ARMI

Proverbe, Expresii, Definitii si Citate

Recommended Posts

...dupa cum spunea si marele filozof Motto... :)

"Motto" este o greseala extrem de frecventa. Corect se scrie cu un singur "t", sub forma "moto". Daca nu ma insel, incepand de la 01.04.1954 s-au suprimat consoanele duble, din cuvintele gen "motto" si "cassa". Mai sunt inca unele locuri in care am vazut scris "cassa", insa "moto" este in cvasitotalitatea cazurilor scris cu doi "t".

Scuze de interventia off-topic (sper ca asa se scrie :) )

http://dexonline.ro/definitie/moto

Ca tot a fost (poate mai continua) o discutie destul de aprinsa la sectiunea DH, mi-am adus aminte de un citat, l-am cautat si iata-l:

"Viata este fie o aventura indrazneata fie nimic. Nu exista siguranta in natura si nimeni nu a experimentat tot. Evitarea pericolului nu este, pe termen lung, mai sigura decat expunerea." - Helen Adams Keller

Pentru ca m-ati intaratat, am sa pun la dispozitie o "expresie" (desi i-as spune "directiva manageriala" mai degraba), dupa o scurta introducere (poate cam off-topic dar, imi asum riscul...).

Fiind la o bursa in Germania, am avut sansa de a-l cunoaste pe directorul unui institut de cercetari, profesor universitar si decan al uneia din facultatile Universitatii din Dortmund. Un personaj remarcabil de polivalent, un adevarat erudit, aflat la o varsta respectabila (peste 70 de ani) si care m-a indragit in mod deosebit poate, in primul rand, datorita faptului ca putea comunica cu mine in limba materna. In una din lungile discutii pe care le-am avut domnia sa, a facut o gluma plina insa de adevar:

"- Domnule C., stii de ce intentionez ca toate culoarele institutului sa fie vopsite pe centru cu o banda longitudinala, continua, de culoare alba?

- Nu stiu, domnule Profesor...

- Pentru ca cei ce pleaca prea devreme sa nu se ciocneasca cu cei care vin prea tarziu!"

Aceasta "gluma" reprezinta in acea institutie un mod de comportare ridicat la rang de comportament managerial.

• Upvote 1

Esenta unei persoane nu este determinata de cuvintele sale ci de faptele sale.

------

Celui care destinul ea pregatit sa fie spanzurat, cu siguranta ca nu se va ineca.

------

Victoriile il relaxeaxa pe un luptator, iar infrangerile il mobilizeaza.

------

Stiu in ce cred. Si stiu, ca cred in aceea, ca este corect. Continuu sa sustin, in ceea ce cred si de ce cred. Si cred, ca stiu, ca cred in aceea, in ce cred, precum cred, ca cred in lucruri corecte.

------

Daca doriti sa retineti o persoana de a face ceva, facetil sa vorbeasca despre acel ceva:

cu cat oamenii vorbesc mai mult cu atat au tendinta de a face mai putin.

------

Doua lucruri vrea un barbat adevarat: pericol si joaca.

------

Exista doua moduri de baza pentru a-ti gasi locul in viata:

- fie sa ia o pozitie dura;

- fie sa adopti o pozitie incomoda.

------

Fara prietenie nici o comunicare intre oameni nu are valoare.

------

Razboiul – este un tip de actiune prin care oameni care nu se cunosc, se omoara unul pe altul, pentru gloria si beneficiile oamenilor care se cunosc si care nu se omoara unul pe altul.

------

Primul om care a aruncat o injuratura in loc de o piatra, este creatorul civilizatiei.

------

Nu se poate spune, ca o persoana este orgolioasa, lacoma sau iritabila, fiecare in suflet are mandrie, pentru a sesiza o neglijare sau dispret minor pe care o pune la suflet.

------

Multe lucruri nu ne sunt intelese, nu pentru ca cunostintele noastre sunt insuficiente, ci pentru ca aceste lucruri nu se incadreaza in cercul de aplicare a cunostintelor noastre.

------

Din pacate, omul nu va ajunge la fericire, nu pentru ca nu vrea, ci pentru ca nu stie ce este.

"Celui care destinul ea pregatit sa fie spanzurat, cu siguranta ca nu se va ineca."

M-au durut dintii cand am citit asta :)). :blink:

@ARMI: e bine sa ne dai si autorii... Sau sa specifici, daca e asa, ca sunt anonimi.

Nu specific autorii pentru ca in multe cazuri nu ii cunosc, dar si:

1. Nu sustrag proverbele, expresiile de pe situri de specialitate sau carti, ci de pe situri, forumuri care au o tematica total diferita sau din filme sau din viata de zi cu zi.

