ovidiu_m

Ce Trainer?

Recommended Posts

Am un hometrainer Tacx Satori si am vrut sa pun mtb-ul pe el dar am urmatoarea problema: in spate am ax X-12, am cumparat 2 adaptoare pentru trainer - ca doua capacele http://www.bike24.de/1.php?content=8;product=99243;menu=1000,5,69 ,dar acum nu pot sa inchid axul in hometrainer. Adica axul bicicletei plus cele doua adaptoare e prea lat si inchiderea de la hometrainer nu se inchide pana la capat. Am insurubat partea din dreapta a inchiderii la maximum dar tot nu pot sa-l inchid complet. Pana acum am folosit fara probleme doua biciclete cu quick release. Stie cineva daca se mai poate face vreo adaptare sau pur si simplu cu adaptoarele si axul ala nu merge pe Tacx Satori?

Salut!

Stie cineva ceva despre Tacx Flow T2240?

Este la Decathlon cu aprox. 1300 lei.

Are ANT+ si Bluetooth? Se poate conecta cu Zwift?

Va salut ! 

Citesc de multa vreme acest forum si sunt foarte incantat de cantitatea si calitatea informatiei oferite, astfel ca lansez o intrebare legata de antrenamentele in casa.

Mai exact, sunt proaspat utilizator de trainer care functioneaza cu softul ZWIFT. Vad ca a prins foarte bine prin alte parti. Chiar ieri vazusem o cursa live, f misto, multumita GCN , care a adunat peste 6000 de oameni pe facebook si cateva sute de rideri participand pe trainere .

Ce parere aveti despre acest soft ? 

Avem utilizatoari ? Avem posibilitatea sa organizam curse/antrenamente in care sa vedem mesaje in limba romana ?

Sper sa fi postat in zona potrivita, daca nu, imi cer scuze si  rog un moderator sa ma corecteze .

Softul Zwift funcționează perfect iar din punctul de vedere al utilizatorilor romani, eu cunosc maxim 20 din care într-un an cam asa am coincis cu doar 2 sau 3 de vreo 2-3 ori. 

M-am uitat si eu aseara la cursa virtuala a celor de la GCN, pare foarte misto ideea softului, dar pana nu apar niste smart trainere compatibile cu Zwift care sa aiba preturi decente e cam greu sa fim altfel decat spectatori :P 

• Upvote 1

@majikstone poți folosi și cel mai ieftin trainer de pe piață, nu trebuie sa fie "smart". Îți trebuie un stick USB ant+ un senzor de cadentă și unul de viteză, ambele compatible cu ant+. 

Pai si de unde stiu alea ce putere produc?

Pai plecând de la formula matematica pentru calcularea puteri. 

Ca să fie cât mai precis, ei recomanda anumite trainere clasice. 

More info: https://support.zwift.com/hc/en-us/articles/204009179

Și ca să înțelegi mai bine cum se estimează puterea mai mult sau mai puțin îți recomand și:

https://support.strava.com/hc/en-us/articles/216917107-How-Strava-measures-Power

Eu ma refer la faptul ca cu un trainer clasic poti trisa, si am citit deja discutii despre cum utilizatorii de Zwift care au trainere clasice si senzori de cadenta si viteza (deci fara power meter si fara trainer inteligent) pot pacali sistemul ca sa obtina rezultate mai bune in competitii. Rezultate atat de bune incat puterea lor specifica (in W/kg) e vizibil mai mare decat a majoritatii ciclistilor profesionisti. Ceea ce inseamna ca foarte probabil vor decide sa interzica varianta asta sau sa interzica accesul la anumite evenimente celor care nu au smart trainere sau power metere. Prin metode simple de trisat ar fi setarea trainerului pe un minim de rezistenta, respectiv reglarea sistemului de asa natura incat roata spate a bicicletei sa nu intre in contact cu cilindrul trainerului. Cu roata suspendata in aer cred ca pot pedala linistit cu 56/11 la cadenta 90 timp de 2-3 ore fara nici o emotie, iar Zwift nu are de unde sa stie concret ca fac asta. Poate sunt Cancellara si Tony Martin pe un tandem, poate pedalez in aer.

