Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

razvan_b11

Turul Frantei 2011

Recommended Posts

Cat imi dai cota pentru podium : 1)A.Schleck 2)Basso 3)Evans la finalul turului? Maine,daca nu reuseste evadarea Gilbert e favoritul meu.

Vreo 30 cam asa.Daca Cadel nu pierde timp pe Plateau de Beille fata de Basso cred ca il va bate la final.La contratimp ii da un minut si ajunge la peste 2 minute in fata lui.Maine si eu merg pe Gilbert.Eu sau Samy Sanchez.Ambii s-au desprins foarte usor de pluton azi pe coborare.Mai ales Gilbert.

geniali europcar.chapeau!

foarte entuziasmanta etapa cel putin pentru mine,basso parerea mea e ca a dat ceasul inapoi in 2006,s-a intors robobasso!plateau de beille scrie pe el.

sammy a avut un curaj nebun sa plece inca de pe coborare si sa o duca pana la final.e inapoi in carti.

schleckii au jucat frumos dar contador nu cred ca si-a spus ultimul cuvant.

a si pacat de klodi...

a si pacat de klodi...

Jani,Levi,Horner,Popovych,Klodi..asa ceva de multa vreme n-am vazut,o echipa sa aiba acest ghinion.Cel mai mult regret faptul ca nu vor mai prinde o forma asa buna,tinand cont de varsta lor inaintata.

Pacat de Contador, de cand ma uit la ciclism(2009) el era mereu cel care punea probleme celorlalti. Pot remarca un singur lucru bun din etapa de azi pentru favoritu meu, faptul ca Andy nu a aratat prea bine si avand in vedere si sezonul care l`a facut pana acum poate mai are sanse Contador. Intr`o zi buna a lui Alberto doar Andy ii poate raspunde asa ca tot ramane o portita si pentru spaniol pentru turul asta.

Am spus inca de acum 3 zile,Contador clar nu mai este principalul favorit,fratii Schleck sunt aproape imbatabili,nu cred ca basso/evans pot sa faca fata atacurilor aceastea succesive.Doua lucruri care mi-au facut maxilarul sa loveasca podeaua : GILBERT/ROLLAND+VOECKLER,INCREDIBILI!

L-aș menționa și pe Geraint Thomas care a rezistat în evadare de la început până în ultimii 7 km. Chapeau bas

Eu zic ca oamenii zilei sunt:Rolland,Voeckler,Samu,Vanendert si Frank Schleck.

