ovidiu_m

Ce Trainer?

Recommended Posts

Mulțumesc pentru sugestii. M-am mai gândit și vreau să fie un trainer fără direct drive ca să nu am bicicleta ciuntită, și pentru că am linie Campagnolo și ar trebui să mai cumpăr un adaptor.

1 hour ago, paulrad said:

@BodoC n-ai fost atent de ce vrea omul un trainer ”cât mai realistic”. Primăvara nu-l ”coafează” cu nimic în situația lui. :)

@paulrad al meu trainer e cat se poate de real, suferinta e la fel de reala ca afara :)

• Haha 1

@krazyeone dacă afară te încearcă aceleași stări ca pe hometrainer înseamnă că ceva faci greșit :))

Adică pe trainer esti pe o continuă urcare. Si e bine sa fie asa, că te antrenezi.
Afară mai variaza traseul. Te mai duce inerția, mai dai de o coborâre, mai vezi o biciclistă, mai vizitezi un tufiș etc. 
Descoperi ca nu te opresti imediat după ce ai luat piciorul din pedală. Psihicu' se înverzește. :)
Adică analogicul are o pondere mai mare.

• Upvote 3
  • Haha 1

25 minutes ago, BodoC said:

Descoperi ca nu te opresti imediat după ce ai luat piciorul din pedală. Psihicu' se înverzește. :)

Asta cred ca e cea mai dureroasa parte cand vine vorba de antrenamentele pe trainer: o ora de pedalat pe trainer e o ora de pedalat in continuu. Dureroasa fizic, dar mai ales psihic.

• Upvote 1

Exact @majikstone. Ăsta este antrenamentul.
Fizic ca fizic, dar psihic te doboară și te face să muști din ghidon, numai să nu se oprească roata aia.
Altminteri, trainerele "realistice" ar trebui vândute si cu suport de ghidon pentru shaorma.

• Haha 3

22 hours ago, majikstone said:

Asta cred ca e cea mai dureroasa parte cand vine vorba de antrenamentele pe trainer: o ora de pedalat pe trainer e o ora de pedalat in continuu. Dureroasa fizic, dar mai ales psihic.

Nu trebuie sa fie dureroase, trebuie sa fie aproape dureroase :)

22 hours ago, BodoC said:

Adică pe trainer esti pe o continuă urcare. Si e bine sa fie asa, că te antrenezi.
Afară mai variaza traseul. Te mai duce inerția, mai dai de o coborâre, mai vezi o biciclistă, mai vizitezi un tufiș etc. 

:) 

Depinde , uneori nu mai vezi nimic , decat peisajul care se desfasoara in jurul tau :)

• Upvote 1

3 hours ago, krazyeone said:

Depinde , uneori nu mai vezi nimic , decat peisajul care se desfasoara in jurul tau

Eh, aici incep să te recunpsc. :)

Hai că am făcut praf topicul.

On 1/28/2019 at 2:47 PM, claudiu71714 said:

Mulțumesc pentru sugestii. M-am mai gândit și vreau să fie un trainer fără direct drive ca să nu am bicicleta ciuntită, și pentru că am linie Campagnolo și ar trebui să mai cumpăr un adaptor.

Am avut Tacx Vortex Smart, nu as mai lua un trainer fara direct drive nici daca ar fi gratuit.

Chiar daca ai Campa poti folosi un trainer cu direct drive fara probleme.

• Like 1

6 minutes ago, pro-e said:

nu as mai lua un trainer fara direct drive nici daca ar fi gratuit.

Pentru că?

Pentru că:

galagie

nu poti face interval training

la un sprint mai serios aluneca roata 

34 minutes ago, pro-e said:

Pentru că:

galagie

nu poti face interval training

la un sprint mai serios aluneca roata 

prostii

Folosesc de 4-5 un trainer Kinetic Road machine, nu este galagios, poti sa faci foarte ok interval training iar la un sprint serios nu aluneca nimic

• Like 1

Nu este galagios in comparatie cu ?

Trainer-ul wheel on estimeaza puterea cu o precizie de ca 5-10%, poti face interval training chiar si in conditiile astea, depinde ce asteptari ai de la trainer.

La un sprint serios depinde ce cauciuc folosesti, ce putere aplici, cum creste puterea... e mai complicata discutia.

Cel mai puternic argument pt wheel on e pretul.

Puterea la un trainer pe fluid este (aproape) la fel de precisa ca si un pwm, cu specificatia ca de fiecare data trebuie sa ai aceleasi conditii(presiune , nr de turnuri)

Intradevar la sprinturi nu va lua peak ul instant,

In schimb nu am incredere in trainerele “smart” de 6-800 ron de se vand prin decathon 

Ce incerc eu sa spun, nu trebuie musai direct drive

Normal ca in ziua de azi cu 100 de programe gen zwift ideal e asa ceva, dar strict de antrenament merg si altele mai ieftine :)

Cat de serios ar fi acel sprint? eu nu am reusit sa fac sa alunece roata la 6 800 w, mai mult nu am incercat pentru ca nu e cazul acum

• Upvote 1

Corect, un trainer wheel on poate fi o optiune ok. Trebuie sa fii constient ca are unele limitari fata de de direct drive.

