Sign in to follow this  
marian_r

Sfat alegere Furca si Set Roti Disk Brake

Recommended Posts

Salutare lume,

Am un cube analog 2008 dotat cu o furca rock shox dart 3 avand o cursa de 80mm.

Vreau sa stiu daca ar merge montata o furca de 100mm fara sa dauneze geometriei,

Intr-un pret de maxim 700-800 ron ce furca ar fi mai indicata pentru poteci de munte,

asfalt, ture, coborari in viteza pe tot felul de drumuri cat de cat amenajate?

Exclus sarituri, downhill etc. Sa acopere categoria XC si ceva din All Mountain.

M-ar interesa si cateva sfaturi pentru un set de roti varianta disk brake. La frana m-am

hotarat deja ce vreau sa iau, un Avid BB7. Pretul maxim pentru roti ar fi 700 ron.

Multumesc anticipat tuturor.

multumesc. am cautat setul asta de roti si reviewurile m-au convins, la fel si pretul.

Subscriu şi eu, sunt nişte roţi solide, chiar dacă nu sunt foarte uşoare, eu mă dau cu ele de un an jumate şi nu am avut probleme.

Subscriu şi eu, sunt nişte roţi solide, chiar dacă nu sunt foarte uşoare, eu mă dau cu ele de un an jumate şi nu am avut probleme.

salut radu,

in ce conditii le-ai folosit ?

apropo, spui ca nu sunt chiar usoare, recomanzi altceva mai bun in segmentul asta de pret , sa zicem 160-180 euro ?

Le-am folosit pentru antrenament şi câteva maratoane (Geiger, Maros, Duatlonul de la Braşov, Neuzer, etc). De banii ăştia nu găseşti nimic mai uşor, zic eu.

pentru furca cred ca raman sa aleg intre

recon 351 http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=16772;page=2;menu=1000,2,121;mid=0;pgc=0;orderby=2

vad ca se poate reduce la 100mm

RST F1RST PLATINUM (nu prea stiu ce-i poate capul)

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=11267;page=2;menu=1000,2,121;mid=0;pgc=0;orderby=2

sau o reba dual air (asta e cam scumpa)

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=14095;page=2;menu=1000,2,121;mid=0;pgc=0;orderby=2

daca aveti in vedere alte furci la preturi mai bune dar cam de aceeasi valoare, astept opinii

pentru cei interesati , eu am un cube analog 2008 si am trimis o cere la cei din germania

sa imi spuna clar daca o furca mai mare strica geometria sau nu. Asta e raspunsul lor:

"Hi,

if you mount a fork with more travel than 80mm the steering angle will get a bit lower and

the handling of the bike will get a bit slower. But 100mm should be no problem if you a bit

slower handling is ok for you.

Mit freundlichen Grüssen/best regards

Sebastian Förth"

Personal mi-as lua furca de la RST , cat de proasta poa sa fie cea mai buna furca de la ei ...

Risti destul de mult , dar si daca functioneaza cum trebuie dai lovitura(e foarte usoara , la fel de usoara ca niste furci de cateva ori mai scumpe) .