ovidiu

03.10.2010 - Maraton Alpinsport Edita II

Recommended Posts

Deci, cu aceasta categorie de 35+ cei peste 45 nu au absolut nici o sansa pentru podium, deci nu au nici o motivatie de a CONCURA. De a plimba pot sa faca gratis.

Laco , sa-ti dea Dumnezeu sanatate !

Uite domnule ca mai sunt si "tineri" care se gandesc la batrani !

(sau,... se gandesc ca vor fi si ei ...batrani :( ).

Pt cei care se inscriu din sfantu sau Bv puteti sa achitati taxa de inscriere si la mine personal! Luni 20 sept voi fi in brasov sunati-ma la 0723177325 !

Joi am fost pe traseu, am parcurs circa 30km pe traseul lung, pana la Baile Malnas. Intre 5-7km exista o portiune de noroi dar inaintea Vaii Zalanului pe varful dealului ne-am intalnit cu un urs... ne-am speriat :wacko: ... ursul a fugit:D... inca n-am gasit nici un marcaj dar traseu e atat de usor incat nu te poti rataci!

Anul acesta traseele sunt un pic mai diferite puteti vedea si pe harta pusa pe sitesectiunea trasee.

Nu vom avea anul acesta atat de multe trecere peste parau, dar vom avea.Pentru evitarea ruginii la fiecare punct de control vom avea ulei pt lanturi!

..mai putine categorii.. da si anul trecut am avut mai multe in care au fost 2-3-5 concurenti ! Va fi mai usor din punct de vedere al premierii!

Refritor la categorii!

Asta inseamna ca va fii 23 de persoane premiate din aprox. 250-300 de concurenti...restul ramine cu aventura.De fapt mai putine categorii fata de anul precedent!?

Se poate,dar cind va venii timpul sa fie aplaudati restul participantiilor? :rolleyes:

Se vede tricoul, asta ca sa nu mai postezi :P inca odata

Buna, nu vrea cineva sa faca traseul joi (23.09.2010) sau in weekend? N-as vrea sa merg singur...

Uite domnule ca mai sunt si "tineri" care se gandesc la batrani !

(sau,... se gandesc ca vor fi si ei ...batrani :( ).

Veteranu,

cei care stau acasa in fata televizorului si n-au ajuns pana la varsta de 40 de ani sunt batrani. Noi cei peste 40 de ani in nici un caz nu suntem "batrani". Doar gandestete, facem saptamanal cateva 100 de km bune si participam aproape in fiecare weekend la concursuri in diferite locuri.

Vroiam doar sa va spun pentru totii cei care sunteti pe forum ca nu toti cei cu varsta inaintata sunt batrani. Pe langa cele spuse sunt de acord si solicit si eu infiintarea mai multori categorii (40+, 45+, 50+, etc.). Nu ne ignorati!

Joi am fost pe traseu, am parcurs circa 30km pe traseul lung, pana la Baile Malnas. Intre 5-7km exista o portiune de noroi dar inaintea Vaii Zalanului pe varful dealului ne-am intalnit cu un urs... ne-am speriat :wacko: ... ursul a fugit:D... inca n-am gasit nici un marcaj dar traseu e atat de usor incat nu te poti rataci!

Sunt URSI in zona????

Pe langa cele spuse sunt de acord si solicit si eu infiintarea mai multori categorii (40+, 45+, 50+, etc.). Nu ne ignorati!

Eu as propune categorie peste 100kg ca suntem multi pe la concursuri...

• Upvote 2

Sunt URSI in zona????

Eu pedalez circa 2-3 ani in zona si a fost prima data cand am vazut un ursulet.:D

Sunt URSI in zona????

La triatlonul de la Tusnad a fost unul (pui) pe traseu chiar in timpul concursului

Frumos filmulet...amintiri placute. Acum vin cu Reactionul insa pe vremea aia aveam cadru de First Bike insa tot m-am dat cu peste 40kmph la vale...si la final era sa fac crampe musculare.

Frumoasa zona, frumos traseu, vreme buna, mancare buna, organziare excelenta. Un mic sumar al editiei 2009.

Daca n-ar fi venit Ozzy.. as fi mers si eu la maraton. Din pacate, nu pot sa-l ratez, e prea batran sa sper sa-l mai vad alta data.

Daca n-ar fi venit Ozzy.. as fi mers si eu la maraton. Din pacate, nu pot sa-l ratez, e prea batran sa sper sa-l mai vad alta data.

