Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Ciprian_B

O Tura Prin Germania 2011

Recommended Posts

Ce ma gandeam, de cand mi-am schimbat bicicleta. Sa "fug" anul viitor pana in Germania, pe langa Dunare (Donauradweg). Nu consider ca am experienta,dar asta nu e o problema. La activ am Transafagarasanul, Valea Jiului, zona Arieseni, sa spun asa.. ce e in jurul orasului meu. Nu am fixat nimic, data, transport, ruta. Dar vreau sa am destul timp pentru organizare. Bicicleta buna am, echipament pe ea am. Banii nu sunt o problema, nu e ceva scump in primul rand. Daca nu gasesc doritori pana in primavara anului viitor, merg si singur. Oricum mi-a propus tatal meu sa merg cu el, dar nu ma pot baza pe asa ceva. Pe el nu il tenteaza cicloturismul, dar are ceva ambitie si la cat e de impulsiv il vad in stare sa mearga. Si sa nu uit: mail: Ciprian.besoiu@gmail.com

Ideea principala e asa: cu trenul pana in Germania, totul se face la cort, si costurile sa ramana cat mai mici.

Cu mancarea de la supermarket scapi foarte ieftin la ei, chiar mai bine decat la noi. La ce durata de timp te gandesti?

Bravo tie pt idee si initiativa. Germania e o tara ideala pt cicloturism mai ales zona de sud: Bavaria si traseul de langa Dunare cel mentionat de tine. Iti doresc drum bun inca de pe acuma. Drysna are dreptate, mancarea e de buna calitate iar la supermarketurile lor e chiar mai ieftina ca la noi.

Infrastructrura pt biciclete este de invidiat iar oamenii sunt foarte civilizati iar orasele superbe. Germania e in top trebuie sa recunoastem la fel ca Elvetia sau Franta.

Avantajul nr 1: stiu germana. 2: am fost de cateva ori in germania, si sincer nu mi se pare scump. Majoritatea produselor alimentare nu sunt de import, asa ca preturile sunt mici. Inflatia nu e mare, preturi mici. Ma gandeam la 10 zile, poate mai mult. Nu ma pot plange de timp liber. Cu cat stau mai mult cu atat mai bine. Incep sa ma informez de traseu, si va tin la curent.

Ce ma gandeam, de cand mi-am schimbat bicicleta. Sa "fug" anul viitor pana in Germania, pe langa Dunare (Donauradweg). Nu consider ca am experienta,dar asta nu e o problema. La activ am Transafagarasanul, Valea Jiului, zona Arieseni, sa spun asa.. ce e in jurul orasului meu. Nu am fixat nimic, data, transport, ruta. Dar vreau sa am destul timp pentru organizare. Bicicleta buna am, echipament pe ea am. Banii nu sunt o problema, nu e ceva scump in primul rand. Daca nu gasesc doritori pana in primavara anului viitor, merg si singur. Oricum mi-a propus tatal meu sa merg cu el, dar nu ma pot baza pe asa ceva. Pe el nu il tenteaza cicloturismul, dar are ceva ambitie si la cat e de impulsiv il vad in stare sa mearga. Si sa nu uit: mail: Ciprian.besoiu@gmail.com

Ideea principala e asa: cu trenul pana in Germania, totul se face la cort, si costurile sa ramana cat mai mici.

Salut!

Foarte faina initiativa! As vrea si eu sa intru la asa o tura. Nici eu nu sunt foarte experimentat am doar o tura de ciclo la activ si am fugit la prima ploaie. Sper sa ne putem intelege la perioada.

Mihai!

Si mai vreau sa va intreb ceva pe voi, poate va pricepeti mai bine la asa ceva: se pot obtine ceva sponsorizari. In orasul meu sunt ceva firme mari, care nu se sfiesc sa dea bani, dar nu stiu exact care e procedura, si pt ce motive dau bani.

