Recommended Posts

La mine cred ca e mai ok fara manusi, ptr ca am mainile mai mici,  oricum, aveau un mare plus daca aveau si o forma ergonomica, daca nu erau drepte...

Inca nu am facut tura lunga, doar ture de 30-35 km, scurte. Sper sa fac in weekendul asta o tura mai lunga. Dar nu cred ca ar fi vreo problema, fiind mult mai comode decat ce am avut pana acum.

Eu folosesc manusi doar in cazul cand cad si sa nu-mi bulesc palmile.

Oricum  la comfortul palmilor are rol si pozitia buna pe sa si distributia greutatii egale.

Inainte sa cazi pui manusile sau cum ? :)

Oricum marea majoritatea a mansoanelor sunt o bataie de joc, sunt toate facute din acelasi cauciuc oribil , difera striatii si culoarea

• Upvote 1

iar m-am dat fara manusi :) e super, dar in momentul in care am inceput sa transpir au inceput sa alunece, deci tot cu manusi o sa le folosesc.

Revin dupa 100 de km de pedalat de sosea(dupaia inca vreo 50 de km), n-am gresit deloc cu ghidolina, nu incepe sa ma deranjeze chiar deloc, ma bucur ca am facut alegerea corecta. Daca n-aveti bani de ESI, puneti-va ghidolina SRAM, care-i mai groasa ca si BBB, de exemplu, cel putin dublu.

in cazul asta manusile sunt pentru protectie, dc cazi la 40 km/h si pui mana jos nu o sa fii foarte fericit :)

Ce-i drept n-am cazut de prea multe ori pana acum pe trasee offroad, dar la 40km/h cred ca ultimul lucru care te salveaza de neplaceri sunt manusile :D

Referitor la grip-urile ESI si eu le recomand: sunt usoare, se monteaza rapid (eu le-am pus cu spirt) si ofera aderenta buna. Nu mai zic ca poti merge lejer fara manusi pe trasee mai lejere - eu pana acum, cu mansoanele clasice de cauciuc, faceam bataturi la baza degetelor. De cand cu mansoanele ESI au inceput sa treaca.

Acum mai ramane de vazut doar cat vor rezista.

Pana la urma mi se par mai ok modelele de mai jos. Pentru care sa optez?

Pe care sa o aleg?

FSA Ultra-Gel Cork Bar Tape

Easton Cork Bar Tape

Cat m-am dat eu cu cursiera am avut Lizzard Skins DSP si mi s-a parut foarte faina :) doar ca e mai scumpa

Din cate stiu eu nu se potrivesc cele pentru ergo iar cele dedicate nu se prea gasesc la noi.

S-ar putea sa iesi mai ieftin daca vei cumpara un set de manete SH cu mansoane in stare buna.

@@crk Mulțumesc pentru răspunsul prompt. Nah, nu am chef să le schimb. Dacă nu găsesc am să le înfășor cu bandă adezivă. :D

Ce parere aveti de manerele de la Decathlon de 59 ron?

Momentan am manere normale si ma cam doare podul palmei, am inteles ca manerele ergonomice ar ajuta in acest sens.

Am dat o tura de magazine in Iasi si cele de la Decathlon mi se par cele mai bune la materiale, si tot de la ei am si bicicleta asa ca am o mica inclinatie spre ei.

Au cauciuc ceva mai moare si pret ceva mai mic fata de ce am mai gasit in oras.

Ar fi altceva mult mai bun la un pret rezonabil pana in 100 ron sa zic?

maner-lung-sm23.jpg

http://www.decathlon.ro/sisteme-de-directie-mtb/8298465-maner-lung-sm23-1.html

Cum vrei , eu sunt la a 3 ia pereche , si nu as pune altceva nici gratis sa primesc.

Am essi grips, nu mi se par asa extraordinare, as incerca si ceva ergonomic inainte sa afirm ca numai essi vreau de acum incolo...

nu as pune altceva nici gratis sa primesc

Doar fiindcă ți se potrivesc ție nu înseamnă că vor fi bune pentru toată lumea. De exemplu, pielea mea reacționează cu siliconul; în 3-4 luni de utilizare distrug un mouse, dacă este învelit în silicon pentru aderență mai bună. Am ajuns să folosesc doar plasticăraie la calculatoare. Știi ce greu e să găsești un mouse bun și fără silicon? Până și petardele alea de 10 lei din Cora au acum „soft grip”...

