hcampian

BROOKS Fan Club

Recommended Posts

P.S. Cunosc oameni care si-au facut acest adaptor din lemn de esenta tare si a tinut o vesnicie. “Santurile” erau facute in forma de “V”.

Buna ideea cu forma de "V" cred ca are rezistanta mai mare.

Asta o poate face un frezor cu usurinta:

Am facut pe frezorul si am luat la pila un radiator de procesor si uite ce a iesit :)Sper sa nu faca poc!

post-2582-0-77554000-1318419390_thumb.jpg

post-2582-0-20154200-1318419411_thumb.jpg

post-2582-0-85216700-1318419433_thumb.jpg

post-2582-0-17143500-1318419446_thumb.jpg

Fiind din aliminiu, care e destul de moale, am dubii. Merge pana faci rost de o bucata de stejar sau otel si sa il refaci.

Problema nu ar fi ca e de aluminiu, daca era bloc solid era perfect. Aripioarele alea nu au fost facute sa reziste la efortul la care le supui, eventual poti sa-l intorci cu 90 de grade si sa faci 2 santuri in V de-a latul lor...

Aripioarele alea nu au fost facute sa reziste la efortul la care le supui

Ma gandesc ca sarcina e preluata de arcuri in mare parte. Arcul nu ajunge sa se tensioneze incat sa-mi striveasca placuta, si nici nu o sa strang surubul la tija peste limita.O sa incerc si varianta cu placuta pusa invers in caz ca cedeaza asta...am o punga de radiatoare din astea:). Multumesc pentru sfaturi inca o data si voi reveni cu rezultatul final.

P.S daca posturile mele nu sunt ontopic, imi cer scuze dar m-am gandit ca aici, printre fanii brooks, gasesc mai mult sprijin.

Sper sa ai noroc. Eu nu prea as avea incredere in constructia asta; s-ar putea ca deja cind string surubul sa se cracaneasca (mai bine acasa decit la 75 km de casa :( ).

• Upvote 1

Am si eu o sa din asta si nici o secunda nu m-am gandit ca ii trebuie un adaptor special de tija. Am prins saua doar in sina de jos si merg asa fara probleme. De fapt ar fi o problema, scârţâie destul de tare. Poate din cauza asta?

Oricum ar fi, maine imi fac un adaptor din ala, gasesc eu ceva.

Personal cred ca ce ai facut tu acolo ii o tiganie saua merita mai mult! :( Sarcinile sunt apreciabile criar si in timpul mersului lejer (vezi filmul postat de Drysna, apropo genial film! :D ), nici nu vreau sa ma gandesc la socuri.

Asa este, e cam tiganie..Daaar merge treaba: am montat, am sarit pe sa- nu are nici o treaba placuta mea - coafura rezista. Oricum astept sa vad ce construieste Lucian ca el e The One :)poate se apuca sa fabrice si in serie :) .

Intru si eu in fan clubul Brooks. Cu mari sperante :)

Imagine postată

Pandeam demult o reducere, si iata ca a venit si mi-a adus un B17 Standard (lichidare de stoc).Bineinteles, am asezat-o la loc de cinste, pe un Raleigh de otel.

Deh, englezoaicele...

Am inceput procesul de "breaking-in". Deocamdata, doua zile cu cate 25 km. E bine. Neasteptat de bine !

Imagine postată

Sa-ti traiasca amandoua ca's frumoase foc! :D

Acum cateva saptamani, pt prima data in viata mea, mi-am pus fundul pe o sa Brooks (B66): :X

Imagine postată

Azi 1 Dec. 2011 prima zi cu B17 Std... nu prea am inteles de ce am dat aproape 300 lei pe ea ... dar mai incerc.

Ma inscriu si eu, ce-i drept saua am cumparat-o second hand cu 50 eur acum un an.Imagine postată

poate Mosul imi aduce una noua in cutie [-O<

Imagine postată

Azi 1 Dec. 2011 prima zi cu B17 Std... nu prea am inteles de ce am dat aproape 300 lei pe ea ... dar mai incerc.

Dupa mai putin de 200 km parcursi pe ea + 70 lei Proofidis (aplicat de 2 ori)....sa zicem ca am inteles ca merita. La durabilitate... sa vedem peste 10 ani (daca mai traim)....daca se va compara cu o sa de Ukraina .... fara unsori recomandate. Edited by moromete

Cu mandrie anunt trecerea mea din randul membrilor simpatizanti in randul celor posesori de sa Brooks! :D

Primul pas si cel mai important a fost facut, acuma trebe sa-mi mai iau si bicicleta! :))

Am intrat și eu în club cu un Brooks B17 Standard, negru ca Aghiuță. Abia aștept să se mai încălzească puțin pe-afară pentru a putea ieși la câteva ture de împrietenire cu ea. :D

P.S. Cunosc oameni care si-au facut acest adaptor din lemn de esenta tare si a tinut o vesnicie. “Santurile” erau facute in forma de “V”.

Detin doua sei Brooks: un B17 standard si un B72 unde am intampinat problema acelui "seat-sandwitch". Am incercat ideea cu adaptorul din lemn si a mers chiar bine.

Am facut si o schita cu proiectu folosit, poate e de ajutor.

http://www.filedropper.com/seatsandwitchlemn

• Upvote 1

Salutare tuturor. De o saptamana mi-am luat si eu un B17 standard. Intrebarea mea este: ce poate fi folosit in locul proofhide-ului? Ce sunt "neatsfoot oil" sau "seal oil" pe care le-ar recomanda Sheldon Brown? Eu am dat-o cu Nivea body milk, asta am la indemana prin casa.

Din punctul ăsta de vedere sînt preferabile modelele pre-aged pentru că nu mai necesită atîta grijă, ungere etc. Din păcate culoarea aia bej nu se potriveşte în toate cazurile.