Sign in to follow this  
razvan_b11

World Cycling Championships Melbourne 2010

26 members have voted

1. 1. Who will win the road race?

• Fabian Cancellara
      3
    • Philipe Gilbert
      16
    • Cadel Evans
      2
    • Joaquin Rodriguez
      1
    • Peter Sagan
      2
    • Allan Davis
      0
    • Mark Cavendish
      1
    • Andre Greipel
      1
  2. 2. Who will win the time trial?

• Fabian Cancellara
      15
    • Gustav Larsson
      0
    • Peter Velits
      3
    • Tony Martin
      8
    • Bert Grabsch
      0

Recommended Posts

Saptamana viitoare incep campionatele mondiale de ciclism de la Melbourne.principalii favoriti ai cursei pe sosea dupa parerea mea sunt cancellara in cursa pe sosea,si tony martin la contratimp.desi dat ca mare favorit,deja castigatorul cursei pe sosea,gilbert nu cred ca are sanse prea mari la victorie.traseul seamana foarte mult cu cel al turului flandrei,cele 2 catarari s-ar putea numi kapelmuur si bosberg la ce profil au:prima e lunga de 1 km cu panta medie 10%,iar a doua de 400 m cu panta medie 15%(panta celei de-a doua catarari am calculat-o dupa profilul ei,fara sa stiu altitudinea la start si cea de la final,deci e aproximativa).iar in turul flandrei stie toata lumea ca gilbert a iesit pe 3,fiind batut de fabian si boonen.

cursa de contratimp,dupa profil,pare a fi pentru martin,deoarece are 3 catarari,iar contratimpurile valonate ii convin mai mult neamtului decat lui cancellara.daca era un profil plat,cu siguranta elvetianul nu avea rival,asa cum s-a intamplat in TDF

Saptamana viitoare incep campionatele mondiale de ciclism de la Melbourne.principalii favoriti ai cursei pe sosea dupa parerea mea sunt cancellara in cursa pe sosea,si tony martin la contratimp.desi dat ca mare favorit,deja castigatorul cursei pe sosea,gilbert nu cred ca are sanse prea mari la victorie.traseul seamana foarte mult cu cel al turului flandrei,cele 2 catarari s-ar putea numi kapelmuur si bosberg la ce profil au:prima e lunga de 1 km cu panta medie 10%,iar a doua de 400 m cu panta medie 15%(panta celei de-a doua catarari am calculat-o dupa profilul ei,fara sa stiu altitudinea la start si cea de la final,deci e aproximativa).iar in turul flandrei stie toata lumea ca gilbert a iesit pe 3,fiind batut de fabian si boonen.

cursa de contratimp,dupa profil,pare a fi pentru martin,deoarece are 3 catarari,iar contratimpurile valonate ii convin mai mult neamtului decat lui cancellara.daca era un profil plat,cu siguranta elvetianul nu avea rival,asa cum s-a intamplat in TDF

Nu poti compara Turul Flandrei cu Camp Mondiale,in primul rand in Turul Flandrei acele 2 catarari au pavate,mare diferenta...unde stim ca,Cancellara e rege.Ce-i drept are o sansa mare de castig,la fel ca Gillbert desi n-a aratat o buna forma in Vuelta.Iar in proba de contratimp pe Cancellara il avantajeaza terenul valonat,anul trecut au fost catarari dure,ceea ce nu l-a deranjat deloc.Daca Cancellara e in forma lui buna pe care am vazut-o toti in Primavara sau in Turul Frantei, nu o sa aiba rival in proba de contratimp,iar pe sosea orice se poate intampla,nu se stie de unde sare iepurele...un Hushovd,un Freire,un Pozzato; you never know

off:

nu stiu daca sunt bine informat sau nu: anul viitor wcc se vor tine in danemarca?

Da.Se vor tine la Copenhaga,dar atunci chiar ca este un traseu pt sprinteri.

Eu zic ca in Poll puteau sa fie pt cursa de sosea si Pozzato care e cam al doilea favorit dupa Pozzato,iar in cursa pt TT mai putea fi unul din Zabriskie,Grabsch sau Millar care cred ca sunt mai buni ca Velits.Oricum eu merg pe Gilbet pt RR,iar pt TT l-am ales pe Martin desi ca si Cancellara de altfel nu cred ca e intr-o forma buna.

La TT poate face iar Peter Velits o surpriza si ii bate pe Martin si Cancellara, el fiind mult mai bun pe catararile scurte si abrupte decat cei doi fiind si in mare forma dupa Vuelta .

In cea ce priveste cursa pe sosea favoritii sunt sprinterii gen Hushovd,Freire,E.B.Hagen dar si atacanti ca Cancellara,Gilbert sau Pozzato.

L-am pus si pe grabsch,il uitasem,mie mi se pare foarte bun.millar n-are sanse,e din ce in ce mai slab in ultima vreme,in TDF a mers prost si nu numai.

