ovidiu_m

Ce Trainer?

Recommended Posts

un antrenament si se strica? eu as vrea sa-l folosesc pana in primavara :D

asa, doua ore pe zi, sau la doua zile... sa nu cada nici porcul greu :)

nu am zis ca il folosesti o data si gata.Nu ma intelege gresit.

Am zis ca nu trebuie sa te astepti sa fie ca unul la 1000 de euro.Iti faci antrenamentele pe el si asta e.Daca vrei mai mult de 400 w o sa fie o problema in rest e ok.

Am eu Satori si e foarte bun. Nu stiu cum sta treaba cu watt-ii, dar te munceste destul de mult, incat se ridica temperatura in camera cu 2-3 grade dupa o ora de pedalat :) Pretul celor de la Decathlon este foarte bun pt acest trainer, intrucat eu l-am luat anu' trecut de la Bike24 mai scump si fara covoras si DVD.

Au in Decathlon Militari 1 Satori si un Elite Supercrono (nu sunt de vanzare, daca vrei sa cumperi aduc doar pe comanda) dar nu erau montate biciclete pe ele(faceau modificari la raionul de bicicletecand am fost eu). Poti ruga pe cineva de la raion sa iti dea o bicicleta sa il testezi.

@Ibzk dar cu zgomotul cum este? Eu am copil sub 1 an in casa si nu vreau sa-i vajaie urechile in fiecare zi. Eu ma orientasem spre Elite Supercrono 1070RON la Decathlon sau Tacx Flow aprox 1130 pe Bike 24, am inteles ca sunt mai silentioase + ca au acel afisaj care sa iti mai dea o motivatie la pedalat.

Are cineva idee daca merita diferenta de pret tinand cont si ca elite-ul ar avea garantia in tara?

Satori si eu .Pe scara blocului.In casa enervez lumea...Oricum s-ar numi Satori sau Fortius tot ca o masina de spalat ,cand stoarce, face. :D Daca mergi incet e silentos ,dar la viteze mai mari ...

Ce sa-ti spun...eu ma dau pe trainer in compania muzicii si nu prea il bag in seama, asa ca nu prea imi dau seama cat de deranjant este. Daca bebelul va sta in aceeasi camera cu tine atunci cand te dai pe trainer in mod sigur ca-l vei deranja, dar daca va vor desparti 1-2 pereti nu cred ca va avea cum sa te auda. Intr-adevar, trainerul face zgomot, dar mie nu mi s-a parut a fi foarte deranjant, insa nu stiu daca se aude la vecini si ce parere au ei despre asta.

Neaparat sa folosesti un cauciuc special pt trainer deoarece e facut special pt asta si se uzeaza mai greu, plus ca poate fi mai silentios decat unul obisnuit.

mai, eu sunt mai copac de felul meu...

pe trainerul asta, satori bla bla, pot sa-mi pun mtb-ul cu un cauciuc de sosea? sau sunt numai pt cursiere?

mai, eu sunt mai copac de felul meu...

pe trainerul asta, satori bla bla, pot sa-mi pun mtb-ul cu un cauciuc de sosea? sau sunt numai pt cursiere?

Indiferent de trainer se recomanda folosirea unui cauciuc special pt asa ceva, care se cumpara in functie de diametrul rotii pe care il pui, 26 sau 28 inch (MTB sau cursiera). Spre exemplu, cauciucul pt MTB este de 26x1.25 (parca...), astfel ca arata ca unul de cursiera deoarece este foarte ingust.

Eu unu' nu stiu nimic de Blackburn si de trainerul in cauza, dar vezi ce stiu baietii astia: & http://www.turbotrainerreviews.com/bike-trainers/blackburn/blackburn-tech-mag-6-trainer-review/ & http://riderbikev.com/blackburn-tech-mag-6-trainer-review-best-price/ ;)

Nu rezist mai mult de 30 de minute pe trainer,sunt transpirat ca un porc si timpu trece foarte greu.

Nu rezist mai mult de 30 de minute pe trainer si timpu trece foarte greu.

tradu-ne si noua te rugam...

