ovidiu

03.10.2010 - Maraton Alpinsport Edita II

Recommended Posts

Multumesc Ovi!

Astept intrebarile, propunerile voastre legate de concurs! Daca anul trecut a fost bun anul acesta vrem si mai si!

FOARTE IMPORTANT !

Inscrierile online sunt pana pe 29 septembrie , pana la aceasta data taxa de inscriere este de 50 ron, alta sansa de inscriere va fi numai sambata 2 octombrie la fata locului dar taxa va fi de 80ron!. Cei care se inscriu online sa nu uite sa ne trimeata o copie despre dovada platii sau sa aduca dovada la fata locului si sa-l prezinte oficialilor la preluarea numerelor!

Traseele sunt aceleasi ca anul trecut? Cel lung mai traverseaza paraul de 16 ori?

Numai de 16 ori? Parca am numarat 17 sau 18... Sau ai "fentat" cumva cel putin o trecere.

Anul acesta am numarat sigur mai putine categorii...

Anul acesta traseele sunt un pic mai diferite puteti vedea si pe harta pusa pe sitesectiunea trasee.

Nu vom avea anul acesta atat de multe trecere peste parau, dar vom avea.Pentru evitarea ruginii la fiecare punct de control vom avea ulei pt lanturi!

..mai putine categorii.. da si anul trecut am avut mai multe in care au fost 2-3-5 concurenti ! Va fi mai usor din punct de vedere al premierii!

Traseele sunt aceleasi ca anul trecut? Cel lung mai traverseaza paraul de 16 ori?

Din ce-am citit pe site, o sa difere putin traseele,la lungime, dar sper sa nu fi renuntat la trecerile de X ori prin apa(anul asta o sa-mi car uleiul de lanț la mine :D ); aceasta si peisajele cu cromatica lor tomnatica au facut ca si anul acest sa-mi doresc sa ajung acolo.

Organizarea si locatia au fost de nota 10, si la asa ceva ma astept si anul asta; cunosc deja cateva persoane carora le-am povestit ce-au ratat si editia de anul acesta nu vor s-o mai rateze.

Spor la treaba , sper sa ne vedem sanatosi la inceput de octombrie la Valea Crisului ;)

Anul acesta am numarat sigur mai putine categorii...

Daca mai toate maratoanele au progresat in privinta categoriilor datorita cresterii nr.de participanti, la acesta sesizez si eu(in privinta cat.) un regres fata de anul trecut.

Daca totusi le e teama ca "batranii" nu se vor incadra in timpul limita, pot lua exemplul celor de la Resita(Garana) unde organizatorii aproape au obligat pe

cei batrani sa participe la tura scurta (45km) cu categoria +45ani, tura lunga (92km) avand doar categ.+35 ani.

da' femei aveti? ca la Tusnad foarte multe au fost ;)

da' femei aveti? ca la Tusnad foarte multe au fost ;)

Anul trecut au fost destule fete/femei, acolo am cunoscut-o pe Niji :rolleyes: ...

Au fost si alte femei, cele care au gatit si servit ;) gulașul, hmmm buun bun

Iar in ceea priveste suprapunerea evenimentelor, dupa cum vedeti s-a ajuns deja sa avem si weekend-uri cu 2-3 competitii, asa ca ramane la latitudinea nostra sa alegem la care dintre ele sa mergem, si prin asta sa le dam un vot de increderea organizatorilor; daca ar fi dupa mine si ar fi fost asa usor, as fi vrut sa fie in fiecare sambata si duminica cate un concurs, in locatii relativ apropiate, ca sa pot participa la toate, dar asta e o solutie imaginara, cine nu si-ar dorii asa? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/happy.gif

E superb pus concursul, sambata e Maratonul Piatra Craiului la Zarnesti si se poate ajunge lejer duminica si la acesta, fiind foarte aproape. Se anunta un weekend de vis! E rar si frumos sa ai doua concursuri in aceiasi zona, provocarea e dubla! Ar fi frumos sa faca si alti organizatori un pic de efort in privinta asta :(

Gulyas o sa avem cu siguranta, iar ce tine de fete fata de anul trecut o sa fie cu una mai putin ! M-am insurat!

Va spun un secret fata cu care am avut a 2 intalnire la MTB maraton de anul trecut de la noi acum este sotia mea! Deci raman fetele de la bucatarie!

Si mie imi pare rau de suprapunere dar din fericire noi am anuntat din timp de anul trecut ca o sa avem concursul! Sa cam prelungit timpul promovarii dar cine vrea vine Suntem oameni si oameni nu iubim aceleasi concursuri , fiecare alege ce e mai placut pt el!

Si ce tine de categorii eu visez ca in cativa ani sa avem cat din 5 in 5 ani asa o sa particip si eu sa castig si eu macar odata in viata!

• Upvote 1

... eu visez ca in cativa ani sa avem cat din 5 in 5 ani asa o sa particip si eu sa castig si eu macar odata in viata!

:D :D :D vezi ca nu e numai visul tau , asa ca si atunci va trebui sa tragi tare ca sa castigi :D :D :D

Dar pana atunci : Spor la treaba !

