hcampian

BROOKS Fan Club

Recommended Posts

Vad ca sunt din ce in ce mai multi iubitori de Brooks. Hai sa vedem fiecare ce sa foloseste, poze si chiar si alte produse Brooks folosite de membrii clubului. Eu ma apuc de facut poze...

• Upvote 1

Pot sa ma inscriu si eu? Deocamdata sunt doar membru aspirant. :(

EU am avut o bikla de curse RALEIGH TEAM RECORD adusa din ANGLIA prin ani 82 cumparata cu sange [15000 lei ] Tata a vandut o garsoniera cu 57000 lei si cu rugamiti si lacrimi a cedat si mi-a cumparat bikla care pe vremea aia in care sputnikul era baza la noi.Si pe langa faptul ca avea furcile fata spate patent campa si directia campa avea si o sea pe masura BROOKS PROFESIONAL .Am mers cu ea mii de km si nu cred ca am avut vreodata vreo sea mai confortabila .La un momendat aparusera pe piata mai exact la targ sea favorit special din plastic negru care era tare ca betonul dar extrem de usoara.Am dat repede jos brooks si am pus saua cea noua mandru foc .Am mers tiu minte pana la GIURGIU DUS INTORS si am venit cu fundul prastie .Atunci am realizat eu ce calitate avea aceasta sea.Cred ca era totusi cam grea poate ma insel dar cu tija cu tot sa fi fost la 1 kg .In orice caz nu stiu daca se mai face asa ceva in zilele noastre dar un BROOKS nu se uita niciodata Am si poza cu ea dar bikla am vanduto si poza este prea mare si nu o pot baga .E batuta cu capse de cupru si avea un sis. de intindere a pieli .

sanatate

Sa Brooks, model B 190.

Cel mai mare din gama.

O am de 3 ani si sunt super-incantat de ea.

Saua asta este perfecta pentru unul ca mine (1,90 m inaltime si 110 kg, in viu).

Sistemul de arcuri isi face treba din plin, filtrand aproape orice denivelare a drumului.

Oricum, pentru ture mai lungi, pe asfalt, este exact ceea ce imi trebuie.

Mi s-a spus ca arata ca saua de Tohan, dar nu ma intereseaza.

Important este confortul oferit, nu aspectul estetic.

Una peste alta, chiar se merita investitia intr-o sa de calitate.

Cateva poze:

Imagine postată

Imagine postată

Brooks Finesse Titanium Black, pentru fata mea pe tandem ! ;)

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Avea si o sea pe masura BROOKS PROFESIONAL .In orice caz nu stiu daca se mai face asa ceva in zilele noastre

Se face, este exact saua mea de concurs de MTB, tot asa, batuta cu capse de cupru si cu sistem de intindere. Are in functie de versiune 350 - 500 g (nu sunt valori exacte, mi-e lene sa caut). Cele mai usoare sunt cele de titan. Oricum, in afara de materialul sinelor la cele de titan, restul ei se lauda ca e neschimbat de zeci de ani.

Uite asa arata acum (o poza gasita in graba). Cred ca e la fel :rolleyes:

L.E. Uitandu-ma la poza asta, nu am putut sa nu remarc contrastul tehnologic: in stanga, o sa din anii 50, in dreapta, una din cele mai moderne tehnologii, GPS-ul. Oare isi inchipuiau cei ce au conceput prima data saua asta ca, in secolul XXI, ea va continua sa fie folosita alaturi de ceva ce pe vremea aia era demn doar de cartile de SF? Se poate considera ca la aia meditam si eu in poza, nu la spita rupta si daca o sa ma tina roata 20 km de downhill pana jos :P

Imagine postată

• Upvote 2

DA se pare ca sunt la fel pe laterale scria brooks professional .Ma interesa cam la ce pret se poate cumpara. Am o cursiera colnago batran ani 85 echipat tot campa si tare mi-ar placea sa mai am un BROOKS pe ea.

Am vandut bikla raleigh si am dat-o cu tot cu sea BROOKS pe ea [un mare idiot :( ]

sanatate la multi ani SI HCAMPIAN poate sti sau macar niste preturi pentru o sea adevarata BROOKS :)

Cea mai la indemana solutie este Veloteca

Sau comanda pe siteurile straine.

