hayvelo

Bicicletăria de Acasă

Recommended Posts

Mulțumesc!

Mai e cale lungă pînă să fie gata cu totul, dar nu am mai avut răbdare, trebuia să o încerc chiar și așa incompletă, pentru că am tot timpul impresia că ce fac se va rupe sub mine (nu, nu am 120 kg, dar am mai mult decît aș vrea :D )

Salut!

Revin cu o întrebare: există vreo metodă mai puțin barbară decît mînuitul ciocanului pentru desfacerea unui braț de pe axul butucului pedalier cu prindere pe pană ? Există cumva vreun dispozitiv special, chiar și artizanal, cu care să pot evita măcelărirea penei și șocurile suportate de butuc de la izbiturile ciocanului ?

M-am împotmolit la vechitura EMPO, probabil că pînă la urmă ar ieși penele, dar deformate, plus că mă doare sufletul cînd mă gîndesc ce suportă butucul de la loviturile de ciocan.

Axe:

I-am tras citeva cu dorn si cu piulita pe surub, am izbit cu mila, nimic ni s-a clintit, dar s-a umflat putin, cit sa mearga piulita greu. Dar inca merge si nu vreau sa fortez mai mult de atit in felul asta.

Lucian:

Vreau sa pastrez penele originale, sint nichelate si nu cred ca mai gasesc altele la fel. Foarte incurajator filmuletul, deci se poate. Totul e sa nu ma grabesc.

Apare aici o alta belea: daca reusesc sa scot penele fara sa stric nimic, nu stiu cum voi desface butucul, ca parca e de la un ceas nu de la o bicla. De mers merge extrem de lin, uniform si fara nici un pic de joc, adevarata raritate la butucii cu bile, mai ales ca are 52 de ani ! Dar tot vreau sa-l desfac sa vad ce-i acolo si sa-l gresez proaspat.

butuc empo 01

butuc empo 02

Sa nu demontezi cupa din dreapta a butucului (cea din partea cu angrenajul).

Pentru scule si reglaje, vezi aici si aici.

poti sa torni peste tot lichid de frana si dupa ce-l busesti cum ti-am spus mai sus, poti incerca sa-i tragi cateva si in sensul de introducere al penei, nu se poate sa nu cedeze.

Uite ca a cedat, pina la urma. :)

Cu degripant si rabdare am reusit sa izbesc cu ciocanul si sa scot penele fara sa stric nimic.

Apoi, ca sa desfac butucul pedalier, mi-a trecut prin cap sa improvizez asta:

unealta-pedalier-empo

Sint tije de la niste aparatoare de noroi, pe care le-am prins intr-o menghina. Tijele sint destul de dure, dar nici pedalierul nu era intepenit deloc, asa ca am avut noroc si l-am desfacut destul de usor.

PEDALIER-EMPO

Apoi, surpriza: butucul nu se insurubeaza direct in cadru, care nu e filetat, ci are un cilindru filetat introdus in el (cadrul) prin presare. Cilindrul asta se invirteste liber, daca incerci sa scoti cupa dinspre angrenaj.

BUTUC-PEDALIER-EMPO

A doua surpriza: totul este perfect, fara uzura, doar partea dreapta a axului (cea dinspre angrenaj) este uzata, si inca destul de rau.

Ax-pedalier-empo

Nu stiu daca am vreo sansa sa gasesc un ax la fel, cu prindere pe pana, si care sa nici nu fie din "mamaliga" alba cum am vazut in tirg.

Foarte slabe sperante. Saptamana asta ma duc la un coleg care are multe piese vechi, dar noi.

Spune-mi lungimea axului, poate gasesc unul identic. Trebuie sa verifici si cuveta, sunt sanse mari sa fie la fel de uzata.

• Upvote 1

Culmea e că doar axul e uzat pe o singură parte, cuvetele sînt perfecte.

Mulțumesc foarte mult pentru ajutor, Lucian :)

Axul are 134mm.

Minunate toate "fetele"! Felicitari si ai grija... nu stiu cum te vei dezvata de drogul asta, e mai ametitor ca heroina :). Bafta!

Nu stiu daca am vreo sansa sa gasesc un ax la fel, cu prindere pe pana, si care sa nici nu fie din "mamaliga" alba cum am vazut in tirg.

Ai doua posibilitati sa repari axul vechi:

1.) La o masina de rectificat exterior se rectifica suprafata deteriorata (pina dispar denivelarile) cu o piatra de rectificat care are exact raza necesara. Partea rectificata se cementeaza (tratament termic) si se rectifica inca o data.

2.) La o masina de rectificat exterior se rectifica suprafata deteriorata (pina dispar denivelarile) cu o piatra de rectificat care are exact raza necesara. Partea rectificata se cromeaza dur si se rectifica inca o data (atentie la adaosul de rectificare).

Cel mai bine e sa confectionezi un ax nou (daca ai posibilitatea) dintr-un material superior.

Mulțumesc, Goitta! Sînt deja dependent, nu cred că mai scap :D

Frank, problema e că nu am nici un fel de relație printre meseriași la care să pot apela.

Dacă aș putea confecționa sau da la confecționat axul, aș face același lucru și cu conurile de la butucii Sturmey Archer și Sachs care au, în majoritate, un grad sensibil de uzură.

Cred că, pînă la urmă, va trebui să găsesc pe cineva care să-mi facă niște piese la comandă.

Merci de link-uri.

Chiar nu m-am gindit inca sa caut asa ceva. E clar, trebuie sa sap Net-ul :)

bricomall.ro

au foarte multe scule de bicicleta de provenienta Unior, dar si alti producatori.

Am testat si recomand:

Stand reparatie bicicleta.