Cycling News

Fabian Cancellara to Defend Title at 2010 Cycling World Time Trial Championships

unde ai citit ca nu participa cancellara?eu n-am gasit stirea.

filippo pozzato a castigat o cursa clasica in australia,azi dimineata,cu un traseu in genul cursei de la WCH.el l-a batut la sprint pe maciej bodnar,cei doi fiind singurii din grupul de 4 atacanti care s-au batut la sprint.pe 3 a venit Carlos Oyarzun Guinez,un chilian despre care nu prea am mai auzit,iar pe 4 a venit fabian cancellara,care si-a dat seama ce sanse are la un sprint cu pozzato si nu s-a bagat

Joaquin Rodriguez poate fi scos din poll,a anuntat de saptamana trecuta ca nu se simte in stare sa faca mare lucru pentru echipa si ii lasa locul lui Ruben Plaza.

zeita doamna jeannie longo ca intotdeauna.ce sa zic,ma inclin.

la contratimp merg asa pe:

1.Porte

2.Velits

3.Martin

pe sosea:

1.Kolobnev

2.gillbert

3.Nibali

zeita doamna jeannie longo ca intotdeauna.ce sa zic,ma inclin.

la contratimp merg asa pe:

1.Porte

2.Velits

3.Martin

pe sosea:

1.Kolobnev

2.gillbert

3.Nibali

eu merg pe urmatoarele podiumuri:

TT 1.martin

2.cancellara

3.gustav larsson

cursa pe sosea:

1.cancellara

2.pozzato

3.frank schleck(asta se numeste subiectivism:)) ) sau cadel evans.raman la parerea ca pentru gilbert catararile sunt prea dure

Eu imi schimb parerea la TT si merg asa:

1.Cancellara

2.Martin

3.Porte sau Velits

RR:

1-2.Gilbert

Pozzato

3-4.Cancellara-Boasson Hagen

5-6.Evans-Kolobnev

Cu cati km inainte de final e ultima catarare?

Eu imi schimb parerea la TT si merg asa:

1.Cancellara

2.Martin

3.Porte sau Velits

RR:

1-2.Gilbert

Pozzato

3-4.Cancellara-Boasson Hagen

5-6.Evans-Kolobnev

Cu cati km inainte de final e ultima catarare?

6.2 km

un ilustru necunoscut, actualmente fara echipa, a castigat Campionatele Mondiale de ITT :o :P Priviti ce diferenta fata de restul competitorilor http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

1 Fabian Cancellara (Switzerland) 0:58:09

2 David Millar (Great Britain) 0:01:02

3 Tony Martin (Germany) 0:01:12

4 Richie Porte (Australia) 0:01:19

5 Michael Rogers (Australia) 0:02:25

6 Koos Moerenhout (Netherlands) 0:02:40

7 Luis Leon Sanchez Gil (Spain) 0:02:44

8 David Zabriskie (United States Of America) 0:02:51

9 Maciej Bodnar (Poland) 0:03:00

10 Gustav Larsson (Sweden) 0:03:01

http://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-cm/elite-men/results

un ilustru necunoscut, actualmente fara echipa, a castigat Campionatele Mondiale de ITT :o :P Priviti ce diferenta fata de restul competitorilor http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

1 Fabian Cancellara (Switzerland) 0:58:09

2 David Millar (Great Britain) 0:01:02

3 Tony Martin (Germany) 0:01:12

4 Richie Porte (Australia) 0:01:19

5 Michael Rogers (Australia) 0:02:25

6 Koos Moerenhout (Netherlands) 0:02:40

7 Luis Leon Sanchez Gil (Spain) 0:02:44

8 David Zabriskie (United States Of America) 0:02:51

9 Maciej Bodnar (Poland) 0:03:00

10 Gustav Larsson (Sweden) 0:03:01

http://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-cm/elite-men/results

Millar a mers destul de ok.Martin a mers slabut.Gustav Larsson a fost insa marea deceptie.La fel si Zabriskie si Grabsch.

La ce contratimpuri slabe a facut in ultimul timp,ma mir cum de a terminat Rogers pe 5.:))

Moerenhout excelent,a confirmat ca locul de la ultimul TT din TDF n-a fost o nimereala si ca e in forma tocmai acum pe final de cariera.

martin n-a mers slab,ci a spart.oricum,pe cancellara nu-l batea sigur

Atunci mea culpa.N-am vazut cursa.Apropo cursa de sosea de la ce ora va fi?

In seara asta e cursa masculina U23. Indiferent daca va fi sprint masiv sau intr-un grup restrans,cred ca australianul Michael Matthews are sanse bune de tot sa castige.

E un ciclist complet,foarte rapid pe ultimii metri,se tine excelent pe catarari avand in vedere calitatile sale de sprinter si pana si la TT e mai mult decat decent,chiar bun.

Rabobank deja a pus mana pe el pentru 2011.