hcampian

BROOKS Fan Club

Recommended Posts

Multumesc pentru pareri!

Am comandat pana la urma B17 narrow  Imperial dar din pacate am uitat sa comand si husa.

Nu vine cu husa. In cutie sunt doar niste sireturi de diferite culori si un pliculet minuscul de crema de intretinere (cat pentru una, maxim doua operatiuni) plus cheia de intindere a seii. 

O fi fost si husa in trecut, si-or fi schimbat si ei politicile comerciale.

Nici eu nu am primit-o cu husa. Dar se poate folosi cu succes o casca de baie.

Team Pro Chrome am luat-o în 2011, B17 Special în 2014, ambele de pe bike-components, ambele au venit cu husă și cheie în cutie.

l.e. Mkay, la B17 Narrow nu apare:

n9InCFt.png

1 hour ago, Traveller said:

Dar se poate folosi cu succes o casca de baie.

Sau in lipsa castii de baie, o punga ale carei urechi le legi de tija seii (ca sa nu zboare vantul punga).

A ajuns si saua de ceva timp dar nu am avut timp sa fac probe. Se pare ca trebuie sa caut punga :)

Zgarciti domne` :D

Lucrez de 10 luni într-un atelier de biciclete din Londra şi trebuie să spun că în România am văzut mai multe şei Brooks decât aici. Chiar sunt şocat că Brooks are o popularitate atât de mică în propria ţară. 

Toate bicicletele noi vin cu şei mediocre din plastic şi muşama, iar când proprietarii vor să le upgradeze cumpără tot şei similare sau huse cu gel.

Am găsit în atelier şei Brooks în stare bună, aruncate în fundul unor cutii cu fiare vechi sau prin pod, acoperite cu praf şi păianjeni. Le-am curăţat, lustruit şi pus în vitrină însă doar un client a vrut să se uite de aproape şi a întrebat de preţ.

• Upvote 1

Nu mai vrea nimeni sei din piele,trebuie sa le feresti de apa si intemperii pt ca li se ia lustrul,or la Londra aia lasa bicicletele legate de stalp si le ploua acolo,seile fiind de plastic nu au nimic+ ca nu se pricep :) 

Eu am avut o sa brooks de curse(adica fara arcuri) prin anii 80 la mana a doua,si m-am simtit super pe ea,am "tras" de ea de se uzase pielea acolo unde sunt niturile in spate dar tot era buna,mergeam fara bazon sau alti bureti(nici nu erau pe vremea aia) si nu mi-a rupt kooru',am mai avut din piele si o sa Favorit(asta off topic) si aia era buna dar nu batea brooks-ul.

Astea din plastic sunt foarte dure dar daca lumea le prefera....

@Lucian asa dom'ne fa-le instructaj,invata-i istorie ciclistica,scoate ceva din "englejii" aia se se poarte mai frumos cu biclele :)

• Upvote 2

Desi ideea unei sei Brooks pare foarte tentanta, sunt doua aspecte care pe mine ma pun pe ganduri:

1) mersul in conditii de umezeala (nu neaparat ploaie, cat sosea umeda care duce in mod cert la murdarirea seii pe partea de dedesubt)

2) colorarea pantalonilor de la sa

Singura solutie pe care o vad si care ar rezolva ambele neajunsuri ar fi acoperirea seii cu o husa speciala pentru ea.

Intrebarea pentru membrii fan-clubului ar fi daca ati folosit o asemenea husa si daca e intr-adevar o solutie ?  (apropo, nu discutam despre pungi de plastic, casti de dus sau alte improvizatii/tiganii :D

In primul rand trebuie montate aparatori, care sa fereasca saua de apa aruncata de roti.

Practic o sa de piele si aparatorile merg mana in mana. 

Astfel, mersul pe asfalt ud nu mai reprezinta o problema.

Husa de care zici (inclusiv improvizata din casca de dus) e buna cand bicicleta sta rezemata, in timpul vreunei pauze (de pranz, de exemplu) si incepe ploaia.

@crystale Seaua Brooks e gandita sa reziste la oarece umezeala: apa "de sus" cat timp mergi pe bicicleta (suprafata e ceva mai lucioasa) dar nu la mizeria venita de jos. Pentru asta, fie pui aripi, fie pui asta: https://ass-savers.com/products/brookshield_mudguard sau daca ai dupa ce copia, decupezi din ceva plastic.

Exista husa pentru protectia seii. http://www.chainreactioncycles.com/mobile/ro/en/vaude-saddle-raincover/rp-prod93193

Ea e gsndita pentru situatia cand lasi bicla in ploaie dar merge si daca urmeaza sa mergi prin ploaie, altfel, daca o folosesti tot timpul, la ce iti mai iei sea Brooks? Anuleaza una din marile calitati a pielei: absoarbe si disipa umezeala.

Nu am constatat sa murdareascs pantalonii dar nici nu am umblat cu pantaloni albi.

De murdărit, am pătat o pereche de pantaloni crem trei sferturi, folosiți prin oraș. Dar asta și din cauza tratamentului cu ulei de motor pe care i l-am aplicat.