Var rog sa ma scuzati ca sunt asa haotic, dar ma deruteaza groaznic forumurile. Incerc cat mai repede sa cumpar harta, am pe cineva care merge lunar in straubing la un magazin mare de bicle (e si furnizorul meu), si cel mai probabil pana la sfarsitul anului traseul va fi clar.

Interesata ideea ta. problema e ca Austria si Germania sunt tarile bicicletei. Practic ai pista speciala de bicicleta peste tot. Asa ca sfatul meu este sa alegi un traseu - o destinatie unde vrei sa ajungi.

Sincer ma intereseaza si pe mine mai ales ca am petrecut vreo trei ani in acea tara.

In plus anul asta am facut cu familia: Passau -Bratislava pe bicicleta. NUmai bine

Nu prea inteleg de ce e o problema? destinatia: donaueschingen. De acolo pleaca tot. Si cea finala: VIena. Vreau sa ajung la "izvoarele dunarii" cu trenul, si de acolo pe bitza. SI din viena acasa cu trenul iar. Sau poate daca mai sunt bani, timp si chef, se mai poate pedala pana la bratislava.

pai ai vazut> ai raspuns singur la problema. Destinatia si traseul: Donaueschingen, adica o clasica. Este un traseu usor, foarte cunoscut si poti sa-l urmezi pina in Romania fara probleme. in conditii lejere faci 160 -200 Km pe zi.

apropos. trenul te costa circca 280 Euro numai dus.

pai ai vazut> ai raspuns singur la problema. Destinatia si traseul: Donaueschingen, adica o clasica. Este un traseu usor, foarte cunoscut si poti sa-l urmezi pina in Romania fara probleme. in conditii lejere faci 160 -200 Km pe zi.

apropos. trenul te costa circca 280 Euro numai dus.

Te referi la drum Romaina Germania? Destul de mult... Am o cunostinta care face Sebes-Straubing lunar, poate rezolv ceva. Dar oricum nu ma las de plan.

Vad ca toata lumea cand zice Germania zice Donauweg (o "clasica"). Dar de ce nu Romantischer Strasse de exemplu? Oameni buni, numai in Bavaria sunt vreo 100 de fahrradweg importante care fac parte dintr-o retea si mai complexa de piste, drumuri interurbane (paralele cu soseaua), etc. Toate acestea insa au ca scop ca nemtii sa faca miscare in weekend, nu sunt pentru cicloturism. Germanii au gandit reteaua asta pentru a fi combinata cu reteaua de trenuri si au creat facilitati speciale pentru combinatia asta. FRW astea te scot cat mai departe de sosele, te plimba cat mai mult prin paduri, porumb si nu intotdeauna sunt cel mai scurt drum de la A la B (uneori sunt 3 km pe sosea si 22 de km pe fahrradweg). E adevarat ca prin cicloturism nu toti inteleg acelasi lucru. Cui ii place sa mearga pe drumuri neasfaltate cat mai pustii, atunci sunt ceva de vis.

Pentru cine vrea cu adevarat sa vada si sa ramana cu ceva eu as recomanda sa luati o carte din colectia DK, sa stabiliti de acolo ce vreti cu adevarat sa vedeti si cu ce sa ramaneti si apoi la fata locului in functie de context: sosea, pista, fahrradweg. Germania oricum e imprevizibila, vremea se schimba de cateva ori pe zi.

Cu mancarea de la supermarket scapi foarte ieftin la ei, chiar mai bine decat la noi.

Poti sa-mi dai un singur exemplu?

Poate comparativ cu produsele germane de import din supermarketurile romanesti.

Confirm ca mancarea nu e mai ieftina ca la noi. Ca sa nu mai sondati, cel mai ieftin supermarket e ALDI, asta din ce am vazut eu.

In 11 zile am cheltuit fix 500E (fara transport), asta in conditiile in care am stat numai la pensiuni (intre 60 si 40E camera dubla, cu mic dejun inclus), iar seara, cu 2 exceptii, am mancat la restaurant (in jur de 15-20E - mancare si bautura).

