AdrianB1

Utilizare Date cu Caracter Personal

Recommended Posts

Da o sa fie nevoie sa te prezinti si cu buletinul la inscriere !

De ce? Nu e stipulat in regulament, nu concurez pentru campionatul national, atata timp cat platesc si vin cu dovada (op tiparit) sau platesc pe loc pot sa spun ca ma cheama si Crazy Dog, care e problema?

Intreb pentru ca in Romania toata lumea iti cere buletinul de parca intri la NASA chiar si cand bunul simt spune ca nu e nevoie de buletin, iar procesatori de date personale nu cred ca sunt toti organizatorii de maraton, nu am vazut nicaieri la vedere (conform legii) numarul de inregistrare, gen XXX este înregistrat ca operator de date cu caracter personal in Registrul de Evidenta al Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal cu numarul yyy. In plus "Orice prelucrare de date cu caracter personal se face în scopuri bine-determinate, explicite şi legitime, adecvate, pertinente şi neexcesive prin raportare la scopul în care sunt colectate şi ulterior prelucrate" - care sunt scopurile bine determinate care fac necesara verificarii identitatii unei persoane care vine la un maraton la sectiunea Hobby (scurta), plateste si da o tura pe traseu? Mai departe, "Orice prelucrare de date cu caracter personal, cu excepţia prelucrărilor care vizează date din categoriile strict menţionate în Legea 677/2001, poate fi efectuată numai dacă persoana vizată şi-a dat consimţământul în mod expres şi neechivoc pentru acea prelucrare;" - daca un participant nu isi da acordul de prelucrare cum va fi legitimat? Culegerea datelor (legitimarea) e operatiune de prelucrare, stocarea la fel (chiar pentru afisarea rezultatelor), daca i se pare cuiva aiurea ca Alba ca Zapada era un negru de vreo 40 de ani si a iesit pe locul 101 e problema lui, respectarea omului si a legii e altceva.

PS. Doar ca idee, in UK nu exista buletin sau carte de identitate. In statul Ohio legea interzice Politiei sa te legitimeze daca nu esti acuzat de o contraventie sau infractiune, iar daca esti martor la una au dreptul sa te intrebe: numele, adresa, varsta - fara sa iti ceara nici un act de identitate. In Romania identitatea in fata Politiei poate fi declarata (daca nu ai CI la tine) chiar daca esti acuzat de o contraventie, au dreptul sa te duca la sectie pentru identificare doar daca refuzi sa iti declari identitatea (nu e nevoie sa o dovedesti). Despre UK am citit, in Ohio o stiu din experienta proprie, in Romania o stiu de la o ruda care lucreaza ca ofiter in Politie (din ala cu facultate).

2. Daca evenimentul e organizat de Primaria orasului Predeal de ce plata se face catre o persoana fizica, nu catre un cont al administratiei locale?

3. la "Contact" cine sunt Catalin si Nicusor? Cum ii cheama (nume complet) si in ce calitate pot fi contactati? Sunt angajatii Primariei Predeal responsabili cu organizarea, sunt de la Biroul de Informare Turistica, sunt portarii de la Primarie si stiu tot ce misca prin oras (cel mai bun contact :) )?

4. Se poate clarifica ce inseamna "•neacordarea de ajutor unui alt alergator aflat in dificultate;"? Daca are pana trebuie sa opresc sa ii fac pana sau e suficient sa ii dau o camera noua? Daca se rataceste trebuie sa il indrum (poate nu stiu nici eu traseul)?

Daca se loveste cineva stiu sa acord primul ajutor (daca am trusa in rucsac) si mi se pare normal sa o fac, dar altul care nu are nici un curs in domeniu (nu se da primul ajutor dupa ureche) de ce ar fi descalificat pentru ca evita sa se bage in ceea ce nu stie?

5. Se poate clarifica "•parasirea echipamentului pe traseu;"? Daca iau un rucsac cu mine (camera, trusa medicala) si il las la un punct de alimentare sunt descalificat?

Sper sa nu se simte nimeni urzicat, e normal ca prima data cand organizezi un eveniment sa nu iasa totul perfect, dar intrebarile si ideile de imbunatatiri raman valabile.

• Upvote 4

AdrianB1 nu cred ca te-ai dus la vreun concurs fara sa ai un act de identitate la tine.cine stie,tu poti sa platesti dar daca nu ai un act de identitate poate sa concureze oricine pt tine nu? cineva mai bun...si nu e corect! si in ce priveste taxa de inscriere stai linistit ca nu se imbogateste nimeni din ea.tot in premii si organizare intra...

