ovidiu_m

Ce Trainer?

Recommended Posts

Iti recomand oricum antrenarea pe curea, fie de pe rola trainerului fie de pe roata bicicletei. Oricat de bine ai stapani skill-uri de bricolat nu vei reusi sa faci o cuplare coliniara intre axe, cureaua compenzeaza foarte bine insa. Alternatorul de masina are deja fulie pe care merge deja un anumit tip de curea, ramane sa mai cuplezi o fulie pe trainer si sa-i adaptezi un intinzator.

Voila: http://www.instructables.com/id/Bicyle-Power-for-Your-Television%2c-Laptop%2c-or-Cell-/?ALLSTEPS. Daca ai alternatorul treaba este relativ simpla. Nu ai nevoie de invertor samd decat daca vrei sa alimentezi consumatori de 220v, insa alternatorul iti produce 14.4V DC cu care poti alimenta orice ce poate fi alimentat cu adaptor de bricheta de masina (de 12V) respectiv incarcatoare de telefoane, tablete ... etc.

Ulterior poti procura si acel invertor, se gasesc in magazinele de piese auto sau online si poti cupla orice consumator de putere mica de 220V AC, cred ca un televizor cu LED care sa-ti puna un film atat timp cat te dai pe trainer ar merge ;).

Am cumparat si eu trainer pana la urma ce m-am gandit si razgandit de 1000 de ori, Kinetic Road Machine , l-am montat pe balcon

Cred ca nu il montasem bine (am strans ceva prea tare ) pentru ca era zgomot , trebuie neaparat sa iau acea chestie care ridica roata, acum am pus o carte sub roata fata

Aseara dupa ce am terminat tura am pus din nou bicla pe trainer si parca nu mai e deloc zgomot, cel putin de la trainer nu se aude mai nimic, zgomotul este de la bicla

Cum sunt f greu (104 kg) se simte tensiune in zona BB ului cand pedalez

Este super ok ca am pus trainerul pe balcon, nu stiu cum ai putea sa pedalezi pe trainer in aparatement,

am transpirat si eram in maneca scurta si cu geamul deschis

Am vazut ca exista un site http://www.trainerroad.com/ unde in baza unui abonament iti alegi anumite programe de antrenament bazat pe cadenta HR etc, chiar estimeaza si Powerul (dupa tipul de trainer) , acum nu inteleg cum se trimite informatia de la garmin la PC, dar trebuie sa ma documentez mai mult

http://www.strava.com/activities/105537478

Nu cred ca e ok sa-l pui pe suprafata inclinata. O sa-ti stresezi genunchiul, soldul si e posibil sa-ti dezvolti musculatura mai mult la un picior.

Picioarele trainerului nu sunt reglabile?

(scuze daca sunt offtopic).

Am si eu o intebare - am vazut trainerele au rezistenta de la 300-400W la mii de W. Acum - asta e o cifra cam abstracta. Cum se traduce asta in efotul depus..adica unul de 400 de W inseamna un deal cu o panta de...sau ceva tangibil. Si care este necesarul la nivel de amator?

De asemenea am vazut aceasta rezistenta e atinsa la o anumita viteza - dar nu prea am vazut graficele cu curba putere in functie de viteza.

Pe mine ma intereseaza in special Tacx Satori Pro (de la dechatlon) - care nici nu mai e pe site-ul tacx sau Tacx Blue Motion T2600. 

D-ala am eu (Tacx Satori Pro). Eu am facut chiar alaltaieri (intr-un ritm mai lejer e drept) o "tura" de 40min cu el setat pe rezistenta 8 (din 10). Am pedalat cam pe foaia din mijloc, cu pinioane medii variind efortul schimband doar la pinioane. Pe foaia mare e suficient de greu incat sa poti simula o urcare serioasa, deci nu-ti fa probleme, are rezistenta destula.

Pana la urma treaba cu trainerul la nivel de amator eu o vad in alt context: Sa ai posibilitatea sa-ti faci un minim antrenament acasa in timpul iernii la modul ca faci X minute de pedalat, la o cadenta ok, cu un HR mediu spre mare.Daca folosind trainerul poti atinge 95% din HR fara sa-l folosesti la maximul de rezistenta e ok. Cati Watti are, la ce viteza sunt atinsi - astea nu le vad prea relevante in practica. Cu atat mai mult cu cat nu ai un power-meter la el. Cata vreme poti sa monitorizezi cadenta si pulsul, eu zic ca e suficient. Al meu nu stiu cati W are. Stiu ca daca-l pun pe 8-10 si pedalez pe foaia mare si pinioane mici, nu pot mentine o cadenta de 90 mai mult de 2-3 cateva minute ca-mi urca pulsul prea mult. Nu stiu experientele celorlalti cum sunt, eu nu-s profi, nu-s nici cel mai antrenat sau fortos ciclist. Sunt un biet amator care incearca sa mai scape de o burta, sa aiba ceva activitate fizica.

Si eu incerc sa fac miscare,

Exista programe  unde in functie de trainer + candenta se estimeaza puterea 

Intrebare , eu nu imi gasesc pozitia pe sa, recunosc ca nu am suport de ridicat roata fata ci am pus o carte, se poate sa fie si din cauza greutatii mele ( nemiscand bicicleta stai doar intr-o pozitie)

Sau e posibil pur si simplu sa nu am saua ok sau

reglata bine

la voi cum e?

