razvan_b11

Turul Frantei 2011

Recommended Posts

nu m-am uitat pe profil,dar daca se confirma,etapa dintre dignes si gap e ridicola,un francez a spus despre ea ca e atat de ,,lunga'' incat ar putea foarte bine sa fie doar un transfer al ciclistilor din dignes la gap:))oricum,se pare ca ar putea avea o catarare la 9 km de final,cel mult categoria a doua,5,54 km cu 5,5% panta.nu sunt sigur ca e o catarare:))

etapa de la super besse a fost confirmata de un important cotidian francez,cu start la aigurand.aceasta etapa a mai fost in tdf in 2008,si se termina in catarare de categoria a doua(11 km,4,7% panta),din care doar ultimul km si jumatate conteaza,are panta de 10%!seamana cu valdepenas de jaen.aceasta etapa a fost castigata in 2008 de...ricardo ricco,care i-a batut la sprint pe valverde(am crezut ca e o gluma,dar iata ca l-a batut cineva la sprint) si cadel evans.

Sper ca la anul in TdF sa avem doar maxim 30 km de TT plat cum a fost anu asta in Giro.Atunci as vrea sa-l vad pe Contador daca ii rezista in fiecaare etapa lui Andy pe munte stand doar in defensiva.

Sper ca la anul in TdF sa avem doar maxim 30 km de TT plat cum a fost anu asta in Giro.Atunci as vrea sa-l vad pe Contador daca ii rezista in fiecaare etapa lui Andy pe munte stand doar in defensiva.

si eu sper,mai ales ca va fi un tur mai dificil ca traseu,sa nu avem mai mult de 35 km la singurul TT plat.sansa lui contador in cazul asta ar fi sa-i cada lantul lui andy in fiecare etapa:))

Contador nu va sta in defensiva anul viitor. Si nu cred ca Andy il va indeparta in etapele de munte,nu stiu de unde are lumea impresia asta. Singura data cand a facut-o a fost la Avoriaz,dar a fost la randul lui lasat la Mende.

Ce s-a intamplat pe Port de Bales nu cred ca poate fi incadrat la categoria "Alberto n-a putut sa-l urmeze pe Andy" pentru ca in primul rand,Schleck a atacat pe exterior in timp ce Contador era inchis,iar in al doilea,pe imaginile filmate din fata se vede clar ca inainte sa-i cada lantul lui Andy,Alberto deja venea dupa el si dupa Vinokourov.

Iar pe Tourmalet nu s-a pus niciodata problema ca Andy sa il puna in dificultate. Ba chiar sunt convins ca daca mai incerca un atac cum a fost singurul pe care l-a dat,Contador castiga si etapa. Dar dupa filmuletul cu scuzele,era clar ca Alberto nu-i va mai da inca o lovitura lui Andy.

etapa de la plateau de beille a fost confirmata de un ziar local din zona pirineilor,cu incepere la saunt gaudens.va semana cu cea din 2004,dar va fi putin mai scurta(aia a avut 205 km,asta vreo 180)si va fi cea mai dificila din pirinei cu 2 catarari de categoria a 2-a,2 de cat. I si una speciala la final

o noua stire din turul frantei...se pare ca in etapa cu final pe galibier nu se va urca pe versantul nordic(cel mai dificil),ci pe cel sudic(via col du lautaret).catararea are 8.5 km cu 7%panta medie.galibier va mai fi trecut odata probabil(in etapa urmatoare),pe celalalt versant

ASO a mai "rezolvat" o etapa pentru cei carora le placea prea mult turul frantei:)):etapa de la gap va incepe la Saint-Paul-Trois-Châteaux,va fi scurta si complet plata.plus ca vine dupa o zi de pauza,deci echipele sprinterilor vor putea trege pentru ei.deja organizatorii incep sa puna la incercare rabdarea spectatorilor

conform ultimele informatii pe care le am dintr-un ziar francez,vom avea un ITT plat in etapa a 11-a de 53 sau 54 km

prima etapa montana se pare ca se va termina ca in 2008 la bagneres de bigorre(probabil cu start la tolouse).

este posibil ca finalul de pe galibier sa nu existe,si ca etapa sa se termine la val cenis.cred ca ar fi mai bine,deoarece cu 10 km inainte de final ar fi col du mont cenis,o catarare de 30 km,mult mai dificila decat galibier,iar etapa ar fi mult mai spectaculoasa

dar ce vorbim noi de trasee spectaculoaste?preudhomme a zis ca a fost cel mai frumos tur de nu stiu cand...asta spune multe:))

daca ar baga exact traseul din 2007,eu as fi multumit.

120 km contratimp + urmatoarele etape montane:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

daca ar baga exact traseul din 2007,eu as fi multumit.

120 km contratimp + urmatoarele etape montane:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

dar nici cel din 2009 din alpi n-a fost rau,sa recunoastem.acolo pirineii au stricat turul.si acum daca ma uit pe etapa castigata de fedrigo in 2009,ma ingrozesc

Si etapa luata de Fedrigo anul asta poate fi trecuta la horror,pur si simplu si-au batut joc de toate catararile legendare din Pirinei cu aia 50 de km plati de la final.

