razvan_b11

Turul Frantei 2011

Recommended Posts

Eu mi-as pune toti banii din casa pe Brajkovic ca termina in top3 (dar nu mi pun deoarece ciclismul este un sport extrem de imprevizibil si in 3 saptamani se poate intampla orice gen cazaturi, cazut de lant, etc). De ce spun ca va termina in top3? Johann Bruynell a anuntat ca el va fi nr. 1 in echipa in 2011. JB a creeat 2 fenomene in ciclism aproape din nimic (LA in 1998 si AC in 2006) si sunt 100% sigur ca nu va da gres nici de data aceasta. Are el cele mai performante "metode de antrenament" pentru a creea un nou fenomen ... JB a anuntat 2 obiective pentru 2011: victoria in Turul Californiei si o clasare cu 3 rutieri in top10 TDF. 100% nu vor fi invitati in Giro (din cauza Tour of California) si Vuelta (lipsa de rezultate) la fel ca in 2010

Eu mi-as pune toti banii din casa pe Brajkovic ca termina in top3 (dar nu mi pun deoarece ciclismul este un sport extrem de imprevizibil si in 3 saptamani se poate intampla orice gen cazaturi, cazut de lant, etc). De ce spun ca va termina in top3? Johann Bruynell a anuntat ca el va fi nr. 1 in echipa in 2011. JB a creeat 2 fenomene in ciclism aproape din nimic (LA in 1998 si AC in 2006) si sunt 100% sigur ca nu va da gres nici de data aceasta. Are el cele mai performante "metode de antrenament" pentru a creea un nou fenomen ... JB a anuntat 2 obiective pentru 2011: victoria in Turul Californiei si o clasare cu 3 rutieri in top10 TDF. 100% nu vor fi invitati in Giro (din cauza Tour of California) si Vuelta (lipsa de rezultate) la fel ca in 2010

WTF!Cu cine vrea el sa se claseze in primii 10?Cu Kloden?Leipheimer?Levi ar mai avea ceva sanse.Am vazut si anu asta.Pana la Tourmalet era pe 6 sau 7 insa acolo s-a naruit totul pt el.Sa spunem ca Jani si Levi ar putea sa termine in top 10 dar al treilea cine va fi.Kloden nu are suflu,Zubeldia nu poate,iar restul nu cred ca au sanse.

auzisem de la francezii de pe gamecenter ca contador e suspendat 1 an,apoi ca participa in giro

care e realitatea pana la urma?

pentru ca contador ar castiga de fiecare data le tour daca ar participa,fratii shreck n-au nici o sansa

pentru ca contador ar castiga de fiecare data le tour daca ar participa,fratii shreck n-au nici o sansa

Cred ca faci o confuzie... Shreck stiam ca e un monstrulet verzui :) iar tu probabil te refereai la fratii luxemburghezi Schleck

pai programul lui contador e:

volta a catalunya

vuelta a castilla y leon

fleche walonne

giro d'italia

daca nu va fi suspendat dupa il giro de tas va merge in le tour.

merci de raspuns,ii tin pumnii ca sa nu fie suspendat

dupa mine contador ar fi luat consecutiv le tour din 2007 pana incoace

mi se pare un fenomen mai mare decat lance armstrong,lance a luat le tour prima oara in jur de 28-29 de ani

contador la 28 de ani are 5 mari tururi luate si inca mai poate lua inca 5

pe ce se bazeaza aceasta suspendare?ca n-a fost prins dopat,i-au verificat urina

hotul neprins e negustor cinstit,doar asa a facut si lance

rapsohigh mi-a dat pm

ce ironie amice ? tu zici Shreck in loc de Schleck..unde e ironia ?

tare,nu?ti-a cazut creierul pe jos rapso?

ca e cu intentie,asa cum e contadope in loc de contador

Frank Schleck pe locul 3 mi se pare ridicol. Am urmarit ciclism inainte sa fie el pe scena, singura lui sansa pentru o clasare mare a fost cand a castigat Sastre, care nici el n-o sa se mai apropie vreodata de titlu. Anul asta e cam ultima sansa a lui Cadel, dar nu cred ca poate invinge. Anu asta, in absenta lui Contador, sper sa castige un tip tanar sau poate Basso. Andi nu m-a convins niciodata si nu cred ca va fi pentru mult timp al doilea ciclist al generatiei sale.

