Recommended Posts

mersi de info , o sa incerc si aceasta metoda .

am incercat si fixativ , mai rau am facut , se misca mai rau ca inainte sa le spal.

Pai trebuie si sa le lasi cateva ore sa se uste dupa ce le-ai spalat si apoi sa se uste fixativul dupa ce le-ai montat.... altfel e apa de ploaie.

Poate nu ai dimens.corecta,sunt mansoane de 30mm si de 32mm.Eu am luat pt.ghidon de 25.4 mansoane ESI Racer's Edge de 30mm si s-au betonat pe ghidon,daca as fi luat Chunky care au 32mm,nu stiu cum ar fi fost.

32 mm nu se refera cumva la diametrul exterior al mansonului? Cel interior ar trebui sa fie acelasi pt fiecare tip de manson, caci si ghidoanele au acelasi diametru la capete.

Asa m-am gandit si eu,dar am masurat diam. interior la ESI si la ce am avut pana acum,ESI cu diam.de 30mm stau beton iar celelale cu diam.de 32mm,daca strangeam bine de ele,le miscam inainte-inapoi,nu aveau stabilitate.

La ESI nici macar nu trebuie fixativ. Se curata bine ghidonu inainte de montare, se pune capacul la capatul ghidonului se pune niste solutie de geamuri pe interiorul gripului si se monteaza. Se lasa v-o 12, 24h la uscat si apoi nu se mai misca.

La ESI nici macar nu trebuie fixativ. Se curata bine ghidonu inainte de montare, se pune capacul la capatul ghidonului se pune niste solutie de geamuri pe interiorul gripului si se monteaza. Se lasa v-o 12, 24h la uscat si apoi nu se mai misca.

ESI sunt intr-adevar foarte bune.Am incercat si Chunky si Racer's Edge.Se monteaza/demonteaza extrem de usor .Le-am instalat pe un ghidon FSA din carbon (extrem de lucios) si la scurt timp dupa montare am constatat ca mi-e imposibil sa le rasucesc.Singura mea problema cu ele e ca-mi blocheaza circulatia sangelui in palme mai mult decat alte gripuri.Poate sunt palmele mele de vina....

Dar cand trebuiesc scoase, cum se procedeaza?

Dar cand trebuiesc scoase, cum se procedeaza?

Ideal, bagi aer sub ele cu compresorul. Mai puţin ideal, bagi apă cu seringa sub grip şi îl mişti încet până-şi dă drumu.

Ideal, bagi aer sub ele cu compresorul.

compresor nu are toata lumea la indemana si cu pompa nu prea merge. ca sa bagi aer sub presiune tot trebuie sa ridici un pic marginea mansonului si poti baga usor apa pe acolo.

eu toate le-am scos prin rasucire si tragere, mai putin astea esi, care intr-adevar nu se misca nici neam.

eu am de gand sa le scot, avand in vedere ca nu am compresor, bagand apa pe sub ele, probabil am sa fac asta cu o seringa. sau aici mai sunt unele sfaturi

Poate gasesti la cineva compresor auto care se alimenteaza la bricheta de masina ;)

Nu este el foarte puternic, dar ceva aer tot scoate si poate e suficient.

Poate gasesti la cineva compresor auto care se alimenteaza la bricheta de masina

pai in cazul asta e si mai rau,trebuie sa gasesc pe cineva cu masina, ca si la capitolul asta sunt deficitar rau de tot :D

Ca să scot manşoane care nu ies uşor, bag o şurubelniţă subţire sau o spiţă între ghidon şi manşon şi pe lângă ea torn puţină apă. Rotesc spiţa sau şurubelniţa în jurul ghidonului iar astfel ajunge apa sub tot manşonul care atunci iese uşor.

• Upvote 1

Tocmai ce a mentionat MLADEN vroiam sa zic si eu.

Pentru tipicarii cu estetica, in cazul in care surubelnita sau spita ar putea zgaria ghidonul, exista si varianta cu un bat pentru frigarui (se gasesc mai in orice supermarket/hipermarket). Se poate slefui capatul ascutit (sau celalat) si udat cu apa (cred ca merge si un ulei de mecanisme fine, nu am incercat) and voila.