Intr-adevar, solutia propusa de @iacobdoc pare a se preta la cele cateva ture in conditii de umezeala, chiar si in cazul celor care nu achieseaza la ideea aparatorilor de noroi la cursiera.

Ramane partea cu murdaritul pantalonilor, in special daca nu se curata la spalat. Din ce am mai citit pe ici pe colo la etapa de documentare, pare a fi rezultatul uleiului/ cremei de tratare a seii care nu a fost absorbita complet, deci s-ar putea sa nu constituie neaparat o problema.

In concluzie, cred ca am fost infectat cu virusul Brooks. Sa vedem acum ce tratament voi urma.

@crystale Daca te intelegi bine cu seile de "plastic" si nu ai ceva nostalgii legate de vremurile trecute, o sea de "plastic" e mult mai buna.

Daca curul tau are alta parere sau vrei rafinament si nostalgii, adica esti un depresiv care inca nu ai recunoscut asta, ia-ti o Brooks.

Pe undeva este ca si cum ai avea o femeie frumoasa si rafinata de care daca ai grija iti va oferi placeri fara sfarsit,

• Like 1

11 hours ago, crystale said:

Ramane partea cu murdaritul pantalonilor, in special daca nu se curata la spalat.

Majoritatea pantalonilor mei de ciclism nu sunt negri, ci mai deschisi la culoare. Cu toate acestea nu am reusit sa observ nicio ramasita de culoare straina ce ar fi venit de la sa. 

Poate am fost norocos, poate nu am observat dar nu mi s-a intamplat pana acum. 

10 hours ago, iacobdoc said:

Pe undeva este ca si cum ai avea o femeie frumoasa si rafinata de care daca ai grija iti va oferi placeri fara sfarsit,

Mare grija, sa nu cumva sa o duci la mall, la shopping cu magazine de fite. Ea nu e dintre "acelea", nu suporta asa ceva :P 

• Upvote 1

Salut , 

cam de 3 luni si ceva sunt si eu posesor de Brooks 17 si impreuna avem aproape de 3000km . De la inceput am mers fara pantaloni cu  bazon si spre surprinderea mea nici nu am mai avut nevoie de ei . Cu saua originala a bicicletei la drumurile mai lungi de 10-15 km trebuia sa-i port pt a sta mai confortabil . Am avut o zi in care stand la cort ne-a prins ploaia si desi aveam o husa pe ea sa cam udat pe  jumatate . Am avut noroc de vreme cu mult soare dupa ploaie si am avut si timpul necesar pentru a o lasa se usuce . In afara de o pata de culoare mai inchisa  se pare ca nu a  patit nimic  . Daca va luati husa , nu o recomand pe cea de la Decathon care se rupe foarte usor si nu este nici rezistenta la ploaie . Am cumparat o husa originala si este mult mai buna , alt material si cred ca rezista mai bine la ploaie . In legatura cu patarea pantalonilor nu cred ca se refera la culoarea efectiva din piele dar cel putin ai mei au capatat un luciu care-i faca sa para murdari si care rezista si la spalare , insa eu am o scuza : am o greutate care a facut ca saua sa aiba acel " break in "  mai rapid si poate si de aceea pantalonii mei nu rezista :) . Cand e mai umezeala afara pun husa , cand e mai uscat ,nu . 

In rest de Brooks , numai de bine

O zi buna

• Upvote 1

Castile de dus sunt huse bune, mai ales cele din plastic mai gros.

On 24.08.2017 at 15:05, crystale said:

apropo, nu discutam despre pungi de plastic, casti de dus sau alte improvizatii/tiganii :D)

Se pare ca n-ai facut niciodata o tiganie care sa tina si sa te bucuri de ea.

Uneori, merita incercat.

Revenind la subiect, ia-ti sa Brooks pentru ca merita. Si nici nu moare de la cativa stropi de ploaie.

Pana la urma am decis sa tratez infectia cu virusul Brooks cu o sa B17 standard. Si daca tot am comis-o, am luat si o husa si niste Proofide precum si AssSaverul recomandat de medic. Momentan toate astea de mai sus sunt in drum spre mine, asadar sper sa revin cu impresii cat de curand.

Era sa uit - multumesc pentru sugestii! Iar cu reclamatiile poate vin eu mai incolo  :D

@crystale Sa-ti traiasca posteriorul si sa fie intr-un ceas bun. Sa se bucure unul de cealalta. ;)

Iata ca am iesit si la prima tura de vreo 75 de kilometri cu doamna Brooks. Inca suntem la faza de cunoastere reciproca si incercam diverse pozitii. Chiar daca nu ne potrivim inca 100%, trebuie sa recunosc ca mi-a aratat ca are potential de a-mi oferi placeri nebanuite. Dar pana o sa pot stabili un verdict in ceea ce o priveste,  mai trebuie sa petrecem ceva timp impreuna. Poate voi reveni cu detalii picante :D

@crystale Un gentelman nu poate refuza o doamna dar un getelman adevarat stie sa fie discret. ;)

• Like 1