hcampian

BROOKS Fan Club

Recommended Posts

Șaua necesită atâta "grijă" câtă îi oferi. A mea n-are nici pe dracu și n-am stat s-o ung cu Nivea și Revitalift.

Atât timp cât nu e depozitată/exploatată în umezeală sau lăsată să se coacă la soare nu văd ce ar putea să pățească.

• Upvote 1

Cand este noua poate nu este necesar un service ,dar in special cele old trebuie unse si cateodata intins surubul de intindere cand se lasa.Eu am avut numai second hand dar le ungeam in fiecare iarna si vara puneam o protectie pe ea [un ciorap] 8-X si tot cu timpul sa mai crapat nitel AS dori una pentru un single speed dar din pacate oferte nu prea sunt iar noua este prea scumpa.
  • Upvote 1

O solutie (de asemenea mentionata de Sheldon Brown) pe care am folosit-o (cu succes pana acum) este un ulei de motor SAE 30 (pt motoare diesel).

L-am cumparat cu 15 lei de la o statie Petrom. Am scufundat saua o data la inceput, apoi am continuat sa o ung cu o cantitate minima (cu o carpa uscata) o data pe luna.

• Upvote 1

Am scos șaua astăzi la o tură scurtuță de vreo 20km (cu aripi pe bicicletă), și nu pot spune decât că-s impresionat. Deși e tare ca lemnul și nu e nici pe departe mulată după oasele mele, mi se pare la fel de comodă ca aia care a venit stock pe Trek-ul meu. Abia aștept să văd cum se va comporta după ce se va căpăta forma oaselor.

Cât despre uns, uite ce mi-a spus Steve Green, Office Manager-ul Brooks England (cât de tare e să-ți răspundă cineva din conducerea firmei?) ca răspuns la mail-ul În care spuneam că am dat de două ori cu Proofide pe partea inferioară a șeii și În care Întrebam cât de tare am greșit făcând asta:

Hello

Proofide does soften the leather.

You should only apply Proofide one time every 6 months – personally, I would NOT apply Proofide on a new saddle, but wait instead to start after 6 months. I only advise that you use a small amount of Proofide each time.

So..... Yes, I do also believe that you have used too much Proofide.

Please do not use any more Proofide for at least 6 months.

To remove the sagging, you need add more tension by moving the Nut down the pin – this should pull the leather back up.

Regards

Steve Green

Mr Steve Green

Office Manager

Brooks England Limited

Downing Street, Smethwick

West Midlands. B66 2PA

Tel:- 0121 565 2992 Fax:- 0121 565 1630

------------------------------------

Hello,

Thank you so much, sir, for your quick reply and advice.

Would you happen to know how much did this mistake affect the longevity of the saddle? Is it ruined, or do I still have some good years of service on it? I have seen people using all kinds of things on their saddles (even submerging them in some sort of an oil), so I guess what I did isn't that bad, right?

Would it help if I shelved it for a couple of months?

Kind regards,

--------------------------------------------

You are correct – some people have treated their saddles very badly – so what you have done is not so bad.

Just take my advice for the future and only use Proofide sparingly and infrequently.

It is very important that you now add more tension in order to remove the sagging and eliminate the risk of permanent deformation of the leather – so you might have taken a couple years of life off the saddle by having to adjust the tension prematurely.

It is also worthwhile keeping an eye out to see if the leather sides start to flair out when you sit on the saddle – this can happen if the leather becomes too soft. If this does become a problem, then you might have to consider drilling holes in the flaps and lacing across the gap (like with our aged, or imperial saddles). This is quite a drastic step and should only be done if a real problem.

Regards

Steve

... așa că eu m-aș abține de la scufundat În ulei sau uns cu alte creme minune.

Va recomand folosirea cremei in doze homeopatice si cit mai rar. Acelasi lucru este valabil si pentru cheita din dotare si surubul de tensionare. Prezervativul original Brooks pentru protejarea seii este de decor si bun de aruncat (o punga de plastic este mult mai eficienta).

Presupus ca piela se uda cindva evitati folosirea seii pentru a evita intinderea excesiva a pielii.

Sunt proaspat posesor a unei sei B17 Aged. Nu am gasit husa la marimea ei (erau mai mari).

Trebuie sa cumpar husa ? Este utila ? Trebuie sa-i cumpar creme ?

Vad ca sunt tot felul de sfaturi, insa diferite. Frank, ai experienta in povesti cu sei Brooks ?

Huse pentru Brooks gasesti la Veloteca. Nu sunt huse doar pentru un anumit model, ci acopera o gama mai mare de sei. Eu am un B17 Standard. Husa este putin mai mare, insa are un snur si se poate strange. Seile Brooks sunt foarte bune si comode insa sunt mai pretentioase. Au nevoie de protectie. Cred ca ar trebui sa ai o husa in caz ca ploua foarte tare. Ar fi indicat sa ai si aparatori la roti. Husa nu acopera in totalitate si partea de jos a seii. Eu am mereu husa la mine pentru ca in general calatoresc cu o geanta prinsa pe portbagaj, deci nu imi este greu. La fel e bine poti sa folosesti si o punga din plastic. Cei de la Brooks nu recomanda sa fie prea des unse cu "proofide". O data la 6 luni este suficient. Din cate stiu, seile Aged nu prea se dau cu nimic, sau foarte rar si putin cat sa nu crape pielea.