Clasamentul etapei

1. SANCHEZ Samuel 21 EUSKALTEL - EUSKADI 6h 01' 15"

2. VANENDERT Jelle 38 OMEGA PHARMA - LOTTO 6h 01' 22" + 00' 07"

3. SCHLECK Frank 18 TEAM LEOPARD-TREK 6h 01' 25" + 00' 10"

4. BASSO Ivan 91 LIQUIGAS-CANNONDALE 6h 01' 45" + 00' 30"

5. EVANS Cadel 141 BMC RACING TEAM 6h 01' 45" + 00' 30"

6. SCHLECK Andy 11 TEAM LEOPARD-TREK 6h 01' 45" + 00' 30"

7. CUNEGO Damiano 161 LAMPRE - ISD 6h 01' 50" + 00' 35"

8. CONTADOR Alberto 1 SAXO BANK SUNGARD 6h 01' 58" + 00' 43"

9. VOECKLER Thomas 181 TEAM EUROPCAR 6h 02' 05" + 00' 50"

10. ROLLAND Pierre 188 TEAM EUROPCAR 6h 02' 05" + 00' 50"

11. DANIELSON Tom 52 TEAM GARMIN - CERVELO 6h 02' 18" + 01' 03"

12. JEANNESSON Arnold 134 FDJ 6h 02' 34" + 01' 19"

13. URAN Rigoberto 118 SKY PROCYCLING 6h 02' 40" + 01' 25"

14. LEIPHEIMER Levi 75 TEAM RADIOSHACK 6h 02' 40" + 01' 25"

15. DUPONT Hubert 103 AG2R LA MONDIALE 6h 03' 11" + 01' 56"

16. TROFIMOV Yury 199 KATUSHA TEAM 6h 03' 11" + 01' 56"

17. ROCHE Nicolas 101 AG2R LA MONDIALE 6h 03' 17" + 02' 02"

18. TEN DAM Laurens 48 RABOBANK CYCLING TEAM 6h 03' 25" + 02' 10"

19. DE WEERT Kevin 124 QUICK STEP CYCLING TEAM 6h 03' 25" + 02' 10"

20. ZUBELDIA Haimar 79 TEAM RADIOSHACK 6h 04' 08" + 02' 53"

21. COPPEL Jérôme 211 SAUR-SOJASUN 6h 04' 21" + 03' 06"

22. SORENSEN Chris Anker 6 SAXO BANK SUNGARD 6h 04' 21" + 03' 06"

23. GUSEV Vladimir 194 KATUSHA TEAM 6h 04' 23" + 03' 08"

24. GILBERT Philippe 32 OMEGA PHARMA - LOTTO 6h 04' 34" + 03' 19"

25. TAARAMAE Rein 151 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 6h 04' 40" + 03' 25"

GC

1. VOECKLER Thomas 181 TEAM EUROPCAR 51h 54' 44"

2. SCHLECK Frank 18 TEAM LEOPARD-TREK 51h 56' 33" + 01' 49"

3. EVANS Cadel 141 BMC RACING TEAM 51h 56' 50" + 02' 06"

4. SCHLECK Andy 11 TEAM LEOPARD-TREK 51h 57' 01" + 02' 17"

5. BASSO Ivan 91 LIQUIGAS-CANNONDALE 51h 58' 00" + 03' 16"

6. CUNEGO Damiano 161 LAMPRE - ISD 51h 58' 06" + 03' 22"

7. CONTADOR Alberto 1 SAXO BANK SUNGARD 51h 58' 44" + 04' 00"

8. SANCHEZ Samuel 21 EUSKALTEL - EUSKADI 51h 58' 55" + 04' 11"

9. DANIELSON Tom 52 TEAM GARMIN - CERVELO 51h 59' 19" + 04' 35"

10. ROCHE Nicolas 101 AG2R LA MONDIALE 51h 59' 41" + 04' 57"

11. DE WEERT Kevin 124 QUICK STEP CYCLING TEAM 51h 59' 51" + 05' 07"

12. GILBERT Philippe 32 OMEGA PHARMA - LOTTO 52h 00' 08" + 05' 24"

13. JEANNESSON Arnold 134 FDJ 52h 00' 34" + 05' 50"

14. VELITS Peter 179 HTC - HIGHROAD 52h 00' 47" + 06' 03"

15. ZUBELDIA Haimar 79 TEAM RADIOSHACK 52h 02' 01" + 07' 17"

16. TAARAMAE Rein 151 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 52h 02' 11" + 07' 27"

17. LEIPHEIMER Levi 75 TEAM RADIOSHACK 52h 02' 35" + 07' 51"

18. URAN Rigoberto 118 SKY PROCYCLING 52h 02' 39" + 07' 55"

19. PERAUD Jean-Christophe 108 AG2R LA MONDIALE 52h 03' 04" + 08' 20"

20. CASAR Sandy 131 FDJ 52h 03' 31" + 08' 47"

21. COPPEL Jérôme 211 SAUR-SOJASUN 52h 03' 35" + 08' 51"

22. KARPETS Vladimir 191 KATUSHA TEAM 52h 03' 56" + 09' 12"

23. ROLLAND Pierre 188 TEAM EUROPCAR 52h 04' 04" + 09' 20"

24. KLÖDEN Andréas 74 TEAM RADIOSHACK 52h 05' 03" + 10' 19"

25. THOMAS Geraint 117 SKY PROCYCLING 52h 05' 05" + 10' 21"

26. MARTIN Tony 175 HTC - HIGHROAD 52h 05' 35" + 10' 51"

Andy Schleck:"Cadel and Ivan are the biggest rivals now."-nu-mi prea place situatie.L-a scos pe Alberto din ecuatie si pe Cadel l-a pus ca principal rival alaturi de Basso.Imi convenea mai mult cand ei erau outsider.Tare mi-e ca Evans va claca din cauza presiunii.De asta imi e cel mai frica.

