razvan_b11

Turul Frantei 2011

Recommended Posts

6 km cu panta peste 7% inseamna ca Menchov ii da un minut lui Cancellara si un minut jumate lui Tony Martin ceea ce e destul de mult.

6 km cu panta peste 7% inseamna ca Menchov ii da un minut lui Cancellara si un minut jumate lui Tony Martin ceea ce e destul de mult.

Niciodata Menchov nu o sa-i ia 1 min lui Cancellara chiar daca sunt si pante de 7%, traseul asta seamana cu cel de la mondiale unde fabian a castigat, deci eu sunt sigur ca el va castiga acest TT.

Niciodata Menchov nu o sa-i ia 1 min lui Cancellara chiar daca sunt si pante de 7%, traseul asta seamana cu cel de la mondiale unde fabian a castigat, deci eu sunt sigur ca el va castiga acest TT.

si mie mi s-a parut asta la inceput,dra la mondiale erau 3 km de catarare si mai multi km de plat decat in TT-ul asta.dupa parerea mea,castiga ori martin,ori menchov.

@razvan_b11

Hai sa punem un pariu, eu zic ca in TdF va castiga Cancellara, tu gandeste la cine vrei.

Miza: cine pierde nu mai are voie sa posteze aici o luna.

@razvan_b11

Hai sa punem un pariu, eu zic ca in TdF va castiga Cancellara, tu gandeste la cine vrei.

Miza: cine pierde nu mai are voie sa posteze aici o luna.

e miza prea mare:))plus ca in afara de cancellara e greu sa te gandesti doar la un om,la un astfel de TT au sanse la victorie destul de multi oameni.dar eu zica ca nu va castiga cancellara(bineinteles,daca va fi TT-ul asta,nimic nu e sigur)

dar eu zic ca e mai bine sa punem pariul dupa ce se anunta traseul oficial.

am citit comentariul lui prudhomme despre TT si va spun ca nu va castiga cancellara niciodata TT-ul din TdF 2011.va fi o prima catarare probabil de categoria a 2-a sau a 3-a,plus primii km ai catararii chamrousse,care sunt foarte dificili,cu pante de 8,5-9% pe un km,deci cred ca intr-o zi buna,schleck poate termina TT-ul in primii 5.

@MAchiavelli ok pun pariu ca Menchov castiga TT-ul,cu miza pe care ai zis-o tu.dar daca nici cancellara nici menchov nu castiga,avem voie sa postam amandoi.

@razvan69 ala nu e traseul oficial,pentru ca in primul rand difera numarul de km ai unei etape din videoul ala cu cel anuntat.

ex:etapa de la lisieux are 226 km,pe video apare ca ar avea 235.5 parca

am gasit pe un site profilul mai multor etape.multi ziceau ca in turul frantei nu sunt pante prea mari in comparatie cu giro.am ramas putin surprins sa vad pantele acestor catarari(e vorba de pantele maxime):

plateau de beille(16 km,8% panta medie) are o portiune(maxim 50 de m) de 22.9%.

col du telegraphe(pentru cine nu stie,e o catarare legendara,care aniverseaza 100 de ani la anul;12 km,7% panta medie)-19%

galibier(versantul din etapa cu ADH)-19,6% panta maxima

col d'agnel(cea mai dificila catarare din TdF 2011(23 km,6.5%)-15% panta maxima

hourquette d'ancizan-17,6%

luz ardiden-17,8%

col d'aubisque(a treia intr-un top al catararilor legendare din TdF,dupa tourmalet si galibier)-21,7%

n-am gasit si pentru colle pra martino,care are pante si mai mari.bineinteles,stiu povestea ca vor veni unii si vor desfiinta traseul,spunand ca ce-am spus eu e subiectivism,insa daca in TdF nu va fi spectacol,nu va fi vina organizatorilor.

Razvan traseul de anu asta din TdF e spectaculos de la etapa 12 incolo.Pana atunci va fi o porcarie de tur.