De ce? Nu e stipulat in regulament, nu concurez pentru campionatul national, atata timp cat platesc si vin cu dovada (op tiparit) sau platesc pe loc pot sa spun ca ma cheama si Crazy Dog, care e problema?

Intreb pentru ca in Romania toata lumea iti cere buletinul de parca intri la NASA chiar si cand bunul simt spune ca nu e nevoie de buletin, iar procesatori de date personale nu cred ca sunt toti organizatorii de maraton, nu am vazut nicaieri la vedere (conform legii) numarul de inregistrare, gen XXX este înregistrat ca operator de date cu caracter personal in Registrul de Evidenta al Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal cu numarul yyy. In plus "Orice prelucrare de date cu caracter personal se face în scopuri bine-determinate, explicite şi legitime, adecvate, pertinente şi neexcesive prin raportare la scopul în care sunt colectate şi ulterior prelucrate" - care sunt scopurile bine determinate care fac necesara verificarii identitatii unei persoane care vine la un maraton la sectiunea Hobby (scurta), plateste si da o tura pe traseu? Mai departe, "Orice prelucrare de date cu caracter personal, cu excepţia prelucrărilor care vizează date din categoriile strict menţionate în Legea 677/2001, poate fi efectuată numai dacă persoana vizată şi-a dat consimţământul în mod expres şi neechivoc pentru acea prelucrare;" - daca un participant nu isi da acordul de prelucrare cum va fi legitimat? Culegerea datelor (legitimarea) e operatiune de prelucrare, stocarea la fel (chiar pentru afisarea rezultatelor), daca i se pare cuiva aiurea ca Alba ca Zapada era un negru de vreo 40 de ani si a iesit pe locul 101 e problema lui, respectarea omului si a legii e altceva.

PS. Doar ca idee, in UK nu exista buletin sau carte de identitate. In statul Ohio legea interzice Politiei sa te legitimeze daca nu esti acuzat de o contraventie sau infractiune, iar daca esti martor la una au dreptul sa te intrebe: numele, adresa, varsta - fara sa iti ceara nici un act de identitate. In Romania identitatea in fata Politiei poate fi declarata (daca nu ai CI la tine) chiar daca esti acuzat de o contraventie, au dreptul sa te duca la sectie pentru identificare doar daca refuzi sa iti declari identitatea (nu e nevoie sa o dovedesti). Despre UK am citit, in Ohio o stiu din experienta proprie, in Romania o stiu de la o ruda care lucreaza ca ofiter in Politie (din ala cu facultate).

PPS. Daca evenimentul e organizat de Primaria orasului Predeal de ce plata se face catre o persoana fizica, nu catre un cont al administratiei locale?

PPPS: la "Contact" cine sunt Catalin si Nicusor? Cum ii cheama (nume complet) si in ce calitate pot fi contactati? Sunt angajatii Primariei Predeal responsabili cu organizarea, sunt de la Biroul de Informare Turistica, sunt portarii de la Primarie si stiu tot ce misca prin oras (cel mai bun contact :) )?

Sper sa nu se simte nimeni urzicat, e normal ca prima data cand organizezi un eveniment sa nu iasa totul perfect, dar intrebarile si ideile de imbunatatiri raman valabile.

Varianta scurta de raspuns:

Buletinul este folosit pentru verificarea acuratetii datelor completate de cei inscrisi (vezi: duplicitate, identitate falsa, etc.), dar mai ales penru DATA NASTERII, necesara incadrarii la o anumita categorie. Daca toata lumea ar dori sa se inscrie drept "Crazy Dog" si ar fi nascuta la o data aleasa aleator de ei, ar fi cam greu sa fie clasificati, iar la premiere, cine ia laurii, premiile? De asemenea, cum pot fi afisate rezultatele, fara datele celor clasificati? Tot cu date alese dupa bunul plac? Chiar si la facultate se cer date personale si se face verificarea identitatii, cu toate ca se plateste taxa de inscriere, de scolarizare. Am putea spune ca platind taxa, nici acolo nu ar trebui sa-i intereseze cine a platit-o, s.a.m.d..