Anu asta, in absenta lui Contador, sper sa castige un tip tanar sau poate Basso.

Care absenta a lui Contador ??? AC a declarat ca merge in Giro 2011 dar mai departe nu stie nimeni ce program are ... asa ca nu te arunca in afirmatii nefondate :P

Anu asta, in absenta lui Contador, sper sa castige un tip tanar sau poate Basso. Andi nu m-a convins niciodata si nu cred ca va fi pentru mult timp al doilea ciclist al generatiei sale.

Daca nici A.Schleck nu te-a convins,atunci nu stiu cine te poate convinge.Anul acesta are o echipa foarte buna de contratimp,singurul capitol la care Alberto il invingea fara drept de apel.Cat despre Basso,judecand dupa ultimii ani,va da totul pentru Il Giro.

Eu tot sper la o victorie al lui Sastre,insa bietul om incet,incet devine doar un locotenent.

Daca nici A.Schleck nu te-a convins,atunci nu stiu cine te poate convinge.Anul acesta are o echipa foarte buna de contratimp,singurul capitol la care Alberto il invingea fara drept de apel.Cat despre Basso,judecand dupa ultimii ani,va da totul pentru Il Giro.

Eu tot sper la o victorie al lui Sastre,insa bietul om incet,incet devine doar un locotenent.

Basso a spus k va merge anul asta pt Turul Frantei....cat despre Sastre el REdevine incet incet un locotenent(ceea ce era si pana cand a castigat turul)

locotenent doar pe foaie,nu si in cursa

in 2010 gesink nu l-a ajutat deloc pe menchov,desi mai mereu au stat in acelasi grup pe catarari

sastre nu-i va duce niciodata trena lu' menchov,ori va incerca sa se mentina in grupul favoritilor si nu prea mai are putere,ori va ataca cu multi km inaintea celorlalti,poate o mica evadare va incerca.

deja au cam imbatranit multi oameni ce au fost in deceniul trecut in top 10,iar lista favoritilor se reduce

pe foaie marii favoriti mi se par contador,a.schleck,valverde si s.sanchez

l-as baga si pe nibali daca ar fi lasat sa-si faca de cap,fiindca am vazut etapele din 2011,cu multe catarari si coborari inainte de final care l-ar avantaja

Ca sa raman si eu - pentru inceput - in tonul discutiilor, va spun ca inca mai cred in Sastre. Este capabil sa "recidiveze", cum se exprima astia de pe la sport TV :))

Intrebare: ati fost careva spectator la o etapa din Le Tour? La vara, cand trece turul prin Alpe d'Huez sunt in zona si m-as duce, da' nu prea stiu cum se face. Pe la ce ora trebuie sa fiu pe traseu? Pe la ce ora se inchide drumul pentru masini, ca de unde stau eu, ar trebui sa ma duc in dimineata etapei cu masina.

A trecut vremea si incep sa cred si mai putin in Andy :) Stiu ca nu e inca in forma maxima inca dar mi s-a parut cam jos (pentru pretentiile lui de GC in Le Tour) sa te bata asa multi asa de rau in California. Imi plac ceilalti tineri: van Garderen, Gesink (produse RaboBank amandoi, ce chestie :) ). Basso n-a aratat nici el nimic anu asta, dar tare mi-ar fi placut sa fie in forma. De Sastre n-are rost sa vorbim pentru castigat Tour. Menchov, the silent top 3-5. Nibali e borring chiar daca e decent. Cadel a mers bine anul asta, speram ca s-a recuperat complet, mi-a placut. Leipheimer a mers bine in California dar mai bine Horner, de care insa n-am o idee bine formata pentru un tur de 3 saptamani. Kloden a mers si el bine la inceput in Spania dar nu l-am mai vazut de ceva timp. Anton e un tip care m-a convins in Vuelta de anul trecut, mi-a placut mai mult decat Nibali. Cine a mai ramas potential top 3?

