hcampian

BROOKS Fan Club

Recommended Posts

Pai o fi o bucata second, purtata si returnata, sau noua cu vreun defect. Asta nu inseamna ca oferta nu-i buna. :)

Eu ma refeream ca la ce e buna saua B67 invechita sau nou-nouta. Macar vorbesc in cunostinta de cauza.

Pentru burti exista Axion, pardon, minime cunostinte de alimentatie. Asta o spun tot in cunostinta de cauza.

Pentru o plimbareata de 50-70 km/zi, B67 este un fel de noblesse oblige.

In schimb pentru o nervoasa - nevricoasa de cursa lunga, cele fara arcuri, gandite pentru sosea sunt un must have.

Am revenit. Am testat la o prietena un B17. Desi scurta ca lungime (marimea S pentru fete), diferenta de confort e substantiala.

Saua de la biciclop acum 1 an inca mai era pe stoc la ei. La prima vedere nu avea nici un defect si nu parea a fi fost folosita. M-a tentat foarte mult sa o iau pentru un cruiser, dar la final am decis sa vand cruiser-ul - imi facusem damblaua :D.

Salutare, 

Am si eu o intrebare - trebuie sa recomand(comand cadou) o sa Brooks de dama si nu prea stiu spre ce sa inclin. Nu am cunostinte din randul damelor care sa foloseasca Brooks si sunt cam confuz. 

Eu sun mandru posesor de B17(special) si as inclina catre varianta S-ul de la B17 standard. Saua va fi folosita pentru o bicicleta Cross treking/touring

Ceva pareri din experiente personale - sotii/prietene/tested yourself?

Multam anticipat!

De ieri imi apreciez si mai mult saua B17 si serviciile ei :))

Bine, fac misto, ca le apreciam si inainte, dar cum anul asta am ajuns la doar 1000 km, deci am mers cu ceva pauze, reacomodarea fundului cu seile s-a facut mai greu.

Ce vreau sa zic - am facut o tura lunga in ultima saptamana de iulie, pe bicla de turism echipata cu saua Brooks. Inainte de asta facusem cam 100 km / luna, ultima data iesisem cu o luna inainte. Probleme de confort in timpul turei (cu mult offroad) - zero! 

Am venit acasa si am mai "bagat" o pauza de bicla de 3 saptamani, adica am iesit sambata la Provita 53 km si ieri cu copilul 20 km la Chiajna, pe MTB-ul care e echipat cu SMP Extra. La sfarsitul turei de sambata, o usoara jena. Ieri cand m-am urcat, jale :)). Am facut un efort si m-am tinut dupa pustiulache, noroc ca iesirea cu el a fost simpatica, altfel... vai si-amar!

In consecinta, Acum dupa ce saua Brooks are deja peste 2000 km sub fundul meu, se poate spune ca si-a amortizat deja valoarea si incepe sa-mi dea dividende. :P

Din tara se poate cumpara un B17? Si astea sunt pe marimi? Sau sunt universale?

Eu am luat-o de la veloteca, cu ocazia unei reduceri de mos niculae (de la 400 la 280 de lei).

Acum vad ca nu au. Mai exista un distribuitor autorizat dar avea niste preturi...

Tot mai bine e cu bike 24 sau bike-discount.

B17 are 154 mm latime, e suficienta pentru majoritatea oamenilor care fac trekking/cicloturism/naveta.

Doar ca e obligatoriu sa ai aripi.

Aparatori, ma baieti! mumus, nu te lua dupa MaC, ca ajungi la concursu RedBull, fara Brooks, dar cu bicla sparta :P

Deci brunetii sunt avantajați?

De pe mobil. Scuzati eventuale tastari gresite. Mulmutesc.

Nu, ca apa si noroiu ii stropesc in egala masura, si saua brooks se nenoroceste la fel si la brooneti. :D

• Upvote 2

Nu incerc sa neg calitatea si confortul oferite de B17, dar ai luat in considerare ca SMP Extra are cu 14mm mai putin decat "concurenta" ei directa? In plus, datorita formei, B17 utilizeaza la maxim latimea ei pt a.ti oferi suportul necesar, pe cand la Extra nu sta la fel treaba.