Plata s-a facut temporar catre o persoana fizica datorita unor impedimente organizatorice de ordin politic, ce cu totii le cunoastem la toate nivelele administrative (contre, frane, "cine nu e cu noi, e impotriva noastra", daca e de la "ceilalti" e NU, chiar daca e ceva bun, pentru ca vor sa ia ei creditul pentru ce se face, etc...). Chiar astazi dimineata, inainte ca dvs. sa postati aici aceasta problema, comitetul de organizare al concursului luase decizia ca plata sa nu se mai faca in avans, ci doar la fata locului, in zilele de 24-25 septembrie si ca taxa sa fie de 50 lei, pentru toata lumea.

Sper ca ati mai participat si la alte concursuri de acest gen si cunoasteti mersul lucrurilor si cerintele. Nu cred ca au aparut aici lucruri inedite, legate de datele personale necesare si legitimare. Evident, inscrierea este legata (conditionata) de furnizarea datelor pentru acest lucru, ca la orice alt concurs si nu puteti fi obligat sa faceti acest lucru. Cu alte cuvinte, inscrierea este alegerea dvs..

Pentru mai multe informatii / detalii, contactati organizatorii prin intermediul site-ului Primariei.

PS: In USA, se foloseste Social Security, peste tot, inclusiv in Ohio. Pentru diferite ocazii, evenimente, sau intrarea intr-un club, cumpararea de tigari, bautura, este necesar ca SI americanii sa aibe un ID cu datele personale, pe care sa il prezinte. ID-ul poate avea doar functia de "buletin", sau poate fi corelat cu permisul de conducere, in functie de caz, de necesitati.

Sper ca mi-a fost inteles demersul.

Clutza, fara suparare dar esti cam pe langa cu raspunsul. Daca tu te duci si sa iei o Cola cu buletinul e problema ta, iar daca o bea altcineva e deja o crima. Eu ma vreau sa ma duc la maraton doar pentru plimbarea cu bicicleta intr-un mediu organizat, nu vad de ce trebuie sa fiu verificat cine sunt (am si amprente, nu le vrea nimeni?) atata timp cat nu sunt sportiv legitimat, nu concurez in campionatul national si nu se ia in nici un fel in seama rezultatul. Daca ma inscriu eu si participa altcineva in locul meu care e problema, ca se distreaza altcineva pe banii mei? Nu ma plang de asta. Dar traim intr-o tara cu niste legi si principii care trebuie respectate, nu crezi? Nu e stat politienesc (sau nu 100%), nu trebuie sa prezint inca buletinul ca sa intru la film, sa joc pacanele (au si premii acolo, daca joaca altul si castiga?) sau cine stie ce mai fac. Atata timp cat persoana care se inscrie pleaca de la start, face traseul si ajunge la sfarsit e suficient, nu imi spune ca trebuie sa prezinti buletinul la fiecare punct de control ca sa verifice ca nu alearga altul pentru tine :)

Cat despre taxa de organizare nu imi fac griji unde se duce, ci de ce se duce unde se duce - nu mi se pare deloc normal sa apara ca organizator o autoritate locala si taxa sa o incaseze o persoana complet necunoscuta.

• Upvote 2

Sper ca mi-a fost inteles demersul.

Din pacate nu:

- politica nu explica incasarea de catre o persoana necunoscuta, legal persoana respectiva nu apare ca imputernicit sau comisionar al primariei sa incaseze taxele (daca ar fi, atunci ar fi normal sa fie anuntati cei care se inscriu de acest detaliu)

- ce se intampla cu un concurent care se inscrie si refuza, conform legii, sa se legitimeze? Sau se inscrie, se legitimeaza si cere, conform legii, ca datele lui personale sa fie sterse imediat? Ce se intampla daca un concurent se inscrie si apoi face o plangere la ANSPDCP pentru procesarea datelor personale fara consimtamantul echivoc si de un operator neautorizat?

- la scoala, liceu sau facultate nu am prezentat niciodata buletinul (la inscrierea la liceu nici nu aveam buletin) pana la eliberarea diplomei de absolvire care e document oficial emis de Ministerul Educatiei (si completat de facultate). Inscrierea la maraton din punctul meu de vedere e un act la fel de oficial ca un bilet la film.

- in Ohio nu se cere SSN de nimeni in afara autoritatilor statului si/sau a angajatorilor. In acest caz Primaria Predeal nu e implicata in calitate de autoritate a statului (nu platesc impozite), ci de organizator al unui eveniment

- daca se inscriu prea multi Crazy Dog puteti sa le dati sufixe numerice (Crazy Dog1, Crazy Dog2), nu e o problema reala, la premiere listati identitatile asumate de participanti iar premiile le iau cei cu numerele de concurs care au timpii cei mai buni si daca nu dovedesc varsta cu acte pot fi clasati in cea mai defavorabila categorie. La urmatoarea editie urmeaza crotalierea?