In momentul de fata Contador, chiar dupa un Giro super greu, tot ar fi prima mea optiune, de departe, pentru Le Tour.

Ma cam deranjeaza ca e asa de usurel iar traseul. Iar o sa se joace la diferente mici, fiind usor de controlat. Alberto in schimb a invatat ceva anul trecut cand o fost criticat pentru lipsa de spectacol si in Giro a atacat de mai multe ori decat era nevoie, si de mai departe. Mai sunt probabil si alti factori, i-a simtit mult mai slabi pe ceilalti fata de el (diferenta mai mare decat intre el si Andy in 2010), o fi vrut si sa demonstreze cat e de bun, pe fondul cazulului sau in derulare, etc.

in sfarsit au aparut profilurile complete ale tuturor etapelor,le puteti vedea aici:http://www.letour.fr/2011/TDF/COURSE/us/le_parcours.html

in sfarsit au aparut profilurile complete ale tuturor etapelor,le puteti vedea aici pe site-ul turului.marea dezamagire este ca doar 2 vor da sanse si evadarii-9 si 10(in afara de cele 6 de munte).din acest punct de vedere,giro e peste le tour.

oamenii de clasice au sansele lor,lucru care se stia mai demult,gilbert daca e in forma poate lua cel putin 2 etape.(1,4,6 si poate chiar 8 i se potrivesc foarte bine)

sprinterii au destule etape,nu de alta dar suntem in le tour:6 la numar(3,5,7,11,15,21).sincer,in etapa de la cap fehrel,avand in vedere ca ciclistii vor merge 70 km pe coasta,vantul sa faca ceva diferente,iar oamenii care pierd timp acolo sa dea mai multe atacuri in munti.

TT-ul e dificil,cu cele 2 catarari,iar oamenii puternici de GC au sanse bune acolo.

iata toate etapele:

Imagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postată

Imagine postatăImagine postatăImagine postată

E clar : Contador,Schleck,Basso podiumul.Chiar daca vine din unul din cele mai dure Giro-uri din ultimul deceniu,turul in mare parte e asigurat.Alpe D'Huez a mai castigat-o o data,cand era in pregatirea pentru Tour,prin Dauphine daca nu ma insala memoria iar Galibier,nu cred ca il poate desprinde cineva acolo.Gilbert are 3-4 etape asigurate,Cavendish va matura pe jos cu sprinterii fara indoiala.Dupa mine Turul Frantei e mai spectaculos decat Giro datorita numelor grele care se aduna aici,singurul lucru care m-a dezamagit este ca Ventoux nu figureaza pe lista.Mai nasol de atat,cand a fost bagat in 2009,a fost un meci egal,plictisitor castigat de o evadare.Sa speram ca vom avea spectacol macar.

http://www.cyclingne...ontador-hearing

s-ar putea ca,Contador sa nu participe

oricum,daca participa,n-are prea mari sanse.nu va putea veni la 100%,spre deosebire de andy schleck.la cum e facut traseul,la ce echipa are andy,doar lance armstrong varianta 2004 l-ar bate.contador va avea probleme pe catararile mari,va fi un fel de baso din 2010,care pe masura ce treceau zilele era din ce in ce mai terminat fizic.spre deosebire de andy,care e in forma maxima in saptamanile a doua si a treia.adica exact atunci cand sunt cele 4 finaluri la altitudine si contratimpul individual.

ma rog,eu sunt cam subiectiv,cred ca v-ati dat seama.

referitor la faptul subliniat mai su, ca alberto a mai castigat o data pe alpe d'huez:da,a castigat,dar n-a reusit sa-l desprinda pe brajkovic,desi isi dorea sa-l lase in urma si sa castige dauphine.

