hayvelo

Bicicletăria de Acasă

Recommended Posts

Eu ma dau cu un Pinarello Treviso din 78' echipata Campagnolo Super Record reconditionata de mine si pe cuvint merge mult mai bine si e mai rigida decit multe cursiere recent fabricate.

Trebuie sa recunosc ca pot lua lectii de la tine. E superba! O mica critica ar fi la adresa manetelor de frana. Nu se potrivesc nici cu stilul bicicletei, nici cu modelul franelor.

Ti-am imprumutat o poza.

Imagine postată

• Upvote 1

Merci Lucian, merci Alegz30 ! :)

Lucian, poți pune poze fără probleme, aș pune chiar eu, dar am încercat mai demult și nu am reușit.

în legătură cu frînele, da, e discutabil dacă se asortează sau nu. Nici eu nu sînt foarte încîntat de ele, dar nici nu-mi zgîrie ochiul foarte tare și, pînă la urmă, altele mai potrivite nu am găsit. Deși am, vechi nu vreau să pun pentru că nu se potrivesc cu elementele moderne.

Cît despre compatibilitatea dintre manete și clești, eu nu știu de ce se spune că astea de V-brake nu ar merge la cantilever sau la caliper. La Giant frînarea bruscă mă aruncă de pe bicicletă, iar astăzi, la primul test al Peugeot-ului, am mușcat pur și simplu din cauciucul din spate la o frînare bruscă (intenționată). Practic frînarea este mult mai puternică decît poate suporta aderența cauciucurilor cu balonaj de 23. Aș avea nevoie de ABS :)

Plus că ar avea nevoie și de manșoane albe, dar nu am văzut încă așa ceva cu formă mai "cuminte", clasică. Astea negre pe care le-am pus acum sînt tot de pe o biclă Peugeot din anii 80.

tare faza cu creionul...ca si sugestie,cred c-ar trebui sa faci un topic numai cu mici secrete si trucuri ca vad ca ai in maneca mai multe decat asi si jokeri la un loc... $-)

Impartasesc si eu pasiunea voastra pt readus la viata biciclete vechi, motiv pt care am savurat ieri discutia voastra.

Si azi, din intamplare, cautand un cadru de sosea, iata peste ce dau: http://www.biciclete...e-de-sosea.html

Va place? E cu roti de 26' :)

Ce ziceti de angrenaj?

bricomall.ro

au foarte multe scule de bicicleta de provenienta Unior, dar si alti producatori.

Am testat si recomand:

Stand reparatie bicicleta.

Eu am gasit in Decathlon stand (care nu apare pe site, dar e cel pe care il folosesc si ei la service) la 300 lei. Asemanator cu cel de mai sus, imi pare foarte solid si stabil. Si la banii astia chiar nu cred ca merita improvizatii.

edit: de la Unior am cumparat scule, dar nu pentru bicicleta si sunt foarte rezistente si bine facute, cal putin la mine ... coafura rezista :))

Edited by dr_psht

Eu am gasit in Decathlon stand (care nu apare pe site, dar e cel pe care il folosesc si ei la service) la 300 lei. Asemanator cu cel de mai sus, imi pare foarte solid si stabil. Si la banii astia chiar nu cred ca merita improvizatii.

Cred că zici de ăsta:

http://www.decathlon.co.uk/bike-workstand-id_8034462.html

Eu mi l-am făcut cadou de crăciun anul trecut şi sunt foarte mulţumit de el. În afară de clemă, care ar putea fi mai de calitate, nu am ce reproşa.

da, exact dînsul.

Impartasesc si eu pasiunea voastra pt readus la viata biciclete vechi, motiv pt care am savurat ieri discutia voastra.

Si azi, din intamplare, cautand un cadru de sosea, iata peste ce dau: http://www.biciclete...e-de-sosea.html

Va place? E cu roti de 26' :)

Ce ziceti de angrenaj?

Da, e cu roți de 26, iar angrenajul e de BMX. De fapt, așa cum îi ziceam și lui Lucian, eu am văzut pe viu bicicleta cu pricina, pt. că mă tenta și pe mine. Dar e foarte grosolan lucrată, cadrul e făcut parcă de mîntuială, jantele sînt oribile, parcă-s ciocănite, în plus bicicileta este incredibil de grea pentru tipul și dimensiunea ei. Cum ziceam deja, merită doar ca șoz, ca piesă de colecție, dacă cineva își permite așa ceva. Sau, ținînd cont de forma deosebită a cadrului, doar dacă cineva este dispus să investească în ea încă cîteva sute de lei pentru roți noi, angrenaj nou (angrenajul este și el extrem de grosolan). Adică, una peste alta, cred că s-ar obține o bicicletă faină și estetic și tehnic cu un preț total de circa 800-1000 lei. Dar acest lucru e valabil în general la reechipări sau modernizări ale unor biciclete vechi.