- identitatea falsa la un maraton nu e o infractiune, o contraventie sau o problema reala, e doar o problema de intimitate si vad ca si pe forum utilizatorii folosesc pseudonime si nu se plange nimeni. The Stig nu ar fi putut exista pe plaiurile noastre :(

- nici macar la hotel in afara Romaniei nu se cere nici un act de identitate: am completat o fisa cu datele mele si am platit la final cu cardul. Cu exceptia a vreo 3 state fost comuniste in alte vreo 25 de tari in care am stat la hotel asta a fost procedura. La noi oamenii sunt cifre, numere, coduri :(

Nu e explicata in nici un fel respectarea legii. E de asteptat ca o autoritate locala sa fie foarte atenta la ceea ce face, dar nu pare - deloc. Raspunsul dvs. gaseste explicatii si motive (ce nu sunt neaparat "pertinente si neexcesive"), dar evita sa clarifice partea legala. Faptul ca la alte maratoane se procedeaza asemanator (unele sunt etape in campionatul national, au justificare) nu inseama ca trebuie perpetuat un obicei si pastrata o zona gri, oricand e binevenita o lamurire in acest sens. Solutii sunt, de la notoficarea organizatorilor ca operatori autorizati si restrictionarea prin regulament doar a sportivilor identificati la acceptarea pseudonimelor in conditii corespunzatoare (clasarea in grupa de varsta cea mai defavorizata), dar se poate face treaba bine. Vreti sa o faceti?

Eu doar vreau sa ma plimb cu bicicleta fara formalitati excesive. Pot? Daca da, vin cu placere, daca nu - tara asta are multe locuri frumoase de vazut.

• Upvote 3

Tot pentru a nu exista probleme, comitetul de organizare a luat astazi decizia de a nu se mai face plati in avans si pentru a unifica taxa de inscriere la 50 lei, platibili la fata locului (zona de start), in zilele de 24-25 septembrie!

Eu am facut mai devreme (inainte sa anuntati) transferul bancar prin online banking, luni o sa intre banii in contul de pe site. Ce se intampla in cazul asta? Cu tricourile pentru primii 300 care platesc cum ramane?

@AdrianB nu te obliga nimeni sa participi si ce scri tu mai sus cam e exces de zel. La toate concursurile se semneaza o declaratie pe proprie raspundere in care cel care o completeaza isi asuma raspunderea in cazul in care crapa pe traseu. Tu cum vrei sa semnezi hartia aia? Subsemnatul Crazy Dog domicilat Somewhere over the Rainbow? CNP-ul il scrii in fiecare luna pe 22 de bonuri de masa, iar alea trec prin cine stie cate maini, autorizate sau nu sa proceseze date personale. De asta nu iti faci griji?

• Upvote 1

CNP-ul pe bonurile de masa e stipulat in lege. Btw, respectarea legii nu e exces de zel, ci normalitate. Tipul care da formularele de completat iti da buletinul lui si adeverinta de la Primarie ca e angajatul lor? In buletin sunt mai multe date decat CNP-ul, iar majoritatea nu ii privesc pe organizatori. Daca ti-ar cere buletinul la cinema ce faci, nu mai intri in cinema pentru ca nu te obliga nimeni sa intri?

• Upvote 3

Ti-ai expus punctul de vedere si organizatorul a luat act de acest lucru. Daca nu iti convin regulile de concurs stai acasa sau mergi la o competitie unde organizatorul nu iti solicita buletinul.

Acum postezi la subiect(concurs) sau nu mai postezi deloc!

@AdrianB daca respectarea legii (regulamentului impus de organizator) e normalitate, atunci discutia nu are rost (oricum a devenit offtopic). Avand in vedere ca evenimentul are caracter facultativ si nu te obliga nimeni sa mergi, sunt 2 variante: participi si conformezi regulilor impuse sau faci orice altceva cu timpul tau, ca doar d-aia e democratie :)

• Upvote 1

@AdrianB

Am participat la un concurs Grand fondo prealpi biellesi in italia in care mai multi profesionisti(de prima mana) au participat pentru antrenament sub pseudonime false(tot de aceea nu s.au zbatut pe final)scopul lor il reprezinta anternamentul.Este o practica des folosita in italia, nu cred ca identitatea ar fi o problema, in cazul maratonului de fata insa DATA NASTERII TREBUI CONFIRMATA CU UN DOCUMENT pentru incadrarea in CATEGORIE. Nu cred ca organizatorul ar avea ceva de comentat daca vrei sa participi sub diferite pseudonime(gica contra de exemplu).Trebuiesc apreciati organizatorii de concursuri pentru oportunitatea pe care ne.o ofera.....Bafta la pedalat :).

