Panzer

CORRATEC Fan Club

Recommended Posts

:) Sunt tare mîndru de noua mea achiziţie, un Corratec Superbow Fun. De cum l-am văzut am rămas cu gura căscată. Probabil cadrul a fost de vină. Mi-am zis că mi-o trece după ce-l testez puţin, arată bine pentru mine şi atît: da' de unde ... m-a îmbolnăvit. Aşa de tare că mi-am băgat tancul la vînzare a doua zi (un Altrix Airborne care nu mi-a produs vreo supărare în 2500 km).

Nu voi descrie echiparea sa, de ajuns să spun că „cere talpă“ faţă de fosta biclă. O fotografie:

post-3091-095745800 1283340316_thumb.jpg

Salut,

Posed si eu un X-Vert Mayon.Ne intelegem bine, deocamdata.

post-7920-002580100 1286610479_thumb.jpg

Asta-i Corratec-ul meu (Revolution Team). Insa din bicla originala a ramas doar cadrul si cuvetaria, restul le-am upgradat treptat. Cadrul este acelasi cu cel de pe echiparea lor de varf, "World Cup".

Imagine postată

• Upvote 3

Vlade, sa tot ai timp sa o folosesti fiindca o astfel de bicicleta merita valorificata din plin!

Multumesc, asta sper si eu, sa-mi fac cat mai mult timp pentru ea. :)

Am ceva proiecte ambitioase ptr la anul (Viena-Tr Severin, Ceahlau (Toaca), Anina-Resita, Cozia, etc :) )

Maine, Vf. Penteleu :)

I-am schimbat in iarna strangatoarele de roti si de sa cu unele de titan / aluminiu si pedalele (Eggbeater 3).

Cantarul zice cand 8.9kg, cand 9kg. :wub:

Urmeaza niste anvelope XKing Supersonic 2.0. Astea vor pune in plus aproape 100g, dar sigur vor avea o aderenta mai buna decat Notubes Raven, care au doar 400g buc, in schimb n-au priza aproape deloc, nu le recomand decat pe forestiere fara inclinatie prea mare si pe asfalt.

E numai buna pentru Iron Bike :D.

Sa stii ca ma bate gandul :)

Numai sa nu fie cand sunt plecat pe Dunare.

Salut aici toti mandrii posesori de 'caluti' Corratec.Ma numar si eu,printre voi,fiind posesorul unui corratec x-vert.s 0.3 slx.Din toata bicicleta au ramas neschimbate cadrul,furca rock shox recon race solo air 100mm si angrenajul slx.Furca urmeaza cat de curand sa fie schimbata cu un sid sau un fox iar angrenajul imi place foarte mult cum arata,asa ca il voi pastra.Dar voi schimba la el foaia mica de 22 dinti si foaia mijlocie de 32 dinti cu foi similare,dar de titan.Asa,va fii si mai usor si mai rezistent.Cat de curand voi pune si poze.@Panzer:misto roti,ai facut alegere buna,si cadru asta super bow e super,ma cam bate si pe mine gandul la un asemenea cadru.@Vlad:fara cuvinte!!!

@mihaighimpu, cadrul tau Corratec nu este cel cu tehnologie aluminiu/plumb, cu dispozitivul sulan cu plumb pentru stabilitate si sa nu te ia vantul.

V-a prins si pe voi virusul upgrade-urilor. Eu vreo 2 ani am bolit...

Si nu stiu daca m-am vindecat complet. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Fata de poza de mai sus am schimbat:

- anvelope: Continental XKing Supersonic

- pedale: Crank Brothers Egg Beater 3

- gps: Garmin Edge 800

- aparatoare fata: un SKS ptr furci cu coroana intoarsa (are ridicata partea din spatele furcii la nivelul celei din fata)

- cheite roti: KCNC titan

- cheita sa: Force Flow

Aaaaaaa, pai e normal cu virusul asta. :rolleyes:

Primul lucru pe care l-am facut a fost schimbarea pedalelor Xtension M6 - pentru impresie artistica. Dupa care mi-au picat ochii pe niste discuri Alligator Windcutter. Dupa care au urmat rotile, un cadou pe care nu l-am putut refuza.