Razvan traseul de anu asta din TdF e spectaculos de la etapa 12 incolo.Pana atunci va fi o porcarie de tur.

de fapt,e de anul viitor.suntem inca in 2010.

si referitor la ce-ai zis tu,lumea e dezamagita de a doua parte a turului,nu de prima.si eu fac parte din aceeasi categorie.am mai zis-o si se pare ca trebuie sa o repet:daca atunci cand cititi pe traseul turului etapa plata,NU inseamna neaparat etapa de sprint.cine nu intelege asta,inseamna ca nici nu trebuia sa se uite pe traseu:P.sunt 3 sau 4 finaluri in catarare in prima jumatate a turului.

si,pentru ca pe forum sunt multi ''iubitori'' de giro,sunt nevoit sa fac o comparatie cu ce am avut in giro 2010:in primele 10 etape am avut 5 etape plate,un final in catarare(nu foarte dificila),un TTT,un prolog,si plictisitoarea etapa castigata de Lloyd.spectacolul a fost salvat mai mult de etapa de la montalcino,dar trebuie sa ne gandim ca si acolo a fost conjunctura caderii pe PLAT,nu pe strade bianche,a grupului liquigas.

nu cred ca sunt primul care o spune pe acest forum,dar vad ca multi nu inteleg:

Cursa o fac CICLISTII,nu organizatorii.

o casa de pariuri a postat cotele pentru TdF 2011.n-ati ghici niciodata cine e al noualea favorit la victorie:alejandro valverde.inca o dovada despre stiinta acestor oameni despre ciclism.in comparatie cu asta,faptul ca sagan are cota 39 la victorie,gesink nu e in primii 5 iar karpets e in fata lui kloeden nici nu mai conteaza.

http://tv.eurosport....to2588730.shtml-interviu cu moreno argentin

mi-a placut partea cu caracterul lui contado,restul interviului mi se pare nostalgic si chiar plictistor.are dreptate,AC e ca un robot construit pentru TdF,si ce-i cu asta?orice ciclist poate sa se axeze in carierape ce cursa vrea.iar partea cu emotiile si spectacolul mi se pare o prostie,in vremurile astea nu ataci cand vrei tu,ci cand vrea directorul sportiv...

alex nu a preluat partea cu adevarat importanta si foarte adevarata:

“The riders are spineless. They know that if they speak out they never race again,” he said.

“Look at Pellizotti. I met him the other day. He lost the whole season because of his suspicious blood values but won’t say anything, otherwise…”

“The riders have to stop and rewrite the rules that are strangling them. From the points system to the anti-doping rules. The whereabouts system makes them seem criminals on bail. They’re unable to work together and think of the future. I was a pro for 14 years but these days how many off them reach half of that?”

acum o saptamana,doua si super mario a atacat cumintenia mieluseilor din plutonul de azi,de asemenea foarte fondat atacul.astia dorm in pantofi,daca uci vrea sa-i controleze la 3 noaptea si spune ca vampirii au voie sa doarma cu sotiile lor,ciclistii sunt in stare sa accepte.

super mario in forma maxima:

“Contador has the anonymous face of a surveyor or an accountant.”

“I read an interview with Umberto Veronesi, a scientist, a reputed oncologist and Minister for Health,” Cipollini continued. “In five hundred years or more, human beings might have both sets of genitalia, male and female. I don’t want this evolution to have started already in cycling…”

"And when I lost, I wasn’t capable of going to congratulate whoever had beaten me, like Andy Schleck did at the Tour. Me, I’d hate him because he’d taken the bread from my mouth.”

“After the chain slip incident on the Port de Balès, he should have attacked the Spaniard day after day, in front of the microphones and on the air too, without giving him time to piss!”

http://www.cyclingnews.com/news/cipollini-decries-modern-cyclings-lack-of-machismo

nu inteleg un lucru la ultima parte,iar cipollini nu e primul care zice asta:cum sa-l atace andy pe contador ''without giving him time to piss''?andy schleck,cu toate ca e unul din cei mai buni ciclisti din lume,nu e ZEUS.nu poate sa atace cand vrea cipollini,nici cand vrem noi,ci cand poate fizic.cipollini parca a vrut sa spuna ca andy n-a vrut sa castige le tour,ceea ce e o mare prostie.

Nu se referea la un atac pe sosea, se referea la un atac in presa(in front of the microphones and on the air too).

Nu se referea la un atac pe sosea, se referea la un atac in presa(in front of the microphones and on the air too).

aaa,scuze,eram uimit de ce a declarat ca sa mai vad si parte aia.

ma scuzati de off-topic,dar nu poate fi trecuta cu vederea aceasta performanta:romania a luat bronzul la europenele de handbal!!

Offtopic: Pai nu e o performanta, este un rateu. Cu Suedia eram mari favoriti, iar cu Danemarca, indiferent ca erau tara gazda, acum tocmai se schimba la ei garnitura, au introdus multe jucatoare noi.