ps: tot respectul pentru cei care isi prezinta si isi apara convingerile(sunt o rasa rara in Romania).Personal cred ca flexibilitatea este cheia..........continuati voi.:). Hai sa vorbim despre concurs: traseul mi se pare accesibil tuturor, rog pe cei care il parcurg zilele acestea sa nu uite sa posteze cateva poze daca este posibil, sa speram ca nu dam de prietenul nostru Noroiul(omniprezent anul acesta). Multumesc,

Trebuie tinut cont si de ce a zis el, pentru ca daca exista vreunul care va vrea sa puna bete in roate, poate face acest lucru printr-o sesizare la ANSPDCP (in cazul in care organizatorii nu sunt aprobati de aceasta autoritate sa prelucreze date) si urmarile nu cred ca se vor lasa prea mult timp asteptate (astia au interes sa aduca bani la buget). In rest toate bune, sa aveti vreme buna si sa iasa un concurs pe cinste.

Ti-ai expus punctul de vedere si organizatorul a luat act de acest lucru. Daca nu iti convin regulile de concurs stai acasa sau mergi la o competitie unde organizatorul nu iti solicita buletinul.

Acum postezi la subiect(concurs) sau nu mai postezi deloc!

Pai regulamentul ambiguu al concursului, care lasa loc de descalificari la intamplare, cred ca e foarte la subiect... Mi se pare ca Adrian a ridicat obiectii pertinente cu privire la formularile cel putin interpretabile din regulament. Pana acum nu i s-a raspuns decat cu niste eschive.

Cat despre problema cu identitatea, nu cred ca mai merge scuza mereu intalnita in Romania cand e vorba de cerinte absurde, si anume sa se tipe din rarunchi CONCURS PRIVAT FACEM CE VREM. Legea e lege, dreptul la intimitate e garantat. Daca omul nu vrea sa-si dea identitatea, nu vad care e problema. In mod clar cineva care a primit numar de concurs a platit taxa de inscriere... deci pentru organizatori, identitatea concurentilor ar trebui sa fie doar numarul de concurs si nimic mai mult.

• Upvote 3

Pinkbike

Daca tu semnezi o declaratie pe proprie raspundere si semnezi cu pinkbike ce crezi ca se intampla cand iti rupi capul pe traseu si cineva vine la organizator sa il traga de urechi? Hai sa nu ne mai cacam pe noi cu dreptul la intimitate. Ce dracu face cu cnp-ul tau un organizator de concursuri de mtb? Il vinde la turci pe bani grei?

Noi am folosit cnp-urile pentru a completa fisele de inscriere in locul vostru si pentru ca voi sa semnati declaratia la fata locului, fara sa mai stati la coada sa completati fise de inscriere. Anul viitor nu mai fac acest lucru, cer la toata lumea sa vina la fata locului cu buletinul, il verific sa fie ala din buletin, pe urma il pun sa semneze in fata mea si ii dau numarul.

Fac chestia asta daca tu stai acolo cele 10 ore si cand intreaba cineva de ce fac asta le spun ca tu esti cel care crede ca nu este corect sa fie "prelucrate"datele personale de cineva neautorizat.

Eu cred ca toate posturile astea sunt facute de mironosite cu frustrari de fata mare. Ma c.c pe cnp-ul meu si pe faptul ca cineva il stie. Am conturi la 4 banci si toti au copie dupa buletinul meu. Crezi ca ma incalzeste cu ceva ca ei au dreptul sa colecteze date personale?

Tot ce faceti voi aici se numeste trolling. Aveti o propunere constructiva? Ati organizat un concurs pana acum? Mai stiti altceva in afara de critica?

Nu va obliga nimeni sa furnizati datele personale. Stati acasa si pedalati in spatele blocului. Acolo nu o sa aveti probleme cu prelucrarea datelor personale.

Ps: Nu am nimic cu cei care comenteaza dar sunt deranjat de atitudinea voastra. Sunt sigur ca cei de la Predeal incearca sa faca lucrurile cat mai corect. Sunt la primul lor concurs si pe acest topic vad doar comentarii de genul: "taxa prea mare", "eu nu vreau sa va dau datele mele personale", "dar de ce sunt inscrieri online".

