Recommended Posts

Revin si eu dupa vreo 20 km facuti, ce sa zic, socurile nu se simt mai deloc, bine...si furca isi face treaba din plin, dar ca ergonomie din cauza ca sunt drepte, palesc grav pe langa vechile mansoane richey , primul model din link, doar ca ale mele sunt colorate invers. (   https://www.google.ro/search?q=mansoane+richey&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=a1PYUeWEHo_VsgbE2IGwBg&biw=1440&bih=785&sei=iVPYUejlMsbXtAbanID4DQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=9CEzlIvQwjmPXM%3A%3Br26j9ooQ_yl4oM%3Bhttp%253A%252F%252Fgreenbike.ro%252F996-home_default%252Fritchey-true-6-grips-black-white.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fgreenbike.ro%252Fproduse%252Fmansoane-atasabile-28.html%3B200%3B150   )  ma dor si palmele, am manusi cu silicon in ele, sincer...nu merita decat 30 ron, pe richey am dat parca 35, alea merita dublu...   Nu aruncati cu pietre, este parerea mea personala, sunt niste mansoane care absorb bine, dar nu sunt deloc comode!

@@mumus: cum naiba sa pui vaselina ca sa le bagi? eu am pus ESI pana acum (vreo 5 perechi pe uscat fara probleme) Eu unul de 3 ani incoace am avut doar esi pe toate bike-urile si altceva nu mai pun.

La mansoanele obisnuite puneam un pic de vaselina, intrau ok, in 2-3 zile se fixau si ramaneau acolo...  

Eu Esi nu mai pun :) daca erau mai rotunjite in mijloc erau parfum, dar asa drepte, nu se pupa cu mana mea...

Ca nu se pupa cu mana ta aia e altceva, dar nu poti spune ca nu-s bune din cauza asta. Mai corect era: "nu-s potrivite pentru mine"

Si sincer sa fiu esti primul care aud ca are Esi si nu-i plac si stiu cel putin 100 de oameni care au.

Si eu am montat esi usor. Am urmarit un video la ei pe site unde tipul ala arata cum trebuie pozitionate corect.

Important e sa fie ghidonul curat.

Ca nu se pupa cu mana ta aia e altceva, dar nu poti spune ca nu-s bune din cauza asta. Mai corect era: "nu-s potrivite pentru mine"

Si sincer sa fiu esti primul care aud ca are Esi si nu-i plac si stiu cel putin 100 de oameni care au.

Din momentul in care am cumparat un produs scump, de top, ma asteptam la confort, nu am pare de el, deci, nu sunt multumit, am zis clar, din cauza ca sunt drepte imi obosesc mainile... si daca sunt primul din 100 ce?  Nu am facut tam tam, si nu o sa fac, mi-am spus doar parerea...

Doar pentru că-i scump nu înseamnă că-i bun pentru toată lumea... O șa de carbon ce costă o mică avere va rupe fundurile unora, garantat.

Manșoanele se montează cu apă sau apă și săpun/apă și un pic de detergent de vase. Așa alunecă, apoi apa se usucă și ele înțepenesc în poziție. Pentru demontare, se bagă o scobitoare sau ac între manșon și ghidon, se toarnă o picătură de apă sau de detergent de vase (concentrat), și imediat iese afară.

Cel mai usor si rapid se monteaza cu spirt sau alcool :P

Aluneca imediat, alcoolul se evapora rapid si mansoanele raman pe pozitie.

Spirtul e apa cu un pic de alcool si colorant. Detergentul de geamuri e apa cu alcool, ceva detergent si parfum. Deci pana la urma tot cam la aceeasi idee ajungem: apa cu ceva agent de sporire a tensiunii superficiale, dar nu vaselina!

Pentru schimbatoare XO rotative care Esi ar fi mai potrivit  race, chunky sau extra chunky . As vrea sa fie cat mai intr-un drept cu maneta, sa nu depaseasca sau sa nu fie mai joasa. eventual daca are cineva si poze ar fi super(nu de pe google ca alea le-am vazut). 

cred ca cele race, chunky mi se par grosute...

ps:  azi am dat barendurile jos, sa vad daca se vede cumva vreo parte groasda pe esi , sa le montez corect, cred ca e diferenta de un milimetru maxim... da na, acum le-am montat corect, si de data asta am folosit lichid de parbriz ptr defrost, era intr-un fas-fas in garaj, si cu asta intradevar e usor nene de montat,  cel cu care l-am montat initial, era fas-fas de geamuri ptr gospodarie, da cred ca era vreun model fara alcool... si deaia a mers extrem de greu.

