hayvelo

Bicicletăria de Acasă

Recommended Posts

Reflectorizantele de pe roti sunt si obligatorii si utile si aspectuoase.

Foaia e de 52 de dinti.

Da, angrenajul e de 52 de dinți.

Reflectorizantele pot fi utile atunci cînd vine vreun grăbit de pe o străduță laterală. Iar mie chiar mi se pare că se asortează :)

hayvelo, vreau si eu un cadru fix ca asta sau ca gheisa Panasonic :)

pe unde le gasesti sa caut si eu :)))

marimea din poza e 56-58?

Te cred, și eu (mai) vreau :))

Nu-i ușor deloc să găsești ceva mai răsărit. Din alea comune (și prăpădite) nemțești găsești destule, însă astealalte îs rare și nu întotdeauna vîndute pe Net. Multe ajung prin orășelele de provincie, unde vin cu remorca prin grămezi de bicle moarte sau muribunde și e chestiune de noroc să găsești ceva.

Păi uite, Giant Trooper l-am găsit acum 2 ani în Zărnești, Gudereit-ul mov l-am luat prin curier de la Lugoj, Panasonic-ul tot prin curier de la Turnu Severin, Univega am luat-o dintr-un sat de pe lîngă Reghin pe cînd mă aflam în vacanță cu copiii. Unde vrei să cauți mai întîi ? :blink:

E o continuă pîndă pe teren și mai ales pe Net, că doar se știe că pînda face 99% din vînătoare.

Giant Trooper e mărimea 54.

Mai am un cadru de mixta axact cum va doriti voi. Centurion din CrMo, dar fara suporti sudati pentru V-brake.

Cred ca am sa-l scot la licitatie, va bagati? :D

Am dat recent doua mai slabute:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/5316-bicicletele-mele/page__view__findpost__p__561535

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/5316-bicicletele-mele/page__view__findpost__p__563396

Cred că trebuie făcut un departament special pentru mixte: anunțuri de vînzări, cumpărări, licitații, schimburi. ca să nu se amestece și să se piardă printre XTR-uri, ergopowere, rulmenți industriali și alte componente aero-spațiale :))

• Upvote 1

Si io si io! :) Sa fi cu toate tevile drepte.

Atunci ieși din joc, pt. că așa ceva nu se poate, măcar una trebuie să fie "strîmbă". :))

Cît ne mai fierbe Lucian pînă să ne dezvăluie minunea, mai încarc două poze de arhivă, din ianuarie 2011, tot cu GT

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 1

Mișto Centurion-ul. Și cum te-ai gîndit să o măriți, cu licitație cu strigare, sau cu oferte "în plic" ?

De unde ai farul cu dinam... sau dinamul cu far, in fine... Ma intereseaza si pe mine ceva de genul ala.

Bicla e de vanzare? Pe bune ca as da banii pe asa ceva. @-)

Dinamul cu far e al ei din naștere. Și merge perfect, e ca nou, e clar că bicla nu a mers prea mult pe întuneric. E un model pe care l-am mai văzut și pe alte bicle franțuzești și nemțești din anii ăia, dar numai în poze. Și pe un site de anunturi de la noi - interzis a-i fi pomenit numele pe ciclism.ro - a fost la vînzare acum 1-2 ani o biclă aproape identică cu asta care avea același tip de dinam cu far.

Din păcate (sau din fericire) nu e de vînzare, e chiar neprețuită. E cea mai "nobilă" mixtă pe care o am și probabil una din cele mai deosebite făcute vreodată. Cînd o să încep să-mi vînd din colecție, cu siguranță asta va fi ultima pe listă. Sau nu va fi deloc. Am fost fericit ca un copil cînd am luat-o. :X

• Upvote 1

Daca prietenul hayvelo nu se baga, ma bag eu!

Mihnea, am eu o mixta in lucru. Tot o vechitura din fier bineinteles, dar pot sa o fac exact pe gustul tau.

Dinam cu far incorporat pot sa fac rost, dar ceva chinezesc, plastic si plastic.

Mihnea, am eu o mixta in lucru. Tot o vechitura din fier bineinteles, dar pot sa o fac exact pe gustul tau.

Asa una imi pot face, si eu si placerea ar fi chiar mai mare doar sa gasesc un cadru bunicel. Faza cu bicla asta e ca are un aer f original, de fabrica, si care e f f greu de reprodus.

Da, și mie îmi plac la nebunie genul ăsta de aripi subțiri și foarte ușoare, care suportă anvelope cu balonaj cel mult de 28. Însă pînă acum nu am văzut așa ceva decît la bicle din anii 80.