Acum doi ani se ruga lumea sa exista un concurs de mtb si acum pur si simplu va bateti joc de munca unor oameni care se lupta cu un sistem idiot ca sa organizeze ceva. Eu nu inteleg cum de nu va este jena.

Pardon...de fapt inteleg!

• Upvote 1

Pentru mine nu bag mana in foc... :P Dar din cate l-am cunoscut de AdrianB1 pana acum, chiar si fara sa il vad la fata, te asigur ca nu face trolling, chiar ii pasa de subiect. Desigur, duce discutia pana in reducere la absurd, dar daca nici asa nu se face inteles nu cred ca e vina lui.

• Upvote 1

Pai AdrianB1 sa organizeze un concurs si eu vin sa ma inregistrez cu numele de Chuck Norris iar atunci cand o sa ma ratacesc o sa il rog sa ma caute duma numele mic, CHUCK.

Sau, asa cum ii spuneam lui MBZ, o sa ma inscriu cu numele Darth Vader si AdrianB1 o sa il caute pe ala mic care respira greu!

Si sa nu uitam de cazul in care cel care refuza sa-si dea datele "cu caracter personal" e de fapt minor, caz in care legile in fata carora organizatorul trebuie sa raspunda in cazul in care respectivul pateste ceva sunt ceva mai dragute si clare decat asta cu intimitatea.

Ca sa terminam cu discutia:

Art. 5: Condiţii de legitimitate privind prelucrarea datelor

(1)Orice prelucrare de date cu caracter personal, cu excepţia prelucrărilor care vizează date din categoriile menţionate la art. 7 alin. (1), art. 8 şi 10, poate fi efectuată numai dacă persoana vizată şi-a dat consimţământul în mod expres şi neechivoc pentru acea prelucrare.

(2)Consimţământul persoanei vizate nu este cerut în următoarele cazuri:

a)când prelucrarea este necesară în vederea executării unui contract sau antecontract la care persoana vizată este parte ori în vederea luării unor măsuri, la cererea acesteia, înaintea încheierii unui contract sau antecontract;

b)când prelucrarea este necesară în vederea protejării vieţii, integrităţii fizice sau sănătăţii persoanei vizate.

1. Ana, daca organizatorul are CNP-ul meu, sa zicem, il absolva de raspundere? Sau numele complet si adresa? Utilizarea unui pseudonim e legala si organizatorul e acoperit, nu e responsabil de ceea ce de declara participantii ca identitate. Da, daca ala mic care respira greu declara ca il cheama Darth Vader si scrie asta in formular o face pe raspunderea lui, organizatorul nu are voie legal sa il legitimeze. Deci argumentul cu raspunderea organizatorului cade, nici macar nu e clar cine e organizatorul ala de care se tot vorbeste - Primaria, Catalin si Nicusor, vanny si MTB Pro. Vanny nu respira cam greu?

Legea 677/2001 e extrem de clara si spune in ce conditii drepturile prevazute acolo pot fi restranse: in cazuri limitativ prevazute de lege, cel de fata nu e prevazut deci nu e exceptat. Tu vii si spui ca incalcarea unei legi e justificata de scopul nobil al respectarii unor obligatii care nu exista?

2. In Italia cum se poate ceea ce spunea lulibaluli mai sus? Aia au alte legi sau se gandesc mai mult la implicatii?

3. Intrebarile legate de regulament cred ca sunt foarte valide si raman deschise, sunt despre concurs si nu despre tricotat, asa cum a inteles ovidiu.Btw, regulamentul nu spune ca trebuie sa prezinti nici un act de identitate.

ovidiu, imi pare rau ca tot ce poti face pentru a lamuri situatia e sa adopti un ton de baiat de cartier, aveam impresia ca ardelenii sunt mai bine crescuti in general. Nu ai nici un argument in nici o discutie, tot ce spui este ca detii o cantitate de mare de excremente cu care nu ai ce sa faci si sa dai ca unica solutie neparticiparea celor care nu sunt de acord cu tine. E corect, daca joci miuta in fata blocului e dreptul tau sa iti alegi coechipierii, daca e un concurs civilizat si deschis (cum se pretinde) ar fi cazul sa existe un minim de civilizatie si de respect pentru drepturile participantilor, pentru lege si in general pentru toti cei implicati. Apreciez stradaniile organizatorilor (stiu cat de greu se pot obtine bani si cata munca inseamna organizarea unui asemenea eveniment), incerc sa atrag atentia asupra problemelor corectabile (mai ales a neclaritatilor din regulament) si rapunsul se vede mai sus :( Bravos, felicitari, ma umpleti de mandrie si de dorinta de a emigra.

