razvan_b11

Turul Frantei 2011

Recommended Posts

Deci astia sunt retarzi.Dau cateva exemple

Sastre 151-Brajkovic 34.

Wiggins 41-Van den Broeck 51.

Cancellara 151-Kloden 201.

Hagen 201-Horner 501.

Ar fi tentant un pariu ca ambii frati sa termine pe podium desi e greu de crezut.Probabil top 3 de anul viitor(asa cred eu):

1.Andy Schleck

2.Menchov

3.Ricco(daca nu participa in Giro)

Dupaia in top 5 ar mai fi Evans si Frank,iar pt locurile 5-10:Samu Sanchez,Van den Broeck,Kreuziger,Gesink si Nibali.Mai era si Basso dar mai mult ca sigur va participa si in Giro ca sa castige al 3-lea Giro din cariera.

Sper ca si Giro insa sa aiba oameni de valoare.Scarponi va fi sigur.Sper sa se duca Sastre si Basso.

pe toti cei care spui ca vor fi pe locurile 4-10,in afara de sanchez,ii vad in fata lui menchov,chiar si pe gesink.contratimpurile cu o catarare ii convin.adica termina la mai putin de 5 minute de primul loc...

la cotele lui brajkovic si sastre,e doar diferenta ciudat de mare.in rest.brajkovic,daca va fi lider in TDF,la ce echipa are,va fi in fata lui sastre.

ricco n-a reusit sa castige anul asta decat turul austriei,e clar ca e foarte slab la contratimp,as pune ca e mai slab decat joaquin rodriguez.ma rog,nu l-am vazut pe ricco decat in giro del trentino,deci nu stiu ce sa spun despre el

italienii spun ca etapa cu final la pinerolo va avea o catarare cu 7 km inainte de final si se va termina in coborare,ca in giro 2009.pentru cei care nu il stiu,iata profilul catararii,e scurta,dar pantele mari pot face diferente importante:

Imagine postată

are 6.9 km cu 6% panta.oricum,e mai bine decat cealalta solutie existenta,cu ultima catarare,sestriere,pusa cu 50 km inainte de final.

A-l avea pe Cancellara in echipa nu inseamna automat contratimp castigat.

Acolo nu merge cat poate el de tare,ci are un ritm constant astfel incat ceilalti sa nu crape si sa vina cu cel putin 5 oameni in acelasi timp.

Vezi anul trecut ce s-a intamplat in TTT-ul de la Montpellier.Si nu numai acolo. Saxo Bank n-a castigat foarte multe TTT-uri,cel putin in marile tururi.

Rodriguez e,dupa mine,cel mai slab om de clasament general in probele de contratimp. Adica sa nu fii in stare sa scoti un timp decent nici cand esti liderul din Vuelta si ai o motivatie... Oricum ne-am convins de el si cu alte ocazii.

In TDF a pierdut minute cu carul,comparabil cu ce a pierdut Rasmussen in 2005,dar ala macar a avut circumstante atenuante atunci. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Nici Ricco nu e senzational,dar e peste el. La contratimpul din Turul Austriei a mers asa slab pentru ca se uita in pamant si a intrat direct intr-o motocicleta,a terminat plin de sange. In schimb s-a distrat cu toti pe munte,la Grossglockner si la Kitzbuheler Horn.

un lucru care era din ce in ce mai clar s-a confirmat:turul frantei nu va avea un TT in catarare.contratimpul decisiv va fi probabil la grenoble,si va avea o catarare sau 2 si maxim 35-40 km.

conform unui comunicat al oficiului de turism al orasului loudres,vom avea sigur un final la luz ardiden de ziua nationala a frantei.ar fi prima oara din 2002 incoace cand am avea 4 finaluri in catarare.

A-l avea pe Cancellara in echipa nu inseamna automat contratimp castigat.

Acolo nu merge cat poate el de tare,ci are un ritm constant astfel incat ceilalti sa nu crape si sa vina cu cel putin 5 oameni in acelasi timp.

Vezi anul trecut ce s-a intamplat in TTT-ul de la Montpellier.Si nu numai acolo. Saxo Bank n-a castigat foarte multe TTT-uri,cel putin in marile tururi.

ai dreptate,dar nu putem compara cu ce a fost in 2009.pai astana avea 4 contratimpisti din primii 15 din lume,saxo doar 2 oameni buni la TT si totusi diferenta n-a fost mare,doar 40 de secunde.

prezentarea s-a incheiat.