M-am apucat de harti si preturi. Cum ziceam de drum: ma bazez pe masina pana in straubing. De acolo pana la Donaueschlingen trenul costa ~90 Euro. Pret mediu camping 3-5 Euro. Cazare pensiune 30-60 Euro. Ma gandeam la 80 km pe zi pentru a avea timp si de vizitat. La sfarsitul iernii sper sa finalizez tot.

Confirm ca mancarea nu e mai ieftina ca la noi. Ca sa nu mai sondati, cel mai ieftin supermarket e ALDI, asta din ce am vazut eu.

In 11 zile am cheltuit fix 500E (fara transport), asta in conditiile in care am stat numai la pensiuni (intre 60 si 40E camera dubla, cu mic dejun inclus), iar seara, cu 2 exceptii, am mancat la restaurant (in jur de 15-20E - mancare si bautura).

Ce vorbesti? In Austria era TOTUL mai ieftin decit in Romania... aaa, bineinteles, daca nu inmultesti preturile de pe raft cu 4,31 !

Ce vorbesti? In Austria era TOTUL mai ieftin decit in Romania... aaa, bineinteles, daca nu inmultesti preturile de pe raft cu 4,31 !

Buna asta :blink: ;) .

Imi cer scuze pentru off-topic, dar chiar TOTUL e mai scump in Romania decat in Austria? Eu te rog sa numesti UN SINGUR PRODUS care e mai ieftin la ei decat la noi, cu conditia ca acesta sa nu fie un produs de import chiar din Austria in magazinele noastre.

Ce discutii aprinse pe seama preturilor. Nimeni nu se duce la o tura prin Germania sa fie secat de bani (ma gandesc ca nu si-a cumparat lumea care a fost caviar). Nu or fi mai ieftine dar nici imposibil de achizitionat produsele din Austria si Germania. Zicea cineva mai sus ca l-a costat fix 500 Euro, dar a stat la pensiuni, un confort pe care nu mi-l doresc zilnic. Ce mai conteaza banii, conteaza tura. O avere nu va costa oricum. Preturi mai mari, conditii mai bune (turism nu alimentatie). Ce stiu eu ca e ieftin in Germania: gelul de dus. Asa ca nu voi sta nespalat :D

Mancarea nu e ieftina in Austria,fiti seriosi. pe 2 rosii am dat 1.13E,pe 2 carnati cu denumire ciudata si picanti in jur de 4E!La restaurant cam 25 E lasai cu tot cu bere pt mine si apa pt nevasta,Cafeaua gaseai de la 1.5 la 2.5E,un apfel strudel la camping 1.83E(dar mare si bun,nu ce gasesti in patiseriile noastre,au oferte cafea+strudel dar nu mai stiu cat era).Paine sub 2 E nu am gasit,chifle 0.5E/buc,ulei cam 3E ,aspirina 10tablete efervescente 6E!!Deci nu e asa ieftina...pt noi,pt ei este :)

Revin dupa multa multa vreme. Am fost, am facut o parte din Germania cu tatal meu. A fost misto, civilizat si am invatat cateva chestii. Preturile nu sunt nici mari, nici mici (nu asta e important). Am stat la pensiuni, o medie de 50 euro pe noapte. Acum am cont pe couch-surfing, am si gazduit pe cineva care venea din Berlin si mergea la Istambul (acum e in Oman) si mi-am dat seama ca nu se merita sa stai la pensiuni cand poti apela la oameni deschisi care te tin si mai si povestesc cate ceva cu tine. Ma intorc anul acesta sa reiau si voi incerca cu CS (pt cazare). Sincer optez candva pt o tura serioasa (toata dunarea asa cum planuiam candva) dar din pacate nu cunosc persoana care sa vina, cat de cat echipata si fara prea multe mofturi. Oricum nu e nici un stres... dupa modelul tipului care a fost din Berlin pana la peninsula arabica voi incepe sa merg singur.