• Upvote 3

Stiu ca la voi in Drumul Taberei este plin de inocenti care nu fac caca.Acolo se face doar "numarul doi" si va spalati la "dos" doar cu apa de trandafiri.

Tot ce faci aici este sa fi un gica contra. Ti-am dat articolul din lege care spune clar ca nu am nevoie de consimtamantul tau atunci cand folosesc datele personale "în vederea protejării vieţii, integrităţii fizice sau sănătăţii persoanei vizate". Eu cand il sun pe salvamontist sa te ia de pe traseu ii spun numele tau, nu ii spun ca trebuie sa il ia de pe traseu pe AdrianB1.

Revenind. Te rog sa ne luminezi si pe noi si sa ne explici cum trebuie sa facem ca totul sa fie corect?

By the way, mutam toate posturile astea pe un topic nou!

Si pentru ca ai reusit sa imi trezesti interesul iti mai prezint o dovada ca vorbesti doar ca sa nu taci:

AUTORITATEA NAŢIONALĂ DE SUPRAVEGHERE A PRELUCRĂRII DATELOR CU CARACTER PERSONAL

DECIZIE

privind stabilirea cazurilor în care nu este necesară notificarea prelucrării unor date cu caracter personal

În temeiul prevederilor art. 3 alin. (5) şi (6) din Legea nr. 102/2005 privind înfiinţarea,

organizarea şi funcţionarea Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter

Personal, modificată şi completată şi ale art. 6 alin. (2) lit. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif din Regulamentul de organizare şi

funcţionare a Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal,

aprobat prin Hotărârea Biroului Permanent al Senatului nr. 16/2005,

în aplicarea prevederilor art. 22 alin. (9) din Legea nr. 677/2001 pentru protecţia persoanelor

cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date, modificată şi

completată, conform cărora autoritatea de supraveghere poate stabili cazuri în care notificarea nu este

necesară,

luând în considerare faptul că anumite prelucrări de date nu sunt susceptibile, în cazul

utilizării lor regulate, de a afecta, cel puţin aparent, drepturile persoanelor vizate,

văzând Referatul de aprobare nr. 5 din 1 septembrie 2007 al Biroului juridic şi comunicare din

cadrul Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, privind

propunerea emiterii unei decizii privind stabilirea unor cazuri în care nu este necesară notificarea

prelucrării unor date cu caracter personal,

Preşedintele Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter

Personal emite prezenta decizie.

Art. 1

Notificarea prelucrării datelor cu caracter personal nu este necesară în următoarele cazuri:

a) când prelucrarea datelor cu caracter personal este efectuată de compartimentele/persoanele

competente ale entităţilor de drept public şi privat, în scopul îndeplinirii obligaţiilor prevăzute

de lege, pentru organizarea şi desfăşurarea activităţii proprii curente de gestiune economico -

financiară şi administrativă;

b)când prelucrarea datelor cu caracter personal referitoare la propriii angajaţi este efectuată în

vederea subscrierii de acţiuni în interesul angajaţilor;

c) când prelucrarea datelor cu caracter personal referitoare la persoanele fizice înscrise la

concursuri sau examene este efectuată în vederea ocupării locurilor de muncă vacante;

d) când prelucrarea datelor cu caracter personal cuprinse în formularul de curriculum vitae

trimis, în mod voluntar, de persoanele fizice este efectuată de către entităţi de drept public şi

privat, în calitate de potenţiali angajatori;

e) când prelucrarea datelor cu caracter personal referitoare la participanţii la seminarii, conferinţe

şi alte evenimente similare este efectuată exclusiv în scopul organizării acestor evenimente, cu

condiţia ca prelucrarea să se refere numai la datele necesare desfăşurării acestor evenimente;

f) când prelucrarea datelor cu caracter personal referitoare la persoanele de contact ale entităţilor

de drept public şi privat este efectuată de alte entităţi de drept public şi privat, exclusiv în

scopul desfăşurării activităţii profesionale şi de protocol, prin ţinerea unei evidenţe a datelor

de contact;

g) când prelucrarea datelor cu caracter personal referitoare la propriii membri este efectuată de

către asociaţii, fundaţii sau orice alte organizaţii fără scop patrimonial, exclusiv în vederea

realizării specificului activităţii organizaţiei, cu condiţia ca datele să nu fie dezvăluite unor

terţi fără consimţământul persoanei vizate;

h) când prelucrarea datelor cu caracter personal este efectuată de cultele şi asociaţiile religioase

recunoscute potrivit legii, exclusiv în vederea realizării specificului activităţii acestora;

i) când prelucrarea datelor cu caracter personal este efectuată de cercetătorii acreditaţi de

Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii, cu privire la persoanele fizice ale

căror date se află în arhiva acestuia, exclusiv în scopuri jurnalistice, literare sau artistice,

statistice, de cercetare istorică sau ştiinţifică;

j) când prelucrarea datelor cu caracter personal este efectuată de persoanele fizice care au acces

la propriul dosar aflat în arhiva Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii, în

vederea constatării, exercitării şi apărării unui drept în justiţie sau în scopuri jurnalistice,

literare, artistice ori statistice, de cercetare istorică sau ştiinţifică;

k) când prelucrarea datelor cu caracter personal este efectuată exclusiv în scopuri jurnalistice,

literare sau artistice.

Adica mai pe intelesul tau organizatorul unui concurs este UN CLUB DE CICLISM, organizatie fara scop patrimonial care are ca si obiect de activitate ORGANIZAREA DE COMPETITII SPORTIVE! Clubul trebuie sa justifice din partea cui a primit banii.

=>

NU SUNT OBLIGAT SA NOTIFIC PE NIMENI CA PRELUCREZ DATE CU CARACTER PERSONAL!

+ punctul a -> nu poti sa treci in contabilitate ca ai luat bani de la Gigi Kent

+ punctul e -> când prelucrarea datelor cu caracter personal referitoare la participanţii la seminarii, conferinţe şi alte evenimente similare este efectuată exclusiv în scopul organizării acestor evenimente, cu condiţia ca prelucrarea să se refere numai la datele necesare desfăşurării acestor evenimente;

Revenind. Te rog sa ne luminezi si pe noi si sa ne explici cum trebuie sa facem ca totul sa fie corect?

Eu zic asa :arestezi pe primii 3 ,dusi la sectie ,indentificat cine venit pe 1 cine pe 2 cine pe 3 ,si apoi de facut de rusine. :P Mi se pare aiurea asta cu datele.Sincer ,daca am vrut sa ma inscriu undeva cu alt nume nu mi-a fost interzis.

Totusi ce ai de ascuns?Ca te cheama Puta?Sau ca te dopezi?Ca esti nascut pe 30 februarie?Ca esti Ugandez?

Nimic din toate astea nu ma intereseaza ,decat ca ai varsta peste care nu pot sa fiu acuzat de corupere de minori.

Sa ma bata mama daca pe mine m-a legitimat cineva la vreun concurs.

Si asta in conditiile in care dupa figura si mai ales dupa minte nu-mi da nimeni 40 de ani. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Mai mult, la AWR cand mi-am rupt clavicula si m-au dus la spital, nu mi-a cerut nici un act, nici macar sa vada daca sunt asigurat sau nu. M-au intrebat cum ma cheam si ce varsta am.

Puteam sa spun ca ma numesc Honolulu Cap Canaverall si ca am 118 ani impliniti cu tort si suflat in lumanari.

Am avutl destule discutii pe tema acestui subiect cu Ovidiu.

Ca detinator al acestor date ai o singura obligatie. Sa nu le faci publice.

Ca organizator al competitiei ai tot dreptul sa ai datele personale ale celor inscrisi, atata vreme cat este un concurs privat si tu raspunzi de ce se intampla pe acel traseu.

Inscrierea efectiva, prin completarea datelor in formularul de inscriere ii da dreptul organizatorului sa iti transmita informari, stiri si invitatii cu caracter informativ legate de subiectul activitatii sale sau evenimentelor pe care le propune. Asta fara sa fie companie de marketing, respectiv prelucrator de date personale autorizat.

Cum s-a zis deja, restul este un act voluntar. Eu nu particip niciodata la tombole unde se dau premii multime, de la ac de cusut la duster si de la camera foto la portavion, pentru ca nu am chef sa transmit datele mele personale nimanui, fara sa stiu cui.

Asa si cu concursul. Nu-ti convin conditiile nu te inscrii. Fiecare poate alege.

Ma bucur ca se pot lamuri intr-o discutie deschisa probleme care altfel tind sa devina neclare si sa lase loc de susceptibilitati.

• Upvote 1