Recommended Posts

Mi-am schimbat si eu mansoanele. Dupa 1 sezon. Aveam niste Nukeproof Element Half Waffle, exact astea de aici: http://www.dkbike.ro/mansoane/1273-mansoane-nukeproof-element-half-waffle-negre.html

Ca feeling sunt foarte ok, cauciucul este exact cat trebuie sa fie de moale, grip excelent dar am avut 2 probleme cu ele. De la lovituri am pierdut capacele, sistemul lor de prindere nu e tocmai reusit. Nu intra in ghidon ci se fixeaza pe un miiic santulet de lock-on.

A 2-a problema este chiar lock-on-ul, mai exact surubul lui. E foarte prost, daca nu il strangi cu simt de raspundere, mansonul aluneca pe ghidon, iar la demontare se duce naibii capul cu imbusul ala mic care se rotunjeste foarte usor. Evitati.

Asa ca am trecut pe ESI Chunky. Alta viata !

PS - Am vrut sa iau ESI negre, doar ca negrul de la ei e cam gri, nu e cum vedeti prin poze. Asa ca am luat rosii :)

Problema la alea negre e ca se murdăresc încât nu prea poti sa le mai cureți. Obțineam rezultate mai bune atunci cand le curatam pe alea albe.

Și la astea pierzi capace dacă pici :). Am tot pierdut. ..

Am tot pierdut. ..

aka "Am tot cazut ..." :)

Daca vrei ergonomice, cauta un model care sa aiba lock-on, altfel se vor rasuci pe ghidon.

Folosesc modelul asta si pot spune ca sunt ok, cauciucul este suficient de moale si absoarbe din vibratii. Se fixeaza bine pe ghidon iar suruburile nu trebuiesc fortate.

• Upvote 1

Daca vrei ergonomice, cauta un model care sa aiba lock-on, altfel se vor rasuci pe ghidon.

Subscriu. Fără lock on le iei degeaba.

Întrebare pentru cei care le-au folosit pe ambele, dinre cele două tipuri de modele, care e mai confortabil? :)

rfr.jpgcube.jpg

La drum lung as merge pe cele ergonomice.

In caz ca cineva cauta o alternativa mai ieftina la ESI Grips, ea se gaseste in magazinul celor de la Wiggle: LifeLine Silicone Handlebar Grips la 6.5 euro perechea (fata de 18-20 cat costa ESI). Am cumparat o pereche si, cel putin la primul contact cu ele, arata si se simt identice cu ESI Grips. Nu stiu cum se comporta in timp, dar materialul chiar pare acelasi.

• Upvote 1

Eu am Esi de vreo 3 ani, se comporta fantastic, doar ca fiind verzi, se murdaresc repede, le-am curatat si cu benzina, si cu spray de curatat lanturi, nu patesc nimic. Sunt ca noi. Daca si alea de 6.5 euro vor tine atat si se comporta bine in timp, merita.

ESI-urile mele s-au cam ciupit pe la margini dar rezista de 3 ani la tavaleala. @@mumus zici ca merg curatate cu spray de lanturi ? Nu se topesc ?

Eu am de 3 ani Token pe MTB, luate de la playbike. Acum nu mai au de silicon, din pacate. Le curat cu servetele umede.

S-au mai ciupit pe margine, era inevitabil.

ESI-urile mele s-au cam ciupit pe la margini dar rezista de 3 ani la tavaleala. @@mumus zici ca merg curatate cu spray de lanturi ? Nu se topesc ?

spray de lant, wd40, ce vrei tu, dar nu lasi o ora... Pulverizezi, lasi 10 secunde si stergi, eventual repeti.

Daca vrei, fac filmulet :))

Nu, te cred. Dar nu incerc. Eu le sterg cu puf-puf de geamuri si daca-s mai jegoase cu Fairy.

Stii ce mai merge bine, eu am un fel de rumegus colorat, parfumat,  ptr sters jegul de pe maini cand lucrezi cu ceva uleios, eu am de la Lid'l dar sunt N firme ce produc asa ceva, la mine si cu ala se curata super, in rest, cu puf-puf eu dau degeaba :)  Bine, curat lantul, pun mana sa mai schimb vitezele...Rezultat: mansoane murdare,  mai nou am inceput sa lucrez la ea cu manusi, cand ajung la reglaje, le scot.

Am si eu rumegus din ala, e bestial. Nu ataca mansoanele ? Ca are ceva soda caustica in el ...

Pare atacat???  Nu este atacat, iti spun eu :)

Faci asa:  Umezesti bine mansoanele cu apa calda, umezesti maineile, pui in palme 'rumegus' freci bine in palme, pui pe mansoane, freci bine de tot, clatesti bine cu apa calda si gata.