Offtopic: Pai nu e o performanta, este un rateu. Cu Suedia eram mari favoriti, iar cu Danemarca, indiferent ca erau tara gazda, acum tocmai se schimba la ei garnitura, au introdus multe jucatoare noi.

e ultima oara cand mai vorbesc despre acest subiect:suedia da mvp-ul turneului,iar in prima repriza a finalei au jucat mai bine ca norvegia,iar unele jucatoare din echipa danemarcei joaca de 4-5 ani la nationala.iar la cum am jucat pana acum,e o mare performanta.

o casa de pariuri a postat cotele pentru TdF 2011.n-ati ghici niciodata cine e al noualea favorit la victorie:alejandro valverde.inca o dovada despre stiinta acestor oameni despre ciclism.in comparatie cu asta,faptul ca sagan are cota 39 la victorie,gesink nu e in primii 5 iar karpets e in fata lui kloeden nici nu mai conteaza.

Pe BWIN cotele arata asa:

1.A.Schleck 1.70

2.Basso 9.50

3.F.Schleck 11

4.Menchov 15

5.Nibali 16

6.Cadel Evans 19

7-8.Sanchez 21

Ricco

9.Gesink 29

10.Brajkovic 34

11-12.Vino 41

Purito

13-15.Van den Broeck 51

Anton

Wiggins

Kreuziger

Mi se pare destul de ok.Adica cu exceptia celor care vor face Giro(Menchov,Nibali,Ricco,Kreuziger)plus Brajkovic si Wiggins mi se pare foarte ok.

Chiar sunt foarte bune cotele:

1.Schleck

2.Basso

3.Schleck

4.Evans

5.Sanchez

6.Gesink

7.Vino

8.Purito

9.Van den Broeck

Ar fi un clasament foarte ok.Van den Broeck probabil va fi mai sus.

Daca cineva se uita insa la Bet365 e cam jale.Adica Cancellara are cota mai mica decat oameni gen Kloden,Soler,Uran,Lofkvist,Cunego,Horner si egala cu Roche,Leipheimer,Tondo,Sastre.

Si acolo sunt oameni gen Ricco,Anton,Nibali,Menchov,Kreuziger.

La ambele case de pariuri cotele sunt fara prezenta lui AC.Chiar sunt curios la ce casa de pariuri era cotat Piti ca al 9-lea favorit.

Pe BWIN cotele arata asa:

1.A.Schleck 1.70

2.Basso 9.50

3.F.Schleck 11

4.Menchov 15

5.Nibali 16

6.Cadel Evans 19

7-8.Sanchez 21

Ricco

9.Gesink 29

10.Brajkovic 34

11-12.Vino 41

Purito

13-15.Van den Broeck 51

Anton

Wiggins

Kreuziger

Mi se pare destul de ok.Adica cu exceptia celor care vor face Giro(Menchov,Nibali,Ricco,Kreuziger)plus Brajkovic si Wiggins mi se pare foarte ok.

Chiar sunt foarte bune cotele:

1.Schleck

2.Basso

3.Schleck

4.Evans

5.Sanchez

6.Gesink

7.Vino

8.Purito

9.Van den Broeck

Ar fi un clasament foarte ok.Van den Broeck probabil va fi mai sus.

Daca cineva se uita insa la Bet365 e cam jale.Adica Cancellara are cota mai mica decat oameni gen Kloden,Soler,Uran,Lofkvist,Cunego,Horner si egala cu Roche,Leipheimer,Tondo,Sastre.

Si acolo sunt oameni gen Ricco,Anton,Nibali,Menchov,Kreuziger.

La ambele case de pariuri cotele sunt fara prezenta lui AC.Chiar sunt curios la ce casa de pariuri era cotat Piti ca al 9-lea favorit.

la way2bet,valverde era al 9-lea favorit(nu cred ca exista in romania,e straina),cu cota 26,la fel ca gesink.

zici tu ca gesink va fi pe 6?eu nu-l vad in afara podiumului,ba chiar cred ca-i va pune probleme lui andy.si nu-l subestima pe brajkovic,daca nu merge in dauphine sa castige,cum a fost anul asta cu alberto,si cu o echipa buna in spate,poate termina lejer in top 10.mai ales ca vom avea catararea lui favorita,ADH,pe traseu.

un alt om care mi-as dori sa fie in top 10 ar fi lofkvist,din pacate insa nu prea il ajuta traseul,prea multe etape dificile,plus ca el are o problema:in a doua jumatate a unui mare tur,cade total.in singura etapa mai dificila din pirinei,aia cu lantul lui andy(aici ma puteti contrazice,dar parerea mea e ca desi turmalet e o catarare legendara,nu este chiar atat de dificila) el a pierdut peste 3 minute fata de contador si a venit in acelasi grup cu matt lloyd si chavanel.e cam mult,mai ales ca etapa aia nu se termina in catarare,iar anul viitor,ultima saptamana va fi infernala.