ovidiu_m

Ce Trainer?

Recommended Posts

Nu cred ca vine cu covoras. In locul lui eu voi folosi un covoras d'ala de care se pune pe jos in baie. Sper sa fie bun :)

Multumesc pentru raspuns, si tie lbzk.

Flow vine cu covoras ? s-au trebuie cumparat separat? Am inteles ca si covorul respectiv mai absoarbe din zgomot/vibratii.

si se scrie sau :). graba.

in loc de covoras cred ca poti pune un izopren obisnuit.

Oricum, dupa cum ziceam si mai sus, eu nu ma plang de vibratii sau zgomote transmise in podea, ci de zgomotul pe care-l face roata bicicletei cand invarte rola trainerului, si care se aude in incapere. Asta nu cred c-o atenuezi cu nimic.

stie cineva de unde pot cumpara un rulou de antrenament?ma interseaza modelul cu trei role.daca stiti va rog dati-mi un mesaj la 0727125531.multumesc anticipat.

Bike24.com trimite orice produs în România cu 15 euro. Au cel puţin 10 modele.

Pentru produsele voluminoase sau grele, cum sunt trainerele, Bike24 mai percepe o taxa de 5 euro.

Are cineva alta firma de TACX? CycleOps sau Elite are cineva? Daca da ce parerea aveti?

Vreau luna asta sa imi iau unul si inca ma gandesc.

Poate sa-mi spuna cineva ce inseamna Smx16 si Bgx16 din antrenamentele Tacx? Se refera cumva la foaie mica si pinionul de 16 / foaie mare si pinionul de 16 ?

Poate sa-mi spuna cineva ce inseamna Smx16 si Bgx16 din antrenamentele Tacx? Se refera cumva la foaie mica si pinionul de 16 / foaie mare si pinionul de 16 ?

Da, dar indicatiile de pe Tacx sunt pentru biciclete cu 2 foi.

Daca ai bike cu 3 foi, cand scrie SM foloseste foaia de mijloc.

Am mai citit ca antrenamentele sunt pt. ciclisti care duc cam 3.5-4.5 Watt / kg . Deci in functie de antrenamentul tau, mai ajustezi :)

Gata m-am suparat negativ - vreau un trainer. :D Stiu ca Gogu ii prietenu' omului, insa din lipsa de timp (motiv pentru care imi iau si trainer) apelez la cunostintele voastre, deci: Pentru un locuitor a capitalei care e cea mai urgenta achizitie? Nu doresc un model foarte exotic, ceva decent la care treptele de franare sa fie reglabile de la ghidon si eventual sa aibe in pachet si cauciugul acela special. A! Accept si o varianta SH functionala asta in cazul in care vre-unul dintre voi vrea sa treaca la un nivel de tehnologie mai avansat si doreste sa-si recupereze o parte din bani.

sa-mi dau si eu cu parerea,cred ca prin prisma virstei(aiurea...)imi este permis(cred eu...)chestia cu trainerul mi se pare a face dragoste cu o gonflabila,fie ea si de ultima calitate,artificialul nu poate inlocui naturalul.in urma cu mai bine de 40 ani,in adolescenta mea ciclistica,iarna faceam antrenament pe rulou,un cadru de otel cu trei role pe rulmenti,doua apropiate pe care se punea roata spate si una ptr.cea din fata.nu era greu sa-ti ti echilibrul si sa bagi pedale.de ce zic eu ca e ca si cum ai face amor cu o cauciucata,frecare mica la baieu,rulai usor 51cu 13,bu frecare cu aerul,mai greu era cind comanda antrenorul,cinci minute sprint,dadeai pina iti ieseau ochii.tot pe viu,pe sosea,ca era cu mizga sau nua antrenamentul ca lumea,ne scoteau rotile pe baieuri si ne puneau pe demontabile(asa se zicea la cauciucurile ce semicursiera)ne faceam ca dracu in spinare si pe fata ca nu aveam aparatori la bicle dar iesea un antrenament ca lumea.acum,trainer...cind oi avea cascaval in exces,oi baga si eu bani in asa ceva,imi place sa fiu in pas cu viata,ce va zisei aici face parte din amintirile mele legat de antrenamentul de iarna cind nu puteai iesi la sosea.

Eu mi-am facut singur ruloul,ca la carte. Si a fost cu mult mai ieftin decat unul de cumparat. Am tamburii de 90 mm diametru si va pot spune ca e mai greu de pedalat decat pe strada. Plus ca nu te plictisesti deoarece tre sa fi atent sa nu cazi de pe el.

Rulou Tacx Antares cu pret convenabil gasiti aici: Tacx Antares

Eu am cumparat de la Hibike.de cu aprox.acelasi pret, insa acum vad ca nu mai au pe stoc.

Eu mi-am facut singur ruloul,ca la carte. Si a fost cu mult mai ieftin decat unul de cumparat. Am tamburii de 90 mm diametru si va pot spune ca e mai greu de pedalat decat pe strada. Plus ca nu te plictisesti deoarece tre sa fi atent sa nu cazi de pe el.

Daca poti pune niste poze cu jucaria. Cam cat te-a costat ?

Asta este singura poza facuta. Mi-a fost lene sa fac mai multe.

Deoarece am avut niste piese pe la servici sau acasa,costul total a fost de cca 130 lei.

post-6148-0-81541600-1293534605_thumb.jpg

• Upvote 1

Salut, vreau sa mi fac un trainer , am lamurit toate datele tehnice dar am o mare nelamurire si as ruga pe cei cu experienta sa mi raspunda : cursiera de aluminiu adica cadrul nu este afectat de pozitia si vibratiile pe trainer...?

:D :D Iar gluma cu vibratiile...

Pai pe sosele vibratiile sunt de multe ori mult mai mari ca pe trainer ,asa ca e de prisos discutia despre vibratoare... ;)

• Upvote 1

As dori sa cumpar un trainer pentru biciclit in casa in perioada de iarna

Ca si buget am gasit modele astea:

Tacx Speedmatic T1810:

http://www.bike-components.de/products/info/p873_Speedmatic-T1810-Trainingsrolle-.html

Tacx Sirius T1435:

http://www.bike-components.de/products/info/p12217_Sirius-T1435-Trainingsrolle-.html

M-ar interesa ce are in plus Sirius fata de Speedmatic si daca merita diferenta de pret (daca are cineva modele respective)

Mersi.

Pe situl Tacx poti gasi urmatoarea informatie:

The Speedmatic is based on the Cycletrack frame. This triangular frame stands stably on any surface. The Speedmatic is equipped with the same brake system as the Sirius, but has a lighter flywheel of 1 kg. Operation of the brake through the 10-position resistance lever is identical.

O roata mai grea inseamna rezistenta mai mare si pedalat mai greu.

salut!

la decathlon au tacx satori pro la 699 lei. pachetul contine si suport pt roata fata, covorasul si un dvd. are maneta de schimbare a intensitatii cu 10 trepte de reglaj.

a folosit cineva trainerul asta sau asemanator?

eu folosesc flow si e foarte bun.nu stiu cum e satori dar cred ca e bun.acum nu te astepta nu stiu la ce,dar un antrenament poti face.

un antrenament si se strica? eu as vrea sa-l folosesc pana in primavara :D

asa, doua ore pe zi, sau la doua zile... sa nu cada nici porcul greu :)