gmarco16

Masca Frig si Antipoluare

Recommended Posts

Nu stiu daca gasesti in Bucuresti . poti sa faci o comanda pe chainreaction vezi : http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/1347-comenzi-chainreactioncycles/page__pid__389036__st__160#entry389036

Eu am http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=7325 de aproape 2 luni si diferenta e mare .

O port in fiecare zi in drum spre serviciu si e o mare diferenta fata de perioada de dinainte cand aveam un gen de flegma in gat. Normal ca e putin incomoda mai ales pe caldura dar te obisnuesti usor -(transpiri un pic si te forteaza sa respiri doar pe gura) . Sunt sigur ca te va incalzi pe vreme rece.

Trebuie sa inlocuieti filtrul odata pe luna la folosire zilnica (recomandarea producatorului). Eu cam trebuie sa fac operatiunea asta sau sa incerc sa le curat cumva ... macar o data

Iarna folosesc cu succes buff-ul. Respira foarte bine si este suficient pentru iernile din Romania.

La coborarea de pe trans am folosit si cagula. A fost ok, pe coborare, dar prea calduroasa pe urcare.

Similar cu masca ta am o masca de schi. E prea calduroasa (pentru mine) pe portiunile unde depui efort.

Eu recomand buff-ul, iarna.

Nu cred in "mastile antipoluare".

Eu as vrea s-o iau in ideea de a-mi proteja caile respiratorii de frigul ce va sa vina, caci traseul meu spre munca evita marile bulevarde, dar scurt nu-i, insa nici poluarea nu e totusi zero.

Am vazut ca exista si filtre pe site-ul lor, dar la pretul destul de piperate.

O alta intrebare: nu vad sa fie pe marimi, se potrivesc pe orice conformatie de fata?

Buff in Bucuresti de unde s-ar putea lua? Inteleg ca o cagula este totusi prea mult pentru iarna din bucuresti.

Iarna folosesc cu succes buff-ul. Respira foarte bine si este suficient pentru iernile din Romania.

La coborarea de pe trans am folosit si cagula. A fost ok, pe coborare, dar prea calduroasa pe urcare.

Similar cu masca ta am o masca de schi. E prea calduroasa (pentru mine) pe portiunile unde depui efort.

Eu recomand buff-ul, iarna.

Nu cred in "mastile antipoluare".

Decathlon, Hervi's, TCM, Military shop.

Pretul corect (in opinia mea) este de 10 lei. Am luat si de 45 lei si de 10 lei. Calitatea este aceeasi.

[...]Nu cred in "mastile antipoluare".

Tomo! :P

Si eu am Respro Techno si e foarte utila, poate fi discutabil cat de bine filtreaza noxele insa particulele (praf, polen) in mod clar nu le mai inghiti... Ma gandesc numai la praful care este pe Pipera-Tunari. Cred totusi ca au un efect si asupra noxelor si ma gandesc aici la camioanele alea obosite in curul carora sunt nevoit sa stau cateodata cand urc pe Podul Grant... A si proba de foc a venit mai in primavara cand ami intrat intr-o buda ecologica fara sa vomit! :D

E drept ca arat si ma simt cam ca Darth Vader http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif insa nu mai trag toate mizerile din orasul asta in plamani. Legat de filtre de rezerva am trecut o data pe la Hypersport (Nicolae Caramfil) si patroana incepuse sa faca marketing pe mine... Practic vroia sa vada daca ar fi piata pentru astfel de produse. Eu momentan am rezerve dar in mod sigur imi vor trebui pe viitor...

O masura viabila de comanda online pentru chestiile astea este si amazon.com.

Cred ca am sa imi comand si eu o masca si unul-doua seturi de filtre ca tot se apropie sezonul rece.

http://www.kaki.ro/categorii/masti.php

recomand ultimele doua.

pe ultima am folosit-o toata perioada rece (toamna-iarna) trecuta (ieseam aproape in fiecare zi) si face toti banii. Grad de scamosare - mediu si se cam descoase insa are un fel de guleras care e foarte util

Iarna asta o incerc pe penultima + un guleras din ala.

...pe ultima am folosit-o toata perioada rece (toamna-iarna) trecuta (ieseam aproape in fiecare zi) si face toti banii...

Nu transpiri cu neoprenul ala pe fata? Eu stau in dubii din pricina asta.

Cred ca depinde si cat de tare tragi la pedala.

De la bike-wear a incercat careva? As opta si pentru http://www.bikewear.ro/Bandane-/-Cagule/301-Cagula-Nalini-Neagra/flypage.tpl.html ca leac impotriva frigului pe doua roti.

Scrie acolo intre -6 si 12 grade. -6 nu acopera frigul de Romania si nu stiu daca au luat in calcul un windchil factor. -6 la 50kph e altfel decat la 25kph. Eu am ocagula ceva mai hardcore, pe care o folosesc pe bike si la ski. transpir cateodata cu ea pe plat cand nu e frig grozav, d-asta cred ca bine ar fi sa avem cate doua, una pentru -5, alta pentru -15 la 50kph :)

Cred ca depinde si cat de tare tragi la pedala.

De la bike-wear a incercat careva? As opta si pentru http://www.bikewear....lypage.tpl.html ca leac impotriva frigului pe doua roti.