I-am adaugat si niste 'cornite' Pro, are si iluminare discreta de la Giant zicere, ultima achizitie fiind un far Trelock LS730.

Multam de idei :D .

@ mihaighimpu: cadrul ala este al naibii de stabil, nu mai zic de faptul ca uita cainii sa latre cand se iau dupa mine :) de frumos ce e.

- anvelope: Continental XKing Supersonic

De ce nu Racesport de 2.2? Mie si asta de 2.2 mi se par destul de inguste. Supersonicul din cate stiu eu e doar de 2.0.

Cum ti se par?

Despre ce stabilitate este vorba la @mihaighimpu, ca nu prea inteleg?

Ma refeream la povestea cu sulanul, care adauga stabilitate la cadrul deja stabil ;)

Asa Vlade,te dai cu "inamicii-amicii".Cadrul meu x-vert.s 0.3 e destul de stabil si fara sulan de plumb in el.Stau si ma intreb,ce fata ai fi facut tu daca gaseai sulanul in seat tube.Te lua inima si mai multe nu,cand vedeai cat cantareste.Cu toate ca,daca stau sa ma gandesc bine,cadrul tau e prea usor Vlad,si ar fi minunat un asemenea lest.Ce zici? :P @sole42:ticalos batran,mai faci pe "nevinovatul" citez:"nu inteleg ce e cu sulanul" "tehnologie aluminiu-plumb" "sa nu te ia vintu",care vant SOV?Lasa ca-ti arat eu tie vant,la prima iesire(poate sambata)si tie Vlade,cum e cu "stabilitatea". http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :D :P

@mihaighimpu, chiar nu stiu despre ce vorbesti. Eu am inteles ca ai la bicicleta o tehnologie cu lest ca la Mercedes. Cand virezi la stanga, spre exemplu, lestul are tendinta de a se duce la dreapta pentru stabilitate. Tehnologia asta este buna atat la mers agresiv, cat si la vant puternic, precum si dupa o tura la biblioteca.

Ei, oricum te-ai bucurat cand a scazut brusc greutatea cu 700g. Mari pisicheri si baietii aia :D

@sole42: "mititelu'de tine,ce nevinovat,chiar nu intelege despre ce vorbesc,ti-o fac eu la santa cruzul tau,n-ai grija.@VladG:poti sa stii Vlade,sole42 in frunte,urmat de Ionut de la Bike Zone si la rand,de alti carditori prezenti acolo.Am lipsit vreo ora,dus cu treaba,cu serviciul si ei deja facusera manevra.Adevarati pisicheri,cu P mare.

Afirmatiile de genul asta trebuie si probate. Intr-un stat de drept functioneaza prezumtia de nevinovatie. Referitor la Santa Cruz, daca pui mana pe ea iti aplic legea martiala.

Asa coane,trebuie dovedite.Pai v-ati dat "in primire" unul pe altul.In ceea ce priveste amenintarile,cu legi martiale si alte d-astea,nu cred ca-si au rostul,eu trebuia sa va tai capu' din prima,fara pic de mila. :D

Pe langa calomnie si insulta, vad ca ai trecut si la amenintare. As zice sa te potolesti, mai ales ca cine ti-a montat dispozitivul sulan cu plumb, nu avrut decat sa-ti faca un serviciu, sa ai si tu stabiliate cand pleci de la tipografie citit. Bravo lui, nu il cunosc, dar il felicit. Si iti dau un ultim avertisment, vad ca te cam mananca spinarea si ai nevoie de scarpinat. Nu iti dai seama ca dispozitivul sulanul de plumb-made in USA, era singura comonenta adevarata de pe cadrul Corratec ala al tau-made in Vietnam. Pe bune, vii cu biciclete din astea vietnameze sa comentezi pe aici...