nu vreau sa fiu inteles gresit,le tour este cea mai mare si mai importanta cursa ciclista din lume.as urmari-o si o sa o urmaresc indiferent de traseu.ba s-ar putea sa ajung si prin alpi tot indiferent de traseu.poate chiar la anul.inteleg si factorul economic care spre deosebire de il giro e mult mai important.dar totusi,traseul de la anul e chiar aiurea.probabil prima batalie pentru clasamentul general va avea loc abia in etapa 14 pe plateau de beille pentru ca mai mult ca sigur pe luz ardiden doar se vor tatona.10 etape in linie in care evadarea probabil n-o sa aiba sanse e mult prea mult.doar 41 km de ITT probabil cei mai putini din istoria turului frantei din ce stiu eu.turul perfect pentru schleck si contador si atat.ASO a dat iar cu bata-n balta.

profilul etapelor montane:

PIRINEI:

ETAPA 12

Imagine postată

ETAPA 13

Imagine postată

ETAPA 14

Imagine postată

ALPI:

ETAPA 17

Imagine postată

ETAPA 18

Imagine postată

ETAPA 19

Imagine postată

macar finalurile in catarare se anunta spectaculoase,4 la numar.

July 2, stage 1: Passage du Gois-Mont des Alouettes, 191km

July 3, stage 2: Les Essarts-Les Essarts, TTT, 23km

July 4, stage 3: Olonne-sur-Mer-Redon, 198km

July 5, stage 4: Lorient-Mûr-de-Bretagne, 172km

July 6, stage 5: Carhaix-Cap Fréhel, 158km

July 7, stage 6: Dinan-Lisieux, 226km

July 8, stage 7: Le Mans-Châteauroux, 215km

July 9, stage 8: Aigurande-Super Besse Sancy, 190km

July 10, stage 9: Issoire-St-Flour, 208km

July 11, rest day at Le Lioran/Cantal

July 12, stage 10: Aurillac-Carmaux, 161km

July 13, stage 11: Blaye-les-Mines-Lavaur, 168km

July 14, stage 12: Cugnaux-Luz Ardiden, 209km

July 15, stage 13: Pau-Lourdes, 156km

July 16, stage 14: Saint-Gaudens-Plateau de Beille, 168km

July 17, stage 15: Limous-Montpellier, 187km

July 18, rest day at province of Drôme

July 19, stage 16: Saint-Paul-Trois-Châteaux-Gap, 163km

July 20, stage 17: Gap-Pinerolo, 179km

July 21, stage 18: Pinerolo-Galibier/Serre-Chevalier, 189km

July 22, stage 19: Modane-Alpe d’Huez, 109km

July 23, stage 20: Grenoble-Grenoble, ITT, 41km

July 24, stage 21: Créteil-Paris/Champs-Elysées, 160km

Dezamagitoare etapa 19...doar 109 km ,dar cred ca vom avea un tur mult mai interesant decat cel de anul acesta,mai putine finish-uri la sprint.

Prezentarea s-a terminat de ceva timp.Un tur bun,dar facut pentru Schleck cu doar 41 de km de TT (cu doua catarari) si 23 de TTT.4 Finishuri in catarare:Alpe d'huez,Galibier Serre-Chevalier,Plateau de Beille si Luz-Ardiden.O sa fie cele mai importante catarari din alpi Agnel,Galbier,Izoard,Sestriere,Alpe d'Huez + Tourmalet.

Din etapa a 12-a mai sunt doar 2 etape plate,dar pana acolo avem doar 2 etape de munte mediu in Masivul Central si un TTT in etapa a doua.

Astea doua sunt cele mai bune etape :rolleyes:

Imagine postată

Imagine postată

detalii aici: http://www.letour.fr/2011/TDF/COURSE/fr/le_parcours.html

De acord cu Coppi,la prima vedere pare un tur bun,dar sa astepti pana in etapa a 12-a pentru ceva bun e dezamagitor.Un alt lucru rau e ca va fi doar un sprint pe etapa care va avea 20 de puncte,deci Prudhomme a distrus evadarile care nu vor mai avea sanse

EDIT:Am stat prea mult sa postez.

Mie traseul mi se pare OK.Adica prima saptamana jumate i-o dai lui Cavendish,Greipel,Farrar etc,iar de acolo ii bagi in lupta pe Schleck,Menchov,Contador etc.

inainte de toate,vreau sa spun un lucru elementar:o etapa care pe siteul turului scrie ca e in linie,nu inseamna neaparat etapa de sprint.

cred ca trebuie sa analizam traseul altfel:

plusuri:

1.7 finaluri in catarare dintre care 4 MTF(alouettes,mur de bretagne,super besse,luz ardiden,plateau de beille,galibier,ADH)

2.final in catarare in prima etapa.

3.e un echilibru intre etapele din alpi si cele din pirinei.acest lucru tinde insa sa devina un lucru negativ,deoarece sunt doar cate 3 etape

4.doar 6 sau 7 etape de sprint

5.galibier urcat de 2 ori.

