bogdan.roca

Compatibilitate Intre Furca Si Butuc

Recommended Posts

salut. ma gandesc sa imi cumpar o furca pt 29'er dar din cate vad eu din poza nu prea sunt sigur ca o sa fie compatibila cu butucul de la roata care il am acum. pun si linkuri mai jos imediat. sunt sigur ca o sa iasa discutii de genul " furca asta nu e cea mai buna". asa ca daca cineva are o alta solutie si vrea sa o impartaseasca cu noi este liber, dar sa nu depaseasca 100 de ron peste pretul furcii asupra careia m-am oprit eu. deci in jur de 20E in plus. alta rugaminte este sa nu se inceapa cu discutii de genul "ia-o pe asta ca e cu 30E mai scumpa. si daca ai banii aia sigur mai faci tu rost de 10E". sunt binevenite si variante de SH-uri, dar nu prea am vazut sa fie. in principiu as vrea ca tema sa se invarta in jurul compatibilitatii si nu a variantelor, pentru ca la cautat ma pricep si eu.

link cu cu furca

link cu butucul

butucul meu nu e cel din poza. nu am pus poza cu el pentru ca nu am gasit pe net niciuna si pentru ca mi-e lene sa dau roata jos si sa fac poza, uploadat etc. am pus poza asta pentru ca sistemul e acelasi: axul e ca o tija filetata dar gaurita, prin care trece tija de la QR. sigur se intelege din poza...

Furca este cu ax de 15mm (noul standard "minune") iar butucul tău îi cu ax de 9mm, deci nu-s compatibile.

De curiozitate, nu merge nici cu adaptor? E un ax mai mic intr-un decupaj mai mare, daca pui bucse pe ax ajungi la acelasi diametru si nu ai joc, iar daca ai si piulite suficient de largi poti sa le strangi pe furca daca bucsele sunt suficient de inguste. Stiu ca nu asa ar trebui sa fie folosite, dar nici nu vad de ce nu ar merge.

De curiozitate, nu merge nici cu adaptor? E un ax mai mic intr-un decupaj mai mare, daca pui bucse pe ax ajungi la acelasi diametru si nu ai joc, iar daca ai si piulite suficient de largi poti sa le strangi pe furca daca bucsele sunt suficient de inguste. Stiu ca nu asa ar trebui sa fie folosite, dar nici nu vad de ce nu ar merge.

pe site scria ceva la review de adaptoare dar din cate am inteles acolo incep sa faca joc sau nu prea ai cum sa dezmemebrezi cand esti plecat. cine intelege mai bine poate sa ne zica si noua. oricum nu as vrea sa fac improvizatie. o sa ma uit si dupa butuc de 15mm...

tocmai m-am uitat pe playbike si nu am gasit nimic care sa incapa. am vazut butuc cu ax de 14 dar era de bmx si nici nu cred ca are cum sa intre in furca. am impresia ca e nevoie de ceva gen bolt-on. cam asa pare din poza de pe CRC si bolt-on nu am vazut decat de 10mm si 20mm. daca are cineva habar sa ne scoata din intuneric altfel ma chiorasc dupa altceva..

LE2: am gasit un shimano pt bolton de 15mm tot pe CRC. 48 de euro. un pumn in ficat... cred ca ma las de treaba asta...

LE3: am gasit varianta asta si ies mai ieftin. se potriveste cu butucul meu, nu?

tora costa 1050 ron + un adaptor de post mount(momentan am IS)

Epicon-ul cu butuc costa in jur de 1300 cu tot cu transport si mai trebuie sa dau bani si pe inlocuit butucul.

Atat timp cat esti sigur ca butucul tau e pe QR normal ar trebui sa se potriveasca. Chiar daca e mai ieftina, Tora nu e o alegere foarte fericita...

Atat timp cat esti sigur ca butucul tau e pe QR normal ar trebui sa se potriveasca. Chiar daca e mai ieftina, Tora nu e o alegere foarte fericita...

chiar nu ma asteptam ca cineva sa prefere suntourul fata de rock shocks. oricum nu sunt foarte agresiv. fac xc si din cate am inteles tora pentru asta e facuta. rst ul care il am acum face fata bine nevoilor mele. motivul pentru care vreau sa o schimb este ca are cursa mica( in jur de 50mm), are gatul scurt si in ultimul rand e urata in draci. deci nu prea am o nevoie serioasa de schimb dar mi s-a pus pe creier...

tora e ok, mai ales ca e pe aer, dar mai bine cauta un model 2010 cu amortizor Motion Control. o sa ti se para o trecere incredibila de la RST la Tora pe aer

la suntour nu prea merge nici cu adaptoare... cam greu, fiind bolt-on.

