gmarco16

Masca Frig si Antipoluare

Recommended Posts

Deci,ptr 40 de minute de mers ,ca sa nu te infofolesti si sa simti ca intra vantul la tine in intimitate ,sunt cateva solutii.Eu am o bluza /geaca de la nalini fara aerisire,nu trece aerul rece prin ea.Pot iesi in tricou si cu ea peste si totul e ok atata timp cat am energie pe care sa o transform in caldura.In momentul in care am terminat combustibilul ,sa terminat .Insa nu in 40 de minute.

Ptr fata e buna o cagula ,cu conditia sa nu gafai .Daca mergi elegant ,totul e ok.

Si eu sunt in 'teste de iarna' :). Azi, la 5.9 grade in Pipera si in jur de 6.5 prin centru (viteza vantului aproape de 0 km/h), am folosit geaca de care spui tu, de la nialini, cu o bluza subtire pe dedesubt care respira bine. Am pedalat pe la 25 km/maxim si a trebuit sa merg cu fermoarul usor desfacut sa nu ma incing. Singura mea problema la geaca aia e ca imi ingheata spatele si fundul pt ca nu e suficient de lunga. In rest e ok.

Cred ca sunt 2 variante, fie te inbraci cu ceva care respira bine dar si subtire in acelasi timp, pedalezi in forta, dar cu amendamentul sa nu transpiri excesiv, fie te imbraci ca bunicu' si pedalezi in rimt de vacanta si ai timp sa te bucuri si de privelistea stresatilor de pe 4 roti ;).

Mi-am luat si un buff de la intersport care imi completeaza costumatia anti-frig si care a facut fata la conditiile de mai sus. La -10 grade insa o sa fie doar o carpa in plus pe mine :). Abia atunci cred ca e de cagula si/sau masca.

@gmarco16

Cat ai dat pe buff-ul de la Intersport? Ma gandeam sa merg pana la Decathlon pentru asa ceva, dar daca are la astia nu mai bat drumul degeaba pana in Militauri.

eu am luat din Intersport Vitantis (langa targul de masini) cu 51 RON. Au marimi pentru barbati, femei, copii.

Am vazut pe cineva spunand ca a gasit cu 10 RON si sunt la fel - as incerca si eu unul de 10 RON, sa vad cum este. Unde as putea gasi cu 10 RON ?

Ai ma ,la 10 grade nu merge masca.la -2 ce mai faci?

Pai eu chiar am zis ca masca e OK. E clar ca din punct de vedere al temperaturii la 10 grade nu ai nevoie de ea (pentru temperaturi negative cred ca va fi perfecta)

, dar eu o folosesc pe post de filtru antipraf si antigaze.

In Bucuresti din punctul asta de vedere cred ca suntem cei mai defavorizati , iar eu simt diferenta .

@gmarco16

Cat ai dat pe buff-ul de la Intersport? Ma gandeam sa merg pana la Decathlon pentru asa ceva, dar daca are la astia nu mai bat drumul degeaba pana in Militauri.

51 de lei de la mall-ul din berceni din zona luica, metalurgiei ... nu stiu cum ii zice mallului, sunt atatea ...

Apropo de aerul rece inspirat iarna.

Daca mergeti prin oras cu viteza mica si fara efort atunci cred ca mastile astea puse peste gura pot functiona.

Daca iesi pe sosea unde faci efort mare, poti sa uiti de ele. Nasul si gura trebuie sa fie libere, cu riscurile de rigoare.

Mai exista un inconvenient daca stai cu gura si nasul acoperite, se aburesc ochelarii.

De aia iarna se fac plimbari mai scurte, rulaj lejer pentru ca -5 grade afara inseamna mai multe pe bicicleta.

Eu pot circula cu 35kph prin Bucuresti cu masca Techno, dar cam asta e limita, pentru dealuri la full power nu am destul aer. Dar Bucuresti e un oras destul de plat. Recomand sa le incercati, pierdeti destul de putin in cazul in care nu va place. Filtru pe care-l am acum arata destul de multe chestii urate care nu mi-au ajuns in corp.

eu am luat din Intersport Vitantis (langa targul de masini) cu 51 RON. Au marimi pentru barbati, femei, copii.