Sunt fericitul posesor al unei B15 Swallow. Mi s-a parut foarte comfortabila din prima zi. E intr-adevar mult mai dura decat seile normale de cursiera (cu burete sau gel) dar suprinzator de comfortabila. Sunt curios cum va fi dupa "break-in".

De unde si cat?

Eu am gasit la oferta la bikecomponents.de B17 Narrow si vreau sa o comand.

Oare e ok?

edit: scuze, acum am vazut ca e cu 10E mai scumpa decat cea simpla pe acelasi site

Este cam cel mai mic pret pe care l-am gasit.

Poti sa-mi spui daca e in alta parte mai ieftina? Merci

De pe bikecomponents am luat-o si eu fara emotii, acum un an jumate. Am reglat-o iar ca am facut o revizie la bicicleta si am curatat si tija de sa.

La fel si atunci, era best price.

Cea narrow e cu 2 cm mai ingusta, depinde de gabaritul dorsal alegerea.

La bike-components.de este B17 Narrow = 55€, B17 Standard = 60€, B17 Narrow Imperial = 65€. Sau aşa era ultima oară cînd m-am uitat.

Mai depinde alegerea şi de poziţia pe bicicletă, am de exemplu o şa de 15cm pe care mă simt ok în poziţie semi-sportivă (aplecat 30-45 de grade) dar dacă stau mult timp pe ea în poziţie mai verticală parcă am un par în fund.

Din cauza asta încă nu m-am hotărît, aş vrea un Brooks B17 dar nu ştiu dacă să merg pe Standard (17cm) sau Narrow (15cm).

Care sînt avantajele la ele? Că n-am găsit decît chestii de marketing.

B17 se lateste mai spre varf, pe cand Swift are nasul mai lung, nu te jeneaza intre craci in pozitia aplecat.

B17 e potrivit pentru o pozitie cat mai dreapta pe bicicleta. Celelalte doua merg mai bine pentru postura aplecata a riderului promovata de majotitatea mtb si trekkingurilor.

A pus Frank un link, foarte bun, aici (sau pe alt thread) : http://swhs.home.xs4all.nl/fiets/tests/zadels/index_en.html .

Cine isi ia sei mai inguste, gen Swallow sau Swift , dupa parerea mea ori are oasele inguste ori are o pozitie foarte sportiva (cu ghidonul mai jos decat saua),altfel e posibil ca oasele sa nimereasca chiar pe cadrul de fier. Chiar daca saua de piele are o anumita latime,cand o intorci o sa vezi cadrul de metal care micsoreaza mult partea "folosibila" a seii.

• Upvote 1

Mi-a venit astazi saua (Brooks B17 Imperial) si sunt placut impresionat. Calitatea constructiei este mai buna decat ce imi inchipuiam. Singurul lucru nasol este greutatea,nu am cantarit-o dar cea data de fabrica este de 550 grame,care ,fata de cele 240 grame ale seii SMP Stratos, pe care o am acum, pare o ancora. Am mai cumparat o cutie de Proofide si o husa (marimea M) care se potriveste bine pe ea. Conform instructiunilor am uns-o pe ambele parti si o las peste noapte sa intre crema in ea,dupa care o sterg pe partea de sus cu o carpa.

Daca va lua forma fundului meu si va deveni atat de comoda pe cat de laudate sunt seile Brooks,atunci probabil ca voi renunta de tot la SMP Stratos in favoarea ei. Dupa ce o sa incep sa ies cu ea (cand vremea imi va permite,pentru ca aici e inca destula zapada),o sa va tin la curent cu "indicele de confort".

Am luat si eu. Acelasi model B17 Imperial.

Arata intr-un mare fel. Sa vedem acum si cum se simte si in cat timp ma acomodez eu cu ea.

Imi pare rau ca a inceput sa ploua in momentul in care o montam :-W

Mais ce ne pas possible! :-O

Which has led to a growing interest in Brooks saddles there, a fact borne out favourably in the profit column of our Ledger Book. Because of this, Brooks is pleased to announce that henceforth, all saddles leaving Smethwick for export to France will no longer bear the name “BROOKS”, but its nearest French equivalent, “BREUQUE”.

Sursa blogul oficial Brooks: http://blog.brooksengland.com/wps/french-for-saddle/

E bine să fii francez și să poți traduce totul. Io-s totuși curios cum o să se vândă B17-ul ăla de carbon - nu mai trebuie să o ungi cu proofide, nu mai ai probleme cu apa, cu soarele, cu nimic. Doar atât, că se sparge repede dacă dai cu ea de pământ.

:rolleyes:

Ee, ce nu face marketingul ca sa cucereasca noi teritorii sau sa mentina viabil un biznis... :-q

Probabil e o decizie pe care Brooks n-ar fi luat-o daca ar fi putut ramane companie independenta.

Cum din 2002 au fost cumparati de Selle Royal, s-o mai pierdut din ,,purismul'' englezesc.

Imagine postată

Magnifique. Our new Breuque Soixante Sept has been well received in tests with French people.

Ba' mai mult in ciuda proisiunilor anterioare au scos si un model din carbon! :-O

Imagine postată