Si, in fine, fara smart trainer nu ai adaptarea in timp real a rezistentei generate de trainer la relieful traseului, respectiv la faptul ca esti sau nu in trena cuiva, ceea ce face lucrurile mult mai putin realiste.

Eu doar ți-am spus ca poți folosi Zwift cu orice fel de trainer atât timp cât ai un senzor de cadentă și unul de viteză ant+. Acum depinde de fiecare cum și pentru ce vrea sa îl folosească.

Cea mai buna combinație pentru folosirea Zwift'lui este cu un Power Meater și un smart trainer cu direct mount. 

Dacă îl folosești pentru antrenament îți este indiferent ca îți trec aia pe lângă tine cu 9 w/kg și în competiți sunt descalificați dacă nu prezint o proba reală precum ca poate dezvolta puterea aia. 

• Upvote 1

Minim recomandat ar fi un trainer pe fluid , in combinatie cu senzorii (cadenta viteza hr) faci o treaba buna 

Cei magnetici nu au nici o legatura cu realitatea 

Eu am Kinetic Road Machine de 3 ani si sunt multumit , il folosesc doar iarna , nu ma pasioneaza in mod deosebit Zwift dar se poate folosi si la asa ceva 

Nu este smart dar nici nu ma pasioneaza sa il schimb prea curand 

Cine triseaza in astfel de jocuri are probleme cu capul....

On 1/19/2016 at 5:39 PM, haarp said:

Am un hometrainer Tacx Satori si am vrut sa pun mtb-ul pe el dar am urmatoarea problema: in spate am ax X-12, am cumparat 2 adaptoare pentru trainer - ca doua capacele http://www.bike24.de/1.php?content=8;product=99243;menu=1000,5,69 ,dar acum nu pot sa inchid axul in hometrainer. Adica axul bicicletei plus cele doua adaptoare e prea lat si inchiderea de la hometrainer nu se inchide pana la capat. Am insurubat partea din dreapta a inchiderii la maximum dar tot nu pot sa-l inchid complet. Pana acum am folosit fara probleme doua biciclete cu quick release. Stie cineva daca se mai poate face vreo adaptare sau pur si simplu cu adaptoarele si axul ala nu merge pe Tacx Satori?

cred ca te-ar ajuta mai mult astea - https://tacx.com/product/e-thru-trainer-axle/ - daca nu ai rezolvat-o deja

Am rezolvat-o intre timp, cu adaptoarele cumparate, am improvizat cumva... 

Cine se baga la 2 ore de Zwift in seara asta de la ora 20:00, ritm 2-3 w/kg? 

Întrebare pentru cei care folosesc cauciucuri speciale pentru trainer. După prima utilizare a cauciucului Tacx 26"x1.25 pe trainerul Elite Novo Force, a rămas un fel de praf pe cauciuc. Acest praf mai degraba pare ca uzura pe cauciuc. E normal asa ceva?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

eu am cauciucul de trainer de 2 ani si nu exista nici o urma de uzura, insa pe calea de rulare este negru de la frecarea cu tamburul

41 minutes ago, krazyeone said:

eu am cauciucul de trainer de 2 ani si nu exista nici o urma de uzura, insa pe calea de rulare este negru de la frecarea cu tamburul

Idem

Trebuie curățat/degresat cauciucul și tamburul din când în când ca să ai mai multă aderență.

L-am curatat la inceput cu spirt, si la fel am facut si cu cauciucul.

Deocamdata am umflat cauciucul la 6bari (max6.8) si o sa fac un test zilele urmatoare.

Multumesc pentru sfaturi.

Din ce imi aduc aminte, cauciucul de trainer Schwalbe il poti umfla la10 bari, eu l-am pus undeva la 8 

Am mentionat mai sus ca e de 26. 10bari mi se pare mult pentru un cauciuc de mtb