@Dani:si ce te asteptai sa zica Andy?Ca nu are adversar?http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Contador as fi spus ca a mers bine,daca nu ajungea dupa Cunego.Asa mi se pare ca a mers normal.Voi credeti ca a mers slab pentru ca la inceputul turului va asteptati sa rupa norii.Era evident ca n-o sa se intample asta.Ma bucur ca l-au indepartat dupa ce a zis de Evans ca e in fata pentru ca traseul de pana acum i s-a potrivit.Bine,uite ti-a aratat ca pe o catarare lunga poate sa reziste mai bine decat el.

@Dani:si ce te asteptai sa zica Andy?Ca nu are adversar?http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Contador as fi spus ca a mers bine,daca nu ajungea dupa Cunego.Asa mi se pare ca a mers normal.Voi credeti ca a mers slab pentru ca la inceputul turului va asteptati sa rupa norii.Era evident ca n-o sa se intample asta.Ma bucur ca l-au indepartat dupa ce a zis de Evans ca e in fata pentru ca traseul de pana acum i s-a potrivit.Bine,uite ti-a aratat ca pe o catarare lunga poate sa reziste mai bine decat el.

Nu vroiam sa zica ca nu are adversar.Vroiam sa zic ca Alberto e incontinuare principalul sau rival si sa-l marginalizeze pe Cadel.Asta imi doream.Oricum pe Plateau de Beille o sa fie alta mancare de peste.Sa nu uitam ce-au facut Contador si Chicken si 2007.

@Texanbull: Ai 1-0, colega! Sa vedem ce va urma; cum a zis si Coppi, de-abia a trecut prima etapa de munte. Azi ritmul a fost f ridicat (Voght a fost incredibil). Daca Contador va confirma forma proasta va castiga cine va ataca si as zice ca fratii au prima optiune.

Pe mine Rolland si Jeannesson nu m-au surprins deloc,de la amandoi asteptam sa explodeze odata.Si cand putea fi o ocazie mai buna decat acum,intr-un tur disputat la ei acasa si in care multi favoriti sunt out?Voeckler insa mi se pare de coma.Daca nici Luz Ardiden nu te-a omorat...Sunt oameni mult mai buni pe catarari(ex:Roche,Luis Leon) care n-au rezistat langa favoriti.Dar la Voeckler nu e cazul,s-a trezit dimineata mare catarator.Pariez ca pe Plateau de Beille se tine de Andy si il bate la sprint daca va continua in stilul asta.

Schleckii au jucat frumos,e adevarat,dar la ce forta au aratat trebuiau sa atace mai devreme.Andy n-a aratat bine,spunea cineva mai sus.Intr-adevar,a fost distantat pe Tourmalet.Pacat pentru adversari ca asta s-a intamplat din cauza unei probleme mecanice.:POricum,au fost fraieri ca si-au pus echipa la munca pe Tourmalet ca sa ramana singuri pe ultima catarare,dar poate au ei alte calcule.Insa Voigt e fenomenal,pe langa cateva nume importante,a reusit sa-i indeparteze pe Monfort,Fuglsang si Gerdemann =)).

Oamenii zilei au fost Chavanel si Kreuziger,fara indoiala.Desi fizic se vede ca stau prost,macar au incercat.Normal,au venit departe(la vreo 17 minute cehul) dar spre deosebire de cei din fata care se uitau unul la altul,au vrut sa faca putin spectacol.

goitta,e posibil ca pistolarul sa fi prins o zi proasta si de-asta a clacat,dar ceva ma face sa cred ca si asa nu va mai pupa al 3'lea tur consecutiv.Navarro,principalul om al sau care trebuia sa stea in fata lui,cel putin pana a trecut Szmyd la trena,a fost aproape inexistent.Mai mult,el a raspuns impecabil atacurilor lui Frank si Andy,primele dintre ele.Degeaba s-a spus ca fratele cel mic nu a parut in forma,asta e o tampenie.Singurul sau plan a fost sa stea langa principalul om care il putea bate : Contador.De-asta a stat mai mereu in spatele grupului,acolo era si spaniolul.In orice caz,niciodata nu l-am vazut pe Alberto sa aiba o zi proasta,sau nu-mi amintesc acum vreo perioada in care sa fi aratat atat de slab.Fara indoiala,e cel mai bun catarator din lume si probabil cel mai bun dupa Armstrong,din timpurile noastre dar dupa asa un Giro,dubla tinde spre imposibil. De remarcat forta lui Frank,demult nu l-am vazut atat de puternic.