Pai acu trag mai mult la HARBERE sa incasez cat pot ca dupa aia nevasta m ava pune la slabit sa castig daca tot plec de acasa! :P

Daca e sa te razgindesti in privinta antrenamentului,da-ne de veste...oricit de tare tragi de tine,mereu e cineva mai bun,asta e!Ne vedem la start,si nu numai!

Succes la organizare,si vorbe bune cu cel de sus,sa avem vreme buna,caci tare m-am plictisit de noroi!!

Pai noroi ma e un pic dar iti spun o veste buna cum o sa te intalnesti cu un urs o sa uiti repede de noroi !

Csuri, deschizi noi orizonturi, pe forum.

De obicei, la fiecare concurs se intreaba daca este noroi, cum e vremea si ce cauciucuri sa se puna pe bicle. In plus, la concursurile de la Tusnad si Sf Ghe. se mai intreba lumea "daca se vorbeste romana, in zona".

Am observat, cu bucurie ca in Topicul concursului de la Tusnad a fost destul de "liniste". Mai ales daca omitem poanta aia cu Dan care bagase un link cu vremea din Tasnad ! :)

Oricum, ca sa evitam intrebarile de acest gen:

1. Vremea o sa fie buna; poate o sa ploua, poate nu. Daca vine gerul, OK !!! Trecem raul pe pod de gheata !

2. Luati toate cauciucurile care le aveti (vezi punctul 1 - poate ploua, poate nu)

3. In zona se vorbeste romana. Cine nu vorbeste, o sa va anunte. :P

Problema este daca si anul asta incalziti apa din rau... sau daca ati introdus si proba de rafting. :P

Pentru nostalgici:

http://www.youtube.com/user/euroart2000#p/u/22/_oBjpt5600I

• Upvote 1

Aia cu categoriile de varsta e beton. Eu vreau o categorie de 36 de ani pentru persoane care locuiesc in Sibiu in cartierul V Aaron. Sigur o sa fiu pe podium.

La cursa asta ma prezint la linia de start! Cine are curaj sa ma provoace:)

• Upvote 1

Aia cu categoriile de varsta e beton. Eu vreau o categorie de 36 de ani pentru persoane care locuiesc in Sibiu in cartierul V Aaron. Sigur o sa fiu pe podium.

La cursa asta ma prezint la linia de start! Cine are curaj sa ma provoace:)

" Concurentii " mai in varsta, dar mai ales iubitorii acestei sport apar cat mai des la concursuri de MTB. Foarte probabil ca ei vin pentru a ajunge la finish intregi, dat unii cateodata sunt prinse de valul competitiei, si chiar concureaza pentru clasamente.

Consider acest punc de vedere unul est european, cu o traditie de cativa ani de MTB ( referitor la numarul concurentilor amatori ). Am participat la cateva curse din Ungaria, acolo exista totdeauna categorii de varsta +40, sau +45 sau +50. Chiar daca au 15 concurenti la aceste categorii.

Se pare ca trebuie sa mai treaca un deceniu sau doua, si generatia noastra, trecand peste 50, o sa fim pusi sa concuram cu cei 35 38 ani, o sa protestam si o sa ne facem categorie.

Deci, cu aceasta categorie de 35+ cei peste 45 nu au absolut nici o sansa pentru podium, deci nu au nici o motivatie de a CONCURA. De a plimba pot sa faca gratis.

Consider, ca 3 diplome si 20 secunde de aplauze n-ar incarca nici bugetul organizatorilor, si nici n-ar pune la incercare rabdarea concurentilor.

Daca totusi problema se pune pe plan financiar, PM si sunt gata sa-mi sustin parerile explicate aici.

PS @Ovidiu : te intrec lejer, daca faci cel putin 2 pene pe tura scurta :)

• Upvote 1

Stimate Laco!

Ai dreptate , dar momentan nu ne-am permite sa va dam numai diplome sau cupe dacam am face mai multe categorii !

Anul acesta mergem pe aceste categorii, speram ca la anul vom reusi sa facem mai multe categorii si atunci vom multumi mai multi concurenti!Motivatia de a concura poate fi compensata de traseul si zona pe care se desfasoara concursul Noi echipa Alpi Sport doreste ca toti cei care sa gandesc si cei care vin la acest eveniment sa va simtit bine sa va simtit rasfatati si sa plecat acasa nu numai cu premii cei care castiga ci cu toti sa plecati cu o senzatie de neuitat!

Va asteptam sa va fortati limitele si sa va simtit la noi cum nu vati simtit nicaieri!

Voi sunteti organizatorii, noi suntem concurenti. Deocamdata nu intru in categoria 35+ si sunt deja inscris. In 2009 era primul meu concurs, m-am simtit minunat, intr-un fel pentru mine aici a inceput totul.

Ne vedem la concurs!

Pentru mine acest maraton este unul special, anul trecut fiind primul la care am participat. Desi pe vremea aceea aveam o bicicleta vai de mama ei in comparatie cu ce am acum m-am simtit bine (desi din cauza ei am facut ceva push bike) si mi-a placut organizarea. Organizarea mi-am dat seama ca a fost buna mai ales anul acesta cand am putut face comparatii. Prin urmare daca vremea va fi ok atunci o sa nesimtim toti bine si nu vom regreta alegerea.