Am vazut pe cineva spunand ca a gasit cu 10 RON si sunt la fel - as incerca si eu unul de 10 RON, sa vad cum este. Unde as putea gasi cu 10 RON ?

Salut, cu 10 lei nu știu...dar eu am dat în Unirea 18 lei la magazinul ăla de articole sportive de la etajul.... 3... parcă (etajul cu Leonardo) pe aripa Călărași.

http://www.military-shop.ro/advanced_search_result.php?keywords=bandana+multifunctionala

Anul trecut aveau si negre, la 10 lei.

Acum, cica e reducere de la 18.41 lei la 11.65 lei. Interesante aceste "reduceri".

Are cineva idee de unde as putea cumpara ceva de genul asta http://www.chainreac...px?ModelID=8651 din Bucuresti?

De asemenea as dori sa aflu opinii din parte unora care folosesc asa ceva, avantaje/dezavantaje, sunt utile in conditii de aer rece, cam de pe la ce temperatura?

Eu am cumparat ceva similar in octombrie anul trecut, de la un magazin cu accesorii Moto situat la metroul din Piata Romana. Cum intrii la metrou dinspre ASE sau vestitele "coloane", bagi cartela si mergi spre sensul Piata Victoriei, magazinu era pe partea stanga. Am dat aprox 40 lei pe masca respectiva.

Pe frig, cum mai spunea cineva mai sus, daca depuneam efort destul de mult , nu mai puteam respira pe nas si incepeam sa respir pe gura, deja ma incalzeam f f tare si eram nevoit sa o dau jos din cand in cand.

Multumesc pentru ponturi. O sa trec si eu sa vad cum arata, sa fac comparatie cu cel pe care il am acum. Doamna mi-a "arestat" buff-ul, asa ca trebuie sa iau altul ...

Pe kaki vad ca inca se gasesc la 10 lei.

Vesti noi:

De obicei nu prea merg la Carrefour (nu suport aglomeratia, "pelerinajul" si calcatul in picioare aferent). Da' azi am ajuns la Orhideea si m-am dus la raionul sport , ma interesau niscai manusi pt. ski.

Mno am gasit ceva bun si pt. pedalat:

Cagula Reusch ( http://www.sportsprofi.de/Ski/Reusch-Balaclava-XT--18505044.html ) la 55 lei (un material f. fain, merge pusa si sub casca)

si 2 chestii mai ieftine, chinezarii (dar f. bine finisate; manusile de ski mi s-au parut f. ok la calitatea materialelor si a finisarii):

Cagula la vreo 23 lei si masca neopren half-face (laterale fleece) la vreo 12-13

Are cineva idee de unde as putea cumpara ceva de genul asta http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=8651 din Bucuresti?

De asemenea as dori sa aflu opinii din parte unora care folosesc asa ceva, avantaje/dezavantaje, sunt utile in conditii de aer rece, cam de pe la ce temperatura?

Eu mi-am luat asa ceva:

http://www.kaki.ro/produse/masca-de-fata-windproof-neagra.php?pg=1

singura problema este cu ochelarii. la temperaturi scazute, aerul cald expirat mai iese si pe deasupra si se duce fix peste ovhelari, de unde rezulta o abureala!

in rest protejeaza super ok gatul, obrajii, ceafa gura, hasul si respiratia!!!

personal sunt multumit de ea!

Bandane (Buff-uri) au la Decathlon cam in 3 variante de pret. Calitatea e aceiasi difera doar imprimeul. Preturile sunt intre 30 si 50RON. Interesant e ca fiecare este la alt raion. Incercati la trekking, jogging si ciclism. Parca la ciclism era cea mai ieftina (gri). Tot acolo au si doua tipuri de masti half-face din neopren (undeva pe la 35-40Ron) si 2-3 tipuri de cagule.