Si azi am mai facut vreo 20 km, sunt foarte ok pe denivelari, sunt ok ca grip, dar ca  confort sunt un pic mai slabe decat ce am avut anterior, :( regret banii dati, si azi curatand lantul si pinioanele, mai schimband intre timp vitezele, am reusit sa le si murdaresc, si nu se ia nici cu alcool, nici cu degresant...  cumparati negre, ca nu e ca in reclama...

Mie cu Sram Attack mi se aliniază bine gripurile Chunky...

Bun hai sa va povestesc si eu despre ESI dupa 2 luni de folosinta. Eu am modelul chunky rosii.  M-am chinuit 15 minute sa le montez pe uscate. N-a mers. Le-am udat  cu apa chioara si le-am montat in 2 minute. Se mai jegosesc,am reusit sa le murdaresc si cu negreala de  la transmisie insa un burete cu Axion mi le-au facut ca noi. In ceea ce priveste functionalitatea lor:  sunt cele mai bune gripuri din cate am reusit sa am si sa testez. Sunt singurele care nu mi-au dat dureri de maini din prima tura. Nici dupa 100 de km nu am avut ce sa le reprosez. 

Totusi daca dupa 20 de km apar dureri la maini atunci fie pozitia pe bike nu e buna fie ar trebui facute niste exercitii cu un powerball ptr intarirea incheieturilor..

Salut!

Niste gripuri confortabile si cat de cat durabile pentru xc mi-ati putea recomanda?

Pana acum am avut niste gripuri de la Sram dar toate socurile si vibratiile se cam resimt in incheietura.

563_0_7.jpg

Am auzit ca modelul acesta de la Ritchey ar fi foarte confortabil si ca ar plusa si la capitolul aderenta.http://www.racingbikeshop.ro/shop/componente-biciclete/mansoane-ghidolina/manson-ritchey-wcs-true-grip-ergo-4-bolt-locking-negru

A folosit/foloseste cineva modelul acesta?Daca da,as dori sa stiu cum sunt intr-adevar.

Marian01, mansoanele Ritchey WCS True Grip Ergo le-am avut eu si le-am schimbat cu Esi.

Ca si aderenta nu am sesizat nici o diferenta, in schimb spuma mansoanelor Ritchey tind sa se rasuceasca.

Parerea mea personala este ca Esi sunt cele mai confortabile mansoane pe care le-am avut. Cat despre montaj, le-am pus cu spirt medicinal ca d'asta am avut la dispozitie si toata treaba a durat cred 30 sec. Dupa o ora erau fixate super bine.

Am pus Esi chunky si se aliniaza perfect cu manetele, mersi Radu de recomandare. 

Cateva imagini concludente:

product_412467_13549.jpg 4478114622_e741ff16b4_b.jpg

Asa se aliniaza modelul Chunky cu gripurile X.0 de 9

Pot confirma ca vin exact ca imi poza pusa de Vlad , la fix , de taiat se taie foarte usor cu cutter sau o foarfeca care taie bine. 

Mi-am montat niste ghidolina pe post de mansoane, cu ajutorul lui Radu Vadan :D. Feeling-ul este excelent, materialul ia forma mainilor, nu este obositor pt. palmi, bate orice manson de cauciuc, dar nu cred(Nu am avut inca) ca ajunge la performanta unor ESI-uri.

Deci, zic eu, daca n-ai bani de ESI, merita sa-ti faci asa. Eu am pus 2 straturi de ghidolina per bucata, imi ajunge pentru inca o aplicare, daca imi schimb in viitor ghidonu'.

DSC08367.JPG

DSC08366.JPG

Nice, arata bine

Singura chestie , nu stiu cum se comporta la drum lung dc nu ai manusile la tine(mi sa mai intamplat : )

Eu am luat ESI Grips cand nu erau asa conoscute la noi, parca 15 $ costa pe ebay in USA

esi fara manusi e ok, m-am dat azi :) parca e chiar mai bine :)

Este mai bine, ai priza excelenta, cred ca sunt singurele cu care am mers +100 km fara sa fac basici la maini 

in cazul asta manusile sunt pentru protectie, dc cazi la 40 km/h si pui mana jos nu o sa fii foarte fericit :)