hayvelo

Bicicletăria de Acasă

Recommended Posts

bricomall.ro

au foarte multe scule de bicicleta de provenienta Unior, dar si alti producatori.

Am testat si recomand:

Stand reparatie bicicleta.

De capul meu ce pret are standul acela..uite aici mi-am facut eu unul.

Unior fabrica scule de bicicleta de calitate?

Bricomall.ro este numai magazin online? Sau produsul poate fi gasit si in bricostore?

Doar online. Au sediul la Sincai in incinta unde este si Romar medical.

Sunt foarte prompti in procesarea comenzilor. De obicei trimiterea se face prin curier peste o valoare de 150 lei parca, dar eu prefer sa ma duc la ei sa vad cu ochii mei ce cumpar.

Unior este firma romaneasca? Vad ca au scule specializate pentru biciclte? Ma mir cum de nu am auzit de ei pana acum.

Tot pentru amatorii de vechituri:

http://bicicletariadeacasa.blogspot.com/2011/03/gazelle-sport-luxe-1.html

Se anunță încă un șantier greu : vopseaua a degradată rău, roțile/jantele sînt destul de prăpădite, butucul de spate nu are lănțișorul pentru schimbat vitezele și cam huruie, frînele nu țin absolut deloc.

Iar eu nu am timp aproape deloc :(

Unior-ul este la origine o firma austriaca, am cumparat in 1990 din targ un spitz, un patent si o foarfeca de taiat tabla. Este adevarat ca nu le-am utilizat foarte "crunt" des dar arata ca noi si acum ! Cred ca au o sucursala prin Cehia si poate sculele de acolo sunt ceva mai slabute calitativ desi cehii au experienta in fabricarea sculelor.

Scuze, dar mi se pare locul cel mai potrivit sa intreb.

Am gasit absolut intamplator o oferta de roata spate cu butuc Sturmey Archer, 3 viteze, in stare, aparent, buna. Vizual nu are nicio urma de rugina. Intrebarea e: cam cat valoareaza, teoretic, un astfel de butuc? Un minim? Un maxim?

Multumesc!

Un coleg are de vanzare la 100 lei bucata, butuc nou in cutie.

Am si eu vreo 3-4 demontati, mi-e lene sa-i fac si sa-i vand sau sa-i bag pe o bicicleta.

• Upvote 1

Eu am pe spate U break sau cum ii zice(de bmx) si vreau sa pun V-break. Am doua optiuni. Ori pun o potcoava ce se prinde unde se pun franele actuale si prind de ea V-break-urile sau iau de pe o furca fata care e stricata suportii de V-break cu tot cu o parte din tabla de pe furca si ii pun pe cadru mai in jos putin si prind tabla cu niste coliere de cadru. Cadrele in zona une sunt suportii de frana sunt intarite sau sunt numai sudati suportii? Care ar fi alegerea cea mai buna? Oricum ambele optiuni sunt gratis. Potcoava o voi face eu, dar acolo e mai mult de lucru.

O parere si putin ajutor sunt bine venite.

Superba, felicitari si sa te bucuri de ea!!!

Mai ales ca forma cadrului aduce putin cu Puch Spirit Liber a mea. :)

Poate ne vedem sa intr-o zi ptr o revizie a butucilor, am vorbit noi, nici eu nu ti-am mai spus...

Merci, Lucian :)

Păi da, mixte drepte amîndouă, doar că Giant e ceva mai atipică pentru Europa cu țevile superioare apropiate și în coadă de rîndunică. Știi tu, Puch-ul mi l-ai "suflat", da' las că vezi tu...ce mai am pe țeavă... :))

OK cu butucii, nu te-am uitat, cînd ne coordonăm odată se face.

Bravo!

La ce preț te-au dus roțile?

Roata față : jantă 75, butuc 35, spițe+nipluri 32 = 142 lei

Roată spate : jantă 70, butuc 55, spițe+nipluri 36 = 161 lei

Sper că am adunat corect :-/

Hmmm...muțumesc de răspuns. E de ținut minte.

Din ce in ce mai bine. Asta e chiar de +10. Imi plac mult cadrele mixte, dar inca n-am vazut nici unul pentru roti de 26".

Imagine postată

• Upvote 2

Merci, Lucian.

Mai urmează și altele.

Te interesează o mixtă cu roți de 26 ?

UIte aici una

http://www.biciclete...e-de-sosea.html

Eu m-am plimbat odată pînă acolo și am văzut-o. E o ciudățenie pentru Europa, dar e foarte grosolan lucrată și grea. Jantele sînt parcă făcute la ciocan. Are pedalier de BMX, cu cuvetele cu diametru uzual de acum ("bilă albă"). Eu zic că merită doar în următoarele 2 situații: 1) ca piesă de colecție. 2) ca bază pentru modernizare, adică roțile pleacă la REMAT, pedalierul foarte grosolan la fel, și faci pe cadrul ăla o cu totul altă bicicletă. Este adevărat că forma e irezistibilă și poate ieși ceva unic și remarcabil. Dacă ar fi avut roți de 28 ar fi fost deja la mine în ogradă :))

E biclă ieftină de supermarket americănesc, cam ceva în genul aparatelor foto Kodak de unică folosință. Dar e chiar singura mixtă cu roți de 26 pe care am văzut-o vreodată.

Nu ma omor dupa forma cadrului, dar contrastul dintre cadru si roti arata foarte bine!! In plus, colorostic, e 10 cu felicitari!!!