6.doar 41 de km de ITT

7.pirineii

8.3 etape pentru oameni ca gilbert(desi nu imi prea plac astfel de ciclisti.e bine sa aiba si ei sansa lor)

9.doar 110 km in etapa cu ADH

si cam atat cu plusurile.

minusuri:

1.finalul pe galibier este pe versantul sudic

2.au lungit partea de plat in etapa de la lourdes cu 7 km,in loc de 13 km de plat sunt 20

3.si cea mai mare,alpii(in general)

s-a anuntat si ETD mondovelo:cea de la saint flour.mi se pare,sau are si asta o catarare la final?

file:///C:/DOCUME%7E1/geo/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-6.png Imagine postată

cum ziceam: se duce dracu' tdf. in giro '10 stateam cu sufletul la gura si la sprint.

daca puscasul pica, va uitati degeaba. daca nu pica, tot degeaba va uitati. alt an, alta vaca...

razvane,de faptul ca prima batalie se va da abia in etapa a 14-a pe plateau de beille nu zici nimic?n-o fi si asta un punct slab?prudhomme a pus totul,absolut totul in ultima saptamana ceea ce mi se pare o greseala copilareasca.adica n-a invatat nimic din 2009(unul din cele mai slabe trasee din istorie,dar nu mai slab ca asta)trebuie sa dai spectatorilor si telespectatorilor ceva in primele doua saptamani.final in catarare in prima etapa?e ok a fost si in 2008 castigat de valverde,nu e ceva extraordinar de iesit din comun.cateva etape unde s-ar putea sa bata vantul in bretagne?sa nu ne bazam pe asta.final la super besse?am vazut in 2008,cred ca primii 60 au venit intr-un minut,primii 20 in 10 secunde.

doar 41 km de contratimp,cei mai putini din istorie de cand aceasta proba a aparut in tur.era absolut necesar un ITT inainte de pirinei ca sa-i faca pe cataratori sa piarda timp si apoi sa atace sa-l ia inapoi.daca toti vor fi intr-un minut,nu va risca nimeni sa atace,vor zice "o las pe maine sau chiar la contratimp".

etapa cu final pe alpe d'huez doar 100 km.asta va insemna mai mult ca sigur diferente mai mici.clar nu e un plus.

acum depinde si cat de ofensivi vor fi rutierii favoriti.poate vor ataca in etape gen saint flour.sau poate nu:)

cav a zis ca sunt 6 finaluri posibile la sprint.de obicei,el exagereaza(anul asta a zis ca poate lua 9 etape),dar acum a nimerit-o.

e foarte bine ca etapa de pe ADH va avea 110 km.in loc sa ne uitam la 180 km in care nu se intampla nimic,ne uitam doar la 110.

si sa nu se mai spuna ca giro are traseul mai spectaculos.acolo ar putea sa nu fie niciun final in catarare,tot ar fi acest trist spectacol,datorita lipsei de valoare a ciclistilor.daca AC si AS merg in giro,va zic sigur ca n-o sa fie niciun spectacol.

41 de km de TT sunt mai mult decat suficienti.in giro n-am avut atatia km,si n-a zis nimeni nimic.

la luz ardiden nu se va tatona nimeni,pe ultima catarare pariez ca vor fi in grupul favoritilor maxim 7-8 oameni.plus ca multi vor spune,dupa probabila descalificare a lui AC de anul asta,ca schleck nu merita sa castige turul,iar el va vrea sa demonstreze ca nu e asa.

cred ca am gasit traseul TT-ului de anul viitor.menchov daca vrea sa castige o etapa,aici e sansa lui.si nibali se anunta favorit pentru un asemenea TT.de fapt cred ca toti oamenii de GC au sanse sa intre in top 10 daca asta va fi traseul contratimpului.

si cancellara are sanse,am vazut ca pe coborare merge foarte bine,ghinionul lui ar fi cele 2 catarari.

http://www.openrunner.com/elevation/findORElevation2.php?id=745225&c=0&u=km&dummy=1287037642604[/img]

Daca ala ar fi TT-ul Cancellara n-ar avea sanse sa castige.Cred ca ar veni la peste 1 minut de Menchov.TT-ul e facut pt Menchov si Samu Sanchez.Si Contador are sanse mari sa castige cu un asemenea traseu.Si Valverde era bun intr-o asemenea etapa sau un Levi in forma.

Daca ala ar fi TT-ul Cancellara n-ar avea sanse sa castige.Cred ca ar veni la peste 1 minut de Menchov.TT-ul e facut pt Menchov si Samu Sanchez.Si Contador are sanse mari sa castige cu un asemenea traseu.Si Valverde era bun intr-o asemenea etapa sau un Levi in forma.

si tony martin ar fi bun pentru un asemenea traseu.dar sa nu va lasati inselati de grafica:panta peste 7% au doar vreo 5-6 km in total,nu e chiar atat de dur traseul.oricum un astfel de TT valonat ar fi foarte bun,dai sanse tuturor oamenilor de GC care sunt mai slabi,gen gesink sau van der broeck.