razvan_b11

Turul Frantei 2011

Recommended Posts

am gasit un traseu provizoriu al turului de anul viitor:

1- Sam 2/ Noirmoutiers - Mont des Alouettes 2- Dim 3/ C.L.M. aux Essarts 3- Lun 4/ Olonnes - Redon 4- Mar 5/ Lorient - Chateaulin 5- Mer 6/ L'Aber Vrach' - Saint-Brieuc 6- Jeu 7/ Dinan - Lisieux 7- Ven 8/ Alençon - Tours 8- Sam 9/ Tours - Limoges 9- Dim 10/ C.L.M. au lac de Vassivière 10- Lun 11/ Limoges - Saint Flour avec Néronne (2C), Pas de Peyrol (1C), Perthus (2C), Lioran (3C), Prat de Bouc (2C) Mar 12/ repos au Lioran 11- Mer 13/ Aurillac - Lavaur 12- Jeu 14/ Toulouse - Luz-Ardiden avec Aspin (1C), Tourmalet (HC), Luz-Ardiden (HC) 13- Ven 15/ St Gaudens - Limoux avec Larrieu (3C), Port (2C), Montségur (2C), Saint-Benoit (3C) 14- Sam 16/ Carcassonne - Nimes 15- Dim 17/ Nimes - Dignes Lun 18/ repos 16- Mar 19/ Dignes - Risoul avec Allos (1C), Vars (1C), Risoul (1C) 17- Mer 20/ Embrun - Pinerollo avec Izoard (HC), Montgenèvre (2C), Sestrière (1C), PraMartino (2C) 18- Jeu 21/ Pinerollo - Col du Lautaret avec Mont-Cenis (HC), Télégraphe (1C), Galibier (HC) 19- Ven 22/ Bourg d'Oisans - L'Alpe d'Huez avec Grand Cucheron (2C), Glandon (HC), L'Alpe d'Huez (HC) 20- Sam 23/ C.L.M. Grenoble - Chamrousse (HC) 21- Dim 24/ Provins – Paris

nu e nimic sigur deocamdata.daca aveti intrebari,raspund maine,acum nu mai pot

iata o alta varianta:

Possible Tour route 2011: sam 2 Noirmoutier – Mont des Alouettes 180 km

dim 3 circuit de Les Essarts (clm par équipes) 23 km

lun 4 Olonne sur mer – Redon 167 km

mar 5 Lorient – Mur-du-Bretagne 140 km

mer 6 Lannilis-Aber Wrach – Saint-Brieuc 148 km

jeu 7 Dinan – Lisieux 212 km

ven 8 Alençon – Bressuire 219 km

sam 9 Futuroscope – Limoges 155 km

dim10 Auphelle-Vssivière – Saint-Flour 226 km

col d Aulac 1228m du Pas de Peyrol 1589m du Prat de Bouc 1393m

repos

mar12 Aurillac – Lavaur 197 km

mer13 Montauban – Castelsarrasin (clm individuel) 28 km

jeu14 Agen –Lourdes 215 km

Col de Lançon 1120 m hourquette d Ancizan 1564 m

ven15 Lourdes – Luz Ardiden 142 km

col du Soulor 1474 m des Bordères 1156 m Luz Ardiden 1715 m

sam16 Lannemezan – Limoux 186 km

dim17 Narbonne – Nimes 163 km

repos

mar19 Digne les Bains – Chaillol 213 km

col d Allos 2247 m Lebraut 1110m de Manse 1268 m Chaillol 1600 m

mer20 Gap – Pinerolo 167 km

col de Montgenèvre 1870 m de Sestrières 2035 m

jeu21 Turin – Serre Chevalier 196 km

col de Montcenis 2100 m du Télégraphe 1570 m du Galibier 2646m

ven22 Modane – Alpe d Huez 200 km

col de la Croix de Fer 2067m du Télégraphe 1570 m du Galibier 2645 m

Alpe d Huez 1860 m

sam23 Grenoble – Chamrousse (clm individuel) 32 kl

Chamrousse 1730 m

dim24 Provins – Paris 152 km

TOTAL 3467 KM

nu este nici de departe la fel de spectaculoasa ca cealalta,insa nu cred ca va fi aceasta pentru ca pare destul de clar ca va fi un final la risoul,iar aceea etapa care se termina in italia trebuie sa inceapa la embrun,pentru a avea col d'izoard.cu un astfel de traseu,andy schleck nu prea are cum sa piarda turul,la contratimpul in catarare poate sa castige timp.totusi,are si asta 3 finaluri in catarare...

sa inteleg ca o sa fie un Tur mai solicitant.

