gogusclipici

Ce Ulei sa bag la Furca Fox?

Recommended Posts

spunetimi si mie va rog ordinea furcilor de la fox.

Care este cea mai slaba si care este cea mai buna.

Multumesc

FOX nu face furci slabe, ci face furci diferite pt utilizari diferite (cross-country, all-mountain, down-hill). Cauti pe site-ul lor modelul care te intereseaza, si vezi pt ce este recomandat.

Oarecum se pot face diferentieri intre furci din aceeasi gama dar care contin 'dotari' suplimentare, cum ar fi de exemplu seria F. O furca cu TERRALOGIC si/sau FIT e mai buna decat una fara. Insa, din cate stiu eu(s-ar putea sa ma insel), aceste dotari vin standard la noile modele lansate, asa ca diferentierea e nedreapta (compari modelele din 2010 cu cele din 2009...).

Exista in Romania vreun service autorizat Fox, care sa lucreze cu piese de origine? Sau unde pot sa fac service-ul la o furca Fox F32 100 RL (din 2009) si sa fiu sigur ca oamenii de acolo se pricep si fac totul ca la carte?

Eu mi-am servisat furca (un Fox F29 RL din 2009) in Bucuresti, la Terra Bike (Catalin Mantescu) pe langa Razoare.

Mi-a facut o treaba ireprosabila, insa garniturile le-am avut eu, cumparate online.

Chiar mi-a adus si o mica modificare la mecanismul de lock-out, la cereri insistente din partea mea (nu eram multumit de sistemul blow-off care deblocheaza furca din lock-out la socuri, pentru siguranta):)

Ce marca de ulei ti-au pus? L-au avut ei? Cati bani a costat operatiunea (exceptand garniturile pe care le-ai avut tu) ?

Va salut.

Stiu ca e un topic vechi dar nu am gasit informatii concludente nicaieri deci apelez la ajutorul vostru.

As vrea sa fac o servisare pentru o furca Fox Talas Fit RLC 150mm anul 2011.

Intrebarea mea este : ce fel de uleiuri as putea folsi ca inlocuitoare pentru- Fox Green 10 wt. si Fox Float Fluid.

Multumesc frumos.

Pt fox float merge ulei de transmisie  romanesc T90, am bagat anul trecut in amortizor si merge ok

@gogusclipici

Dacă nu e pre târziu, poate iți folosesc datele de aici. Stiam că le am pe undeva, le-am găsit acum înâmplător.
AICI ai un tabel cu vâscozitîțile la 40 si 100 grade ale mai multor uleiuri.
AICI ai un tabel cu rapoartele de amestec ale uleiurilor Motorex.

In functie de vâscozitatea uleiului original, amesteci până obții aceeași valoare din două uleiuri (de la același producător). Nu te lua după vîscozitatea comercială de tipul 5WT/7.5WT/10WT. Există uleiuri 7.5wt mai fluide decât un 5wt.
O discuție, destul de confuză, dar până la urmă constructivă, ca pe orice forum :), o gasești aici