razvan_b11

Turul Frantei 2011

Recommended Posts

Razvan daca va fi catararea aia care ai pus-o acolo iti dai seama ce va fi?

1.Schleck,Contador

2.............+3-4 minute.Mai putin de 3 minute nu cred ca vor fi.Oricum mi se pare imposibil sa pui o catarare ca aia.Dupa o etapa ca aia ar trebui vreo 10 de sprint ca se se odihneasca oameni de GC destul:)).E prea SF o catarare ca aia.Mortirolo care are vreo 13 km le-a fost fatala multora in Giro da daramite una de 27 de km cu panta medie 9%.Poi aici cred ca intre locul 1 si locul 20 de ex.vor fi cel putin 12 minute.

deci sa nu mai zica nimeni ca nu e spectaculos traseul,nu e nevoie de 20 de finaluri in catarare si un contratimp ca sa avem spectacol,7 etape de munte sunt suficiente,pentru mai multe etape,ciclistii se vor imbolnavi de oboseala si-i vor chema pe doctorii ferrari si fuentes sa-i vindece...au ei metodele lor specifice...

esti naiv,chiar daca in tot turul ar exista o singura catarare,s-ar gasi foarte multi care sa ia PED's sa o treaca mai repede decat ceilalti.e in natura umana.nu de la traseu se ajunge la dopaj.de fapt ce vorbesc eu aici?cea mai simpla treaba din sport,sa fugi 100 m din punctul A in B,e simplu nu?si totusi cam de cate inovatii medicale a fost nevoie pentru o sutime de secunda?de la 10.02 la 9.79 si acum la 9.58.enorm de multe!eu sunt pentru un traseu spectaculos si foarte dificil,chestiile despe dopaj nu ma intereseaza absolut deloc.inchei aici subiectul.

ce ziceti de catararea asta?n-ar fi buna pt le tour?mortirolo e parfum pe langa asta

Average : 9.1 % Length: 26.9 km Height start: 742 m Height top: 3200 m Gradient: 2458 mImagine postată

cand vom avea asta in turul frantei,angelo zomegnan va riposta cu asta:

Imagine postată

are portiuni de 45%!!!

Pe 45% nici nu poti sa stai pe bicicleta:)).Tare as vrea sa vad o imagine cu Cavendish pe catarea asta:)).Oricum si dopati pana peste cap catararea asta nu au cum s-o depaseasca.Pe prima da,dar pe pasta in niciun caz.

Doamne daca era mai lata si asfaltata chiar vroiam sa vad catarea asta intr-o cursa.E de-a dreptul splendida.Plus ca ce ne-a aratat Soso este o panta moale am vazut o filmare mai dinspre final in care oameni aia mai aveau putin si se intorceau inapoi la cat de grea era panta.

1Sa. 2 July 2011Passage du Gois-Mont des Alouettes official, 180 km

2Su. 3 July 2011Les Essarts-Les Essarts Team Time Trial official, 23 km

3Mo. 4 July 2011Olonne-sur-Mer-Redon start is official

4Tu. 5 July 2011Lorient-Mûr-de-Bretagne

5We. 6 July 2011Carhaix-Plouguer-Cap Fréhel

6Th. 7 July 2011Dinan-Alençon

7Fr. 8 July 2011Le Mans-(city in Indre department)

8Sa. 9 July 2011(city in Indre department)-Super Bessehotel

9Su. 10 July 2011Issoire-Saint-Flour

R1Mo. 11 July 2011Lioran

10Tu. 12 July 2011Aurillac-Lavaur

11We. 13 July 2011???-???

12Th. 14 July 2011???-???

13Fr. 15 July 2011???-Loudres

14Sa. 16 July 2011(city in Ariège department)-Limoux

15Su. 17 July 2011???-???

R2lu. 18 July 2011transfer

16Tu. 19 July 2011Digne-les-Bains-Gap

17We. 20 July 2011Embrun-Pinerolo (IT)

18Th. 21 July 2011Turin (IT)-Serre-Chevalier

19Fr. 22 July 2011Modane-L'Alpe d'Huez

20Sa. 23 July 2011Grenoble-Chamrousse

ITT21Su. 24 July 2011ProvinsParis Champs-Elysées

asa arata cea mai oficiala varianta de traseu,updatata in fiecare zi in functie de ce se mai afla.e incredibila aceasta varianta,deoarece se pare ca zilele dintre 14-17 iulie sunt in pirinei,urmeaza un transfer in alpi unde vom avea 5 etape,in total,9 etape montane!informatiile sunt luate pe surse,asa ca daca traseul nu va fi asa,sa nu trageti in pianist!

coppi,catararea pe care ai pus-o tu e cea mai grea din lume,e inumana.pe portiunile de 45%(intre noi fie vorba,mai lunga de 100m n-are cum sa fie),sprinterii nu pot merge cu mai mult de 2 km/h.

in legatura cu dopajul:logic ca ce zici tu e adevarat,si unii vor lua in continuare,insa nu vor mai fi cazuri in genul elvetianului de la BMC(nu mai stiu cum il chema),care a zis ca el lua ca sa fie in echipa in le tour

apropo,etapa de la serre-chavalier va semana aproape perfect cu cea de la saint-jeanne-de-maurienne de anul asta(cea cu col de madelaine cu 30 km inainte de final.singura diferenta va fi lungime(in loc de madelaine va fi galibier)

m-am uitat pe profilul unor posibile etape din tdf si se pare ca etapa de la saint-fluor se va termina in catarare nerepertoriata de vreo 2-2.5 km.totusi,cred ca gilbert nu are sanse reale la victorie in aceea etapa,pentru ca vor mai fi cateva catarari de cat 1,2 si 3 pe traseu,greu de crezut ca le va trece.

sa speram ca etape ca cea de la pau nu vor mai fi si anul viitor.etapele din alpi mai mult ca sigur nu vor fi,singura care poate semana cu aceea fiind cea de la pinerollo,pentru aceea existand 2 variante,una cu 2 catarari HC,ultima cu 90 km inainte de final(horror pentru spectacol),si una cu colle pra martino cu 8-9 km inainte de finalul in coborare(speram ca a doua varianta sa fie aleasa)

am gasit catararea de la saint flour in tour l'avenir 2008.are 1.3 km cu 7,5% panta medie

Ceva in genul Valdepenas de Jaen.Sunt tare curios daca va face Gilbert la anu TdF.

