hcampian

BROOKS Fan Club

Recommended Posts

Salutare,

Pana la urma voi folositi bazon pe bicicletele cu sei Brooks? De asemenea care dintre voi au o sa Brooks pe cursiera si fac ture lungi?

Cu Team Pro nu m-am inteles nici pe MTB nici pe cursiera. Acuma folosesc de cel putin 1 an jumate, un B17 Imperial si tot nu ma inteleg cu ea. Dupa 5-7 km, imi amortesc degetele de la picioare.

Mentionez urmatoarele:

- am pedale cu pini de MTB pe cursiera

- incaltamintea de regula trebuie sa fie cu talpa plata si cat mai lejera; daca pun talpa cu crampoane sau mai groasa sau ceva care strange, simptomul apare mai repede

- daca pedalez cu mijlocul talpii pe pedale simptomul dispare si apare mult mai greu;

- daca fac opriri dese, simptomul intarzie sa apara

- nu am testat inca pedalatul strict in picioare pe o distanta lunga

- acest simptom este prezent si la alte sei

Idei?

Edited by sentric
inca o linie adaugata

Da saua un pic mai jos, 2-3 mm. Posibil ca actuala pozitie sa determine extensia exagerata a gambei pe coapsa (extensia genunchiului).

Ce intelegi incaltari cu talpa plata si lejera? Tenisi/bascheti?  Nu e in regula sa pedalezi cu asa ceva, nu ai aderenta suficienta, iar talpa nu amortizeaza socurile venite din pedale.

Ia-ti niste pantofi de drumetie mai sanatosi, care sa nu te stranga. Foloseste tactica asta de legare a siretului.

Nu e cazul sa testezi pedalatul in picioare pe distanta lunga, ca nu ai de ce. Te mai ridici in sa pe unele catarari mai abrupte, reprize scurte.

Vezi ca B17 Imperial nu prea e sa in care sa stai in pozitie aero de cursiera, ci una in care sa stai mai comod (tip trekking/touring).

Dupa pedalare mai aplecat in fata la sosea, nici eu nu ma simteam grozav pe B17 standard. Daca reveneam la pozitia mai relaxata, era ok.

Am pedalat in general cu bazon, in turele lungi mai lungi (60 - 120 km/zi).

In ture scurte, pana in 40 km, am mers si fara bazon, cu pantaloni trei-sferturi sport.

• Like 1

Si la mine apareau amorteli cand foloseam incaltaminte cam de orice fel.De cand am trecut la sandale cu talpa tare

nu mai am nici o problema.

@sentric   Amortelile alea apar de la incaltaminte prea stramta sau fixa pe picior,ia-ti incaltaminte cu jumate sau un nr mai mare,pe bicicleta picioarele se mai umfla si de aia apar amortelile(de regula unde degetele stau fix in botul pantofului)

Pai bun, sa le luam pe rand:

@Traveller

- am incercat si cu saua mai jos, insa simt o usoara jena la genunchiul drept de ceva ani; acuma umblu cu genunchiere;

- incaltarile sunt acestea: 

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/22016278_1419216118198411_165283690_n.jpg?oh=0ae43b363a2b74f197288c7f1b253cf9&oe=59CB3F20

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/22052934_1419217031531653_1836238628_n.jpg?oh=36cdf5eed0d3949119b910b49637ec05&oe=59CB141E   (gaurile sunt de la pinii pedalelor :D, dar nu le simt inca)

si mai am o pereche de "conversi chinezesti" din aia care se gasesc in orice hypermarket. Pe aceste 2 perechi ma simt cel mai bine pe bicicleta. Mi-am luat si astia pentru "scandal si uzura" si sunt groaznici pe bicicleta:

http://media.decathlon.ro/606579/incaltaminte-drumetii-arpenaz-50-negru-barbati.jpg

Voi incerca acea tactica de legare, desi la prima vedere recunosc ca nu pricep cum m-ar putea ajuta. Despre sa, bun stiu ca nu e chiar pentru cursiera, insa am inteles ca acele modele de Brooks pentru cursiera au pielea foarte foarte tare. Avand experienta nefasta cu Team Pro plus ocazia testarii catorva seii plastice cu crapatura care au adus un pic de confort, m-a determinat sa incerc din nou un Brooks, insa cu taietura si un pic mai ingust.

