hcampian

BROOKS Fan Club

Recommended Posts

Salutare,

Pana la urma voi folositi bazon pe bicicletele cu sei Brooks? De asemenea care dintre voi au o sa Brooks pe cursiera si fac ture lungi?

Cu Team Pro nu m-am inteles nici pe MTB nici pe cursiera. Acuma folosesc de cel putin 1 an jumate, un B17 Imperial si tot nu ma inteleg cu ea. Dupa 5-7 km, imi amortesc degetele de la picioare.

Mentionez urmatoarele:

- am pedale cu pini de MTB pe cursiera

- incaltamintea de regula trebuie sa fie cu talpa plata si cat mai lejera; daca pun talpa cu crampoane sau mai groasa sau ceva care strange, simptomul apare mai repede

- daca pedalez cu mijlocul talpii pe pedale simptomul dispare si apare mult mai greu;

- daca fac opriri dese, simptomul intarzie sa apara

- nu am testat inca pedalatul strict in picioare pe o distanta lunga

- acest simptom este prezent si la alte sei

Idei?

Edited by sentric
inca o linie adaugata

Da saua un pic mai jos, 2-3 mm. Posibil ca actuala pozitie sa determine extensia exagerata a gambei pe coapsa (extensia genunchiului).

Ce intelegi incaltari cu talpa plata si lejera? Tenisi/bascheti?  Nu e in regula sa pedalezi cu asa ceva, nu ai aderenta suficienta, iar talpa nu amortizeaza socurile venite din pedale.

Ia-ti niste pantofi de drumetie mai sanatosi, care sa nu te stranga. Foloseste tactica asta de legare a siretului.

Nu e cazul sa testezi pedalatul in picioare pe distanta lunga, ca nu ai de ce. Te mai ridici in sa pe unele catarari mai abrupte, reprize scurte.

Vezi ca B17 Imperial nu prea e sa in care sa stai in pozitie aero de cursiera, ci una in care sa stai mai comod (tip trekking/touring).

Dupa pedalare mai aplecat in fata la sosea, nici eu nu ma simteam grozav pe B17 standard. Daca reveneam la pozitia mai relaxata, era ok.

Am pedalat in general cu bazon, in turele lungi mai lungi (60 - 120 km/zi).

In ture scurte, pana in 40 km, am mers si fara bazon, cu pantaloni trei-sferturi sport.

• Like 1

Si la mine apareau amorteli cand foloseam incaltaminte cam de orice fel.De cand am trecut la sandale cu talpa tare

nu mai am nici o problema.

@sentric   Amortelile alea apar de la incaltaminte prea stramta sau fixa pe picior,ia-ti incaltaminte cu jumate sau un nr mai mare,pe bicicleta picioarele se mai umfla si de aia apar amortelile(de regula unde degetele stau fix in botul pantofului)

Pai bun, sa le luam pe rand:

@Traveller

- am incercat si cu saua mai jos, insa simt o usoara jena la genunchiul drept de ceva ani; acuma umblu cu genunchiere;

- incaltarile sunt acestea: 

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/22016278_1419216118198411_165283690_n.jpg?oh=0ae43b363a2b74f197288c7f1b253cf9&oe=59CB3F20

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/22052934_1419217031531653_1836238628_n.jpg?oh=36cdf5eed0d3949119b910b49637ec05&oe=59CB141E   (gaurile sunt de la pinii pedalelor :D, dar nu le simt inca)

si mai am o pereche de "conversi chinezesti" din aia care se gasesc in orice hypermarket. Pe aceste 2 perechi ma simt cel mai bine pe bicicleta. Mi-am luat si astia pentru "scandal si uzura" si sunt groaznici pe bicicleta:

http://media.decathlon.ro/606579/incaltaminte-drumetii-arpenaz-50-negru-barbati.jpg

Voi incerca acea tactica de legare, desi la prima vedere recunosc ca nu pricep cum m-ar putea ajuta. Despre sa, bun stiu ca nu e chiar pentru cursiera, insa am inteles ca acele modele de Brooks pentru cursiera au pielea foarte foarte tare. Avand experienta nefasta cu Team Pro plus ocazia testarii catorva seii plastice cu crapatura care au adus un pic de confort, m-a determinat sa incerc din nou un Brooks, insa cu taietura si un pic mai ingust.

Ziceam de mers in picioare, pentru ca eu banuiesc ca o mare parte din simptome se datoreaza si presiunii asupra fundului si a partilor moi aferente.

@liviu m.

Haha, interesant. Ma crezi ca imi displac sandalele? Am picioare de om care nu a mers pe sandale decat atunci cand era foarte mic. Abia anul asta incepe sa ma atraga ideea. Toamna, iarna ce facem insa?

@Diesel
Eu port 42. Am incercat cu niste  Globe masura 45 de la un amic. E mai bine, dar intr-o tura de acasa pana la munca, simptomele tot apar.

Ramane sa incerc si bazon, indiferent de sa. Cumva in sinea mea speram ca ture lungi fara bazon sunt posibile.

Edited by sentric
tag pentru Diesel

sentric

Salut!

Daca crezi ca glumesc,sandalele astea(aici numai una) au cateva mii de km,urmeaza sa le reformez.Trebie sa fie cat mai fixe pe picior.

25476388baf7097b83ee0273d7e8dc157ba55580

Pentru toamna tarzie/Iarna/Primavara devreme

25476389101fbfbe0d8c4dd3db078fe71b7b2f85

Ia-ți niște pantaloni cu bazon bun, sunt unii în decathlon cu bazon portocaliu la 120-140 de lei.

La faza cu tenișii e greu de comentat, alea sunt exact genul de încălțări complet contraindicate. Faptul că îți apar repede amorțeli in talpă, pe care le poți amână folosind teniși și pedalând cu mijlocul piciorului, deci cam aiurea, îmi dă de gândit. Nu cred că șaua e problema de bază. Niște poze cu tine pe bicicletă, in mers și din profil, ai?

Că e cam bizară situația.

@sentric  Raspund si eu mai tarzior ca omu batran, nu poate fi amorteala aia generata de sa in mod sigur. Sa nu fie ceva generat de o problema din coloana,nervul sciatic,hernie de disc etc ,poate un domn doctor de pe aici sa ne lamureasca asa fara consultatie.

Incerc sa revin cu poze saptamana asta. Daca e nevoie sa deschid un thread nou, va rog sa imi spuneti.