De exemplu expresiile din postul anterior au fost colectate in special (in timp) din anteturile unor utilizatori a unui forum;

2. De cateva ori am intalnit aceasi expresie dar relatata diferit, si nu doresc sa dau "apa la moara" ca continutul nu corepunde cu originalul sau lipseste o litera in numele autorului;

3. In mare parte le traduc din rusa, in unele cazuri scimb putin continutul "in contextul limbii Romane" pentru a pasta sensul sau corespondenta cu realitatea.

In general cand intalnesc o expresie concludenta o notez intr-un fisier sau o trimit pe email, si cand mai fac curatenie pe calculator sau email dau de expresii mai vechi, cum a fost si cazul anterior.

Scuze poate explicatiile au fost putin confuze (depinde de cea ce se intelege)

ca doar si proverbele, expresiile au mai multe sensuri si intelesul depinde de persoana care o citeste sau din ce punct de vedere le tratezi.

Tot respectul

Am inteles! Multumesc. Stima!

Trei expresii favorite ale unu drag profesor din facultate (Mecanica Fluidelor... Numa io stiu cat am trudit sa iau examenul, insa avea acelasi standard pentru toti, e poate singurul examen la care am simtit ca toti am fost evaluati cu aceiasi masura), deci:

Bine este într-un singur fel. (proverb românesc din Ardeal)

Duşmanul binelui este mai binele.

The Truth is unique and the consequences of denying it are terrible...

Si o vorba atribuita unu scriitor care desi nu mi-a fost profesor (sic!) imi este si el foarte drag - Ion Creanga:

‎"Românului i-e greu până se apucă de treabă, că de lăsat îndată se lasă." http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 1

Batranii spun ca apa trece

Si spun ca pietrele raman,

Dar lucrul altfel se petrece

Pe vechiul nostru glob batran

Ca piatra, orisicat de tare,

Se macina si trece stand,

Iar peste trista-i macinare

Doar apele raman curgand.

(Mihai Codreanu)

Si o zicere la moda zilele astea in medile online:

"The thing about quotes on the internet is you cannot confirm their validity." - Abraham Lincoln.

Tu esti principala sursa a problemelor tale. Dar tot tu poti fi si solutia lor.

The question of whether computers can think is just like the question of whether submarines can swim.

Edsger W. Dijkstra

O zicala care am auzit-o la un amic si imi place foarte mult: "Ciclismul te face sa traiesti cu doi ani mai multi.... asta daca nu dau un bou cu masina peste tine"

Fortez un pic limitele topicului... sper sa merite!

"Un batran sedea afara, la portile orasului.

Un strain se apropie de el:

-Cum sunt oamenii din orasul acesta?

-Dar cum a fost acolo unde ai fost ultima data?

-Ah, nemaipomenit! Vin dintr-un loc cu oameni prietenosi, marinimosi si tare de ajutor. M-am simtit foarte bine printre ei!

-Cam asa sunt si cei de-aici!

Dupa o vreme, vine un alt strain si-l intreaba pe batran:

-Cam cum sunt oamenii, pe-aici prin oras?

Batranul il intreaba:

-Dar cum erau oamenii acolo, unde ai fost ultima data?

-Ingrozitori! Rai si neprietenosi, nici unul nu l-ar fi ajutat pe celalalt!

-Ma tem ca asa vor fi si cei de-aici!"

- Esop -

• Upvote 3

Imagine postată

PS: Daca vede Frank asta imi da unfriend! :D

• Upvote 1

Tot citind pe alte topice de diversi d-ai nostri, forumisti, de vor sa schimbe un sacaz cu alt sacaz, si se/ne intreaba daca (se) merita, o veche zicatoare spune, "sa nu te legi la cap daca nu te doare"

Mama m-a învatat RELIGIE: “Roaga-te sa nu ramâna murdar covorul.”

Mama m-a învatat sa APRECIEZ UN LUCRU BINE FACUT: “Daca aveti de gând sa va omorâti unul pe altul, duceti-va afara – aici abia ce am terminat curatenia!”

Mama m-a învatat LOGICA: “Pentru ca am spus eu, de-aia.”

Mama m-a învatat IRONIA: “Continua sa plângi ca îti dau eu tie motiv sa plângi.”

Mama m-a învatat despre stiinta OSMOZEI: “Taci si manânca-ti supa!”

Mama m-a învatat CONTORSIONISM: “Te “uiti” vreodata la murdaria de pe gâtul tau!”

Mama m-a învatat despre REZISTENTA: “Vei sta aici pâna termini tot spanacul.”

