ovidiu_m

Ce Trainer?

Recommended Posts

Asta este chiar silentios.
Este adevarat ca i-am pus anvelopă de trainer.

Thru axle de la elite nu știu dacă merge la bicicleta mea. Am cerut răspuns de la bike discount și momentan nu am primit nimic.

10 hours ago, BodoC said:

Asta este chiar silentios.
Este adevarat ca i-am pus anvelopă de trainer.

Un cauciuc de trainer chiar face diferenta in aceasta privinta pe langa faptul ca nu vei primi o uzura considerabila pe cauciucul normal de pe spate. Un zgomot redus e un bonus binevenit, chiar daca mai folosim casti. Insa multa lume se incapataneasca sa nu foloseasca si de aici si unele plangeri legate de zgomotul foarte mare.

• Upvote 1

Pe mine de regulă mă cam enervează vecinii așa că uneori îmi pare rău că e destul de silențios trainerul. Folosit cu cauciuc de cursieră (complet ”lins”).  Am ceva versiune basic de tot de la tacx (blue motion - ceva), nici schimbător pe ghidon n-are.

2 hours ago, paulrad said:

Pe mine de regulă mă cam enervează vecinii așa că uneori îmi pare rău că e destul de silențios trainerul. Folosit cu cauciuc de cursieră (complet ”lins”).  Am ceva versiune basic de tot de la tacx (blue motion - ceva), nici schimbător pe ghidon n-are.

Pe ala il am si eu, il folosesc cu un cauciuc de trainer de la Vittoria (ca pe alea normale le facea firimituri) si intr-adevar nu face prea multa galagie. Eu l-am si montat pe o baza facuta dintr-un sandwich de polistiren extrudat (si nu expandat), folosit la izolarea termica a parchetului laminat, si o bucata de prefabricat din lemn de 1m x 1m x 10 mm, care are rolul de a reduce la minim vibratiile transmise prin podea.

Am înțeles, din păcate tacx nu pot lua. Având 2 biciclete asa diferite ar trebui sa ma tot joc la niște șuruburi de fiecare data când as schimba bicicletele pe trainer. Nu știu cât rezista la frecat acel plastic și găurile de la trainer. Multumesc oricum de informațiile date despre silentiozitatea trainerului.

2 hours ago, Nexus said:

Am înțeles, din păcate tacx nu pot lua. Având 2 biciclete asa diferite ar trebui sa ma tot joc la niște șuruburi de fiecare data când as schimba bicicletele pe trainer. Nu știu cât rezista la frecat acel plastic și găurile de la trainer. Multumesc oricum de informațiile date despre silentiozitatea trainerului.

Sincer m-as focusa pe o singura bicicleta, eventual cu o roata mai proasta 

Ce rost are sa schimbi bicicletele?

Una e a mea una a prietenei mele. A mea e cadru de 21 a ei este un M.

Mie mi se pare o idee proastă ca de fiecare dată când te sui pe bicicletă să trebuiască să adaptezi poziția pt tine, folosind amândoi aceeași bicicletă. :)

Bună ziua dragi colegi de forum. Vreau sa-mi schimb trainerul : In'ride 300 de la decathlon cu un trainer smart care să simuleze cât mai bine realitatea, dacă se poate si coborarile. Din ce am cautat nu am putut să mă edific.

Nu ma intereseaza puterea mare pentru că nu îl voi folosi pentru sporturi.

Aștept sugestiile voastre.

De ce ai avea nevoie sa simuleze coborarea ? Poti sa te opresti din pedalat, in zwift cel putin la coborari daca nu pedalezi viteza ramane constanta sau creste usor in functie de inclinatia traseului.

în urmă cu 4 ore, claudiud said:

De ce ai avea nevoie sa simuleze coborarea ? Poti sa te opresti din pedalat, in zwift cel putin la coborari daca nu pedalezi viteza ramane constanta sau creste usor in functie de inclinatia traseului.

Vreau să fie cât mai realistic. De fapt asta caut.

Simulatorul perfect.

Eu am bkool go https://www.sigmasports.com/item/BKOOL/Smart-Go-Trainer/FSUJ

Dar nu simuleaza coborarile, adica nu se invarte roata singur la coborare, ci doar nu mai opune rezistenta

On 1/23/2019 at 8:37 PM, claudiu71714 said:

Simulatorul perfect.

Cel mai realistic e TACX NEO.

în urmă cu 44 minute, pro-e said:

Ce program vei folosi?

Folosesc Kinomap pentru filmările georeferentiate si Zwift pentru curse.

Vreau sa îl folosesc cu un soft proprietar cum ar fi cel de la Tacx care îmi permite să refac îndoor cursele pe care le fac outdoor cei pe care ii urmăresc pe Strava.

Dar în acest caz î-mi lipsesc filmuletele.

Wahoo Wind e compatibil si cu alte device-uri, Climb nu e.

Si eu as alege Neo, Wahoo trebuie calibrat.

Eu am avut si Tacx Neo si Wahoo Kickr (modelul nou), deci poate te ajuta si o parere din partea cuiva care a avut experienta cu ele si nu vorbeste din auzite si citite pe net.

Am ramas la Wahoo Kickr (modelul nou), mai jos de ce:

+ Nu trebuie calibrat decat o data la 3-4 saptamani sau daca il muti dintr-un loc in altul (daca il folosesti cu power match - asa cum il folosesc eu, nu trebuie calibrat niciodata pentru ca practic ia puterea citita de powermetrul pe care il folosesti)

+ Este mult mai usor de mutat dintr-un loc in altul datorita manerului pe care il are si este mai compact cand este strans

+ Este mai mic decat Tacx Neo si cand este desfacut

+ Este MULT mai silentios ca Tacx Neo

+ Ca si realism nu am putut observa nicio diferenta intre el si Neo, inafara de faptul ca in zwift Neo vibra cand treceai pe offroad

+ poate fi conectat la climb si headwind

- are un mic lag la intervale, si Neo avea lag dar era mai mic - asta se intampla in TrainerRoad - nu stiu daca este de la TR sau de la Kickr (sau daca nu cumva e chiar de la PowerMatch), pentru ca nu am testat in alt soft, dar oricum, ma astept ca problema asta sa fie rezolvata intr-un viitor update de soft (TR sau Kickr)

Spor la alegere.

• Upvote 2

Simulatorul perfect.
Pe trainer te antrenezi, nu te plimbi.
Cum ar fi sa vrea cei care practică Free-ride, Enduro un trainer "realistic" cu hurdup-hurdup?
Impinge in pedale si la primăvară o sa fie bine.

@BodoC n-ai fost atent de ce vrea omul un trainer ”cât mai realistic”. Primăvara nu-l ”coafează” cu nimic în situația lui. :)

• Upvote 1
  • Haha 1