Doctorul Ferrari o sa fie busy, rau de tot.

buna asta,dar speram ca nu...oricum se pare ca galibier va fi trecut de 2 ori la fel ca anul asta cu tourmalet.finalul de pe alpe d'huez si contratimpul in catarare par a fi batute in cuie,la fel si primul contratimp individual.poate castiga cancellara contratimpul in catarare:))))

un contratimp pe echipe de 70 km,doua contratimpuri individuale de 45 respectiv 50 km si 6 finaluri in catarare.ala ar fi un tur bun.la anul parca vad 8 din primele 10 etape sunt pentru cavendish.din punct de vedere al traseului,le tour isi ia bataie crunta de la giro si vuelta din 2007 incoace.totul a culminat cu un epic fail anul asta,etapa 16:

Imagine postată

un contratimp pe echipe de 70 km,doua contratimpuri individuale de 45 respectiv 50 km si 6 finaluri in catarare.ala ar fi un tur bun.la anul parca vad 8 din primele 10 etape sunt pentru cavendish.din punct de vedere al traseului,le tour isi ia bataie crunta de la giro si vuelta din 2007 incoace.totul a culminat cu un epic fail anul asta,etapa 16:

Imagine postată

coppi,in pare rau sa-ti zic,dar spectacolul din giro a fost posibil datorita unei conjuncturi,etapa de la l'aquila

iar eu n-as putea sa stau sa ma uit la un contratimp pe echipe de 70 km.e la fel ca o etapa plata.iar la cum sunt cele 2 trasee pe care le-am pus pe forum,sprinterii au maxim 7 etape,asta in caz ca dupa etapele de munte din pirinei echipele lor ar mai fi dispuse sa traga

in primul rand,traseele postate sunt doar posibile insa cel mai probabil sunt foarte departe de adevar.asa se discuta si anul trecut cu contratimp individual pe tourmalet si n-a iesit nimic.deci nimic sigur.

in al doilea rand,etapa de la l'aquila a insemnat doar putin piper pe un meniu extraordinar de bogat inca de la bun inceput.:aproape nicio etapa in italia complet plata,strade bianche din toscana,monte grappa,zoncolan,kronplatz,mortirolo,gavia.aici si organizatorii turului frantei au o scuza,superioritatea bogatiilor geografice din italia si spania este certa.vedem in doua luni cand se anunta traseele ce-o sa iasa.

in primul rand,traseele postate sunt doar posibile insa cel mai probabil sunt foarte departe de adevar.asa se discuta si anul trecut cu contratimp individual pe tourmalet si n-a iesit nimic.deci nimic sigur.

in al doilea rand,etapa de la l'aquila a insemnat doar putin piper pe un meniu extraordinar de bogat inca de la bun inceput.:aproape nicio etapa in italia complet plata,strade bianche din toscana,monte grappa,zoncolan,kronplatz,mortirolo,gavia.aici si organizatorii turului frantei au o scuza,superioritatea bogatiilor geografice din italia si spania este certa.vedem in doua luni cand se anunta traseele ce-o sa iasa.

finalul pe alpe d'huez si contratimpul in catarare la chamrousse le pot pune la pariu,pentru ca apar pe toate variantele de traseu.la fel si primele 4 etape.si la fel de sigur vom avea 7 etape montane,inclusiv contratimpul .ramane de vazut cate finaluri in catarare vor mai fi,se pare ca organizatorii vor sa puna final la risoul si pe luz-ardiden,asta nu este sigur.

Alpe d'huez e singurul sigur pt la anul.Si Galibier e in proportie de 60-70% la suta.TTT e si el in proportie de 60-70%.In rest nu se stie deocamdata nimic.

Alpe d'huez e singurul sigur pt la anul.Si Galibier e in proportie de 60-70% la suta.TTT e si el in proportie de 60-70%.In rest nu se stie deocamdata nimic.

o corectare.TTT e 100% sigur...galibier la fel,dar sunt discutii daca va fi trecut o data sau de doua ori.si finalul de la pinerolo a fost anuntat se pare...

Eu as vrea sa fie o etapa cu Mont Ventoux la vreo 20-30 km inainte de final,final pe Alpe d'Huez si TT pe Galibier.Ceva in gen cum a fost anu asta in Giro cu Zoncolan,Corones si Mortirolo.

Eu as vrea sa fie o etapa cu Mont Ventoux la vreo 20-30 km inainte de final,final pe Alpe d'Huez si TT pe Galibier.Ceva in gen cum a fost anu asta in Giro cu Zoncolan,Corones si Mortirolo.

cine n-ar vrea,dar e imposibil,din pacate...totusi,e bine ca avem un TT in catarare...iar Chamrousse e o catarare la fel de dificila ca tourmalet,deci va fi spectacol(sper).dar in afara de TT trebuie sa ramana 3 finaluri in catarare neaparat,altfel le tour risca sa devina mai usor ca tour l'avenir,cea ce nu e prea bine

Stage 11 - Wednesday, July 18: Grenoble - Chamrousse ITT, 32 km

A mountain time trial was part of the Tour de France for the first time in several years. Lance Armstrong once again showed that he is the #1 contender for this year's tour. Laiseka, Sevilla and Montgomery all have a good result. Kivilev, however, falters, placing 32nd at more than 6 minutes behind Armstrong. He is a good climber but not a skilled time trialist.

