ovidiu_m

Ce Trainer?

Recommended Posts

Crecă-mi iau trainer, ceva value decent, nimic ultrapretențios. Interesant e că Tacx Blue Matic e la preț redus mai ieftin la Magazinul de Biciclete (Giant) decât pe bike-components :| E acceptabil, sau să nu mă zgârcesc la tărâțe și să merg pe cel puțin Blue Motion?

Crecă-mi iau trainer, ceva value decent, nimic ultrapretențios. Interesant e că Tacx Blue Matic e la preț redus mai ieftin la Magazinul de Biciclete (Giant) decât pe bike-components :| E acceptabil, sau să nu mă zgârcesc la tărâțe și să merg pe cel puțin Blue Motion?

vezi tacx satori la dechatlon (e la acelasi pret cu blue matic)

Nu am folosit pana acum trainer si ma gandesc sa incerc.

Cautand pe site-urile de afara am gasit si acesta oferta foarte buna la pret pentru Tacx Magnetic T1820: 

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=9224;page=7;menu=1000,5,69;mid=18;pgc=0;orderby=2

Se merita sau mai bine ma indrept spre modelele expuse mai sus Satori sau BlueMatic?

Oferta celor de la Bike24 este nemaipomenit de buna, numai ca pe langa transport mai platesti si taxa de colet voluminos, astfel ca pretul trainerului va creste. Daca iti permiti sa iei Satori-ul de la Decathlon, mai bine il cumperi pe acesta. Ai mai multe trepte de rezistenta, ai maneta pe ghidon, ai suport pt roata fata, plus covoras si DVD cu film.
La Magnetic ai 7 trepte de rezistenta, dar fara maneta de pe ghidon, astfel ca daca vrei sa dai mai tare sau mai incet fie schimbi vitezele bicicletei, fie te dai jos si le schimbi manual de pe trainer.

Acu'...daca vrei sa folosesti trainerul pt a transpira, pt a nu-ti pierde forma, pt a te antrena, el este bun. Dar daca mai mult te intereseaza sa faci miscare si sa te distrezi, gandeste-te si la un roller :)

NOTA: Nu va luati dupe cei de la Decathlon, "Maneta se poate fixa pe ghidon în 10 poziţii." Treptele de rezistenta sunt 10, caci maneta o poti fixa, cu muuulta rabdare si migala, in 360 de pozitii :))

• Upvote 1

Buuuun. Am luat azi Tacx Satori - a fost ultima bucată (sigilată) la Decathlon Berceni, dar mai sunt 18 la Decathlon Militari. Tocmai l-am despachetat și sunt încântat de cât e de țapăn construit. La greutatea mea, am oareșce dubii la modelele mai simple; nu că le-aș crăcăna cine știe ce, da' probabil că nici bine nu le-ar face să fie supuse constant la un stress constructiv pentru care poate n-au fost proiectate.

Din ce-am văzut, diferențele majore între modele sunt:

- greutatea la flywheel și poate tipul magnetului;

- numărul treptelor de viteză și puterea ce o pot susține.

Modelele mai scumpe sunt și mai bine construite, au reglaje mai comode (pe ghidon) sau chiar sistem electronic cu conectare la TV, includ deja în pachet suport pentru roata din față și poate covoraș pentru a proteja pardoseala de transpirație, DVD cu film etc.

Satori include axul QR de fixare, dar nu are cauciuc. Mâine va trebui să merg să iau două cauciucuri pentru trainer, camere potrivite și încă un ax QR pentru a doua biclă. Și apoi, ne vedem pe cățărările TDF ;)

O varianta foarte buna pentru anvelopele speciale de trainer ar fi michelin dynamic sport (49 ron in Decathlon) . Sunt slick complet, adera foarte bine pe trainer ( cel putin pe btwin in ride-ul meu) iar zgomotul este minim .... cu trainerul asezat pe o suprafata "tare" aud doar zgomotul facut de grupul de angrenare si un suierat usor de la trainer.

Sunt extrem de multumit de btwin in ride, doar  ca sub tonajul meu (123 kg) flexeaza daca trag tare de el.

Buuuun. Am luat azi Tacx Satori.....

....Și apoi, ne vedem pe cățărările TDF ;)

Ui.

Felisitasions pur l'achizision.

Ai gânduri mari. Mărețe chiear.

Vreai sâ ni fași di râs? 

Sâ ni dai fum pi cățărări?

Tre să m-apuc di triabă. Pfuuu.

Am returnat trainerul Btwin in ride ( flexa ingrozitor si incepuse sa scoata zgomote metalice ciudate ) si am luat un tacx satori pro (699 in decathlon). Ei bine ... diferenta este practic de la cer la pamant ! Nu flexeaza, merge mult mai rotund, 10 trepte de rezistenta dintre care treapta 10 este extrem de "challenging" , arata fantastic si in plus am primit si un suport pentru roata din fata + mocheta care adera foarte bine pe parchet/gresie.

