ovidiu_m

Ce Trainer?

Recommended Posts

sa-l stapanesti sanatos si la cat mai multe ore de pedalat.

pare destul de stabil. Eu am alt model, e stabil si cand pedalez in picioare.

Poti sa pedalezi in picioare linistit, pe Satori. Numai sa nu exagerezi si sa te batai stanga-dreapta mai mult decat prevede gravitatia.

la mine se misca un pic mai mult de-atat si nush de unde e buba. e posibil sa fie din cauza ca il am pe mocheta pus? ca am mocheta in toata casa... o sa vad de unde as putea sa il mai strang cumva...

planul meu era sa merg cat tine uscat pe-afara cu bicla pana la munca si inapoi. Asta imi asigura vreo 22-25 de km zilnic. dar cu laptopu`in spate nu-mi mai place. ca transpir si nu am unde sa fac dus si sa ma schimb la munca. asa ca am recurs la artificiul asta. ma tenta spinningul, dar salile ok sunt scumpe si departe. asa, in 3-4 luni l-am amortizat p-asta micul. singurul lucru care ar putea sa imi lipseasca in comparatie cu o bicla de spinning ar putea sa fie fundurile fetelor de la sala, dar pot sa deschid TV-ul pe un canal cu muzica si o astept pe

sau pe
si e cam acelasi lucru :))

Vezi ca exista un site cu "hamster" in denumire, si "x" in fata, unde gasesti tot felu' de filmulete stimulante ;) Iar daca vrei ceva mai static, arunca-ti ochii pe aici.

Si io ma dau cu trainerul pe mocheta (4x2 m), insa nu aluneca http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif Poate oi fi tu mai greu, nu stiu ce sa zic...

he he! am primit cadou de ziua mea un trainer btwin inride. diseara pun bicla pe el si am sa incerc un jurnal de antrenament ca eu ma cam las pe o ureche si asa ma certati voi :D. unde credeti ca ar trebui sa deschid un topic?

he he! am primit cadou de ziua mea un trainer btwin inride. diseara pun bicla pe el si am sa incerc un jurnal de antrenament ca eu ma cam las pe o ureche si asa ma certati voi :D. unde credeti ca ar trebui sa deschid un topic?

Si eu tot un btwin inride vreau sa cumpar... Deci din cate am inteles merge si cu o roata de '26 (MTB)?

Pe site scrie "Nu e compatibil cu roţile având diametrul de 650 mm." '26=660mm aprox, teoreticiar trebui sa mearga...

Ceva impressi sau observatii pe fresh?

merge de minune cu mtb. are si un reglaj fin pe filet pt a alege cat de tare vrei sa iti apese rola pe roata. eu mi-am luat un cauciuc de asfalt la 30 lei si e destul de silentios antrenamentul. m-am acomodat luni 30 min si miercuri alte 45. mi s-a parut destul de plictisitor pt ca nu am avut la ce casca ochii. astazi vreau sa-mi pun un film sa vad daca rezist sa-l "pedalez" pe tot, daca pot spune asa. treptele de rezistenta nu le-am incercat. daca mai ai intrebari, raspund cu placere.

aseara, prietena mea era in pat cu laptopul, se uita la un tutorial nikon, eu ma uitam pe sport.ro la ept barcelona si pedalam. nikonista a adormit!!! iti dai seama cam ce zgomot face jucaria... recomand!

Atentie!!! nu riscati sa va luati drept dovada a lipsei zgomotului prietena. Ce, crezi ca la mine in casa nu se doarme pe muzica de Tacx? ba da, dar nush cum suporta vecinii de dedesubt. Stii cum e, cand nu stii ce se aude, atunci e mai al dracu zgomotul. Eu tot am sentimentul ca imi iau zborul la un moment dat. O sa imi iau un cauciuc special ptr Trainer, ca vorba aia, daca-i bal, pai bal sa fie! :))

Vecinul de deasupra mea are bicicleta medicinala pe care se da in fiecare zi (face recuperare in urma unui accident vascular) si nu se aude decat "poc poc" la intervale egale. Zgomotul este sesizabil, insa nu e deranjant, iar daca dau muzica un pic mai tare nu se mai aude deloc. Bicicleta medicinala are si vecina de dedesubt, insa pe ea n-am auzit-o nicicodata, asa cum niciodata n-a venit la mine sa-mi spuna ca o deranjez cand ma dau pe trainer.