Si pe mine m-a surprins Frank. Mor de nerabdare sa vad cum vor arata favoritii sambata. Ma refer la cum isi vor pune amprenta km de munte.

Cineva a spus bine mai sus: azi era paine de mancat, se putea ataca mult mai devreme dar s-au cam c---- pe ei. De la Basso nu ma astept insa de la Cadel sper sa vad mai mult decat demi-accelerarile de care suntem satui. Vrem Spectacol!!

Tricoul galben a avut azi Gatorada mai concentrata.

Vreo 30 cam asa.Daca Cadel nu pierde timp pe Plateau de Beille fata de Basso cred ca il va bate la final.La contratimp ii da un minut si ajunge la peste 2 minute in fata lui.Maine si eu merg pe Gilbert.Eu sau Samy Sanchez.Ambii s-au desprins foarte usor de pluton azi pe coborare.Mai ales Gilbert.

Cati bani esti dispus sa pariezi cu mine ca Basso il bate pe Cadel la ultimul contra-timp (cu conditia sa nu fie accidentat pana atunci)? Oricum m-am lamurit cu pronosticurile tale... cred ca iti urmaresc posturile de vreo 4 mari tururi si nici macar din greseala nu o nimeresti.

LE: Eu am zis din start ca Alberto nu isi poate reveni din Giro. Daca ceilalti nu urcau si ei ca niste fetite (cred ca un Armstrong sau Pantani le dadeau 3-4 minute) il curatau de pe Tourmalet, la cat de... om arata. Mi-e dor de vremurile cand nu se faceau atatea controale anti-spectacol...........

Imagine postată

Catararea e lunga,coborarea la fel.Ultimii 6.6 km au panta medie 8.5%.Daca n-ar urma etapa de la Plateau de Beille ci una de plat,as miza pe atacuri,se poate lua timp important.12 km de plat vor fi din pacate o scuza buna sa stea linistiti si sa zica apoi:"urmeaza o etapa dificila,n-avea rost sa riscam azi".

Gilbert asta e mai rau ca Wiggins din 2009,cred ca a descoperit o noua substanta si vrea sa se mandreasca cu ea(ma scuzati ca vorbesc despre dopaj,promit sa fie ultimul post legat de asta,dar ma enerveaza ca dupa ce omoara clasicele si vine dupa o prima jumatate de tur epuizanta pentru el,ajunge in fata lui Moncutie pe Luz Ardiden,un catarator care si in somn e mai bun ca el).Daca si maine il vedem langa Andy Schleck si restul...

Cotele la pariuri s-au schimbat destul de mult:

Andy Schleck2.42

Cadel Evans4.30

Alberto Contador6.40

Frank Schleck7.60.

maine gilbert va lua etapa si tricoul verde.va face spectacol cu vanendert.de asemenea cred ca sammy sanchez va pleca din nou.

azi mi s-a parut destul de spectaculoasa etapa,oricum nimeni nu risca sa plece de departe in prima etapa montana si cum prima etapa montana vine dupa 11 zile de curse,asta e.totusi a plecat sammy si uite ca i-a iesit.s-a mers foarte repede oricum,35 km/h.

Cati bani esti dispus sa pariezi cu mine ca Basso il bate pe Cadel la ultimul contra-timp (cu conditia sa nu fie accidentat pana atunci)? Oricum m-am lamurit cu pronosticurile tale... cred ca iti urmaresc posturile de vreo 4 mari tururi si nici macar din greseala nu o nimeresti.

LE: Eu am zis din start ca Alberto nu isi poate reveni din Giro. Daca ceilalti nu urcau si ei ca niste fetite (cred ca un Armstrong sau Pantani le dadeau 3-4 minute) il curatau de pe Tourmalet, la cat de... om arata. Mi-e dor de vremurile cand nu se faceau atatea controale anti-spectacol...........

Normal ca nu le-am nimerit daca mizez numai pe semi-favoriti.E foarte usor sa spui castiga Contador.E banal asa.Mai bine mergi pe oamenii gen Samy,Evans sau Basso decat Andy sau Contador.