Ziceam de mers in picioare, pentru ca eu banuiesc ca o mare parte din simptome se datoreaza si presiunii asupra fundului si a partilor moi aferente.

@liviu m.

Haha, interesant. Ma crezi ca imi displac sandalele? Am picioare de om care nu a mers pe sandale decat atunci cand era foarte mic. Abia anul asta incepe sa ma atraga ideea. Toamna, iarna ce facem insa?

@Diesel
Eu port 42. Am incercat cu niste  Globe masura 45 de la un amic. E mai bine, dar intr-o tura de acasa pana la munca, simptomele tot apar.

Ramane sa incerc si bazon, indiferent de sa. Cumva in sinea mea speram ca ture lungi fara bazon sunt posibile.

Edited by sentric
tag pentru Diesel

sentric

Salut!

Daca crezi ca glumesc,sandalele astea(aici numai una) au cateva mii de km,urmeaza sa le reformez.Trebie sa fie cat mai fixe pe picior.

25476388baf7097b83ee0273d7e8dc157ba55580

Pentru toamna tarzie/Iarna/Primavara devreme

25476389101fbfbe0d8c4dd3db078fe71b7b2f85

Ia-ți niște pantaloni cu bazon bun, sunt unii în decathlon cu bazon portocaliu la 120-140 de lei.

La faza cu tenișii e greu de comentat, alea sunt exact genul de încălțări complet contraindicate. Faptul că îți apar repede amorțeli in talpă, pe care le poți amână folosind teniși și pedalând cu mijlocul piciorului, deci cam aiurea, îmi dă de gândit. Nu cred că șaua e problema de bază. Niște poze cu tine pe bicicletă, in mers și din profil, ai?

Că e cam bizară situația.

@sentric  Raspund si eu mai tarzior ca omu batran, nu poate fi amorteala aia generata de sa in mod sigur. Sa nu fie ceva generat de o problema din coloana,nervul sciatic,hernie de disc etc ,poate un domn doctor de pe aici sa ne lamureasca asa fara consultatie.

Incerc sa revin cu poze saptamana asta. Daca e nevoie sa deschid un thread nou, va rog sa imi spuneti.

Candva, mi-am luat o sea Brooks B67 cu arcuri ca eram disperat. Alegerea s-a dovedit nepotrivita pentru drumurile lungi. Totusi, am retinut aspectul dur, cartonat al pielii si faptul ca udeala de la ploaie, in timp ce pedalezi nu e o catastrofa.

Dupa, cam un an, m-am decis sa trec la una B17. La momentul ala nu am inteles de ce ar trebui sa dau bani in plus peste nivelul Standard. Am inceput sa inteleg dupa ce am primit seaua. Pielea nu mai avea aspectul cartonat, dur al lui B67 dar ce era mai grav, era ca marginea dreapta era mai moale si cumva lipsita de consistenta comparativ cu cea stanga. Am inghitit galusca si am insiretat-o. Pana aici, totul decent doar ca, niturile de otel, faceau un fel de cardasie cu marginea bazonului si imi creeau un oaresce disconfort la plus 100-150 km.

Ulterior am citit ca Brooks face rabat la cslitatea pielii la modelul B17 Standard. Ghinion. Daca n-am citit inainte.

Una peste alta, merita incadrarea in “aged”.

Acum, la inceput de an, mi-am luat inima in dinti si mi-am cumparat o sea Brooks, Special.

E cu totul altceva. 

Pielea e cartonata, dura iar niturile de cupru, batute manual sunt aduse la nivelul pielii.

Am mari sperante ca cu seaua asta ies la pensie.