Mama m-a învatat despre VREME: ” Parca a trecut ciclonul prin camera ta.”

Mama m-a învatat IPOCRIZIE: “Ti-am spus o data, ti-am spus de un milion de ori – nu exagera!”

Mama m-a învatat CICLUL VIETII: “Eu te-am facut, eu te omor.”

Mama m-a învatat INVIDIA: ” Sunt milioane de copii mai putin norocosi în lume care n-au parinti asa de buni ca tine!”

• Upvote 4

Si pentru ca am spus de Saint-Exupery si despre "Citadela" lui ce m-a-nsemnat, iata-l din nou:

"Accepti sa mori doar pentru ceea ce te face sa traiesti!"

"Dacă vrei sa construiesti un vapor, sa nu incepi prin a-i trimite pe oameni dupa lemne, cuie, unelte, sfori si alte materiale. Invata-i intai sa tanjeasca dupa marea indepartata, nesfarsita."

• Upvote 2

Si tot acolo am regasit si citatul acesta care este absolut genial! :D

Imagine postată

• Upvote 5

Dragii mei, feriti-va sa aveti dreptate prea repede, prea devreme – ca sa vedeti la ce visa! (Nichita Stanescu);

Fiecare scrie, nu pentur ca vrea ci pentru ca nu poate altfel (Octavian Goga)

E foarte greu sa ai ceva cu adevarat, sa-l capeti sau sa-l cuceresti. (Mircea Eliade)

Mai mult ne inchipuim ca posedam, decat posedam. (Mircea Eliade)

Femeia e forta motrica a vietii. Barbatul e doar cheia de contact (Valeriu Butulescu)

Viata nu merita traita, daca e traita in genunchi in fata altora. (Nicolae Balcescu)

Asteptarea ne da iluzia ca facem ceva asteptand, cand, de fapt, nu facem altceva decat sa murim suportabil, putin cate putin (Octavian Paler)

Atinge steaua de neatens si nu-i uita pe cei ce au crezut in tine! (Octavian Paler)

Ca sa devii “ratat” trebuie sa fi avut niste visuri inalte, niste ambitii mari. (Octavian Paler)

Barbatul gelos isi invata femeia curva. (Anton Pann)

Barbatul ideal nu bea, nu fumeaza, nu se drogeaza, nu injura si NU EXISTA!

Viata e prea scurta ca sa te trezesti cu remuscari … De aceea, iubeste persoanele care te indragesc. Uita de cei care nu o fac.

Pentru o femeie este de ajuns sa aiba un barbat pentur a intelege toti barbatii,

Un barbat poate sa aiba toate femeile si sa nu inteleaga nici una.

Nu te intreba ce ii trebuie lumii – intreaba-te ce te face sa prizi viata si pune-te pe treaba.

Deoarece lumii ii trebuie oameni care au prins viata.

Iti vei da seama de gravitatea propriilor tale greseli, abia atunci cand vei gasi pe cineva care nu va fi dispus sa le ierte!

Nu puteti intelege oamenii daca ei insisi nu se inteleg (Cioran)

Daca lumea te vorbeste pe la spate, inseaman ca este cu un pas inaintea lor iar ei au ramas in urma, ca sa comenteze viata ta care se pare ca este mai importanta decat a lor !

Cei slabi se razbuna.

Cei puternici iarta.

Cei inteligenti ignora.

Atunci cand ploua prietenul nu se ascunde : deschide umbrella si asteapta soarele cu tine

Persoanele destinate sa se intalneasca, se vor intalni aparent intamplator, dar exact cand trebuie.

Prietenii adevarati sunt cei care iti cunosc slabiciunile, dar iti arata mereu puntele forte. Sunt aceia care iti asculta problemele si incearca sa gaseasca solutii pentru a le rezolva impreuna cu tine

Intr-o zi va fi cineva in viata ta, care te va face sa intelegi de ce nu au mers relatiile anterioare

Trecutul este acela unde tu ai invatat lectia. Viitorul este acela unde trebuie sa aplici lectia invatata. Ca doar nu ai de gand sa ramai pe la mijloc…

Am invatat sa ma protejez de cei care in timp ce ma tradau imi urlau “CREDE-MA”

Varsta barbatilor in raport cu instrumentele musicale:

15-20 de ani: COBZA – canta mereu si degeaba

20-30 de ani: SAXOFON – se acordeaza usor, pe toate gamele, si variaza

30-40 de ani: VIOARA – se acordeaza mai greu, dar canta lung

40-50 de ani: TOBA – nu se acordeaza si face zgomotde pomana

50-60 de ani: DRAMBA – se acordeaza cu degetul si se canta cu limba