Mi se pare ca si Manolo a observat banner-ul ala cu Gigi pleaca.Sper sa nu ma insel insa oricum asa ceva e super tare :))

la fel si etapa a cincea de la mur de bretagne,cu cativa km inainte de final este o catarare de 1,5 km cu 8,7% panta,iar finalul e intr-o scurta coborare,no chance for sprinters

etapa de la super besse nu e sigura,dar daca va fi,se va termina in catarare...pentru alde chavanel.catararea are 7.2 km cu 4%,deci cavendish mai poate taia o etapa din carnetelul cu posibile victorii

ok...am numarat etapele sprinterilor din le tour,si vor fi doar 5 sau 6!de cand nu s-a mai intamplat asa ceva?oricum nu in ultimii ani.

pe mont des allouettes,in prima etapa,freire si mai ales hushovd,au sanse mari sa castige,ultimii 2 km avand o panta medie de 5%,cu portiuni de 9%.cavendish n-are nicio sansa,catararea seamana cu cauberg.pe asta n-am pus-o la etape de sprint.etapele 11-20 vor fi de munte si un contratimp plat,la saint flour avem o catarare de 1,5 km la final,la mur de bretagne la fel...daca mai punem la socoteala si TTT-ul si posibilul final in catarare de cat a treia de la super besse,putem spune ca sprinterii nu vor avea un tur prea reusit inca inainte ca el sa inceapa...

sau totusi sa asteptam traseul oficial :)

ai dreptate,dar iti reamintesc ca ai pariat ca primele 8 din 10 etape vor fi pentru cavendish,cred ca amandoi trebuie sa asteptam traseul oficial:))

nu chiar 8 pentru ca de obicei in ziua a 8-a avem primul test pentru oamenii de general.dar 5-6 sigur.si ideea e ca etapele acestea sunt complet plate in camp deschis(spre deosebire de giro si vuelta),pai ce sanse sa aibe o evadare?dar ma rog...e si asta o chestie care face turul frantei sa fie turul frantei.cam asa a fost dintotdeauna.nu poti pune ca in vuelta in primele 6 etape,2-3 finaluri in catarare:)))

nu chiar 8 pentru ca de obicei in ziua a 8-a avem primul test pentru oamenii de general.dar 5-6 sigur.si ideea e ca etapele acestea sunt complet plate in camp deschis(spre deosebire de giro si vuelta),pai ce sanse sa aibe o evadare?dar ma rog...e si asta o chestie care face turul frantei sa fie turul frantei.cam asa a fost dintotdeauna.nu poti pune ca in vuelta in primele 6 etape,2-3 finaluri in catarare:)))

avem in primele 5 etape,doar 2 pentru sprint masiv.si etapele astea vor fi sigur,nu mai trebuie sa asteptam traseul oficial.mai mult nu se putea in tdf

repet,pe mont des alouettes si mur de bretagne,cavendish n-are nicio sansa.va fi ca in vuelta anul asta.doar 2 din primele 5 etape vor fi pt sprint masiv

primul test pentru oamenii de general il avem abia in etapa a 11-a,TT-ul.este aproape sigur ca etapele 12-20 vor fi in munti,nu se stie sigur inca unde

2 stiri noi,au aparut chiar ieri:un ziar local francez a anuntat ca batalia pentru un final de etapa dintre hautacam si luz-ardiden a fost castigata de...plateau de beille,care ar fin pentru a cincea oara pe traseul tdf.asta ar incuraja spectacolul,deoarece plateau de beille e o catarare mult mai dificila(15,8 km,7.9%panta medie).pe celebra catarare din pirinei au castigat pana acum marco pantani(1998),lance armstrong(2002,2004) si alberto contador(2007),adica cele mai mari nume ale ciclismului din ultimul deceniu.

un alt ziar(parca din gap) a anuntat ca sigur un final in catarare la risoul,care ar fi fost preferat pentru finishul primei etape din alpi orasului gap.si asta e o decizie buna pentru spectacol,pentru ca daca era gap,atunci era o etapa de munte mediu.

etapa de la pinerolo seamana cu cea de acolo din giro 2009,doar ca asta va fi mult mai scurta,si coborarea de la final nu va avea 55 de km,ci vom mai avea o catarare(pra martino,6.9 km,6% panta medie,dar cu portiuni de 22-24%)

se vede ca in 2008 nu ma uitam la ciclism...daca m-as fi uitat,imi lua 2 minute sa imi dau seama ca traseul de anul viitor seamana cu cel din 2008 foarte mult

ok...cum ma asteptam,fianalul de la risoul a picat,asa se intampla cand ma iau dupa un ziar de 2 lei.cel de la plateau de beille nu a fost inca confirmat de mai multe ziare franceze,insa un finish acolo ar fi dorinta lui preudhomme