pe nibali si rodriguez,altfel nu revenea anton,daca erau 3 in fata.totusi,eu inca mai cred in frank...desi clar ca pe munte sunt varza pe langa anton.eram sigur ca anton va merge bine de cand am auzit ca cei 2 comentatori nu-l iau in seama la castigarea vueltei.si bruseghin a mers neasteptat de bine,iar luis leon a iesit din carti,ca si menchov

totusi,eu n-as spune despre nibali ca va piede mai mult timp pe cotobello..ca daca pierde fata de rodriguez nu conteaza:))rodriguez a venit foarte slab,l-a batut si tondo,iar la uran nu ma mira ce bine merge,uitati-va la contratimpul in catarare din giro,a fost in top 10

o data ce panta a inceput sa creasca,nibali n-a mai putut.sa ne amintim si de monte zoncolan in giro,unde nibali a pierdut 3 minute fata de basso deci e pasibil oricand de o astfel de cadere.pe cotobello se vor face diferente mari.problema lui nibali nu e in niciun caz purito ci baietii astia:anton,tondo,mosquera,plaza si chiar sastre.o sa-l atace toti si n-o sa faca fata.

etapa asta a fost mai spectaculoasa decat toata vuelta de anul trecut.anton chiar a avut probleme inainte de inceputul catararii,pe plat tragea foarte tare rabobank si a ramas in spate.cine stie poate o sa avem o etapa cu vant puternic si cei de la liquigas o sa faca un TTT pe vreo 20 km.la fel ca si contador,anton e vulnerabil in astfel de situatii.se mai pot intampla multe.

EDIT: Coppi pot sa vad si eu etapa sau un rezumat mai amplu fara sa dw etapa? exista vrun site gen arhiva?

ultimii 5 km in flamanda:

Nibali si Rodriguez mi-au amintit de Evans pe Zoncolan.Cand a incercat sa se tina de Basso si cand nu a mai putut a explodata pierzand minute in cativa kilometrii(s-ar putea sa gresesc si sa fie vorba de alta etapa)