Ce bine imi pare ca nimeni nu ii da nicio sansa lui Cadel.Parca vad ca vine pe 2 dupa Schlecku ala mic.Eu zic ca primii 5 vor fi asa chiar daca va participa AC:

1.Schleck ala mic(e cel mai bun de departe.Cred ca anu asta putea sa bata si un AC in forma maxima)

2.Evans(e un tur facut pt el plus ca in primavara a aratat o forma foarte buna)

3.Basso(bun in munti insa nu prea are unde sa faca ecarturi.El anu trecut a castigat Giro neatacand.Daca va aduceti aminte pe Zoncolan el nu a atacat.L-a lasat pe Cadel in urma doar prin acea trena sustinuta.)

4.Schleck ala mare(chiar daca va trage pt Andy il vad capabil de un tur bun.Probabil la ITT-ul de la Grenoble va pierde vreo 3-4 minute fata de Cadel,iar asta il va costa)

5.Gesink(a progresat enorm la ITT insa pe munte parca a regresat.Cel putin in Tirreno si in clasicele din Ardeni a aratat foarte prost)

Ar mai avea sanse inca 4 oameni la primii 5.Ei sunt:Samy Sanchez,Van den Broeck si Vino si unul din cei 4 de la RSH(Brajkovic,Levi,Kloden,Horner).Cel mai indreptatit pare Brajkovic deoarece el are programul aproape identic cu cel care il facea Lance in era Bruyneel.S-ar putea sa ne faca baietii de la RSH o surpriza si sa vina cu 4 oameni in primii 10.

oricum,daca participa,n-are prea mari sanse.nu va putea veni la 100%,spre deosebire de andy schleck.la cum e facut traseul,la ce echipa are andy,doar lance armstrong varianta 2004 l-ar bate.contador va avea probleme pe catararile mari,va fi un fel de baso din 2010,care pe masura ce treceau zilele era din ce in ce mai terminat fizic.spre deosebire de andy,care e in forma maxima in saptamanile a doua si a treia.adica exact atunci cand sunt cele 4 finaluri la altitudine si contratimpul individual.

ma rog,eu sunt cam subiectiv,cred ca v-ati dat seama.

referitor la faptul subliniat mai su, ca alberto a mai castigat o data pe alpe d'huez:da,a castigat,dar n-a reusit sa-l desprinda pe brajkovic,desi isi dorea sa-l lase in urma si sa castige dauphine.

Marco Pantani in 1998 cum a putut fi 100% in ambele? Pantani care era la nivelul lui Andi la ITT a castigat Giro (care a avut 75km ITT) si TdF (care a avut 110km ITT) in decurs de 3 luni!

au trecut 13 ani de atunci, iti dai seama ca acum sunt metode mult mai performante de recuperare decat erau pe atunci! Contador daca va simti ca nu e 100% nu va lua startul in TdF (a declarato chiar el)

Marco Pantani in 1998 cum a putut fi 100% in ambele? Pantani care era la nivelul lui Andi la ITT a castigat Giro (care a avut 75km ITT) si TdF (care a avut 110km ITT) in decurs de 3 luni!

aaa,bine,asa a facut si indurain,si hinault etc.alberto se va lupta in TdF cu andy,basso si gesink(si nu cu cadel).in '98,in giro,pantani l-a avut ca adversar doar pe tonkov,restul erau mult prea departe de valoarea lui.apoi a mers in TdF unde l-a batut pe ullrich.daca asta s-ar fi intamplat 2 ani mai tarziu si l-ar fi batut in TdF pe lance,exemplul era bun,doar ca a mai evoluat ciclismul de atunci