hcampian

BROOKS Fan Club

Recommended Posts

Am doua b66, una mai uzata, alta mai noua. Cea noua imi scartaie cand apas pe ea, cand o strang cu mana zici ca e politia. E ceva normal, fiind nerodata?

@iacobdoc

Interesanta argumentatia. Multumesc.

Pana la urma nu se face gaura in cer, ca mersul pe bicicleta nu a inceput cu saua Brooks.

In alta ordine de idei, eu ma impac foarte bine cu saua mea Brooks B 190, pe care o folosesc din 2009. Doar ca, usor dar sigur, cam ramane fara peisele originale.

Concret, anul trecut cam asa arata surubul, original Made in England, de prindere al arcului de sub ciocul seii.

image.png.9ac6f32b6ee3d30c49b6f66de1916580.png

image.png.2ee4890d2c988bb8e251d0d31df48436.png

Nicio problema, l-am schimbat cu unul de mobila, din ala cu cap plat si rotunjit [nu poti pune cheia pe el], surub probabil Made in China, cummparat cu cativa Lei de la magazinul Ferometal din Bucur Obor.

Cam asa arata.

image.png.b76213f6a236b51ebc2fba862e62bfff.png

Soricaria asta are deja aproape un an vechime, cu ceva ture la activ si pana acum s-a comportat foarte bine.

A fost putin chinuiala cu introducere surubului de mobila prin gaurile din arc, deoarece acestea erau pe sistemul surubului original englezesc, adica putin mai inguste.

In rest, surubul lung care intinde saua mi l-a facut un prieten la strug, iar cel care tine nuca, de cativa ani, este un surub chinezesc din piata.

• Upvote 1

2009 deja vorbim de o etate a șeii

super 

Stie cineva daca saua Brooks model B 190 a fost scoasa din fabricatie?

Vad ca pe site-ul Brooks, daca caut B 190 imi apare mesajul "This page could not be found"

Sau B 190 se vinde azi sub denumirea de B 135?

Multumesc.

Se pare că au discontinuat-o. Acum apare doar acest 135.

Ca o observație complet pe dinafară, mi se pare că are un aspect de-a dreptul monstruos.

Ca tot s-a facut ceva miscare pe topicul asta - are(sau a folosit) careva dntre voi pe o bicicleta de sosea/gravel/ciclocross ceva produs de la Brooks. 

Avand in vedere ca folosesc 90% din timp gravel-ul si foarte rar MTB-ul mi s-a cam facut dor de Brooks sub fund. 

Si tot am o idee incoltita in minte sa pun pe gravel-ul meu una. Dar parca nu am increderea de a comanda cum am avut cu B17-le pus pe MTB-ul de cicloturism. 

Din cand in cand ma tot uit la ce modele au, la ce mai zice lumea despre ele.....si apoi o las balta

A folosit @iacobdoc, dar văd că a renunțat în ultima vreme. Îți dă el mai multe amănunte.

Eu am un B17 standard pe bicicleta de șosea. Deja am câteva mii de kilometri cu ea și de la bun început a fost o îmbunătățire uriașă față de șaua cu care a venit bicicleta.

@EyesOnly Vezi pe topicul asta cu o pagina in urma e si postarea lui iacobdoc care spune de ce renunta la Brooks si cumva s-ar reintoarce la seii asemanatoare cu SelleSMP. Eu iti recomand direct SelleSMP am avut un Hybrid mai dur decat Extra care il foloseste Majikstone si de care am observat ca e multumit, acum am un Hell (echivalentul lui este Well ca na Hell nu suna bine). Ai o aplicatie pe android de la ei. Iti iei masurile cam rezolvi treburile.

• Thanks 1