Prea timpurie declaratia lui Schleck cel mic despre disparitia lui Contador ca adversar direct. Intr-o zi buna, un atac al lui Contador poate pune 1-2 minute intre el si alti favoriti si este un ITT mult mai bun decat ei.

In alta ordine de idei, Basso si Evans pot reprezenta o amenintare pentru cei doi Schleck ca posibila alianta logica.

Dupa etapa de ieri, incep sa sper ca o sa castige Basso. Dupa Contador e al doilea meu preferat. Apoi Cadel. Schleck nu-mi plac pentru ca sunt in tot restul anului nu fac nimic, se duc pe la concursuri la plesneala, sa se antreneze cica. Lipsa de respect pentru evenimentele respective. Apoi dau absolut tot ce au intr-o singura cursa, si aia mai usoara decat Giro in ultimii ani si mai si ies pe 2 :) Bosso imi place ca e legatura noastra cu epoca Lance. Evans imi place ca e muncitor si perseverent, desi limitat din ce am vazut in ultimii ani. Contador imi place ca extrarestru si pentru ca la el e mereu totul sau nimic. Nu merge pentru locul 2 sau pentru a se antrena. Daca anul asta castiga un Schleck ar fi prima oara cand un ciclist care nu sta bine la TT castiga Le Tour de la Pantani incoace. A, stai ca uit de Sastre, dar ala fost un an ciudat.

"I think Contador has had a lot of problems in the first part of the Tour, a lot of falls, but let's be careful not to underestimate him," Basso warned. "Contador is a champion. You need to remember that he might only need one real attack to win the Tour de France."

Un motiv in plus pentru care imi place de Basso este respectul pe care il are pentru cei puternici. Si nu ii este totusi teama (hint) sa-i si atace atunci cand poate. Mi-a mai placut si felul umil dar elegant in care si-a facut intoarcerea din supendare. A fost usor sa-i reacorzi increderea.

Dupa etapa de ieri, incep sa sper ca o sa castige Basso. Dupa Contador e al doilea meu preferat. Apoi Cadel. Schleck nu-mi plac pentru ca sunt in tot restul anului nu fac nimic, se duc pe la concursuri la plesneala, sa se antreneze cica. Lipsa de respect pentru evenimentele respective. Apoi dau absolut tot ce au intr-o singura cursa, si aia mai usoara decat Giro in ultimii ani si mai si ies pe 2 :) Bosso imi place ca e legatura noastra cu epoca Lance. Evans imi place ca e muncitor si perseverent, desi limitat din ce am vazut in ultimii ani. Contador imi place ca extrarestru si pentru ca la el e mereu totul sau nimic. Nu merge pentru locul 2 sau pentru a se antrena. Daca anul asta castiga un Schleck ar fi prima oara cand un ciclist care nu sta bine la TT castiga Le Tour de la Pantani incoace. A, stai ca uit de Sastre, dar ala fost un an ciudat.

Intru totul de-acord.

Contador e nr.1, oriunde ar merge, respecta evenimentele la care participa si pe organizatorii acestora.

Basso, da, al doilea favorit dupa AC. As vrea sa castige si pentru a le da o palma celora care l-au considerat prematur iesit din cursa dupa contratimpul pe echipe. Reporterii Eurosport ii luau interviu si nu il intrebau despre el, ci despre ceilalti favoriti. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Cadel imi e simpatic pentru ca nu s-a nascut campion, munca pe care e capabil sa o depuna il face un mare campion. Se vede ca are o vointa cu mult peste ceilalti participanti. Daca ar fi avut 90% din talentul AC, cu vointa pe care o are, matura cu toti prin competitiile in care participa.