Lasa dracului satanistul de ozzy si vino la concurs.cistigi mai mult.
  • Upvote 1

Faci ca mine, mergi la Ozzy si dupa concert te lansezi spre sfantu:)

• Upvote 1

De abia astept sa fac acest traseu. Anul trecut am lipsit dar acum nu il voi mai rata.

Multumesc Ovi!

Astept intrebarile, propunerile voastre legate de concurs! Daca anul trecut a fost bun anul acesta vrem si mai si!

Anul trecut a fost frumos, bine organizat.

Anul acesta taxa diferita (50 virament, 80 loco) nu o consider corecta, desi inteleg motivatiile strict economice... Dar la maratonul de la Predeal s-a renuntat la taxa diferentiata pana la urma!

Speram ca vremea va fi buna! Apropo, maratonul se va desfasura indiferent de vreme?

• Upvote 1

Taxa de 80 lei la fata locului, ori este pe podium ori cel mai scump maraton din tara in 2010.

Ati mai eliminat categorii, unde anul trecut au fost 8 competitori, so doriti sa evoluati ca eveniment.

Desi, in 2009 era primul meu concurs MTB la Valea Crisului, si am tinut foarte mult sa fiu prezent, cred, ca dorinta organizatorilor de a depasi numarul concurentilor din 2009, nu este in concordanta cu taxa de inscriere, si in aceeasi rand cu eliminarea unor categorii.

Ex : in 2009 la categoria peste 45 ani erau 5 concurenti, si prin intamplare eu am parcurs ultimele 10 km cu castigatorul categoriei. Omul a facut eforturi, si a CONCURAT pe fiecare metru al traseului. A castigat categoria bine meritat, iar acum este pus in situatia sa concureze la 35+, categorie unde locul 1. era cu 30 minute in fata, si cu timpul lui nu intra in primii 10.

PS Acum m-am uitat ca aveti aceeasi taxa ca si concursul Geiger de ex. care a trebuit sa acopere doua trasee cu lungime de doua ori ca la voi. ( Arbitrii, marcaj, puncte de alimentare etc )

• Upvote 1

In vederea participarii la maraton as dori sa stiu daca pot plati cu 1 OP taxa de participare pentru 2 persoane (evident voi preciza numele lor la comments). Daca ne inscriem la 30km la fata locului ne putem razgandi - daca e traseul ok chiar m-as baga la 50 insa daca e noroi mare o sa fie efort mult mai mare... Eu o sa platesc prin e-banking, ca dovada e de ajuns un printscreen?

Saptamana urmatoare puteti sa ne dati informatii despre starea traseului, macar de cateva ori (gen marti, joi, vineri) ca sa stim exact la ce sa ne asteptam?

Multumesc anticipat si bafta la organizare.

Laco are perfecta dreptate,si ne intrebam la anul viitor cit vom plati pentru taxxa de inscriere?Organizatorilor mai ginditi va si la sarantoci care abia reusesc sa si intretina bicicleta sau v-ati gindit numai la bucuresteni?

Salutare la toti!

Doresc sa va raspund la toate intrebarile, si la toate propunerile facute aici si pe PM.

Acest concurs nu doreste sa "copieze" nici un alt concurs, deci se doreste sa fie un concurs unicat!

El nu este dedicat numai catorva persoane sau a unei anume categorie sociala. ESTE pt TOTI!

Taxa nu-l consider mare, 50 ron nu mi se pare mare, (stiind ce costuri sunt la un astfel de concurs).Iar taxa de 80 ron la fata locului este pt a motiva oameni sa se inscrie online sa stim la cati oameni sa ne asteptam sa nu avem surprize! Inscrierea online functioneaza perfect dovada fiind numarul de concurenti inscrisi pana acum .Nu cred ca este nevoie sa va inscrieti la fata locului pt a concura, mai aveti 4 zile la dispozitie sa va decideti daca dorit sa concurati sau nu.

Acest grup de oameni care il fac nu-l fac pt ei ci pt voi toti cei care doriti sa va simtit bine, organizat intr-un spatiiu frumos pregatit pt o manifestare de genul ..ne dam toate silinta sa va facem pe plac!

Voi reveni saptamana viitoare cu starea traseului , se anunta vreme buna!

Va asteptam cu drag la concurs!

• Upvote 2

Nu ne-ati spus daca putem schimba traseul. Eu, de exemplu, as vrea sa trec la hobby daca ploua. Nu doresc sa-mi distrug bicicleta pe un traseu imposibil de parcurs din cauza noroiului.

Astept un raspuns in PM daca nu se poate aici.