Sa stii ca suportul ala nu e f. inalt. Maxim 5cm iti ridica roata (care 5 cm conteaza dar nu decisiv). Daca ai pus o carte mai groasa e tot aia. Problema e ca stai pe sa si ai tendinta sa-ti lasi greutatea pe sa fata de a o balansa intre sa, picioare si brate. Cand mergi pe drum, chiar si inconstient lasi mai putina greutate pe sa pentru ca amortizezi micile socuri din picioare. Pe trainer nu ai ce. Si eu am aceeasi problema daca pedalez pe trainer o ora fara sa ma ridic din sa. Secretul e sa introduci cateva reprize de pedalat in picioare si e totul ok.

Si alta intebare - prinderea trainerelor se potriveste cu orice quick release sau trebuie un QR special? Sau vine el cu QR? Pentru ca eu am QR cu plastic pe o parte - e o piulita imbracata in plastic pentru adereta mai bun si ma indoesc ca se prinde de ala.

De obicei vine cu un qr de genul asta:

zE7xsWP.jpg

Dar nu e absolut necesar, daca iti cumper trainer SH poti folosi ceva qr mai ieftin gen de la butucii shimano acera:

j1JZ5Li.jpg

Are ambele capete rotunde si din metal, acele capete se potrivesc pe prinderea trainerului , cele shimano au un capat din plastic

Din ce am vazut sunt multe forte acolo la BB pentru ca nu misti bicicleta stanga dreapta 

Si-a luat cineva o roata spate mai proasta special pt trainer? Ma gandeam ca daca vreau sa mai scot bicicleta si pe afara si sa nu-i schimb cauciucul mereu ar putea fi mai eficient asa 

Si-a luat cineva o roata spate mai proasta special pt trainer? Ma gandeam ca daca vreau sa mai scot bicicleta si pe afara si sa nu-i schimb cauciucul mereu ar putea fi mai eficient asa 

Da, eu aveam pe vremuri roată de trainer. Dacă îţi faci o roată de cursieră cu grup de 10, îţi merge şi pe MTB şi pe cursieră.

Salut,

Intentionez sa-mi cumpar un  trainer Tacx T2200 FLOW Ergotrauner si am nevoie de cateva sfaturi din partea celor care stiu ceva despre acesta.

Ce parere aveti despre el, este fiabil, face zgomot mare, merita ? Pe urma se pune problema ce cauciuc trebuie sa-mi cumpar ? Am un mtb 29er FS, iar pe janta scrie:622x19.

Nu am mai folosit niciodata un trainer pana acum, asa ca orice informatie imi este de folos.

Acesta este trainerul    http://www.bike-discount.de/en/buy/tacx-t2200-flow-ergotrainer-47997/wg_id-1320

Salut. De cateva zile am in posesie un trainer Tacx I-flow (partea mecanica este aceeasi cu cea de la flow). Asa ca iti pot spune un pic despre el.

In ceea ce priveste zgomotul, sa sti ca este destul de zgomotos, dar mai poti reduce putin folosind cauciucul albastru de la tacx si o suprafata de contact mai mare pe tambur (adica sa strangi mai tare motorul cu rola metalica pe roata). Totusi cauciucul face mare diferenta.

Constructia lui nu exceleaza, se curbeaza putin bratele de strangere, dar e ok. Sudurile insa sunt facute cam cu ochii inchisi.

Partea proasta sa zicem este incapacitatea de a simula pante mai mari de 8%. Ai zice ca nu e problema, insa cand urci o panta de 20% nu simti nimic in plus fata de una mai mica. Altfel, pe plat zbori :) daca te tin picioarele.

@@raduste- multumrsc pentru descriere, inteleg ca la banii astia nu este o mare afacere, dar nici rau nu este

@@superpippo- multumesc! mi se pare mic, dar.... mai intreb.

Nu ma intelege gresit. Mie mi se pare grozav la banii astia. 

Daca vrei, poti cauta si un trainer cu transmisie hidraulica, nu electromagnetica. Senzatia de pe acela pare mai apropiata de pedalatul pe sosea. Insa si pretul creste.

Ce trainer îmi recomandați până în 700 lei?

În afară de Tacx Blue Motion și Blue Twist de la Decathlon nu prea am văzut în prețul ăsta.

Ce știți despre ele? Se merită? 

Sunt zgomotoase? Am văzut câteva videoclipuri pe net în care nu par a fi atât de zgomotoase.

Daca te dai serios sunt suficient de zgomotoase incat sa ii explici vecinului de dedesubt ca de fapt se aude masina de spalat. Altfel sunt destul de bune si iti faci treaba linistit cu ele. Ba chiar iti recomand Decathlon pentru garantia fara dureri de cap. Mie mi s-a rupt cablul de tensiune la trainer si m-am dus sa mi-l schimbe -> au zis ca din pacate nu au si sunt nevoiti sa imi dea un trainer nou. Si vorbim de trainer vechi de un an :)