Stage 11 Result

Rank Name Country Team Time

1 Lance Armstrong Imagine postată United States U.S. Postal Service 1h 07'27"

2 Jan Ullrich Imagine postată Germany

1'00"

3 Joseba Beloki Imagine postată Spain

1'35"

4 Roberto Laiseka Imagine postată Spain

2'03"

5 Oscar Sevilla Imagine postată Spain

2'24"

6 Igor Gonzalez De Galdeano Imagine postată Spain

2'31"

7 Santiago Botero Imagine postată Colombia

2'43"

8 Christophe Moreau Imagine postată France

3'00"

9 Sven Montgomery Imagine postată Switzerland

3'07"

deci eu cred ca acest contratimp montan poate face diferente importante

cine n-ar vrea,dar e imposibil,din pacate...totusi,e bine ca avem un TT in catarare...iar Chamrousse e o catarare la fel de dificila ca tourmalet,deci va fi spectacol(sper).dar in afara de TT trebuie sa ramana 3 finaluri in catarare neaparat,altfel le tour risca sa devina mai usor ca tour l'avenir,cea ce nu e prea bine

Poi eu ma referam doar la crema.Normal ca pe langa astea mai era un final pe Risoul undeva prin etapa 12-13 si mai trebuie neaparat o etapa care sa se incheie in catarare de categoria speciala in prima saptamana ca sa avem putin spectacol si atunci deoarece finsh-uri dastea in scurte ascensiuni cum au fost in Vuelta nu vor fi niciodata in TdF desi eu ador acest gen de etape.

Si pt viitor as vrea inca un lucru.Sa nu se mai termine turul la Paris ca e plictisitor rau.

Poi eu ma referam doar la crema.Normal ca pe langa astea mai era un final pe Risoul undeva prin etapa 12-13 si mai trebuie neaparat o etapa care sa se incheie in catarare de categoria speciala in prima saptamana ca sa avem putin spectacol si atunci deoarece finsh-uri dastea in scurte ascensiuni cum au fost in Vuelta nu vor fi niciodata in TdF desi eu ador acest gen de etape.

Si pt viitor as vrea inca un lucru.Sa nu se mai termine turul la Paris ca e plictisitor rau.

am inteles asta,nu ma refeream la ce-ai zis tu

ce ziceti de catararea asta?n-ar fi buna pt le tour?mortirolo e parfum pe langa asta

Average : 9.1 % Length: 26.9 km Height start: 742 m Height top: 3200 m Gradient: 2458 mImagine postată

A fost pana acum in Le tour aceasta catarare ? eu nu-mi aduc minte,si nu cred ca va fi prea curand,e prea dura mai ales datorita lungimii , Mortirolo are cam 10-12km cu panta medie in jur de 10% si s-a vazut ce ravagii au fost in Giro...Dar 27km cu panta medie 9% ? Pentru public ar fi catararea ideala,cireasa de pe tort dar ptr. ciclisti iadul pe pamant,mai ales ptr. sprinteri

A fost pana acum in Le tour aceasta catarare ? eu nu-mi aduc minte,si nu cred ca va fi prea curand,e prea dura mai ales datorita lungimii , Mortirolo are cam 10-12km cu panta medie in jur de 10% si s-a vazut ce ravagii au fost in Giro...Dar 27km cu panta medie 9% ? Pentru public ar fi catararea ideala,cireasa de pe tort dar ptr. ciclisti iadul pe pamant,mai ales ptr. sprinteri

nu,n-a fost niciodata,insa e fenomenala,cand ajungi sus nu mai stii nici cine esti

portiunea de 4,9% cu vreo 5 km inainte de final e ca sa te gandesti care va fi strategia de lupta de dupa cursa impotriva lui preudhomme

dar eu nu cred ca lungimea face catararea asta imposibila,ci panta.ca anul asta am avut madelaine,care e doar cu 1,4 km mai scurta

Da,normal ca panta.,de aceea sigur aceasta catarare nu va fi pe traseul turului prea curand.Turul Frantei de ceva ani incoace a avut trasee mult mai usoare.Doar uita-te ce etape a avut Le tour in anii de glorie ai lui Lance.Spectacol total a fost ! Desi mai toti erau dopati....

v-am aratat ca TT poate face diferente,acum va arat ce diferente a facut finalul la luz-ardiden(2003):

la alpe d'huez stie toata lumea ce diferente se pot face,insa totusi voi da un exemplu,din 2001:

1. Lance Armstrong (USA) 2. Jan Ullrich (Ger) 1'59" 3. Joseba Beloki (Spa) 2'09" 4. Christophe Moreau (Fra) 2'30" 5. Oscar Sevilla (Spa) 2'54" 6. Francisco Mancebo (Spa) 4'01" 7. Laurent Roux (Fra) 4'03" 8. Igor Gonzalez De Galdeano (Spa) 4'03" 9. Roberto Laiseka (Spa) 4'03" 10. Leonardo Piepoli (Ita) 4'07" deci sa nu mai zica nimeni ca nu e spectaculos traseul,nu e nevoie de 20 de finaluri in catarare si un contratimp ca sa avem spectacol,7 etape de munte sunt suficiente,pentru mai multe etape,ciclistii se vor imbolnavi de oboseala si-i vor chema pe doctorii ferrari si fuentes sa-i vindece...au ei metodele lor specifice...