La ciclism au si caciulite de windstopper speciale de purtat sub casca. Eu am cumparat una si e chiar super ok, un singur minus are insa. La peste 20km/h din cauza gaurelelor din dreptul urechilor auzi suieratul aerului. Aaa...si sa nu it! Au si cagule de windstopper!!!

La 35-40RON au si la Montrek, tot facute in spania la fel ca Buff-urile.

Personal am incercat si masti half-face dar nu m-am simtit confortabil si nici nu cred ca destinatia lor este ciclismul. Am una dar o folosesc numai la munte si numai in conditii extreme gen viscol, etc.

In Bucuresti cred ca o bandana este arhisuficienta in conditiile iernii bucurestene.

By the way... De ce o tot numiti "buff"??? Buff este doar un producator spaniol de bandane, si nici macar nu au fost cei care au inventat-o... In terminologia montaniarzilor e numita bandana.

La Metro am vazut buff la 24 lei, iar o cagula care arata destul de bine facuta tot la acelasi pret. Am ales cagula si pot spune ca singura problema pe care am avut-o a fost ca imi curgea nasul. Calitativ cagula mi se pare peste cele de la decathlon care au si un pret mai piperat(45 lei).

Acuși încep iar să bag 20+ km/zi prin București până la birou și înapoi, și după cum am behăit anul trecut e neapărat necesară o mască. M-am uitat la Respro, variantele City, Techno și Sportsta (tabel comparativ); diferența între cea mai slabă și cea mai bună e cam de 10% la cost. De cumpărat se pot lua prin ChainReactionCycles sau direct de la producător din Anglia; germanii nu au așa ceva în catalog. De la producător e mai ieftin decât la CRC, și transportul e gratuit; la CRC sunt mai scumpe, nu au toate modelele/mărimile/culorile în stoc, și transportul e minim 12€ parcă.

Probabil că o să fac o comandă mâine pentru mine și câțiva colegi.

Acuși încep iar să bag 20+ km/zi prin București până la birou și înapoi, și după cum am behăit anul trecut e neapărat necesară o mască. M-am uitat la Respro, variantele City, Techno și Sportsta (tabel comparativ); diferența între cea mai slabă și cea mai bună e cam de 10% la cost. De cumpărat se pot lua prin ChainReactionCycles sau direct de la producător din Anglia; germanii nu au așa ceva în catalog. De la producător e mai ieftin decât la CRC, și transportul e gratuit; la CRC sunt mai scumpe, nu au toate modelele/mărimile/culorile în stoc, și transportul e minim 12€ parcă.

Probabil că o să fac o comandă mâine pentru mine și câțiva colegi.

salutare. as vrea sa comand si eu o masca anti poluare (in special antinoxe). ti-am trimis nr meu de tel pe PM. te rog sa-mi dai un bip pana sa lansezi comanda.multumesc

Deocamdată am făcut o comandă pentru o bucată Techno mărime M și una Sportsta mărime L, ca să vedem dimensiunile și cum se potrivesc pe mutrele noastre. Niciunde nu apar dimensiuni, ci doar estimări că M-ul e pentru capul unei femei adulte și L-ul pentru capul unui bărbat adult, dar cam atât. Când ajung și le vedem voi face o comandă mai mare pentru colegi și alți doritori.

Nu e nici un avantaj financiar dacă facem comanda împreună sau separat, transportul fiind gratuit; doar că ajunge un singur colet la poștă și o singură persoană se duce să-l ridice de la vamă.

Pentru mine am ales masca Sportsta fiindcă, față de Techno, are valve mai mari pentru expirație rapidă ușoară, și nu țin așa cald la față (are niște decupaje suplimentare). Însă ca filtru, cel Techno este cel mai bun pentru noxele auto. Din fericire, se pot combina filtrul Techno cu masca Sportsta, și așa intenționez să le folosesc.