Un Brooks Professional ar trebui sa te coste nou undeva pe la 4-500 RON, asa, informativ. Eu am luat saua SH cu vreo 150 RON si am observat ca pe aici se invarte pretul la unele SH in stare foarte buna, 150-200 RON. Daca te intereseaza, iti dau pe PM datele de contact ale cuiva care s-ar putea sa aiba de vanzare asa ceva (nu stiu sigur daca are) - de la cine am cumparat-o si eu.

@ buchter emil

Confirm si eu ceea ce ti-a spus xemax referitor la magazin.

Au o gama variata de Brooks, frumos si profesional prezentate.

Plus o gramada de accesorii.

bravo MARIUS BV SI UN 10 pentru poza exact asa arata bikla mea era material reinolds 531 si saua aia BROOKS.Am mai vazut si alte bikle raleigh dar mai slabute calitativ .Adevarat ca nu se compara cu biklele italiene dar o bikla foarte robusta si nu pot sa nu povestesc o mica intamplare cu ea care este si o dovada a robusteti pomenite .Mergeam pe pipera la vale si cineva a vrut sa traverseze soseaua si sa oprit in mijocul axei drumului pe sensul celalalt venea o masina ,si omul in loc sa stea acolo a sarit pe partea mea si am intrat in el de am zburat 10 m si nu este o exagerare deoarece acolo am gasit sepcuta de ciclist.La asa impact roata sa facut 8 si a trebuit sa merg pe jos acasa.Desi roata nu a mai fost buna de nimic cadrul a ramas perfect furca impecabila si eu sunt un tip foarte pretentios si scrupulos din fire si am analizato foarte atent Din pacate am vanduto deoarece era cam mare pentru mine 57 eu avan nevoie de 54 .Dar macar saua BROOKS sa o fi retinut.BIKLA si saua BROOKS o are un baiat de pe acest forum si a facut un single de toata frumusetea

sanatate si scuze daca am scris mai mult decat era cazul dar MARIUS BV caruia ii multumesc pentru aceasta poza, ma facut sa i-mi revina amintirile tinereti :rolleyes:

da HCAMPIAN daca nu cer prea mult trimite pe pm datele si daca esti din BUCURESTI dau o bere buna .Ceva la sh ma intereseaza,nu pot da 5mil pe o sea chiar daca este brooks .

mersi si astept pm :)

HCAMPIAN ai ramas dator cu problema de sea ,indiferent de rezultat astept un raspuns daca ai timpul necesar

sanatate :)

Banuiesc ca sunt la fel de bune calitativ ,dar eu prefer the old style alea din piele neagra sau roscata cu nituri de cupru .

Confort mai mare ca batranul BROOKS nu cred ca mai exista momentan. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Am o geanta de curier Brooks si este foarte comoda pe bicicleta desi este destul de masiva.

Englezii astia au o atentie deosebita pentru detalii. Alaturi de geanta mi-ai trimis si doua suruburi de rezerva. :)

post-2060-0-68073300-1296501901_thumb.jpg

Astept sa-mi soseasca saua Brooks B17 Standard pentru Trek-ul meu 6300. Nu prea stiu daca am facut bine ca am comandat o. Hai incurajati-ma si spuneti ca totul e ok !!! Imagine postată

Cum ti-o fi norocul... Eu am 3 sei Brooks, dar toate le-am luat second hand, deci erau gata inmuiate.

Prima sa am gasit-o pe bicla unui coleg, pe care o reparam. Pe sa era o husa, si cand am luat-o am vazut minunatia. Era vorba de o B15 intr-o stare foarte avansata de degradare. Colegul mi-a dat-o la schimb pe una ieftina de plastic si burete.

Imagine postată

Desi arata foarte rau, si nici arcuri nu are, e foarte comoda si moale. Am uns-o, frecat-o si masat-o cu toate cremele si alifiile si si-a revenit partial.

Imagine postată

Pe dedesupt mai are o dublura din piele mai groasa si mai rigida. La alte modele nu am vazut aceasta dublura.

Imagine postată