Nu stiu ce sa zic. Poate am avut ghinion. Nu stiu.

Totusi, pentru iubitorii de Brooks recomand sa nu va uitati la cati euro in plus or fi si sa optati pentru Special sau Titanium.

Am avut si un mic bonus, o husa de protectie Brooks, evident, made in China.

Interesantă experiența, aș zice și neașteptată.

Între timp mi-am vândut și eu șaua 17 Standard.

Deocamdată nu am planuri apropiate și concrete despre un nou model Brooks.

Poate, dacă va mai fi vreodată, o să fie un Swift sau Swallow. O să țin cont de sfatul cu niturile de cupru.

în urmă cu 6 ore, iacobdoc said:

Am avut si un mic bonus, o husa de protectie Brooks, evident, made in China.

Te rog, se poate o poza [sau mai multe] cu husa. Sunt curios sa vad care este diferenta intre husa Brooks si punga de plastic pe care o folosesc io pentru protectia seii.

Multumesc.

Cateva vorbe despre surubul de tensionare a seii B 190. 

Asa este surubul original, lungime 7,4 cm.

iuUrXzJshYN2ICMBavMLvYW4rXZVLOzwZxnN6SmD27pAgZJiQKwY20Hk6Z9_uvlLCuVucOlXC9H2vxbKbYjp1BYjJzMdAb_QYK1ULJzs_F2oWa0N_6Ahn3CUHeDnKo_CmnfSbBB01bSYEUekEs1nOjrWfM2E7Wr4RUBC7qjaOmWHMPkBKrVha7-oCcDkmvnX9mTbzwJ9z5OuuD2JSRS7F7EHTd_XxE1_TT7UIsZ0YqnXZohY-7hVa_IiWXvL_pm4BtKhLLmI16s9v2nCkd-rlVvybAAgxJWbLaVJY8isfMKEjp4TYL3w7VFxwWP99--UibmVN2Xc9vc946cPt905c6HxcQOJg6WcBaFCfBkRzeabNKIGL95okMeXye6_onc2UqmWUBVJFjo0VuJ2BrRiM7irJfvTEOya_V3n-BiEG6YciFt1h1NgaRB0yvlj5wVp2Xl-PvHQ7JeE8DpU-8XwkqANQHwXT_3z3SRaVcHZ6X8MalPx1ox_aw9BYY4Gzn802Px6ebfxQnkRdetAzT9nnKZMeUjaOgurYM7zWT3fQNmOZZbuxHbHxdePPra787-D2lOyUmlWv-HmaDOeK2k2CO5OJowPRYF86Orlh7g=w1200-h662-no

Pana acum stiam ca englezii sunt oameni destepti, insa nu reusesc sa pricep de ce au ales varianta capului pentru surubelinita in locul unui cap mecanic pentru acest surub. Daca poate cineva sa ma lamureasca, il rog sa nu ezite.

Problema era ca acel surub original a cam ajuns la capatul cursei, astfel incat aveam nevoie de un surub mai lung.

Alta problema era [si este in continuare] faptul ca bratele arcului fata nu mai sunt paralele.
Am incercat o tiganie, cu niste fise de 50 de bani, un surub si o piulita mai lunga.

U2wCZyFNkpR6bbji11hAtT01B4A6smseg9wsmAmwwoaG--JXJjFfysjZYiD9qRQSoGRFzBLjagCSwgaiTJTS6BCNSMkK6WzQGopIaMv05KyVwlpANeEnVtbZiWwQ0c-NlShYXz_NHQOnjhcCPEkiEG5H2QSuOOQWeO9PXBdfer1npF2vanFiUPcPPRbzH_mNnH4Es_291yKOC-dhecmuPyibsfc5T9bJ6HwKwMZDPQTckm0jjP_wd5_dve4AEf1FBaSx9aVZURaj_H7KLBB4hPxvj8E4qt4zOtIYaFEWEUnV6F4xeVg3nlEYLHzKuAyrIuJ-hVpX80bHdPV-flDfZ2UWf8ZhcQemLVMsIvlpQikVyXV7QEboJnsqUrfwfvkNaeju3vGZkQ-A5OovVmBh72BVSSjsBUXegRfzvLOdu2Aqj7O7puGtc9zscXMKGIWWMcxMnsKmR3umcbeKlXKhD00Km3qgyr3vxPGNaRLbFj0CfO8ype71bl83jPsDp6LATHQjEkPCjCp799XIdFPCbMeT1MwZH4SabBzx-bIwluCQg7_mirrCMreLSMSm2pJhS4ktnxgGR69gCFUGgQN2lsbHXtJuw87teqbRTSM=w883-h662-no