Revenind: cele mai bune manșoane cu suport pentru palmă pe care le-am folosit sunt Ergon GP1, sau variantele cu diverse „cornițe” (GP3 au fost foarte bune pentru trekking, până când am căzut și cornițele din plastic s-au spart; un amic a folosit GP5 cu care de-abia intra în lift și cornițele s-au dovedit a fi inutile pentru genul de bicicleală pe care îl practica el). Altele încercate, de la BBB la cele din Decathlon sau unele branded Cube (parcă), s-au dovedit a fi niște plasticăraie tari, cu formă neinspirată pentru susținerea palmei, sau care nu se fixau pe ghidon și se învârteau în mers. Ergon nu sunt reversibile stânga-dreapta, au o formă ușor adâncită pentru palme și o suprafață de sprijin mai mare, ceea ce nu pot spune despre cele din poză de la Decathlon.

Încă ceva: dacă te dor palmele, s-ar putea ca (doar) manșoanele să nu fie rezolvarea. Poate lași prea mare greutate în palme. Asta poate fi de la:

• șaua înclinată prea înspre față (dă senzația că aluneci în față, și atunci te proptești tare în mâini) -> ridică vârful șeii un pic și vezi cum te simți, dacă ajungi la disconfort în perineu sau senzația că aluneci spre spate atunci e prea mult;
  • șaua culisată prea mult spre spate și/sau pipa prea lungă (forțează trunchiul să stea un pic mai întins înainte, cu efort ceva mai mare în palme) -> culisează șaua pe șine 1-2 centimetri mai în față păstrând înclinația, eventual schimbă și tija de șa cu una care nu are prinderea șeii mult excentrică; schimbă pipa cu una mai scurtă;
  • ghidonul cu forma nepotrivită mâinilor tale (cel standard de MTB, drept sau aproape drept, cu riser mic și unghi de 6 grade, forțează încheieturile; după multe încercări eu am ajuns la un ghidon de trekking pe MTB, foarte curbat și ridicat, dar pe care încheieturile se simt perfect) -> încearcă un alt ghidon și vezi cum te simți;
  • cadrul prea mare -> schimbă cadrul; indiciu: reglează înălțimea șeii încât să pedalezi cu călcâiele pe pedale și picioarele perfect drepte, fără să miști bazinul pe șa când pedalezi; dacă nu poți face asta fiindcă șaua e la limita inferioară sau tija e scoasă doar 2-3 centimetri din cadru, probabil că ai un cadru prea mare.
  • Upvote 1

Intradevar daca ceva ii bun pentru mine nu inseamna ca ii bun pentru oricine , dar daca sunt super multumit de un produs inseamna ca il pot recomanda . Toate bicicletele au venit cu alte gripuri , diverse modele , si erau mai incomode cu manusi decat sunt esi fara manusi .

• Upvote 2

seaua am verificat-o, e perfect dreapta, am pus un tocator pe care am pus un pahar cu apa

am 1.77m si am cadru de 18" ar trebui sa fie bun, pot sta in picioare incalecand cadrul iar seaua e ridicata pana la linia 5 din 20, deci e ridicata la 75% din inaltimea maxima

ceea ce mi-au spus mai mult e ca pipa e prea lunga, de 110mm, cred ca voi incerca cu una de 80-90mm in combinatie cu mansoane ergo gp1

• Upvote 1

De curand, am observat ca mi-au fost furate mansoanele de pe semicursiera. Pur si simplu nu mai erau acolo unde o lasasem pentru iarna (pe unde a mai umblat multa lume) si cred ca mi-au fost furate. Stiti de unde as putea cumpara astfel de mansoane? Mentionez ca numai partile din fata au fost furate (cele incercuite in poza).

b46s20.jpg

Pe marea majoritate a cursierelor nu se folosesc mansoane, ci ghidolina.

Probabil mansoanele de MTB sunt cam scurte si cam rigide ca sa le poti trage pe capetele ghidonului de cursiera. 

Se gasesc niste mansoane de burete, destul de lungi si flexibile ca sa se potriveasca. Sau poti incerca mansoane de BMX, care sunt mai lungi si mai moi.