Indiferent de trainer se recomanda folosirea unui cauciuc special pt asa ceva, care se cumpara in functie de diametrul rotii pe care il pui, 26 sau 28 inch (MTB sau cursiera). Spre exemplu, cauciucul pt MTB este de 26x1.25 (parca...), astfel ca arata ca unul de cursiera deoarece este foarte ingust.

mai nene, ma duc in decathlon, il intreb pe unu cu vesta albastra, "tata, trainerul asta, si pun mana pe el (tacx satori pro), merge si la mtb?" rapuns:"nu". intreb pe altul, raspunde la fel. in mintea mea e ceata

Cele albastre de la Tacx sunt ambele inguste, dar la Continental se gaseste si varianta de mtb cu balon de 1.75

mai nene, ma duc in decathlon, il intreb pe unu cu vesta albastra, "tata, trainerul asta, si pun mana pe el (tacx satori pro), merge si la mtb?" rapuns:"nu". intreb pe altul, raspunde la fel. in mintea mea e ceata

De ce intrebi cand poti sa incerci cu mana ta? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Ia un mtb din magazin si pune-l pe trainer, joaca-te cu reglajele... mai mult ca sigur ca merge.

am vrut eu sa incerc asa Elite-ul supercrono si nu a mers... trainerul are un QR special care este la seful de raion.

Merge si la MTB sigur, cred ca cea mai mica roata care merge pe trainer este cea de 24.

Trebuia sa-l intrebi daca stie ce e ala trainer si la ce se foloseste ;)

Eu am Satori si MTB, si merg atat de bine impreuna... :D

In functie de tipul de bicicleta, cursiera sau MTB, se foloseste sau nu un adaptor care sa indeparteze magnetul de roata.

Trebuia sa-l intrebi daca stie ce e ala trainer si la ce se foloseste ;)

In functie de tipul de bicicleta, cursiera sau MTB, se foloseste sau nu un adaptor care sa indeparteze magnetul de roata.

Si eu am Satori si este foarte bun.

@lbzk

Super tare playerul Tacx impreuna cu fisierele de pe D3m0n0Id

MULTUMESC

Super tare playerul Tacx impreuna cu fisierele de pe D3m0n0Id

MULTUMESC

N-am apucat inca sa le folosesc. Abia in weekend cred ca o sa pregatesc bicicleta pt casa. Tare sunt curios cum o sa adaptez pedalatul cu viteza filmului pt ca acesta imi indica doar treapta de rezistenta si nimic mai mult :-?

N-am apucat inca sa le folosesc. Abia in weekend cred ca o sa pregatesc bicicleta pt casa. Tare sunt curios cum o sa adaptez pedalatul cu viteza filmului pt ca acesta imi indica doar treapta de rezistenta si nimic mai mult :-?

Nici eu, dar este mult mai interesant decat DVD-urile pe care le am :)

tradu-ne si noua te rugam...

Esti glumet tu tare.

Ce e asa de greu de inteles ca nu rezist mai mult de 30 de minute pe trainer pentru ca timpul trece foarte greu?

Esti glumet tu tare.

Ce e asa de greu de inteles ca nu rezist mai mult de 30 de minute pe trainer pentru ca timpul trece foarte greu?

:)

acum am inteles, adica te plictisesti :D

am sa ma duc in decathlon sa ii rog sa puna un mtb pe trainerul respectiv. despre ce adaptor e vorba?

daca esti amabil, vrei sa imi dai ceva poze sau poate un filmulet cu tine antrenandu-te?

Cum am spus, adaptoru' ala pus pe cadrul trainerului are rolul de a indeparta roata magnetica astfel incat sa faca loc diametrului mai mare al rotii de cursiera, 28 inch. Fara acel adaptor, care e compus din doua bucati de plastic, trainerul permite folosirea doar a bicicletelor cu roti de 26 inch. Daca vrei sa folosesti trainerul cu MTB-ul uita de acel adaptor, du-te si cumpara acel Tacx Satori de la Decathlon si nu mai sta prea mult pe ganduri ca acu' trece iarna si vine primavara :)

Poze sau filmulete cu mine pedaland pe trainer nu am pt ca nu le-am vazut rostul, dar am in schimb o poza cu tricoul ud dupa o se sesiune de pedalat, insa nu stiu pe unde am salvat-o. Pe YouTube gasesti destule filmulete cu oameni care pedaleaza pe trainer astfel incat sa-ti faci o idee despre. Treaba cu pedalatul pe trainer se rezuma la perceptie: daca stii sa te distrezi impreuna cu el, te vei distra si te vei simti bine in compania lui, iar daca nu, nu.

Spor la pedalat in casa! :)

am fost in decathlon iuliu maniu si l-am probat. e ok! insa era la vanzare decat ala scos din cutie... neah! astept sa aduca, daca nu, vor aduce sigur unele bwin parca la 449 lei.

Nu mai sunt! ca le-am luat eu unul dintre ele. Oricum, ambele erau sigilate, deci si cel care a ramas merge luat. E smecherie, deja am vreo 50 de km rulati pe el :)

Intrebarea pe care o am catre alti posesori: e normal sa se cam miste in timp ce pedalezi? un pic de pendulare asa, stanga dreapta, in functie de cum impingi in pedale.