Am lasat instalatia din poza de mai sus sa actioneze timp de o saptamana, insa niciun rezultat.

Revenind la surubul de tensionare a seii, am apelat la un prieten care proiecteaza si cinstruieste macarele, caroseaza camioane, etc. Adica lucreaza cu mai toate tipurile de suruburi.
Initial omu' mi-a spus ca nu-i nicio problema, ca masoara pasul surubului original englezesc cu lera si apoi imi comanda unul mai lung.
Insa teoria e una si practica alta: concret, pasul surubului original nu exista in niciun catalog de suruburi uzual, ci doar intr-unul cu tot felul de ciudatenii si cu termen de livrare in RO mai mare de o luna.

Mai exista varianta unui filet obisnuit facut in arcul de tensionare [peste cel original] insa mi s-a parut o tiganie prea mare si prea riscanta.

Astfel, singura solutie a fost sa-mi faca un surub nou la strung, care sa fie identic cu pasul original englezesc.
Rezultatul final.

PXRDsGeyHm75eyklWR7GL3YCUoVQ7YJzSyEAwIlKLGEE-Kp1DcjKM0UmetpN4NiuWbDZsAHzSw3XwHW84cqOr8bBi5Ly1-hxe_ekQmsRXLiRe1CXJiONSOFSMqIqEhQFYJmPWnS0jKcmugtWKF6Sc6Kq1_J8KYEIZzR6_EhCftOiqaX2aLvlBu0xSRICC_F1IEajysadsG6DwEsEuV7gbhWw3HNz0watdL-xsKUfeE6yf4MHCns6Bu-zULURyXgEyij0BUhxWGD4f18-Ks4vc481ZiJDsOGl5kJK-hdPm3C0DVbCFWlGKKuPclkk-dgCRP9FAj9ESSkCtTbG5BniPJiMY43YhqsvYdQO7P9DxQ6y-IsQLJ3RxON74sF5VUJt2c8FeX3rzFcxUXAFyCEz1tq_BKHxL_YXYt1GYfSPF8url-6dGiKWzLNZQFEWrVd78hNIX8Ydk17hqCiatEMBgq_ri7uGN2gARzPK2whe4X5VB202M3ClYrJZTYFA5Jkx9C0N4zzkFKzzC_Mg5J3ah61PF8ZRT9q5vbSgS0T8NfTTGxG6EN0mnVlu3Yv1da4IhVqAxTipRd6YMRmfEAB-vUABUxVG9g50P81gX3E=w497-h662-no

