Sign in to follow this  
ALTERNATOR

Caseta Pentru Butuc De Spate

Recommended Posts

Salutare

Azi cand am plecat in tura am observat ceva ciudat...cand impingeam bicicleta in fata se invartea si angrenajul. Mi-am dat seama ca e ciudat, dar am plecat totusi. Pe drum, m-am trezit ca pedalez in gol din senin. Cred ca de vina e caseta de la butucul de spate cum ea oricum nu mai face nici un clicait de ceva vreme.

Intrebarea mea este unde pot gasi o caseta care sa se potrivesca pe un butuc de spate Deore XT?

Nu am vazut nicaieri la vanzare casete pentru butuci Shimano. SI mie imi trebuie, am o gasca de butuci ce asteapta un asa transplant.

O solutie mai subtila aa fi sa inarci sa demontezi caseta de tot sa vezi ce s-a intamplat, in majoritatea cazurilor se poate repara.

Daca nu, bagi alt butuc nou. De preferinta Novatec, ca pentru ei gasesti caseta.

Novatec nu pot, am discuri pe center lock. Poti sa-mi explici cum se desface caseta? Chiar nu-mi dau seama de unde. Ti-as fi recunoscator:)

La magazinele straine gasesti casete. Butucii Deore XT sunt de mai multe feluri (diverse generatii) si au casete diferite. Trebuie sa stii exact modelul de butuc de roata spate (codul - cum ar fi FH-M775).

Exemple:

Shimano Freehub Body

Bits & Pieces MTB

S-a rezolvat problema:) Toate neplacerile erau cauzate de vaselina prea groasa+praf. Astfel clichetii nu se mai desprindeau din cauza amestecului.

Linkul de la Lucian e tot ce ai nevoie. Singurul lucru unde trebuie improvizat e cand desfaci caseta ca sa ajungi la componentele ei interioare. Acolo ai nevoie de o placa de otel cam de 2 mm grosime(chiar trebuie otel) si un polizor. Decupati un dreptunghi cu o latura de vreo 28 mm, il prindeti intr-o cheie reglabila si desfaceti. Atentie! ca aici se desface in sensul acelor de ceas.

Maine s-ar putea sa pun si cateva poze pentru cei cu aceeasi problema.

Reinviu un pic problema, pentru ca mi-a crapat si mie un deore lx si am ajuns brusc de la 9sp la fixie pe drum forestier.

Am demolat caseta pentru ca nu aveam timp sa comand un butuc nou (80 ron)si pt ca eram curios :) Problema existentiala e ca inainte de a curata vaselina si rugina am numarat 3 clicheti,iar dupa curatare cu decarbusolv (deasupra unei tavite, sa nu am surprize)am gasit doar 2 clicheti pe ax..nu eram fumat, nici baut, am cautat cu un magnet in 4 labe prin curte, in cana de cafea, pachetu de tigari, nimic.

Axul nu are decat 2 locasuri in care s-ar mula perfect clichetii, restul sunt niste fosete rectangulare.

Intrebarea de baraj este daca mi s-a parut ca erau 3 si de fapt deore lx (FH-M580) are doar 2 clicheti ?

Multumesc !

Dan.