Na bun, coletul a ajuns în weekend la poștă și azi a fost ridicat. Diferența de mărime între măști e undeva pe la 1 centimetru și un pic. Cea M se potrivește pe fața unei fete, cea L pe a unui bărbat. Nu e largă ca în poze - nu trece sub bărbie și va sta strâns pe cap. În față nu e lipită pe buze, ci lasă un spațiu de respirat în fața nasului și a gurii.

Momentan n-am făcut vreun test de efort ca să-mi dau seama cât e de comodă și cât e de greu de respirat, însă se simte diferența între filtrul mai slab cu care vine SportsTA și filtrul Techno. Și la valve e o mică diferență exterioară, dar diametrul găurii e același. Cu ea în față, nu-s convins că e așa semnificativ avantajul valvelor SportsTA față de Techno, nici dacă plasa de pe obraji chiar e mai comodă. Probabil puteți merge direct pe Techno fără nici o grijă.

Am un prieten care are si el o Techno si din nesansa are si astm, pentru el masca chiar face toti banii, evident cu micile impedimente care vine, i.e. iti transpira botu', inspiri mai greu si pe mine ma mai enerveaza si banada aia aspra de de velcro de la care de fiecare data ramane un mic colt care sa ma zgarie pe ceafa. :)

Cand veneam la serviciu cu bicicleta dupa ce travrsam podul Grant traversam si parcul Herastrau (de la Arcul de Trimf inspre ambasada Chinei), in parc mi-o scoteam insa in momentul in care ieseam din el imi aduceam aminte instantaneu ca am scos-o de pe fata, daca am sa reicep sa vin cu bicicleta la serviciu sigur am sa iau masca din nou. Am Techno L.

Cu poluarea din Bucuresti as zice ca o astfel de masca e absolut necesara daca mergi zilnic. Cred ca efectele benefice ale mersului pe bicicleta pot fi anulate de efectele nocive ale gazelor si prafului (daca nu porti o astfel de masca). Pentru un mers linsitit nu e nici o problema legata de respiratie, dar daca mergi mai in forta o sa simti lipsa de aer. In orice caz , mai ales vara o sa transpiri sub ea - un dezavantaj mic in comparatie cu avantajele. E recomandat ca filtrele sa fie schimbate cam la 1 luna (mers zilnic). Dar merg spalate si refolosite , macar de 2 ori ... probabil nu mai sunt la fel de eficiente in neutralizarea gazelor.

xemax, velcro-ul ar trebui să aibă ariciul aspru pe partea exterioară și bucata aia flocoasă spre piele, tocmai pentru ca să nu te zgârie ceva dacă rămâne pe dinafară. La tine le-au montat invers, cu ariciul spre interior?

Mi-aș fi dorit să fi ajuns coletul mai repede, că de la praful inhalat sâmbătă la tură am crezut că-mi tușesc plămânii afară sâmbătă seară și toată duminica. Dar acum sunt curios să văd câtă mizerie se depune în 2-3 luni pe filtre, mizerie care altfel mi-ar fi tencuit alveolele pulmonare.

Mai bine rămîi ignorant Imagine postată...

am niște poze cu filtrul de polen de la "conservă" (care ar trebui schimbat după cum zice neamțu' la 30000 km. La el. La noi, intervalul e la jumătate. Eu l-am schimbat la jumătatea jumătății mai tot timpul, cam la 6 luni, ceea ce însemna cam 7000km acum cîțiva ani și vreo 3500 acum)

Am făcut în seara asta o plimbare prin oraș cu masca pe mufă... Mda, slabe șanse să poți face vreun traseu mai dificil cu ea pusă, că și la pasul ăsta de plimbare a fost un oareșce efort neignorabil ca să inspir. Încă nu i-am prins forma corectă pe nănău și mi-l zdrucește de mi se înfundă imediat, iar ochelarii nu mai stau lipiți de obraji ca să protejeze ochii de vânt. Deci, o mască de-asta e cu dus și-ntors.

Pe de altă parte, aerul e curat boboc! Mai devreme eram pe jos prin oraș și m-a apucat tusea (încă mai am o oareșce sensibilitate după o răceală), cu masca pe față absolut nimic. Deci scopul și-l atinge.