-pJysVO_77awGD5Jk8Qd8DffW1xmm_BOTVakdnOz2SsTwLX3t8-RJsw6LA3Ubeg3-agBcvEH8qU55LMT5XodczNVQUEj5nNDTscrAASbwgnRjBtUV7U1oFqMjeP7_AnNv8kxa-E4o39vPy8wK--j7ZtgXJrnO47Hs_0hUZs5J8s_4lS9xG4gDVm6Kw0tKu57jZ1Pvk05YhEqk0B80sdEf-jtRbcuCLHWQ9oIv0RDNBToqvLjc9yUUQ1viujj-6dE3DNRLsJ-x4V1gNsVzY6dGIQB-b4GSwUZZVSXCiMK2o69Ls5VE_4nhf8keAjeFZ_Hr5itfLJEDQQEwYdEVo8Gbz69NIkDoi0DU7GMaUjozL3ISGu6IC0T2u4oNKd2rOnDDq3BPLdjyAynj6jAtM4u7xo-IlScZtXar0t7D5Izx_TYBy3ppmwLNgDheSmmc3cCQ8GM7LwxTsM7NEpaF58QfhbWSlQDn7_avCptMAODn8k_F3SwCsksuLEvST3uHtYuJjup0fiuyCu4h0kqLEKOX8hWLzFiS_P3S5ES1qToaa52Th8PmDLVC2zeSO1RaKZDkHqhy1sNz1nfDjllgMx4JcNa9kYmTqc66WOvb4s=w497-h662-no

Lungime aproximtativ 11 cm, comparativ cu 7,4 originalul.

KqkwexcA15mCM5hv5LYZWTSBkNgDSPij95D6FGDJirO9e--TLKBFt6-KL96e9uOr7aRqBq_ozOwQZkL6U2_2CPfZiF0x-O80tX8EcWxcv6nY12ZZFs5G11oV6MGo3X9iDSmdHFoV8JHoF-YQ5kwoMaz4JOTq_QQQ6ezpFci3NAMLM6K9wKqqYElCl0qE521yBFD7JTHzDtEyDkqLUVF467otzMFeyhnfRjp_2NXM2jWcOceT2EBUGgc90XgSoE_s8iTfS2Iq5dph20nlNBJ-DYFwu2BnMVlN0diLBE5QUY6PFmENfz5_NcrGv7d5CnP7rVdzjVBoJI8O2NaZ-aJ3y6mdOwlOnHcqa8rzplFnPz9o-pw9k3GDunm9zeh7Rnf29ZCY4ze4nowC9uOpVi-jvg3U_05I_IBQMQ5bLgeRN2ZMxfFc6hBSlNP0iiSitzNP7SP2wKjJl0m1dO-QlFZ-lcpzjPnOUQFf72iI8bI2zNPzslft3d9gq47oWseinbYL9CiCfjXZs0TapCQRWvl6OnoePTueqUZmBGeWui8BYyb0l-thoNSfwhgZU64XOLYE46oLGtUxss6yhF5UWPgnxvftBGABshXysrqgY1s=w497-h662-no

Singura problema a fost ca nu m-a dus capul sa-i spun omului sa faca capul mecanic mai mic, asa ca acum trebuie sa merg si cu o cheie de 17 dupa mine.

BxoBtS-d-wEzrlwBTAT4dDKH5vqJYUXOF9aqpDbLMDLuTxNjn8bSmCanjhZCHyCS05fAa5prRTIITwFc4bwcYNCWabqL528TaimGWaIgnf_uaXSOzeOkF80l1MpBll2S7i49au2TalNH0Bv5jMelW5n-1oxvRu-HTzPpexflttqwBllpFdvCZAxj5Grw_t90lMJv3TaA0yYTIvMb6vv9FjQkhSSqVokO5A5fUS05gpybR_MEo3xtskDecQ5bQmTrkpI0GQW0H5Kr9IHkzc-7VOzcuWPefCh1OWTjqs_mGthM3Ciju6fCUu-YlIPUyDb9ITBWImmpEZB65D8YvTb2SZ0tsMnVKCknM-CLqNXRJCv4P5KcTUT_5UjX4HdypqQjqvto4WXGhQFCt5f-oCtOQriBnYGw94kPtNCiYrV-rd5LqjeE3Qf3-JFk9yqwIPDLAPFjoO4WoZ65uj-r9MGfIHk2_pS-WybNVwYNAYYDwuc6GccbdiG_GOFX6PZIxD5BL1TztusGauo2bawgqr-SoWmkBjceasRo4LFtvq53dw5Hd-8jGGb8qk38Q1_T8iZt12bYf0ForW8YDF9CHGDUL82ti3ImVn4W4E7eOHw=w883-h662-no

Nicio problema, pentru ca cheia de 17 sta foarte bine pe cadru, prinsa cu curelele elastice care tin aripa.