Partea frumoasa e ca in ultimul timp au aparut variante direct drive la preturi decente, Tacx Flux se gaseste sub 600€. Nu cu mult timp in urma nu existau variante sub 1000€

• Thanks 1

8 hours ago, pro-e said:

Corect, un trainer wheel on poate fi o optiune ok. Trebuie sa fii constient ca are unele limitari fata de de direct drive.

Partea frumoasa e ca in ultimul timp au aparut variante direct drive la preturi decente, Tacx Flux se gaseste sub 600€. Nu cu mult timp in urma nu existau variante sub 1000€

Da vad ca Tacx Flux e o varianta ok , 1500 w max si panta 10% pare f ok 

Am pedalat o singura data pe trainer smart in ERG mode, este foarte convenabil pentru intervale, dar parca era ceva era sintetic in modul asta de pedalat .

On 25.01.2019 at 19:56, pro-e said:

Căutarea a încetat. Câștigător Elite direto !!!!

"Hi 

Kinomap's team is pleased to announce that you are one of the happy winner of the Hammer Hong Kong Challenge on Kinomap. You are bringing back home a gift :

One Elite Direto smart trainer

And congratulations on your indoor performances !"

• Upvote 1
  • Like 1

în urmă cu 32 minute, krazyeone said:

Ai castigat un trainer?

Exact! Kinomap a avut un concurs si acesta a fost premiul cel mare. Aștept să vină. 

• Upvote 1
  • Like 1

Si inca nu orice trainer, ci o jucarie de 700 de iepuroi cu direct drive. Sa-l stapanesti sanatos!

• Upvote 1
  • Thanks 1

Eu am trainer cu fluid. Am dorit astfel pentru ca deși doream ceva pe roata, fiind doi și doua costuri am ajuns la ceva mai bun, dar in același preț. Dacă eram singur, un Tacx pe roata era suficient. Vortex cel mult. Am Elite Turbo Muin B+ Smart. 

Din ce s-a scris, i-as da dreptate lui @krazyeone Dacă banii nu va țin acasă, orice jucărie peste 600€ e mai mult decât ați avea nevoie. Chiar dacă sunteți Froome sau copiii lui Pantani. 

Restul sunt mofturi foarte mișto, de feeling, dar nu e un must have. Nici nu va fi pentru antrenament.

Jucariile astea vor fi doar și poate, cel mult in cazul in care va plac jocurile gen Zwift și stați in casa, din Octombrie pana in Aprilie. 

Personal stau in casa cel mult 3 luni pentru ca nu am echipament adecvat de frig și nici o a doua bicicleta de a ieși din casa in anotimpul rece. 

Observ ca l-a avut și @pro-e modelul Vortex. Rău nu este. Bete in roata se pot găsi și la Neo, dacă e pana acolo 😋

Ce mi se pare aiurea, știu persoane care au chiar Neo, dar au bicicleta de mers la job, 10-11Kg. No offense, dar nu as da pe trainer mai mult decât pe bicicleta. Și nici nu bati 5 cifre anual. It’s no brainer, care mai este farmecul pedalării atunci? Dacă tot era sa arunc cu bani, căci pentru un amator un trainer precum Neo sunt bani aruncați pe geam, precum TV 4K și te uiți la filme online, HD cel mult, cred ca luam roti de carbon și un Vortex. 

• Upvote 2

10 hours ago, claudiu71714 said:

One Elite Direto smart trainer 

Felicitari !

1 hour ago, Mookyama said:

Bete in roata se pot găsi și la Neo, dacă e pana acolo 😋

Numai in roata din fata, cea din spate trebuie demontata pt Neo. 😋

1 hour ago, Mookyama said:

Ce mi se pare aiurea, știu persoane care au chiar Neo, dar au bicicleta de mers la job, 10-11Kg. No offense, dar nu as da pe trainer mai mult decât pe bicicleta. Și nici nu bati 5 cifre anual. It’s no brainer, care mai este farmecul pedalării atunci? Dacă tot era sa arunc cu bani, căci pentru un amator un trainer precum Neo sunt bani aruncați pe geam, precum TV 4K și te uiți la filme online, HD cel mult, cred ca luam roti de carbon și un Vortex. 

Si eu stiu oameni care au bicla de 2000€ dar isi cumpara pantaloni de 200€ 😉

• Haha 4

Bicla de 800€ vs trainer de 1200€ ...

16 hours ago, pro-e said:

Si eu stiu oameni care au bicla de 2000€ dar isi cumpara pantaloni de 200€ 😉

Probabil 200€ din Monopoly 👀

• Upvote 1

Vreau sa imi iau si eu unul second (buget minuscul).

Dintre cei care aveti........la ce sa ma uit? Ce probleme/uzura pot aparea?