Numai bine

Batu' ala de frigarui sa nu fie prea firav pt treaba pe care trebuie s-o faca, sa se rupa si sa ramana blocat sub manson si sa se rupa.

Oare solutiile gen WD40 afecteaza in vreun fel siliconul?

In principiu nu ar trebui sa se rupa pentru ca nu e necesar sa faci miscari laterale sa "slabesti" ceva.

Trebuie introdus longitudinal sub manson (ud sau uns cu un lubrifiant, nu cred ca WD40 ar fi vreo problema in contactul cu siliconul) si invartit. Prin miscarea de rotatie ar trebui sa adere la silicon si sa se miste pe ghidon. Dupa miscarea de 360 grade, mansonul ar trebui sa aiba un strat subtire de lubrifiant sau apa intre el si ghidon si ar trebui sa poata fi scos.

Numai bine

In principiu nu ar trebui sa se rupa pentru ca nu e necesar sa faci miscari laterale sa "slabesti" ceva.

Trebuie introdus longitudinal sub manson (ud sau uns cu un lubrifiant, nu cred ca WD40 ar fi vreo problema in contactul cu siliconul) si invartit. Prin miscarea de rotatie ar trebui sa adere la silicon si sa se miste pe ghidon. Dupa miscarea de 360 grade, mansonul ar trebui sa aiba un strat subtire de lubrifiant sau apa intre el si ghidon si ar trebui sa poata fi scos.

Numai bine

Fara intentia de a supara pe cineva....nu cred ca ai ce cauta cu WD40 pe langa ESI grips.Tot ce am folosit eu este alcool isopropilic atat la montare cat si la demontare.La montare le-am stropit in interior dupa care gripurile au intrat extrem de usor.Dupa ce s-a evaporat alcoolul (cateva ore) gripurile nu mai puteau fi rotite.La demontare am ridicat usor marginea gripului cu o lopatica de plastic si am injectat din nou alcool.Mi-a luat cam 2 min/grip sa le dau jos si nu am provocat niciun fel de stricaciuni nici gripului nici ghidonului.Era sa uit...am gripuri ESI si pe ghidon de Al si pe ghidon de carbon.La ambele a mers la fel de usor.

Mie întotdeauna mi-a fost suficientă apa simplă. Umezit interiorul la montare; la demontare introduc şurubelniţa umedă sub ele şi o plimb puţin.

WD40 am folosit doar la o bicicletă veche ale cărei manşoane originale aveau un adeziv aplicat pe interior.

am scos si eu mansoanele ESI. batul de frigaruie nu e bun, daca-l fotezi se rupe, surubelnita normala poate sa prinda din manson si sa-l rupa.

eu nu am folosit apa deloc, am scos dopurile si am bagat o surubelnita stea, subtire prin capat, am dat o tura, dar nu se putea roti, atunci am bagat si prin celelalt capat, am facut o tura completa si am reusit sa-l rasucesc, atunci am inceput sa-l scot prin rasucire si tragere, simplu si foarte usor, mansoanele au iesit intregi, fara niciun fel de ciupituri

Cînd ai dopuri de obicei ajută, că nu trebuie să te mai chinui să ocoleşti chestiile montate pe ghidon. Care uneori nu se pot muta suficient.

ce chestii, despre ce vorbesti acolo?

dopurile sunt in capul ghidonului, maxim poti avea bar-end-uri, care sunt 100% demontabile

Mă refer la cazul cînd ai manşoane închise şi trebuie să intri sub ele pe la capătul dinspre centrul ghidonului. Unde, evident, sînt montate schimbătoare etc.

Dupa ce am parcurs un numar de kilometri cu ele, prezint si eu mansoanele mele NS Bikes Martin Slim (editie 2011, pe albastru) :

http://nsbikes.com/2011/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=118&Itemid=443

Eu le-am pus pe bicla de sosea, desi producatorii le descriu drept "bmx freestyle grips designed for mountain bike riders" :P

Imagine postată

Sunt surprinzator de confortabile (desi relativ subtiri), chestiune resimtita dupa ture de 80-90 km. Asta si in contextul unei pozitii optime a ghidonului, gasite dupa indelungi incercari.