Unior este e companie SLOVENA, nu austriaca. Sculele sunt absolut excelente. Spre exemplu, am folosit o cheie Proxxon (Austria) la niste suruburi intepenite si s-a decalibrat (doar un pic, ca m-am oprit la timp), in timp ce cheia Unior nici nu s-a zgariat macar, cu toate ca au cam acelasi pret. Majoritatea sculelor de bicicleta Unior sunt efectiv copiate dupa Park-Tool, dar calitatea este echivalenta, iar pretul cam cu 30% mai mic.

De cateva saptamani am cam prins microbul biciletelor vintage si prin acest fapt am descoperit blogul tau. Pot sa-ti spun ca zilnic deschid la pagina cu peugeot-ul si-l admir, iar astazi l-am descoperit si aici.

Te felicit pentru ce faci si sper sa ne tii la curent, daca mai ai si alte proiecte.

Salut ! Legat de marca Unior, doar ca o simplă remarcă, am achiziționat prin '91-'92 câteva scule Unior, un clește cu vârf ascuțit, un patent, o foarfecă pentru tăiat tablă, un clește pentru tăiat corzi de pian - pe toate este marcat "made in Austria" !

Salut ! Legat de marca Unior, doar ca o simplă remarcă, am achiziționat prin '91-'92 câteva scule Unior, un clește cu vârf ascuțit, un patent, o foarfecă pentru tăiat tablă, un clește pentru tăiat corzi de pian - pe toate este marcat "made in Austria" !

Daca pe jentile Mavic scrie "made in Romania" nu inseamna ca Mavic e romaneasca sau daca pe pantofii sport Nike scrie "made in China" ,nu inseamna ca Nike e chinezeasca.

PS: Pentru mai multe informatii : http://www.uniortools.com/tradition

De cateva saptamani am cam prins microbul biciletelor vintage si prin acest fapt am descoperit blogul tau. Pot sa-ti spun ca zilnic deschid la pagina cu peugeot-ul si-l admir, iar astazi l-am descoperit si aici.

Te felicit pentru ce faci si sper sa ne tii la curent, daca mai ai si alte proiecte.

Merci :)

Prin anii '90 nu aveam catalogul de la Unior în care se povestește istoricul firmei !

Prin anii '90 nu aveam catalogul de la Unior în care se povestește istoricul firmei !

Corect,dar iesi,cand ai insistat ca firma e austriaca,aveai internetul...

Mie pe blog nu-mi merge linkul spre Cayo... şi când ajungi la sfârşitul paginii nu e niciun link spre alte posturi. Am intrat pe cele cu lunile până la urmă. Dar de Cayo tot n-am dat.

În altă ordine de idei, frumos acest ghidon (şi pipa). L-am văzut la mai multe dintre bicicletele tale, e acelaşi şi-l muţi sau ai mai multe? Se găsesc de cumpărat sau l-ai găsit pe una dintre biciclete?

De Cayo n-ai mai dat pentru că am scos postul, întrucît Cayo-ul a căzut în dizgrație și acum așteaptă - sub formă de cadru atîrnat în cui - să-i fie stabilită o nouă soartă.

Slăbiciunea mea acum, ca biclă de oraș, e asta:

Imagine postată

Iar ghidonul este ăsta:

http://www.decathlon...king-160714083/

Este ghidonul cel mai simplu, sobru și ieftin pe care l-am găsit și l-am pus la toate biclele mele (în afară de cele vintage). Uite-l și aici, pe ambele bicle:

Imagine postată

De regulă îl scurtez cu cîte 4.5-5 cm de la fiecare capăt, ca să fie bicla mai suplă și mai ușor de manevrat prin oraș.

• Upvote 2

Aha, bănuiam că e vreun truc suplimentar, dacă le şi scurtezi se explică. :) Mi-a atras atenţia pentru că are backsweep interesant, nici prea mult nici prea puţin, tocmai bine. Nu-mi plac flatbar, prefer ceva cu unghi mai pronunţat pentru mâini, dar ghidoanele de oraş care se găsesc prin magazine au unghiuri un pic prea exagerate.

Şi şaua este interesantă, ce model este şi ce lăţime are?