Ceva asemanator am incercat si eu, problema mare este ca la inceput ti-e frig cu ea, dar dupa cativa km de pedalat transpiri de nu mai poti si daca o dai jos dupa ce ai transpirat e mai rau decat daca nu purtai nimic.

Cagula respectiva e buna daca nu depui efort, dar in momentul in care depui efort mai mult te deranjeaza decat sa te ajute (si nu stiu nici o metoda de a pedala fara a depune efort  :D)

Te contrazic.

Am mers toata iarna trecuta cu o cagula din aia, si am facut efort. Adica alergatura afara din oras. Este excelenta.

Pai din momentul in care incepi sa depui efort nu te mai opresti.Mergi pana dai de o soba.Daca esti ud si stai ,om te-ai facut.Si oricum la temperaturi negative nu prea e de iesit din casa...

Pai din momentul in care incepi sa depui efort nu te mai opresti.Mergi pana dai de o soba.Daca esti ud si stai ,om te-ai facut.Si oricum la temperaturi negative nu prea e de iesit din casa...

Nu sunt vechi in ale datului pe bicicleta la temperaturi sub 10 grade, dar in scurta mea experienta a mersului la serviciu (berceni - pipera), din ultimele 2 saptamani, am constatat ca e bine sa te imbraci cat mai gros a.i. sa nu simti curentul pe nicaieri, iar cu pedalatul mai moale, ca sa nu transpiri periculos. Am testat diverse echipamente, pantaloni, bluze, polare, etc :). Diferenta de timp nu-i mare - de la 40 de min cat faceam cand era cald, la 50 de min acum. Deci prefer sa ma trezesc mai devreme dimineata si sa ajung la serviciu fara premise de pneumonie :). Insa problema aerului rece inspirat la viteze de 20km/h ramane. Probabil ca o sa testez pentru inceput o cagula, apoi mai vad.

Merci pentru sugestii si asteptam cu interes si altele.

Apropo de aerul rece inspirat iarna.

Daca mergeti prin oras cu viteza mica si fara efort atunci cred ca mastile astea puse peste gura pot functiona.

Daca iesi pe sosea unde faci efort mare, poti sa uiti de ele. Nasul si gura trebuie sa fie libere, cu riscurile de rigoare.

Mai exista un inconvenient daca stai cu gura si nasul acoperite, se aburesc ochelarii.

De aia iarna se fac plimbari mai scurte, rulaj lejer pentru ca -5 grade afara inseamna mai multe pe bicicleta.

Nu sunt vechi in ale datului pe bicicleta la temperaturi sub 10 grade, dar in scurta mea experienta a mersului la serviciu (berceni - pipera), din ultimele 2 saptamani, am constatat ca e bine sa te imbraci cat mai gros a.i. sa nu simti curentul pe nicaieri, iar cu pedalatul mai moale, ca sa nu transpiri periculos. Am testat diverse echipamente, pantaloni, bluze, polare, etc :). Diferenta de timp nu-i mare - de la 40 de min cat faceam cand era cald, la 50 de min acum. Deci prefer sa ma trezesc mai devreme dimineata si sa ajung la serviciu fara premise de pneumonie :). Insa problema aerului rece inspirat la viteze de 20km/h ramane. Probabil ca o sa testez pentru inceput o cagula, apoi mai vad.

Merci pentru sugestii si asteptam cu interes si altele.

Deci,ptr 40 de minute de mers ,ca sa nu te infofolesti si sa simti ca intra vantul la tine in intimitate ,sunt cateva solutii.Eu am o bluza /geaca de la nalini fara aerisire,nu trece aerul rece prin ea.Pot iesi in tricou si cu ea peste si totul e ok atata timp cat am energie pe care sa o transform in caldura.In momentul in care am terminat combustibilul ,sa terminat .Insa nu in 40 de minute.

Ptr fata e buna o cagula ,cu conditia sa nu gafai .Daca mergi elegant ,totul e ok.

Testat azi la aprox 10 grade masca Respro Techno , cu viteza aprox 30 km/h pe portiuni si cu putin vant din fata. Rezultatul e ca am si transpirat un pic sub masca.

Deci eu zic ca e OK.

Ai ma ,la 10 grade nu merge masca.la -2 ce mai faci?

Pentru mersul in oras cu 20 la ora pana la munca ,chiar si la -15 nu am folosit nimic iarna trecuta si nu am avut probleme.Iesiri pe sosea sub -5 am cam evitat insa ma gandesc ca un buff ar ajuta, cel putin nu mai ai mucii pe piept. :D

In general la inceputul sezonului rece apar problemele apoi organismul se termoregleaza mai bine.

@Maus:Pai din momentul in care incepi sa depui efort nu te mai opresti.Mergi pana dai de o soba.Daca esti ud si stai ,om te-ai facut

Q.e.d.!Adicatelea ca atunci cand luam noi in brate cazanul din sala motoarelor pe bac? :blink:

bre, nu mai umblaţi mă cu măşti de alea pe moacă, o să vă ia poliţia de spărgători. şi apropo, la 10 grade e cald, foarte cald. la minus 10 ce vă mai puneţi pe faţă?