Sezonul e aproape gata, nu stiu de ce te grabesti acuma cand a venit toamna... toata iarna vor aparea oferte.

Preturile la 29" ar trebui sa fie aproximativ ca la 26", sau maxim 10% in plus, adica tora nu merita mai mult de 8 mil noua, mai ales asta de 2011 cu turnkey. Cu 8-9 mil sigur gasesti una cu motion control la oferta, adica doar montata dar nefolosita.

• Upvote 1

Sezonul e aproape gata, nu stiu de ce te grabesti acuma cand a venit toamna... toata iarna vor aparea oferte.

Preturile la 29" ar trebui sa fie aproximativ ca la 26", sau maxim 10% in plus, adica tora nu merita mai mult de 8 mil noua, mai ales asta de 2011 cu turnkey. Cu 8-9 mil sigur gasesti una cu motion control la oferta, adica doar montata dar nefolosita.

unde as putea gasi oferte cum zici tu? nu am mai auzit de montata dar nefolosita. mi-ai zis mai demult ca piesele de 29'er sunt mai scumpe si sunt mai greu de gasit.

oricum nu ma grabeam pentru ca nici nu am banii astia. doar vroiam sa ma orientez pentru primavara viitoare.

unde as putea gasi oferte cum zici tu? nu am mai auzit de montata dar nefolosita.

mai multi prieteni au luat asemenea furci de la bikeright din iasi, aduse de la diverse expozitii si prezentari etc... de exemplu manitou drake la 6 mil, pomana curata.

sunt tot felul de magazine care au oferte de genul asta mai ales iarna, sau lichidari ale stocului de 2010 ca sa faca loc in depozit pentru piesele de 2011 etc.

mi-ai zis mai demult ca piesele de 29'er sunt mai scumpe si sunt mai greu de gasit.

inca sunt mai scumpe doar din inertia anilor trecuti, dar nu ar mai trebui sa fie. deja se fac in serii relativ la fel de mari, costurile de productie sunt comparabile. ar trebui sa refuzi din principiu sa dai atatia bani in plus... dar ca sa iti permiti sa ai rabdare pana apar ofertele e destul de greu daca nu ai mai multe biciclete in casa :P

oricum nu ma grabeam pentru ca nici nu am banii astia. doar vroiam sa ma orientez pentru primavara viitoare.

ar fi bine sa-ti setezi in cap un pret care nu poate fi refuzat si sa incerci sa iei ceva in limita aia de pe ebayu englezesc sau german, ca mai apar furci de 29", mai rar dar mai sunt, cate 1-2 pe saptamana.

Alternativ, la cum zici ca stai cu bugetul, ai putea sa vinzi bicicleta si sa mai pui niste bani si sa-ti iei un 26" echipat cat de cat mai bine, la care vei gasi piese mai ieftine. 29" mi se pare un moft si un lux inutil pentru europa anului 2010, mai ales daca trebuie sa strangi bani 6 luni pentru o furca de 10 mil.

• Upvote 1

mersi pentru informatii pink bike! o sa incerc tot ce mi-ai zis.

de vandut bicicleta nici nu incape vorba. bicicleta asta merge singura. mai trebuie sa schimb din 3 foi in 1 si sa imi schimb manetele dar mai mult de atat nu cred ca fi modificata. de fapt as vrea sa o vopsesc dar nu am unde. pe 26 nu ma mai urc decat ca sa vad cum mai e.

mai multi prieteni au luat asemenea furci de la bikeright din iasi, aduse de la diverse expozitii si prezentari etc... de exemplu manitou drake la 6 mil, pomana curata.

Au avut mai multe furci bune si ieftine acolo, dar nu apar niciodata pe site, daca nu esti din Iasi ca sa mergi saptamanal pe-acolo sau daca nu ai pe cineva acolo nu gasesti in veci. Iar la alte magazine iarasi nu am vazut pe site lichidarile, cine afla de ele e norocos, unii le folosesc iar altii le revand cu 2-300 de lei in plus :(