hcampian

BROOKS Fan Club

Recommended Posts

Eu am luat-o de la veloteca, cu ocazia unei reduceri de mos niculae (de la 400 la 280 de lei).

Acum vad ca nu au. Mai exista un distribuitor autorizat dar avea niste preturi...

Tot mai bine e cu bike 24 sau bike-discount.

B17 are 154 mm latime, e suficienta pentru majoritatea oamenilor care fac trekking/cicloturism/naveta.

Doar ca e obligatoriu sa ai aripi.

Eu am luat-o de la veloteca, cu ocazia unei reduceri de mos niculae (de la 400 la 280 de lei).

Acum vad ca nu au. Mai exista un distribuitor autorizat dar avea niste preturi...

Tot mai bine e cu bike 24 sau bike-discount.

B17 are 154 mm latime, e suficienta pentru majoritatea oamenilor care fac trekking/cicloturism/naveta.

Doar ca e obligatoriu sa ai aripi.

B17 scrie ca are 175 mm latime, 154 poate are B17 naroow.

In cinci ani am mers cu 11 sei, pe MTB si cursiera in jur de 4000 km/ansi indiferent de saua folosita in 30-60 km apare durerea, cea mai comoda din ele este SMP TRK la care durerea apare cam dupa 60 de km. Distanta intre oasele bazinului e 13 cm si indiferent cat stau de aplecat tot simt marginea seilor cum freaca pe oase. Am folosit sei cu latimea intre 13 si 16 cm.

Deci, nu se mai poate si trebuie sa-mi cumpar o sa Brooks dar nu ma pot sa ma hotarasc intre B17 standard si Pro Team, ca forma as alege Pro dar SMP are tot 16 cm si simt marginea si Pro mai are si cadrul de metal in plus. B17 mi-e teama ca nu imi permite o pozitie mai aplecata, merg cu saua cu 5 cm mai sus decat ghidonul. Foloseste cineva B17 in aceasta pozitie? Apare frecare pe interiorul coapselor?

Eu daca mi-as lua alta acum, as lua Swift.

http://www.brooksengland.com/en_uk/saddles/leather/swift-chrome-3.html

Nu vad utilitatea unei sei de 175 mm, o sa nu e un fotoliu, trebuie sa-ti permita si sa mergi usor aplecat spre anterior fara a te jena pe interiorul coapselor.

B17 Narrow (pentru ca se pare ca pe asta o am) e la fix din punctul asta de vedere

Am avut B67 (cu arcuri). Era lata si gandita sa stai ca in fotoliu. Nu prea mergea ridicata mult peste nivelul ghidonului.

Acum am B17 care e cam la 10 cm peste nivelul ghidonului. Nu ma deranjeaza latimea dar nici nu am incercat mai ingusta.

Prea multe articole de-ale lui Bike Snob NYC strică  ;))

:) Sunt dezamagit. Ma asteptam la reactii mai virulente dupa postarea mea. In schimb, doar reactii civilizate, raspunsuri diplomate... Unde sunt cei de pe topicul cu castile originale vs. fake?

• Upvote 3

Am comandat pe bike discount b17, 80 euro cu tot cu transport.

Eu zic că ai ales bine, Team Pro mi s-a părut prea îngustă - în condițiile în care pe MTB/cursieră am scânduri de 135mm.

@BogdanTimisoaraj Au "concediu" de tratare a virulentei.

Astazi am pus saua pe cursiera, 92 km, o incantare. Chiar isi face treaba. Maine o pun pe MTB.

@@opryka11

S-o folosesti sanatos.

Multumesc!

Pui o poza cu saua pe cursiera?

Am facut poze si la cursiera si la MTB dar nu stiu sa le atasez.

In primul rand  va salut!

Va citesc cu placere de mult timp,insa scriu abia acum pentru ca as avea nevoie de o parere.Vreau sa-mi schimb saua la MTB meu cu una mai confortabila si daca vad atata lume multumita de Brooks,merg pe mana lor (si a voastra) :D

Ce sa aleg din cele doua:

Team Professional Imperial sau B17 Narrow Imperial ?

Din imagini par la fel ca forma,exceptand latimea ,iar lungimea difera doar putin.

B17 normal sau narrow, ne-imperial; cele cu decupaj se întind prematur. Team Pro nu mi se pare neapărat confortabilă.