PZNomFGa-nN3jCF3S6pPTOT1CcPGvBYs33YW9RmrJSQ552MMXB-wdclrnb2g3neb7JgBvLkXdFjojF_9AEBNXmnUYBWiqKSxIvfYQFr6eJCdpGawJk1WB1rhl0Us4dZx-ZIMRXcebhWu005LjZmngtcguZ155IOoT1_BfuUfeCk-5EhrKWsgERjvy3TXvYzXMJRkjgudCOCmBLfxNwfLWYH2Vs73ZSklprmgDX1_Q0xRao0xjw6AfMtO3-q4IMD1rEPiC7LxY9amIHfb8voPE3kNstlPglEe77w5wbetV19RE-DTY9gXLESXJ6ykipjyfw5Djeqzb4c9QbRBaoB86NQBzMQIP1cVV6fTuiYsOGdQzcNOrbK0ZgYj6_trrVFYpIpRUtP3nV0fKmVlY5KWgtab3gUSEIucZ2fQ2tI1LOoF4A8DkAdyHaqiKorIY6jlNAoMNZTovmXVzPpzCFHaavfCICpOh60L2IX3UJ8InJd4kTb0L8ySzPPTu__qVpGxGou6ObA_2b4HyEU5Ca9l1ir73d0pYpCqdsBieDxKLnbQPjp7rpqIbM6Kimhuq1YeegGSdZHDNwZcg3Ppp_LPqXiJe-ho2nbWuL-Jwgk=w692-h662-no

Ramasesem dator cu poze cu husa pentru sei de piele.

HJ6ygkI.jpg

LBIB5P6.jpg

@iacobdoc

Multumesc pentru poze.

Care este diferenta intre Brooks si Vaude?

Dupa mine, doar de nume.

On 6/20/2014 at 10:15 AM, Traveller said:

Eu sunt multumit de tratamentul ce i l-am aplicat inainte de inceperea utilizarii, si anume scufundarea 30 de minute in ulei de motor diesel SAE30. 

A ajutat si la modelare, si la impermeabilizare. Ce-i drept nu am mers pe ploaie, doar in atmosfera umeda cel mult. Am si aripi, deci nadajduiesc ca nu o sa fie probleme.

Legat de model, de la bun inceput nu mi-am dorit o sa cu arcuri, datorita piticilor mei carora nu le plac zgomotele supraadaugate, in cazul de fata scartaitul pe care l-am anticipat. Si nici complicatiile ulterioare (legat, reglat surub etc).

In plus, avand in vedere modul de utilizare (trekking si oras), dar si datorita ofertei de Craciun prinse acum 2 ani, B17 Standard a fost raspunsul venit de la sine. 

si functioneaza? sa in muiat pielea mai repede, eu deti o sea brooks B17 titanium black si am mers cca intere 3000-4000km cu ea si tot tare este  aproape ca noua, cel mai mult am mers 300km intor zi

@iacobdoc dupa vreo 2500 de kilometri vad ca (asa cum scriai mai sus) saua mea B17 pare a fi mai lasata pe o parte. Deocamdata nu ma deranjeaza chestia asta decat vizual, dar sunt curios cum a evoluat saua Brooks Special despre care povesteai la inceputul anului - daca dupa cele cateva luni de folosire da semne ca ar avea metehnele modelului standard sau e intr-adevar "Speciala".

@crystale Confirm ca speciala e tot speciala. 

Diferenta de calitate a pielei, ca de la cer la pamant, net superioara.

Pe cea standard, am intins-o din surub, echivalentul a multi ani de utilizare, are un aspect ponosit si e moale, in conditiile in care nu pot spune ca nu am ingrijit-o.

Cea Special e ca noua. Doar putin data dupa fundul meu.

Am peste 2500 km cu ea.