Sign in to follow this  
djsorin

Turul Cetatilor Din Dobrogea – Partea -2-

Recommended Posts

A venit si timpul sa postam si turul 2 ,care va fi pe o perioada de 3 zile respectiv 1-2-3 Octombrie pe o distanta de 320 KM .Sunt sigur ca vom fi mai multi din ambele judete ,chiar Dn Florin Leonte mi-a zis ca va fi prezent.Asteptam pe toti doritorii de pedalat indiferent de culoare,nationalitate sau sex. Harta.bikemap Sa auzim numai de bine.

Curajos planul pe 3 zile... dar cred ca va iesi un adevarat team-building pe bicicleta! Cunosc bine drumul pe la Adamclisi (am fost pe acolo de 5-6 ori in ultimul an si jumatate) si sper sa pot descoperi pe 4 septembrie drumul catre cetatea Histria, prin Navodari-Midia-Corbu.

Sper ca primiti si MTB-isti! Pot sa fac +100 km/zi timp de mai multe zile la rand.

Later edit: Wow! Trecem si prin localitatea Galbiori, unde am abandonat la tura "Cu bicicleta la mare 2010" :D

Ne stim de la "Cu bicicleta la mare 2010".Nu conteaza cu ce bicla vi,important este sa ai spiritul tanar.Ma repet ca la turul 1 - Nu este un concurs,este cicloturism.Cele bune

ma anunt si eu de data asta, merge facut traseul pe cursiera, nu cunosc traseul intre aliman si cernavoda, in rest stiu ca se poate :D, detalii de cazare e prea devreme sa intreb?

Agroturism http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif ,depinde cat pedalam si unde ajungem pe seara.Dupa cat cred eu prima noapte o vom petrece la Adamclisi si a doua la Capidava,oricum am sa ma interesez de cazare de pe acum.Deci nu va luati corturi si alte greutati inutile,cat mai usori baieti.Cele bune

Paznicul cetatii Adamclisi (un oltean pe nume Soare :) ) imi propunea cazare si masa la el cand am trecut pe acolo vara trecuta cu prietena mea. Cred ca nu merita sa ma zbat sa ajung in Basarabi/Murfatlar unde am neamuri.

Ce se mai aude cu tura asta? Nu de alta, dar se apropie 1,2,3 octombrie si mi-ar placea sa particip.

Rog organizatorii sa posteze informatii in legatura cu orarul, eu pe 1 octombrie sunt sanse mari sa nu pot pleca, urmand sa mizez pe o eventuala intalnire cu grupul a doua sau a treia zi.

Din cate vad, cazarea e "asigurata", totusi, ca "tarife", la ce sa ne asteptam?

Merci.

Reamintesc ca plecarea se face maine la ora 10.00 din fata Salii Sporturilor din Constanta. Pentru detalii si informatii PM sau la telefon.

Sa nu radeti de mine dar am fost magarul stinei de oi,pentru ca dupa doua seri de sprit cu gasca am plecat la pedalat si am ramas bineinteles mereu ultimul :( .Cursa a fost o nebunie super faina nici nu stiu cum sa incep.Multumesc mult celor 2 ciclisti care ne-au condus pana la Basarabi

Imagine postată

Imagine postată

Si domnul scorpion ne-a aratat si indrumat pe toate dealurile stiute de el pana la Adamclisi

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

de unde am plecat spre Loc Dunareni la imformatia unei babe pe un drum mai bun.Foarte bun drumul si plin de caini ce alergau disperati sa muste si ei din roata de spate si noi pedalam in draci la deal mama.

Imagine postată

Imagine postată

Dupa ce am ajuns la Dunareni in sat am intrebat si noi pe primul intalnit [care avea un ochi mare si vanat sa-i iasa din orbita nu alta] unde este cetatea Sacidava? ,la care am fost indrumati inapoi vreo 4 km din care 3 km de deal bengos dupa care sa facem stanga dupa releu mai mergem vreo 6 km pe drum negru si o sa gasim cetatea dupa un deal ascunsa.Am mai intrebat si pe alti dar tot la fel ne-a zis.Asa ca am loat-o pe camp si am cautat cetatea care am gasito dar soarele dadea sa apuna. Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

De sus de la cetate ,Dunarea si peisajul in apus de soare se vedeau bestial.

Imagine postată

Bine ca am gasit un cioban cu multi multi caini care ne-a indrumat spre Dunare si de acolo pe dig pana la sosea.Bai baieti am avut noroc si am ajuns si la sosea pe intuneric de am ingenucheat si pupat asfaltul ba am baut si apa de Dunare ca nu mai aveam picatura de 2 ore.

Imagine postată

Imagine postată

Si dai pedala prin niste sate pline de lume pe sosea si betivi in mijlocul strazi care tipau la noi si injurau ,din nou caini si iar caini dar cel mai mult DEALURI SI IAR DEALURI .O poza in noapte in loc Rasova langa un deal cu vestigi antice

Imagine postată

Intrarea in Cernavoda pe pod

Imagine postată

La un local am mancat si noi ca oameni o ciorbita ca eram hamesiti.

Imagine postată

Era ceasul 21.00 asa ca am plecat cu trenul pana la Constanta unde ma cazat scorpionul si mi-a vindecat cat a putut ranile.Dimineata ne-am mai invartit pe la toate artefactele si ramasitele cetatii Tomis unde am facut poze.

Imagine postată

Imagine postată

Am mancat bine la Cin Cin si via Tulcea. Cele bune baiet.

Edited by LucianTheOne