@@alextudor Latimea conteaza dar nu e totul. Nu poti compara Brooks cu SMP din punct de vedere a latimii, pentru ca sunt doua filozofii diferite. Brooks sunt un fel de hamace de piele in timp ce SMP sunt tabureti. Nu spun ca hamacul e mai comod ca taburetul sau invers.

Realitatea e ca B17 satisface majoritatea utilizatorilor dar mai ales a celor care merg "in nestire". Totusi, daca latimea este o problema, sunt si variante mai inguste.

• Upvote 1

Complet de acord cu ce ai spus. Nicidecum nu mi.as permite sa comentez ceva la adresa lui B17, voiam doar sa subliniez faptul ca, fix la o comparatie precum a colegului, sunt de luat in seama mai multi factori, mai ales ca nu sunt nicidecum similari.

Am facut ture de 300km/zi cu versiunea TRK, iar pt gama de pret 200lei +/-, SMP sunt niste sei ce pot oferi confort sporit. Cu siguranta insa, nu au aceeasi rezistenta in timp, dar asta e alt aspect pe care doar il pomenesc, n.are sens sa.l aduc in discutie.

Daca as fi dispus de fonduri, cu siguranta mi.as fi indreptat atentia catre un Brooks. :D

@@alextudor Da, pretul e o problema la Brooks. Pe de alta parte, as prefera sa mentina pretul cat de sus dar sa nu faca rabat la calitate. B17 actual are pielea pe o parte mult mai moale decat pe cealalta.

Nu incerc sa neg calitatea si confortul oferite de B17, dar ai luat in considerare ca SMP Extra are cu 14mm mai putin decat "concurenta" ei directa? In plus, datorita formei, B17 utilizeaza la maxim latimea ei pt a.ti oferi suportul necesar, pe cand la Extra nu sta la fel treaba.

Nici eu nu incercam sa neg confortul oferit de SMP Extra. Sunt in continuare de parere ca Extra e o sa foarte buna pentru MTB.

Nu e voba de latime, 140 mm pentru mine reprezinta o latime foarte buna. Era vorba strict de senzatia resimtita de la o zi la alta si la faptul ca B17 deja s-a mulat pe anatomia personala (chestie pe care nu poti sa o ceri de la sei de sintetic cu burete/spuma).

Salut! M-am dat pe fund si am aplicat pe bazon crema speciala Brooks Proofide, dar nu a avut efectul scontat, dimpotriva, am transpirat foarte tare, bazonul mi-a alunecat in toate partile si a fost mai rau decat daca nu as fi folosit aceasta mult-laudata crema de bazon. Tot ce pot sa spun este ca acum am o piele foare fina si catifelata pe fund.

Mentionez ca nu a fost nicio incompatibilitate intre produsele folosite, saua fiind o Brooks B17 Imperial.

Credeam ca Proofide e doar crema de dat pe sa, pentru a facilita adaptarea formei dupa posesor.

Exista si crema proofide de aplicat pe bazon/piele?

• Upvote 1

M-am dat pe fund si am aplicat pe bazon crema speciala Brooks Proofide. Tot ce pot sa spun este ca acum am o piele foare fina si catifelata pe fund.

Mentionez ca nu a fost nicio incompatibilitate intre produsele folosite, saua fiind o Brooks B17 Imperial.

Ba o compatibilitate exista: fundul tau nu are piele de vitel!

:)

• Upvote 4

@@BogdanTimisoara

Brooks proofide este destinat exclusiv "infrumusetarii" pieii tabacite, adica se da doar pe sea si cu oarecare parcimonie. Se accepta, totusi, ca in perioada initiala (cateva sute de km facuti) sa se dea de mai multe ori, altfel, doar de doua ori pe an. Motivul este ca nu dorim sa inmuiem pielea prea tare, ca sa nu devina prea slaba si sa inceapa sa se rupa fibrele (sa se destrame). Cu rabdare, acelasi lucru se intampla si de la transpiratia adunata in bazon in zilele calduroase, la ture de cateva ore de stat in sea.

maintenance_kit_w800_h600_vamiddle_jc95.

• Upvote 1