La Schlecki sunt multe care nu-mi plac. De exemplu anul trecut se plangea Andy ca nu a castigat pentru ca i-a cazut lantul si nu l-a asteptat Contador. In primul rand, nu i-a tras Contador de lant sa ii cada, i-a cazut pentru ca a fost el prost. Apoi, anul acesta, cand se auzea ca a cazut Contador trageau cu totii ca niste caini pusi la sanie in Alaska, fugariti de lupi. :P Nu ii invinovatesc doar pe cei de la Leopard de asta, tot plutonul s-a comportat la fel. Dau acest exemplu numai pentru a arata ca un act de compasiune al lui AC anul trecut nu isi avea locul. Anul acesta dau ei verdicte prin presa cine mai are sanse si cine nu la Tur. Parca mi-ar placea sa le faca varza boxele intr-o etapa de munte un semi-outsider, gen Samy si sa le umfle botul. >:)

Bafta tuturor, sanatate, cat mai putine incidente, sa ne ofere un Tur de neuitat.

Schleck-ii nu-mi plac nici mie tocmai ca s-a creat o echipa special pentru ei sau poate mai exact spus e ca s-a creat de fapt pentru ala micu.

Hushovd este castigatorul de azi.A fost fenomenal azi.N-ai cei zice.O alta veste e ca Gilbert revine in top 10.Pe 9 mai exact.

1. HUSHOVD Thor 51 TEAM GARMIN - CERVELO 3h 47' 36"

2. MONCOUTIE David 157 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 3h 47' 46" + 00' 10"

3. ROY Jérémy 138 FDJ 3h 48' 02" + 00' 26"

4. BAK Lars 172 HTC - HIGHROAD 3h 52' 36" + 05' 00"

5. PINEAU Jérôme 127 QUICK STEP CYCLING TEAM 3h 52' 38" + 05' 02"

6. HAGEN Edvald Boasson 114 SKY PROCYCLING 3h 52' 39" + 05' 03"

7. GUSEV Vladimir 194 KATUSHA TEAM 3h 52' 44" + 05' 08"

8. PETACCHI Alessandro 169 LAMPRE - ISD 3h 52' 52" + 05' 16"

9. TJALLINGII Maarten 49 RABOBANK CYCLING TEAM 3h 52' 52" + 05' 16"

10. GILBERT Philippe 32 OMEGA PHARMA - LOTTO 3h 54' 24" + 06' 48"

11. MOLLEMA Bauke 45 RABOBANK CYCLING TEAM 3h 54' 27" + 06' 51"

12. ROJAS Jose Joaquin 88 MOVISTAR TEAM 3h 55' 13" + 07' 37

GC

1. VOECKLER Thomas 181 TEAM EUROPCAR 55h 49' 57"

2. SCHLECK Frank 18 TEAM LEOPARD-TREK 55h 51' 46" + 01' 49"

3. EVANS Cadel 141 BMC RACING TEAM 55h 52' 03" + 02' 06"

4. SCHLECK Andy 11 TEAM LEOPARD-TREK 55h 52' 14" + 02' 17"

5. BASSO Ivan 91 LIQUIGAS-CANNONDALE 55h 53' 13" + 03' 16"

6. CUNEGO Damiano 161 LAMPRE - ISD 55h 53' 19" + 03' 22"

7. CONTADOR Alberto 1 SAXO BANK SUNGARD 55h 53' 57" + 04' 00"

8. SANCHEZ Samuel 21 EUSKALTEL - EUSKADI 55h 54' 08" + 04' 11"

9. GILBERT Philippe 32 OMEGA PHARMA - LOTTO 55h 54' 32" + 04' 35"

10. DANIELSON Tom 52 TEAM GARMIN - CERVELO 55h 54' 32" + 04' 35"

11. ROCHE Nicolas 101 AG2R LA MONDIALE 55h 54' 54" + 04' 57"

12. DE WEERT Kevin 124 QUICK STEP CYCLING TEAM 55h 55' 04" + 05' 07"

13. JEANNESSON Arnold 134 FDJ 55h 55' 47" + 05' 50"

14. VELITS Peter 179 HTC - HIGHROAD 55h 56' 00" + 06' 03"

15. ZUBELDIA Haimar 79 TEAM RADIOSHACK 55h 57' 14" + 07' 17"

16. TAARAMAE Rein 151 COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 55h 57' 24" + 07' 27"

17. LEIPHEIMER Levi 75 TEAM RADIOSHACK 55h 57' 48" + 07' 51"

18. URAN Rigoberto 118 SKY PROCYCLING 55h 57' 52" + 07' 55"

Ce ziceti.Poate Peter Velits sa termine pe 8 TdF 2011?