Mai sunt doar 4 articole pe stoc la decathlon Iuliu Maniu.

puterfixer de unde ai luat anvelopa speciala tacx ? ai gasit la un pret mai bun in Rromanica ?

Un prieten a cumpărat penultimul cauciuc Tacx pentru MTB de la Giant (str. Traian), e 135 lei.

Mie-mi trebuie să pun alternativ două bicle pe trainer, așa că îmi trebuiau 2 cauciucuri + 2 camere + 1 ax suplimentar QR special pentru roata spate (că 1 era în pachetul cu trainerul). Le-am comandat pe bike-components și ieri au venit. Cauciucul e 20€ nu 135 lei, axul QR e 6€ nu 35 lei, etc. Dar a trebuit să aștept o săptămână.

Mai caută și la alte magazine, poate găsești undeva în stoc. Cauciucul are balon de 1,25", deci caută și o cameră foarte subțire.

Super ! Cred ca o sa iau si eu de pe bike-components. michelinul 28x700c pe care il foloseam la in ride cam patineaza pe rola metalica de la satori (btwin in ride avea rola din ceva plastic) .

Multumesc.

Vezi că-s 3 mărimi de cauciuc pentru cursieră, MTB și trekking. Și uită-te pe thread-ul cu comenzi bike-components, poate te lipești de comanda cuiva să împărțiți cheltuielile de transport (10€/comandă pentru produse nevoluminoase).

Salutare,

Conteaza compatibilitatea jantei/rotii la un anume tip de frana?

O sa caut zilele acestea o roata de 26" sa pun cauciucul de trainer pe ea sau poate are careva o roata de vanzare ? :)

Pe trainer nu vei folosi frâna deloc. Nici nu e recomandat să o atingi, că roata se oprește da' rotorul are inerție mai mare și continuă să se învârtă, uzând cauciucul în locul de contact. Așa că poți pune orice roată cu jantă relativ îngustă (nu de downhill :D); important e să aibă același număr de pinioane câte viteze are maneta deraiorului.

Încercaţi şi pe bike-discount.de. Preţurile sunt mai atrăgătoare, inclusiv pentru transpor(10eu)-prin dhl&cargus

Cauciucuri de trainer am vazut ieri cand am fost la Mos Ion Roata.Nu stiu ce preturi sunt.

Interfata se cupleaza la electrofrana pe care o actioneaza roata.

Degeaba cumperi interfata daca nu ai si motorul de comanda...

Mi-a venit si mie trainer-ul astazi, comandat miercuri de la rose. Pana la urma am luat tot un Xtreme VX1 in ciuda faptului ca se spune ca este zgomotos si insuficient ca rezistenta.

Singurele trainere pe care m-am "urcat" au fost un Elite si un BTwin, insa pentru maxim 5 min in decathlon, astel nu pot spune cum se comporta comparativ. Totusi, un scurt review:

1) Trainer-ul este zgomotos daca turatia rotii este mare, insa odata setat pe rezistenta maxima sau aproape maxima si folosind raport greu: 44/11 (MTB 3x9), rezistenta este suficient de mare incat sa nu poti obtine turatia care genereaza rezonanta.

2) Rezistenta mai multa se poate bricola extrem de usor, avand in vedere ca este un trainer magnetic. Rezistenta este realizata de un clindru metalic care se invarte intr-un camp magnetic generat de un numar de perechi de magneti aliniati. La treapta cea mai usoara, o singura pereche este aliniata, respectiv la 5 sunt tot atatea perechi. Ar mai exista spatiu pentru inca 3 perechi astfel incat in treapta 1 sa fie 4 perechi iar in treapta 5 sa fie 8 astfel de perechi, respectiv alte variante.

3) Eu am luat un cauciuc Vittoria Zafiro pro 26x1.1. Surubul de reglare nu este suficient de lung pentru un cauciuc atat de mic, desi producatorul spune ca suporta roti de la 26" la 28". Am inlocuit surubul cu unul mai lung si problema s-a rezolvat.

4) Cilindrul pe care se invarte roata este de otel, nu este acoperit cu cauciuc ca in cazul lui VX2.

Din pacate nu mai sunt pe stoc, insa daca apar, eu zic ca merita cumparat la pretul de 62eur, mai ales ca problemele sunt rezolvabile.

PS: Poze:

http://imgur.com/a/Yoa8U/all

Ce se vede sub trainer sunt bucati dintr-un Maxxis Crossmark 2.1 pe care l-am rulat cam 2min inainte sa montez cauciucul special, aviz amatorilor.

Ideea este, il poti folosi la antrenamente ori ba?

:)

Dc este galagios cred ca ma da afara sotia din casa ori ma impusca vecinii ...deci trebuie silentios

Ideea este ca eu il pot folosi la antrenamente intrucat depinde de sotie ;). Totul depinde de sotie in ziua de azi.