Nu stiu ce sa zic legat de decupaj,pentru ca nu vreau sa am probleme cu prostata sau mai stiu eu ce. Poate sunt piticii mei...

Asa si mie imi place parca mai mult varianta standard si in plus este si mai ieftina cu 7 euro pe bike24. Nu este mult dar na..

Eu cred ca decupajul a fost introdus ca element de marketing, pentru ca o sa Brooks nu are nevoie de asa ceva. 

Decupajul ala care se si termina brusc mie nu-mi inspira incredere. Alta e situatia la decupajul seilor din sintetic, care e rotunjit.

• Upvote 1

@Moraru MTB, bun. De o bicei MTB = fara aparatori de noroi. => Foarte mare atentie pentru ca Brooks e din piele si pielea se strica de la noroiul aruncat de roti.

? Asta daca vrei confortul si ajustarea in timp dupa posterior.

Exista si tratarea propusa de Sheldon Brown si aplicata cu succes de @Traveller si care consta in impregnarea cu ulei "neinceput" de motor dar pierzi toata distractia datului de doua ori pe an cu crema speciala, a tensionarii periodice, a montarii de siret, a cautarii de tot felul de inlocuitori de crema iar la batranete a unui surub mai lung ca sa mai poti tensiona, putin seaua.

?

Da,stiu ca trebuie protejata de ploaie si noroi dar o sa-mi pun semi-aparatori sau cum se numesc prostiile alea din plastic daca o sa fie vreme nasoala.Tot este ceva. Si o sa cumpar si o cutie de Proofide pentru ca nu as folosi metoda cu uleiul de motor,mai repede fac un amestec de seu de oaie cu ceara de albine si/sau parafina.

Ramane problema cu "gaura" care ma gandesc ca ar mai elimina din presiunea exercitata asupra prostatei,adica sa fie mai moale in zona aia prin deformare.Dar vorba lui @Traveller ,decupajul nu pare "natural" sa zic asa si nu stiu daca ajuta sau mai mult incurca,de asta voiam sa vad pareri de la cineva care are o Imperial.

• Upvote 1

@Moraru Taietura are logica ei dar e mai mult o chestie logica. 

Daca seaua este corect setata si folosesti un pantalon cu bazon decent, nu ar trebui sa simti presiune pe perineu.

15 hours ago, Moraru said:

voiam sa vad pareri de la cineva care are o Imperial.

Eu am B17 Imperial si ma simt excelent pe ea. O am cam de un an si jumatate, folosita zilnic.

Nu pot sa fac comparatia cu un B17 non-Imperial pentru ca nu am folosit asa ceva.

Break-in-ul s-a desavarsit la o tura de randonneur (200 km) intr-o zi de ploaie mocaneasca in Ungaria.  Nu a plouat pe ea pt ca a fost tot timpul sub curul meu, dar se pare ca umiditatea aia si presiunea petmanenta au ajutat-o sa ia forma mea.

De atunci am mai facut ture lungi (400 km in 3 zile) si pot sa spun ca mi-a fost ceva mai bine pe ea decat pe saua anterioara (SMP TRK). Nu te gandi ca am stat ca pe puf, oricum apar probleme si inconfort, dar face ceea ce trebuie sa faca.

Oricum, eu la sei fara decupaj nu ma mai intorc, diferenta se simte mai ales cand (sa ma ierte pudibonzii) vrei sa mictionezi.

Este posibil sa se intinda mai repede decat cele fara decupaj, nu stiu. Eu pana acum am tensionat-o doar cu un sfert de tura de cheie, cum zice in instructiuni. Foarte mult conteaza si ajustarea siretului, confortul este influentat radical de cum iti potrivesti saua din siret (nici prea-prea, nici foarte-foarte).

• Upvote 2

Am si eu Imperial cu peste 20.000 de km facuti in ultimii 4-5 ani.

Break-in-ul il consider facut dupa ~ 2000 de km.

Nu am dat-o decat de doua ori cu crema in perioada de break-in (aia originala pe care nu o recomand)

Nu am intins-o niciodata, nu trebuie daca esti atent la siret si CEL MAI IMPORTANT sa nu o uzi (eu am husa impermeabila pe care o tin tot timpul cu mine)

Saua arata aproape ca noua.