Stuparule, daca zici ca te plictisesti, arunca o privire aici ca poate te inspira, cine stie ;)

daca mi s-a descentrat roata care ruleaza pe rola trainerului e ok sa o las asa sau o duc la centrat cat mai curand?

trainer-ul are o suprafata mai lata decat cauciucul, o abatere minima nu influenteaza, atata timp cat nu simti ca iti aluneca roata, nu trebuie sa te grabesti catre service

Depinde cat de descentrata este si cu ce viteza rulezi .La 20km/h merge oricum dar la 60km/h nu prea.

Pai cine te pune sa te di cu 60 pe trainer?

Poti sa ai acelasi efect si la 20km/h cu alte combinatii de foi/pinioane si o rezistenta crescuta a trainerului.

Ovidiu, mai ai inca trainerul asta?

daca da spune-mi si mie daca programele cu care vine iti permit sa folosesti track-uri de pe gps, nu de alta dar daca pot baga geigerul pe el parca as cumapra si eu upgrade-ul :)

Maus e un nabab si isi permite sa investeasca.

Eu am facut o "improvizatie". Am achizitionat un TACX FLOW si dupa ceva timp(cand eram plictisit de pedalat de nebun) am investit in chestia asta: Click AICI

In acest moment am aproximativ aceeasi jucarie ca si Maus.

Iti recomand Tacx Flow. Este un hometrainer bun.

Flow combinat cu interfata usb ptr calculator se numeste imagic parca .Acum am vazut ca el vine cu TTS 3 ,nu cu softul ala antic cu care au venit ale noastre.Iar cu TTS 3 poti baga orice trak gps si merge pe el via google earth.

Insa nu o sa poti sa-ti faci nici o impresie daca mergi pe trakul gps facut prin paduri pe poteci .E mai realist daca bagi un traseu de sosea ,insa ptr ofroad nu are legatura cu realitatea.O poteca cu bolovani ,si 10 % e criminala in mod normal.Pe track e doar 10 %...Lupta cu echilibrul si saritul pietrelor dispare. Insa ptr distractie e super.

multam de informatii, Mause vroiam sa stiu daca exista o baza de date gratuita cu track-uri serioase care sa le pot pune pe trainer.

Bafta

revin pe topicul asta cu o dilema: tacx speedmatic, sirius sau satori?

Primele 2 cu suport pt roata fata.

Speedmatic ar avea avantajul costului, Sirius ar fi mai silentios (din citite). Satori ar fi cel mai stabil (tot din citite)

Sunt incepator si niciodata n-am mai avut trainer.

Cum nu vem inca pagina de reviiew-uri m-ar interesa parerea unor posesori, inainte sa-mi comand.

Merita diferenta de bani intre Satori si Speedmatic + suport? Ce as castiga cu un model mai scump?

Mersi.

Dacă ești silitor și vrei să te antrenezi ,toate sunt bune.Aș merge pe mâna lui Satori(îl și folosesc) pentru ca nu e foarte scump in comparatie cu celelalte 2 are o putere de frânare mai mare ,și trecerile sunt mai line de la o treaptă la alta.

• Upvote 1

Salut!

Mi-am cumparat de curand un HomeTrainer si am cateva intrebari:
-La nivelul "1" de rezistenta, rola trebuie sa atinga cauciucul?Cat de tare?

-Daca o sa-mi cumpar un cauciuc special, atunci aderenta va fi mai buna, incat sa nu mai dau "in gol" uneori?

Sarbatori fericite!

Rola trebuie sa atinga cauciucul pe toate treptele de viteza, indiferent de nr lor. Daca rola nu apasa pe cauciuc, ciuciu rezistenta, nema antrenament, bani dati degeaba.

Rolul trainerului este sa apese pe cauciuc, sa-l infraneze si astfel sa te oblige pe tine sa tragi mai tare.

Cauciucul special se presupune ca este mai silentios decat cel obisnuit, iar daca il folosesti pe acesta nu-l uzezi pe celalalt.

Daca simti ca dai in gol uneori, seteaza rola astfel incat sa apese un pic mai mult pe cauciuc.