Dupa mine,desi nu prea sunt mare fan al etapelor de munte care se termina in coborare,acestea sunt totusi ok daca sosirea e chiar cum s-a terminat coborarea. Orice prelungire mai mare de 5 km le omoara. 10 e deja prea mult,poti sa fii tu catarator foarte bun,daca se organizeaza ca lumea cei din spate iti iau un minut,un minut jumate lejer.

Daca isi mai aduce aminte cineva,in 2008,etapa cu Col de la Bonette si sosire la Jausiers,castigata de Cyril Dessel,ala da final in coborare. La propriu. Nici n-au stiut ca acolo era linia.

se pare ca fedrigo s-a obisnuit sa castige astfel de etape.si fiti atenti ce-o sa fie la anul la pinerolo,deja fedrigo a pus ochii pe etapa aia:))

daca mai erau oameni care se intrebau cine o sa fie liderul astanei in le tour 2011 a venit raspunsul.nu e nimeni altcineva decat tatucul echipei,fiul mandru al kazahstanului,Vino.era greu de crezut ca poate sa fie altcineva nu?

probabil kreuziger va fi lider in giro dar va claca si ii va lua locul tiralongo iar in le tour toti vor trage pentru vino.e bine de stiut ca vom avea atacuri gramada in alpi.

in interviu reitereaza ideea ca kash poate reveni la astana dar nu anul urmator si surprinzator,e foarte posibil sa-l vedem pe cazac pe sosea si in 2012. :)

http://astanafans.com/vino-tdf-is-still-my-dream.html

daca mai erau oameni care se intrebau cine o sa fie liderul astanei in le tour 2011 a venit raspunsul.nu e nimeni altcineva decat tatucul echipei,fiul mandru al kazahstanului,Vino.era greu de crezut ca poate sa fie altcineva nu?

probabil kreuziger va fi lider in giro dar va claca si ii va lua locul tiralongo iar in le tour toti vor trage pentru vino.e bine de stiut ca vom avea atacuri gramada in alpi.

in interviu reitereaza ideea ca kash poate reveni la astana dar nu anul urmator si surprinzator,e foarte posibil sa-l vedem pe cazac pe sosea si in 2012. :)

http://astanafans.co...l-my-dream.html

asta spune el ca va fi lider,personal nu cred.crezi ca kreuziger e prost,a plecat de la o echipa unde ar fi fost lider anul viitor,la una la care era numarul 2?nu,stie el ce s-a intamplat cu astia de 38 de ani care s-au crezut lideri,gen armstrong anul asta.dupa primele etape proaste de anul viitor,o sa-si dea seama ca e un produs expirat,si o sa-i dea liber lui kreuziger

1.daca vino a zis ca va fi lider,inseamna ca va fi lider.astana e echipa lui.stai linistit,a avut locotenenti si mai mari ca kreuziger.

2.kreuziger nu e prost dar nu poate mai mult.la liquigas n-ar fi fost lider niciodata,nici macar in vuelta.mai mult de un top 10 intr-un mare tur n-o sa faca.o sa fie liderul astanei in giro dar o sa vezi ca tiralongo o sa mearga mai bine ca el.

3.nu poti compara pregatirea lui vino cu cea a lui armstrong.ca fibra,amandoi sunt titani dar cazacul s-a pregatit ca lumea inca din 2007 iarna.a fost in varf de forma din februarie,tour mediteraneean pana in septembrie,clasica de san sebastian.a animat toate cursele in care a fost prezent.fii sigur ca nu e expirat chiar daca o sa mai treaca un an peste el.

in alta ordine de idei,au aparut cotele pentru tdf 2011 pe bet365.zic ca merita sa bagi niste banuti pe:

Denis Menchov 13.00

Ivan Basso 17.00

Samuel Sanchez 21.00

Alexandre Vinokourov 41.00

Peter Velits 81.00

Nicholas Roche 101.00

si mai ales pe astea 3:

Levy Leipheimer 151.00

Carlos Sastre 151.00

Andreas Kloden 201.00

1.daca vino a zis ca va fi lider,inseamna ca va fi lider.astana e echipa lui.stai linistit,a avut locotenenti si mai mari ca kreuziger.

2.kreuziger nu e prost dar nu poate mai mult.la liquigas n-ar fi fost lider niciodata,nici macar in vuelta.mai mult de un top 10 intr-un mare tur n-o sa faca.o sa fie liderul astanei in giro dar o sa vezi ca tiralongo o sa mearga mai bine ca el.

