Recommended Posts

Merci frumos de raspunsuri. Da, am scris gresit, scuze. Am gasit niste chestii de genu, cu gel, la 50 ron, dar o sa mai caut.

Guest Chestorino

Buna seara.Va rog frumos,pute-ti sa-mi spune-ti de unde va cumparati aceste mansoane?In afara de comenzi de pe net si din afara.Multumesc.

Din magazinele de biciclete si accesorii. Cam 30-40 lei o pereche "obisnuita".

Eu am acest model (Ergogel D3 Bar Screw-On) de la Velo pe ambele biciclete si sunt extrem de multumit cu ele.

Vreau si eu niste mansoane de astea. Le gasesc pe undeva in Bucuresti ?

Nu sunt periculoase pe coborari gripurile de tip Ergon?

Pai ? Io in ultimii trei ani n-am picat.

E drept ca am niste gripuri cu oarece veleitati ergonomice, dar parca mai inguste oleaca.

Eu am avut ergonomice pana acum. Si acum (dupa ce mi-am pierdut un end bar) am luat unele second care aveau si end bar incoporat , dar neergonomice. Diferenta e de la cer la pamant. in 10 km simt ca-mi amorteste mana ... ceea ce nu s-a intamplat niciodata pe zeci de km inainte.

De aia s-a inventat ESI grips, de cand le-am pus am renunțat la coarne, aveam si ergon g2 inainte , sunt departe ca greutate si confort fata de esi, si dupa 8 ore de pedalat mainile nu au probleme.

De aia s-a inventat ESI grips, de cand le-am pus am renunțat la coarne, aveam si ergon g2 inainte , sunt departe ca greutate si confort fata de esi, si dupa 8 ore de pedalat mainile nu au probleme.

de unde le-ati luat pe astea ESI, din tara a luat cineva (in afara de cele luate de la vlad) sau de afara de la vreun magazin cunoscut?

vreau sa-mi iau si eu, dar prin tzara nu leam gasit nicaieri si de dat comanda afara nu sunt in stare.

Eu unul le-am luat de aici (am luat doua seturi impreuna cu un set de garnituri pentru furca), dar tine-te bine, a durat o luna jumate sa ajunga... cu cel mai ieftin transport (+20$), si au ajuns cu Posta Romana. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif

Nu as spune ca m-au trecut fiorii dupa ce le-am montat, sunt confortabile si foarte usoare (am luat chunky), si destul de fragile.

:-/ Si cu NoTubes am patit aproape la fel, cam o luna de la comanda... De fiecare data nu a fost nici o urgenta, asa ca nu a fost nici o tragedie. O sa ajung sa banuiesc o conspiratie a Postei Romane impotriva mea :wacko:

ce altceva pot sa fac la niste mansoane de cauciuc sa nu se mai roteasca / iasa , le-am taiat pentru gripshiftere (au cam 7 cm)

Infasoara intai niste banda adeziva pe ghidon, uda mansoanele cu alcool pe interior si baga-le fortat.

Help! Un sfat pentru alegerea mansoanelor. Am inlocuit ghidonul FSA XC300 cu FSA K-FORCE Am inteles ca vechile mansoane - Cube Performance nu ar mai fi potrivite pentru acest ghidon, mai mult nici nu erau prea confortabile (dupa un timp amortesc mainile si la caldura se misca pe ghidon).

Help! Un sfat pentru alegerea mansoanelor. Am inlocuit ghidonul FSA XC300 cu FSA K-FORCE Am inteles ca vechile mansoane - Cube Performance nu ar mai fi potrivite pentru acest ghidon, mai mult nici nu erau prea confortabile (dupa un timp amortesc mainile si la caldura se misca pe ghidon).

ESI forever! Sunt cele mai bune din ce am testat până acum.

ESI forever! Sunt cele mai bune din ce am testat până acum.

sustin sus si tare si eu chestia asta. si pe sosea si off-road si la drum lung, merita cu varf si indesat

2 sfaturi am de dat in legatura cu ele:

• daca aveti maini mai mari, luati fararetineri chunky, in niciun caz race, astea-s foarte subtiri, e ca si cum ai avea un pic de scot peste ghidon
  • atentie la montare, au o parte care e mai groasa si trebuie pozitionata sa vina in podul palmei, e bine sa se pozitioneze bine ghidonul de la inceput, sa nu se mai roteasca (cum am facut eu)
in rest numai cuvinte de lauda am, mi-as mai lua vreo 2-3 perechi de rezerva, ca cine stie. luate de pe ebay din europa am dat 64 de lei pe ele.

sustin sus si tare si eu chestia asta. si pe sosea si off-road si la drum lung, merita cu varf si indesat

2 sfaturi am de dat in legatura cu ele:

• daca aveti maini mai mari, luati fararetineri chunky, in niciun caz race, astea-s foarte subtiri, e ca si cum ai avea un pic de scot peste ghidon
  • atentie la montare, au o parte care e mai groasa si trebuie pozitionata sa vina in podul palmei, e bine sa se pozitioneze bine ghidonul de la inceput, sa nu se mai roteasca (cum am facut eu)
in rest numai cuvinte de lauda am, mi-as mai lua vreo 2-3 perechi de rezerva, ca cine stie. luate de pe ebay din europa am dat 64 de lei pe ele.

Se monteaza cu alcool tehnic, nu se mai misca decat cu aer comprimat,

In rest nu stiu ce material sunt dar le-am taiat..gaurit...maltratat, mers cateva mii de km cu ele (printre care si prima evadare) si arata ca noi.....ma rog le-am taiat pentru ca am Sram Attack.. :)

Se monteaza cu alcool tehnic, nu se mai misca decat cu aer comprimat

eu le-am montat cu fixativ, era un topic aci cum se demonteaza si era plauzibila metoda, nu am incercat, desi ar cam trebui.

si eu am luat ditamai cazatura cu ele, pareau distruse dar dupa ce le-am sters (cu mana) un pic, erau ca noi, s-au curatat cu o carpa umeda f usor.

Tot ESI fara drept de apel, ce mai incolo, e bun silconul si la altceva decat balcoane :)

Vezi că sunt scumpe cu spume la RCZ. Ia de pe ebay.

asta ziceam si eu

luate de pe ebay din europa am dat 64 de lei pe ele.

19.22 euro+transport >>> 64 de lei transport inclus de unul singur