3.nu poti compara pregatirea lui vino cu cea a lui armstrong.ca fibra,amandoi sunt titani dar cazacul s-a pregatit ca lumea inca din 2007 iarna.a fost in varf de forma din februarie,tour mediteraneean pana in septembrie,clasica de san sebastian.a animat toate cursele in care a fost prezent.fii sigur ca nu e expirat chiar daca o sa mai treaca un an peste el.

in alta ordine de idei,au aparut cotele pentru tdf 2011 pe bet365.zic ca merita sa bagi niste banuti pe:

Denis Menchov 13.00

Ivan Basso 17.00

Samuel Sanchez 21.00

Alexandre Vinokourov 41.00

Peter Velits 81.00

Nicholas Roche 101.00

si mai ales pe astea 3:

Levy Leipheimer 151.00

Carlos Sastre 151.00

Andreas Kloden 201.00

ti-ai pune bani pe kloden?:))n-am nimic cu el,dar anul asta a fost total iesit din forma.velits nu poate castiga,dar ar avea sanse la un top 5,pentru ca sunt 2 ITT si un TTT.e clar ca daca il ataca schleck pe munte n-are sanse.la podium ce cota are?ca mi-as pune ceva banuti,la fel si pe basso,daca nu merge in giro si i se da cea mai buna echipa.pe sanchez nu-l mai vad sa faca ce-a facut anul asta,daca as fi la euskaltel l-as trimite pe anton in TDF ca lider.

lui roman nu-i plac catararile scurte si abrupte ca cele din giro,ci mai degraba cele lungi.uite-te ce-a facut pe ventoux anul trecut.si daca la plateau de beille,anul viitor,vinokurov vine la 5 minute de castigator(sau de grupul favoritilor),nu crezi ca cehul va deveni lider?

tu ai pus pariu ca din primele 10 etape de anul viitor din TDF,8 vor fi pentru cavendish.pun si eu un pariu:daca vor participa ambii in TDF,kreuziger va termina in fata lui vino.

la o cota de 200(!!!) da, normal ca pun si pe el(klodi are totusi doua podiumuri in tdf).o sa pun pe mai multi.gandeste-te ca s-ar putea ca alberto sa nu fie prezent(desi bat in lemn)si andy schleck o sa piarda 5 minute la contratimp plus ca mizez ca o sa cada si n-o sa-l astepte nimeni :) (bat din nou in lemn).sunt cote foarte bune,acuma nah iti dai seama ca niciunul nu e favorit dar tocmai asta e faza.pe anton n-o sa-l trimita nimeni niciodata in le tour pentru ca ar cadea rau de tot maxim pana in etapa a 5-a.n-are ce cauta acolo.nu e de el.

daca vino ar veni la 5 minute,kreuziger ar lua mai mult.si chiar daca cehul ar veni in fata lui,tot vino ar fi lider.pentru ca e echipa lui.kloeden si kash ar putea sa jure ca exact asa sta treaba :)

la o cota de 200(!!!) da, normal ca pun si pe el(klodi are totusi doua podiumuri in tdf).o sa pun pe mai multi.gandeste-te ca s-ar putea ca alberto sa nu fie prezent(desi bat in lemn)si andy schleck o sa piarda 5 minute la contratimp plus ca mizez ca o sa cada si n-o sa-l astepte nimeni :) (bat din nou in lemn).sunt cote foarte bune,acuma nah iti dai seama ca niciunul nu e favorit dar tocmai asta e faza.pe anton n-o sa-l trimita nimeni niciodata in le tour pentru ca ar cadea rau de tot maxim pana in etapa a 5-a.n-are ce cauta acolo.nu e de el.

daca vino ar veni la 5 minute,kreuziger ar lua mai mult.si chiar daca cehul ar veni in fata lui,tot vino ar fi lider.pentru ca e echipa lui.kloeden si kash ar putea sa jure ca exact asa sta treaba :)

schleck...5 minute.daca al doilea TT va fi in catarare nu mi se pare posibil asa ceva.desi ultimele stiri spun ca ambele ITT vor avea cate o catarare sau doua,dar nu vom avea ITT pe chamrousse...ma rog,nimic nu e sigur.iar la TTT daca andy il are pe cancellara,castiga contratimpul,si deci le ia timp celorlalti.plus ca la anul vor fi ambii frati,deci daca ar cadea unul ramane celalalt,sau se asteapta,si recupereaza timpul pierdut(asta daca ar cadea pe munte).

ricco are 21,astia stiu ceva despre ciclism?vad ca wiggins e mai favorit ca van der broeck,roche si luis leon.dar cel mai tare e ca cancellara are cota mai mare decat uran:)))

Deci astia sunt retarzi.Dau cateva exemple

Sastre 151-Brajkovic 34.

Wiggins 41-Van den Broeck 51.

Cancellara 151-Kloden 201.

Hagen 201-Horner 501.

Ar fi tentant un pariu ca ambii frati sa termine pe podium desi e greu de crezut.Probabil top 3 de anul viitor(asa cred eu):

1.Andy Schleck

2.Menchov

3.Ricco(daca nu participa in Giro)

Dupaia in top 5 ar mai fi Evans si Frank,iar pt locurile 5-10:Samu Sanchez,Van den Broeck,Kreuziger,Gesink si Nibali.Mai era si Basso dar mai mult ca sigur va participa si in Giro ca sa castige al 3-lea Giro din cariera.

Sper ca si Giro insa sa aiba oameni de valoare.Scarponi va fi sigur.Sper sa se duca Sastre si Basso.